:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,575
Активни 270
Страници 9,449
За един ден 1,302,066
Почит

Паметникомания тресе родината

В София откриват паметник на опълченците, в Пловдив увековечават Крум и Симеон, във Варна отдават почит на Калоян
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Макетът на паметника на опълченците се съхранява в централната сграда на "Овергаз" в София.
Напоследък в големите градове на България се наблюдава бум на строителство. Но не само на жилищни блокове, молове и хипермаркети, а и на паметници. Фактът, че българинът мисли и за духовното, а не само за материалното, е наистина обнадеждаващ.

Каквото и да си говорим - ако в една столица най-големият паметник е посветен на чужда армия, това е срам и резил. Независимо коя е столицата и коя армията. Паметниците, които предстои да бъдат издигнати в София, едва ли ще надминат по мащаби този на Съветската армия. Но все пак са добро начало.

Съвсем скоро зад Военния клуб предстои да се открие паметник на опълченците. "Идеята дойде на едно събиране на офицери от резерва по случай 3 март през 2005 г.". Това разказа Бойко Маринков, който е секретар на инициативния комитет. За построяването на паметника била регистрирана фондация "Героите на България". Маринков е и общински съветник трети мандат от БСП. Той и съветници от различни партии внесли предложение в столичната община за изграждане на паметника, което било одобрено. Общината отпуснала и 50 хил. лв. за идеята.



"Целият проект обаче ще струва 450 хил. лв.",



обясни Маринков. И поясни, че всеки гражданин може да дари пари. С лични средства в проекта участват президентът Георги Първанов, шефът на НС Георги Пирински, общински съветници, бизнесмени. В начинанието се включил и кметът на Москва Юри Лужков, който е дарил 20 хил. лв. Въпреки това обаче все още не достигат 80-90 хил. лв.

Идеята е паметникът на опълченците да се открие на 10 август. По стар стил това е бил вторият ден на боевете на Шипка. В случай че не успеят да завършат начинанието до тази дата, от комитета са си оставили и резервна - 23 август. Тогава се чества същото събитие, само че по нов стил.

Във фундамента на паметника ще е Георгиевският кръст. В него ще бъдат вградени 12 гилзи с имената на 10 700 опълченци, както и пръст от Шипка и Стара Загора, където "дружините наши, оплискани с кърви" са водили най-решителните си боеве. Ще има и една гилза, на която по азбучен ред ще бъдат изписани имената на всички дарители на паметника.

Фигурата на опълченеца ще е от бронз, а



цялостната композиция ще е висока около 7 метра



От 4-те страни на постамента ще има барелефи, изобразяващи боевете на Шипка, минаването на Балкана, освещаването на Самарското знаме и карта, върху която ще е отбелязан бойният път на опълченците. Скулпторът на паметника е Николай Савов.

Паметникът на опълченците обаче не е единствената подобна инициатива в столицата. Наскоро политици и интелектуалци внесоха в общината предложение в центъра на София да се изгради национален мемориал на държавността, посветен на българските средновековни владетели. Догодина се навършват 1200 години, откакто София е български град, и 130 години, откакто градът е обявен за столица на България. Идеята на организаторите е откриването на този мемориал да съвпадне с отбелязването на тези събития.

Преди 1200 години София е присъединена трайно към България от хан Крум и наистина е странно, че все още в столицата няма паметник на този бележит владетел. В това отношение Пловдив засрами София, защото там наскоро бе открит паметник на хана. "Идеята за паметника се роди преди три години", разказа кметът на града Славчо Атанасов. Инициативата предвиждала величествената фигура на Крум да бъде увековечена в район "Тракия", на който Атанасов бе кмет миналия мандат. "В този район живеят 80 хил. души, колкото в Сливен", обясни кметът. Въпреки своята многолюдност обаче в "Тракия" нямало нито едно място, което да се обособи като културно средище и площадно пространство. Докато сега районът около паметника се е превърнал в любимо място за разходка и отмора.



"Избрахме да направим паметник точно на хан Крум,



защото този владетел е с много съвременно звучене", обясни Атанасов. Според него ханът е известен преди всичко като велик военачалник, който си е направил чаша от черепа на византийския император Никифор, след като е сразил армията му. "Крум обаче е първият български законодател и пред неговите закони всички са били равни, без значение дали са славяни, прабългари, траки, боляри или бедни", каза Атанасов. Според него точно от това има най-голяма нужда България в момента. Кметът напомня, че Крум е бил и велик администратор и дори византийците, чиято държава е била еталон за Средновековието, са се учили от него. "Крум е управлявал 12 години, но след неговото управление България е 150 години в постоянен възход", обобщи Атанасов.

Паметникът на хана струвал 280 хил. лв., от които общината дала 20 хил. лв. Останалите пари били дадени от 72-ма дарители. Сред най-големите от тях е бизнесменът Георги Гергов, който дарил 100 хил. лв. Комбинатът за цветни метали пък предоставил безвъзмездно 3 тона първокачествен бронз. Черният гранит за постамента пък е внесен от далечен Китай, тъй като в България няма такъв добър камък.



Пловдив се очертава като шампион по вдигане на паметници,



тъй като в момента активно се работи по изграждането на паметник на Симеон. "Той е най-великият наш владетел, но няма свой паметник в България", обясни кметът Атанасов. Според него градът под тепетата е подходящо място за паметник на Симеон, тъй като това е бил географският център на неговата империя.

Идеята е паметникът да се открие догодина през лятото. В момента обаче се спори къде точно да е неговото място. Най-подходящо според общината е Джендем тепе, което е най-високото тепе в града. Пловдивският митрополит Николай обаче има възражения, тъй като на това място през VI в. е имало църква и той иска тя да бъде възстановена. "Ще има място и за паметника, и за църквата, двете се допълват идеално, тъй като Симеон е човекът, който утвърждава християнството у нас", убеден е Атанасов.

Паметникът на царя ще е 17.5 м, което го прави два пъти по-голям от този на Крум. Короната и скиптърът на фигурата на Симеон ще се позлатени. Проектът ще струва 800 хил. лв., като бизнесменът Георги Гергов е обещал да дари цялата сума. Скулптор на паметника е отново Николай Савов, по чийто проект е правен и Крум.

В Пловдив вече обмислят и идея за паметник на княз Александър Батенберг, владетелят, по чието време е осъществено Съединението. Той обаче ще е по-малък и ще е нещо подобно на паметника "Майка България" във Велико Търново. "Правим всички тези паметници, за да растат нашите деца със самочувствието, че са наследници на велик народ", заяви Атанасов.

Паметникоманията обхвана и морската столица Варна, макар че там тя все още не е довела до конкретни резултати. Градът се прочу с баталиите покрай все още неосъществения проект за увековечаване на цар Калоян.

Това, че няма паметник на царя обаче, не пречи някои варненци да сънуват мемориал на... хана. На самия



Аспарух, и то с вплетен в него женски образ



Радетел на все още непопулярната идея е докторът на науките Кръстю Тодоров. Той е депозирал предложение до кмета Кирил Йорданов, потънало нейде из общинските чекмеджета. "Ако не бяха жените - нямаше да я бъде и нацията. Редица други държави са отдали дължимото на жената - творец, майка и боец", патетично защитава пред варненската преса смелата си художествена интерпретация Тодоров. Както си му е редът, има и инициативен комитет за вдигането на паметника. "По-добре да видим какво ще стане с Калоян, после ще му мислим за Аспарух", охлаждат ентусиазма му реалистите. Защото опитът във Варна сочи, че като нищо могат да се появят още няколко инициативни комитета, които да стопират идеята.

Споровете около Калоян бяха от най-различно естество. Някои обвиниха скулптора Александър Хайтов, че е вкарал в лицето на царя черти от това на баща си - Николай Хайтов. Неговият проект обаче не спечели конкурса. Другата голяма препирня бе за мястото на паметника. Първоначалният план предвиждаше да е на централния площад "Независимост", но противниците, сред които и мастита група общинари, възроптаха, тъй като щяла да се "натовари емоционално средата". След като го разпращаха по разни кръстовища, се спряха на площад "Съединение", известен като Червения площад. Инициаторът на идеята - адмирал Христо Контров, който отскоро е и областен управител, сега му е намерил ново място - в градинката зад Окръжния съд. И е убеден, че паметник ще има, тъй като едва ли някой ще се възпротиви - градинката хем е в центъра на града, хем е скрита зад масивната сграда на съда, за да "разтовари" средата. Рязането на лентата е предвидено за Деня на независимостта - 22 септември, каквито бяха и плановете по същото време на миналата година.

Ако се абстрахираме от типично българските караници и препирни, манията по паметниците у нас определено е европейско явление. Лондон си има Трафалгар Скуеър, Париж се гордее със своята Триумфална арка, паметникът на крал Виктор Емануил II е една от най-големите забележителности на Рим, където определено не могат да се оплачат от липса на такива, и т.н. Почитането на националната история със сигурност не е пречка, а напротив, спомага за евроинтеграцията ни.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Скулпторът Николай Савов активно работи върху едно от своите творения - паметника на опълченците, който скоро ще бъде открит в София.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Така ще изглежда паметникът на цар Симеон под тепетата.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Паметникът на хан Крум в Пловдив впечатлява със своите внушителни размери.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Кметът на Пловдив Славчо Атанасов смята, че паметниците са нужни за самочувствието на бъдещите поколения.
Снимка: Михаела Катеринска
На постамента на паметника на хан Крум са изписани някои от неговите закони и военните му победи.
21
6795
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
15 Юли 2008 00:25
Паметник на хан Кур-много добре, но за Симеон не съм съгласен.Все пак, Негово Величество, слава Богу си е жив и здрав, а издигането паметник на живи хора навява асоциация с мрачната комунистическа епоха.
15 Юли 2008 00:37
Тези намерих от Крумовите закони:
1. Ако някой обвини другиго, да не бъде слушан, преди да бъде вързан и разпитан. И ако се окаже, че той клевети и лъже, да бъде убит.
2. Не се позволява да се дава храна на онзи, който краде. Или ако някой би се осмелил да направи това, имотите да му бъдат отнети.
3. Заповядал също да се строшават краката на крадците и всички лозя да се изкоренят.
4. На всеки, който проси, да не се дава малко, но да бъде достатъчно задоволен, за да не изпадне пак в нужда; или пък, който не постъпи така, ще му бъдат отнети имотите.
15 Юли 2008 00:56
На мен пък тая история с паметниците ми напомня един разказ на Чудомир. ...Дето кметската управа взела решение да направи паметник на безстрашния войн.... и спечелилия се оказал един "каменар-скулптор" който така яко "слязъл надолу с цената" че.... търга свършил в механата ...в мазето.

А после построеният паметник се оказал направен от ...цимент" .... и през зимата "му окапали ушите от студа"
15 Юли 2008 02:34
.
15 Юли 2008 03:37
Едно е да се пише по книги за разни ханове и гостоприемници, съвсем друго е да се лепи доказана измислица за титла на един от най-великите български владетели, Крум и то на паметник. Доказано е че никой от българските владетели не е носил титлата "хан". За титлата на Крум няма исторически данни. Има писмени свидетлства за титлата на Омуртаг записана с гръцки букви тя е КАНАС У БИГИ и на други места КАНЕС У БИГИ. Това си е българската титла КНЯЗ ОТ БОГА на старобългарски КАНЕЗ У БОГИ. Стига вече с тези изсмукани от пръстите "ханове". Няма нито едно историческо доказателство за такива "страноприемници".
15 Юли 2008 05:24
Цар Калоян превзема Варна, като проявява изключителна жестокост. Градът е разрушен, жителите избити докрак. Издигането на паметник точно там, не е в съзвучие със съвременният европейски дух и морал. Дайте да не изпадаме простотия и цинизъм като гърците, които в Атина и Солун имат булеварди с името "Василий Българоубиец".
15 Юли 2008 08:11
Хммм, от този текст излиза, че паметникоманията е европейско явление, с актуално звучене и т.н. Аз доколкото знам, маниите трябва да се лекуват, не да се славословят.
15 Юли 2008 08:43
Няма друга европейска държава, където да правят такъв кич в началото на 21 ви век. Паметниците, които се споменават в края на статията, с от 19ти. Такова изпростяване на нацията не съм си представял.
15 Юли 2008 09:53
Време е да вдигнем паметник на Левски в Русе ! Защо точно в Русе ли? Ами именно в Русе и Гюргево Левски узрява за революционната борба чрез тайни революционни комитети, в Русе намира среда и подкрепа, тук се е чувствал най-сигурен и защитен, в Русе лежат и костите на младия Ангел Кънчев , който се застрелва, за да не издаде комитетските дела. Не разбирам защо примерно Враца е обсебила честването на Ботев, след като именно поведението на врачани слага най-срамното петно върху Ботевата епопея и води до неговата гибел.
15 Юли 2008 12:24
Да не говорим, че мотивите на Контров да имаме паметник на Калоян са, че бил "освободил" Варна от византийскко робство...
С такива управители като Контров, болшевик-шушляк в продължение на 50 години, после изведнъж събудил се демократ, минал през СДС-то, сега тюрко-либерал, Варна винаги ще си остане византийски град, каквито и паметници да дигат.
15 Юли 2008 13:08
De Bill [Златен][412] 15.7.2008 г.
Готин, ти си се объркал бе драги! Става дума за цар Симеон Велики, твоето величество, ако и живо, е симеончо, крадливичък малко нещо, но Симеон? нивгаш!
15 Юли 2008 13:55
Много несполучливо заглавие, отвеждащо далеч от темата.
Иначе -
Де Бил, ти сериозно ли бъркаш цар Симеон Велики с недоразумението Симеончо Некороновани?
Паметник на цар Калоян във Варна е логично да има. Или поне е толкова логично, колкото на кан Крум в София и Пловдив. Все присъединени към държавата България градове. А по него време избиването на обсадените си е обичайно. Да напомням какво са направили кръстоносците в Константинопол?
Да кажем - не паметникомания, а просто връщане към корените с известно закъснение. Нещо като извинение към дедите за дългото им забравяне.
15 Юли 2008 14:16
Другари - просто ромейците били разочаровани от загубата на града на велика събота 1201, когато Калоян използвал обсадна кула на колела да проникне през рова и стената.

Калоян (по ромейски данни) сам се наричал Ромеоубиец, но Варна всъщност разцъфтяла във Второто бълг. царство. На италианските морски карти от 13-14 в. е най-голямото пристанище на западния бряг на Черно море, винаги нарисувана с червено, заградено от две по-малки крепости със свои пристанища - Кастрици (Евксиноград) и Галата. Нямало помен от разрушения - крепостта издържала обсадата на Амедео Савойски, превзел всички други бълг. крепости на юг. Имало венециански, генуезки и дубровнишки колонии и се въртяла голяма търговия, изнасяло се много жито, кожи и восък, строели се кораби, имало три големи църкви, много занаятчии и се продавали книги, хартия и луксозни стоки - намерени са богати златни накити и хубави порцеланови съдове.

Крепостта, превзета и поправена от Калоян в 1201, останала цяла до 1828-30, когато била разрушена от руснаците. Следващата османска крепост (също разрушена след 1878) била направена отчасти с камъни от руините на Плиска и Марцианопол. След 1878 с тях били направени катедралата и гимназиите, и настлани новите булеварди.

Паметника на Калоян си е на мястото във Варна, макар че по-добре на площада пред РДВР, на стария рибен пазар, а не зад съдебната, където слагат елхата и мястото е скрито. Точно под РДВР била и цитаделата на средновековната крепост. Според мене е уместно, като имаме вече Аспарухов мост, втория и третия мост да бъдат Борисов (манастира на Караач теке) и Калоянов мост. Това са тримата бълг. царе (освен Паган, който 'умрял във Варна'), свързани по-тясно с града.

Виж, паметника на Филип Македонски в Пловдив (самия той не е лош) на Джумаята буди националистически възражения.
15 Юли 2008 15:34
Киркор пита - знае ли някой къде е короната на Третото Българско Царство? Гледам го, че се подхилква, така че внимателно с отговорите. Знам си го аз него.
15 Юли 2008 16:32
Обявил се конкурс за паметник на Червеноармееца. Петка и Чапай сформирали творчески колектив - Петка - скулптор, Чапай - поет. Петка направил статуята, а Чапай написал отдолу:
"Стоит статуя,
с голямаго х.я,
рука поднята -
держить граната"
Петка вика : "Чапай този голям х.й не ми харесва!"
Чапай пише ново стихотворение:
"Стоит статуя,
с маленкого х.я,
рука поднята -
держить граната!"
Петка: "Бе Чапай ти не разбра ли бе - тоя х.й съвсем да го няма!"
Чапай пише:
"Стоит статуя,
совсем без х.я,
рука поднята -
держить граната!"
Петка издивял: "Василий Николаевич - не разбрахте ли, измислете нещо друго вместо х.й в това стихотворение!"
Чапай пише финална версия:
"Стоит статуя,
рука поднята,
вместо х.я -
держить граната!"
По въпроса за паметника на Калоян - задължително да се напише отдолу Калоян Ромеоктон, и да се напише колко ромеи е изписал в разход. Ако гърците писнат, да им се обясни възпитано че като си сменят името на булеварда и ние ще напишем на паметника че Калоян е победителя на Балдуин Фландърски, а с ромеите е бил мил, учтив и любезен.

15 Юли 2008 16:55
А в хубавия български град Кърджали пред драматичен театър "Димитър Димов" е побито едно малко паметниче на Кадрие Лятифова, патрон на турския театър, който се помещава в същата сграда.
15 Юли 2008 17:06
Опълченците - иди-доди, особено ако "включат" и Македоно-одринското опълчение от 1912-13та, но ханско-царските безумия са смазващи...
Не е ли по-лесно тези грешни пари да се дадат за поддръжката на войнишките паметници по селата???
Ама не, там никой няма да коментира какъв патриот е и каква душа дава свинарят...
15 Юли 2008 17:11
Имам една мечта...
Да ливнем няколко стотици бетоновоза връз министрите, депутатите, партайгеносетата и добре облечените бизнесмени. Хем ще имаме прекрасни скулпторни групи, на които ще се дивят туристите, хем ще се отървем от някои дребни проблеми на прехода...
15 Юли 2008 20:00
>>><<<
Вуте прочел статията, па рекъл "и мене ми се тресе нещо, ама нема..."
15 Юли 2008 22:51
.
15 Юли 2008 23:10
.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД