:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,096
Активни 660
Страници 9,970
За един ден 1,302,066
Интервю

Оптимист съм, че ще надделее подкрепата за смесена избирателна система

С преференциалния вот избирателите ще се превърнат, без да искат, в арбитър на вътрешнопартийни спорове, твърди депутатът от БСП Мая Манолова
снимка: Велислав Николов
Мая Манолова
- Г-жо Манолова, защо партиите се притесняват да въведат мажоритарния елемент, а предпочитат преференциалните листи?

- Не става дума за притеснение. За разлика от другите закони, които касаят определени групи хора, изборното законодателство влияе на цялото обществото и прилагането му има незабавен резултат. Затова е необходимо внимателно да се претеглят плюсовете и минусите на всяко едно решение. В БСП обсъждаме различни варианти и европейски практики. Но ако питате за личното ми мнение, считам, че смесената система с 31 или 62 мажоритарни кандидати ще събуди хората и партиите. Ще накара партийните ръководства да извадят напред качествени политици. Преференциалната система едва ли ще заинтригува особено избирателите, защото те ще трябва да преподреждат листи, аранжирани от партийните централи. Ще се превърнат, без да са го искали, в арбитър на вътрешнопартийни спорове. Това едва ли е полезно за сериозните партии. Но за партии, които нямат ясно изразено лидерство, каквито са десните партии, това вероятно ще е решаващият рунд в битката за преразпределяне на вътрешнопартийната власт. Само че идеята на промените в изборното законодателство е друга - да събудим интереса на хората, да заздравим партиите, а не да ги разбиваме, нито да стимулираме конфликти.

- От какво по-точно се страхуват партиите?

- Трябва да отчитаме факта, че всяка нова стъпка събужда притеснения, защото няма гаранции какъв ще е резултатът. Освен това, всяка партия има своите страхове. Някои - че нямат достатъчно личности, които да изправят в битка с кандидатите на други партии и да я спечелят. Други - че ще дадат шанс на ярки личности, които утре няма да се подчиняват на команди и заповеди. Истината е, че мажоритарният вот е шанс за партиите - за силните, демократични партии, за партиите с бъдеще - да подобрят качеството на своите лидери. Да провокират интереса на избирателите - защото битката между представителите на различни партии няма да бъде само битка на личности, но и битка на идеи, на проекти за развитието на България. Каква по-добра възможност идеите на всяка партия да стигнат до хората?

- Имат ли основание критиките на президента, че по този начин партиите не променят, а бетонират статуквото?

- Едва ли съществува български гражданин, който да не си дава сметка за дълбоката криза, в която се намира политическата ни система. Хората нямат доверие в политиците, нямат усещането, че политиците носят отговорност пред избирателите. Нещо повече - хората не се чувстват представени в институциите - Народно събрание или местен парламент, затова и не отиват да гласуват. Отвращението им се засилва от порочните практики, които избуяха драстично напоследък - купуването на гласове, експанзията на бизнеса в политиката и в местната власт. Необходима е промяна и въвеждането на мажоритарност в изборите е важна част от терапията, другата е безкомпромисната битка срещу политическата корупция. В този смисъл всяка позиция "против" промените е "за" статуквото. Изненадващо е обаче, че именно новите партии - ГЕРБ, "Атака", са против сериозната реформа в избирателната система. Вероятно, сегашното състояние ги устройва. Нали то им даде живот?!

- Не е ли прав президентът в критиката си към БСП, че партията се е дистанцирала от предишната си позиция за мажоритарния елемент? Откъде идва колебанието, което Георги Първанов усеща в средите на БСП?

- Няма такава дистанцираност - БСП не е партия, която се притеснява от мажоритарност. Само напомням, че и в момента БСП има мажоритарни по своята същност депутати - колегите от гражданската квота. Моето мнение е, че в БСП колебание няма. Когато се върши работа и текат конкретни политически процеси, се случва да има изоставане, даже и грешки. Добре е институциите да си взаимодействат. А що се касае до позицията на БСП, нека отчетем, че БСП първа заяви позицията си по промените в Закона за политическите партии. Нещо повече, ние имаме готов законопроект, който ще представим на вниманието на другите партии в парламента. В напреднала фаза е и дискусията за това как точно да въведем мажоритарния елемент в избирателната система. Аз лично съм оптимист за това, че ще надделее подкрепата за смесената система.

- Какви са шансовете?

- Законодателните решения се вземат в парламента. Въпросът е дали ще се формира мнозинство, което да има куража за такава сериозна промяна в избирателната система. БСП няма да е достатъчна, ще трябва и други парламентарни сили да поемат отговорност и заедно да променим системата.

- Предвиждате завишаване на държавната субсидия за партиите, но не го обвързвате със забрана за дарения от юридически лица. Това не обезсмисля ли завишаването й, след като финансирането на партиите ще продължи по същия начин?

- БСП предлага въвеждането на ясни правила и прозрачност във финансирането на политическите партии. Ограничения за финансирането от физически и юридически лица, декларации за произход на средствата, публичен регистър на дарителите. Държавата обаче едва ли е в състояние да поеме изцяло издръжката на партиите. От друга страна, аз съм против крайните решения - те ще накарат партиите да заобикалят закона и така ще се осуетят възможностите за контрол. Най-важното е финансирането на партиите да е на светло, да е публично оповестено, да бъде контролирано. Защото сивата икономика поражда сива политика.

- Президентът стигна още по-далече в предложенията си партиите да регистрират публична разплащателна сметка, през която да минават всички дарения и харчове на партията, дори и извън предизборна кампания. Как гледате на тази идея?

- Логично е правилата за финансиране на партиите да важат през цялото време, не само в кампания. Подкрепяме идеята на президента, даже имаме още по-радикално предложение - всички харчове на партиите - телевизионни реклами, участия, билбордове, концерти - да бъдат остойностявани. По еднакви цени за всички. Който иска да прави подаръци на партията - нека спазва правилата. Защото сега, ако пресметнем само медийните участия на партиите в кампания, ще се окаже, че всички са над законово предвидения размер.

- Бихте ли приели да се създадат и регистри на социологическите и лобистките фирми около партиите?

- Ако искаме прозрачност за цялата дейност около партиите, е редно да бъдат публично оповестени и социологическите и пиар агенции, които консултират една или друга партия.

- Все още е актуална идеята на избори да се явяват само тези партии, които са постигнали процент на два последователни парламентарни вота. Направи се уговорката, че това няма да важи за новите партии. Но не се ли ограничава така възможността за сдружаване на местно ниво, която е сред основните насоки на развитие и в ЕС?

- Европейското разбиране е за право на живот и на регионални партии. Но те едва ли имат място в националната политика. Ограничението по-скоро има място в национални избори, защото в тях наистина трябва да участват партии, които могат да поемат отговорност. Които имат визия за развитието на страната, а не само на конкретен регион.

- До какви по-високи санкции срещу купуването на гласове ще се стигне при промяна в НК?

- И БСП, както и други политически сили предлагаме завишаване на санкциите в НК за престъплението купуване на гласове - лишаване от свобода до пет години, високи глоби и др. Може да се мисли и за санкции на партии, чиито представители участват в купуване на гласове. Например лишаване от държавна субсидия, недопускане до участие в избори. Но най-лесното е да се завишат санкциите. Само с наказание нищо не може да бъде решено. Нека го кажа така - дори във възпитанието на собствените си деца не прилагаме само наказания. И много често наказанията не водят до най-добрите резултати. Истината е, че когато има достатъчно стимули да се спазва законът, както и ако има достатъчно ограничения пред сивата икономика, от една страна, няма да има необходимост да се нарушава законът, и от друга, няма да има неконтролируеми финансови средства, с които да се купуват гласове. Моето убеждение е, че наказанията са ефективни, когато има и стимули за "доброто" поведение. Проблемите с политическата корупция са сериозни. Трябва да се сложи ред, ясни правила и контрол във финансирането на политическите партии, да се пресекат сивите потоци от бизнеса към партиите. Това ще бъде постигнато с промените в Закона за политическите партии.

- Преди време лансирахте идея да се проверяват и доходите на фирмите, които финансират по някакъв начин партии. Как може да стане това? Как гледате на идеята да се създаде специална комисия или друг орган за разследване и контрол на партийните финанси?

- В нашето предложение за промени в Закона за политическите партии предлагаме дарителите на партиите да декларират произхода на средствата, което да бъде оповестявано в публичния регистър за финансирането на партиите. Тези декларации ще се проверяват от Сметната палата, която има правомощия да контролира партийните финанси. Но създаването на нов орган ще раздуе администрацията, без да е сигурно, че ще доведе до постигане на повече резултат. Считам, че на този етап Сметната палата се справя със задълженията си за контролиране на партийното финансиране и отчетност.
16
1945
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
15 Юли 2008 01:50
Бе те СИТЕ и предишни и сегашни управляващи са за ТРЕПАНЕ, те пак се натискат да ги избираме и ПРЕИЗБИРАМЕ.
Бре нахална сган бре! тц, тц, тц....
15 Юли 2008 04:03
" Едва ли съществува български гражданин, който да не си дава сметка за дълбоката криза, в която се намира политическата ни система. Хората нямат доверие в политиците, нямат усещането, че политиците носят отговорност пред избирателите. Нещо повече - хората не се чувстват представени в институциите - Народно събрание или местен парламент, затова и не отиват да гласуват. Отвращението им се засилва от порочните практики, които избуяха драстично напоследък - купуването на гласове, експанзията на бизнеса в политиката и в местната власт."
И СЕГА? К`о шъ пра`им?
Управляваните не искат, а Управляващите не могат!
15 Юли 2008 07:09
Ayyy, filosofa - та това си е направо "революционна ситуация"... Сега да ги видим диалектиците какво ще правят?
15 Юли 2008 12:24
Идеята за смесена или дори напълно мажоритарна избирателна система е непродуктивна и излишна. Няма да реши с нищо проблемите в България и е само манипулация от страна на разни смотани партийци да трупат уж дивиденти в очите на избирателите.
Проблемът на България е в сегашните управляващи партии, които нямат нужда от качествени политици, а от това да се саморазпуснат, за да освободят държавата и избирателите от малоумията им.
Ако се приеме да има смесена избирателна система и така да се кандидатират повече да приемем истински качествени млади политици, те просто ще бъдат принудени да приемат статуквото в сегашните водещи паритии, по този начин да станат същите мръсници като създания като царя, Костофф, СтаниШефа, Велчев, Василев, Доган, Сидеров и прочие и прочие покварена измет.
България няма нужда от промяна в избирателната система, защото корумпираните мръсници вече са в системата и те ще се нагаждат винаги към нея и към всяка промяна. Само революция и доживотна забрана на някои хитреци да изпълняват държавна длъжност може да помогне на държавата ни.
15 Юли 2008 12:57
Уважаема Госпожо Манолова ,
Политиката омерзява хората у нас , само и единствено през оценката им за политическите партии в нея ... Това ли не сете разбрали ? Но гражданите не могат да имат общия си живот , без политика ... Вие ли не знаете , че в условията на демокрация , политическите партии са само един начин и една форма , на политическото общуване между гражданите ... Но като доблестна партийка , вие продължавате да им внушавате , че над партиите само дъждец ръми ... Колко дълго да ви се обяснява , че Обществото иска и трябва да влезе в Политиката , но не през буренясалите и потънали в нечистотия , партийни порти ? Сами си ги изчистете ... Не искате да схванете това , но яки бури ще жънете ...

15 Юли 2008 13:03
beagle голяма поезия брато, браво!
15 Юли 2008 13:19
И най-важното , на което днес сте длъжни в Партията ... Седнете и проработете най-сетне , над политическата си , партийна оценка за Прехода на българското национално общество към демокрация ... Да не се окаже , че то ви е изпреварило със своята ...

15 Юли 2008 13:58
Философа, Брайтман -
А интервюто е типична смес от демагогия и призиви "Дайте да дадем, другари!". Доста плиткоумна особа. Но добре, че е на хартиен носител или в интернет текст - ако я чуете с пискливия скандалджийски тон...
15 Юли 2008 15:10

Няма особено значение как се избират депутатите. Дали мажоритарно, дали пропорционално, дали смесено. Дали някой кандидат се явява мажоритарно или не, все едни и същи идеи носи и по-важно - една и съща (една двеста и четиридесета от цялото) възможност има да ги изпълни или не. Не е проблема в начина на избиране на депутатите и промяната му до нищо съществено няма да доведе.

Далеч по-важно от начина на избиране на депутатите е структурата на властта и срастването на законодателната и изпълнителната власти. Време е да се разбере, че трябва да има разделение между тях за да има и по-добър контрол и повече спазване на законите. Време е да се разбере, че имаме нужда от президентска република, в която президента е начело на правителство и се избира независимо от парламента. Това хем му развързва ръцете от всякакви коалиционни необходимости, хем и ние знаем кой носи отговорността. А властта за какво, колко, как и кога да се харчат парите, както и контрола си остава в парламента. И тъй като там партията на президента по-скоро няма да има мнозинство, то и контрола върху изпълнителната власт (от страна на всички останали) ще е далеч по-ефективен от сегашното петъчно задаване на въпроси с предизвестен край. Просто е! И отговаря на фундаменталния принцип за разделение на властите. За разлика от сегашния модел, при който има пълно сливане и тотална зависимост на законодателна и изпълнителна власт.

15 Юли 2008 15:42
Мая Манолова, жената която може да говори часове без да каже нищо. И има дразнещ глас. Как ли се чувства мъжът и, ако има де, като си пусне ярмомелката в къщи. Бесепето имат няколко такива. Редовно ги разпращат по телевизии и радиа със задачата да изтребят публиката с говорене. Ако не успеят да я изтребят поне да я зашеметят. Другите са Ивелин Николов, Антон Кутев, и една докторка, сега не се сещам за името и. А намерих я и нея- Ива Петрова Станкова. Сега са започнали да ги печатат и по вестниците. Явно със същата задача.
15 Юли 2008 15:44
Просто ни трябва нова обществено политическа сила, която да се съобрази с настъпилите промени в обществото-социални, икономически , културни и др. Тя трябва да се обособи от водещите прослойки в позитивен смисъл. И ако има партия или човек, който да поведе, насочи тази маса-нещата може да се оправят.
Старите играчи вече са изчерпани и употребени.Новите няма от кого да се учат на истинска политика и управление за жалост. Положението е доста некомфортно!
15 Юли 2008 16:11
Очаквам от СЕГА , доблестно да дигне темата " За Нова конституция и преструктуриране политическия модел на функциониране на българското национално общество" ... Тази тема има темелно значение за качеството на общия ни живот и не бива да бъде скривана от вниманието на щироката общественост ... 83 % от хората на България , нямат доверие в изявяващите се днес политически партии ... Политическото у нас отдавна не е в криза , то е в дълбока кома , Господа ...

15 Юли 2008 18:40
Дали омразният и презрян политик като кифлата ще се яви в пропорционална листа или ще се репчи в мажоритарен вид като представител на партията си, все е едно. Онова миризливото Гоце нали заплашваше с референдум по въпроса, защо не го предизвика, ами мълчи като пр..лив? Защото знае отговора на народа и ще стане съвсем за кашмер.
15 Юли 2008 21:57
Налага се да припомня , че политическата ни битност днес , е рецидив на ситуацията , в която България се набута до 19 май 1934 г. ... Изходът сам се налага - Велико събрание , Нова конституция и Двукамарен парламент ... В длъжност сме да установим достоверна на измененията , които претърпя обществото ни , система на политическото си общуване в него ... Всяко друго е подробности ...

15 Юли 2008 22:36
Top Gun, нищо не могат да направят диалектиците. Ние също!
Ако сравним днешната ни ситуация в РБ, с това което описва У.С. Чърчил в увода на трудовете си, за които получи Нобелова награда за литература, картинката става съвсем друга.
Цитирам по памет :"Днес когато, дори и руснаците разбраха, че да завладееш една държава...." и т.н..
И все пак решения за изход трябва да се търсят.
beagle,
16 Юли 2008 01:01
Историята е доказала, че оптимисти могат да бъдат само глупаците. Ето вижте у тази другарка какво поражда оптимизъм. Светът се чуди как да оцелее, а тя се радва, че избирателната система в България/!/ щяла да бъде някаква си. Знае се чие е царството небесно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД