Създаване на нова изпълнителна агенция към министъра на здравеопазването, която да следи за медицинското обслужване на гражданите, предвиждат поправки в Закона за здравето, които МЗ ще предложи на кабинета. "Тя ще осъществява контрол над медицинските дейности и качеството на услугите", обясни здравният министър Евгений Желев. Според поправките в закона агенцията ще следи и за корупция в болниците и сред лекарите.
Изпълнителната агенция "Медицински инспекторат" ще е на бюджетна издръжка, но още не е ясно колко и какви хора ще работят в нея. "Не е взето решение каква ще бъде структурата й", обясни зам. здравният министър Матей Матеев. Според поправките в закона агенцията ще проверява спазването на правата на пациентите и медицинските стандарти в лечебните заведения, ще прави проверки по молби на пациенти и фирми, свързани с медицинското обслужване и здравното осигуряване. Медицинският инспекторат ще "осъществява дейности по откриване и предотвратяване на корупционни прояви и практики в лечебните заведения", ще следи как се харчат парите в спешната помощ, за трансплантации и в психиатриите.
При откриване на нарушения агенцията ще предлага наказания, включително и заличаване на лечебни заведения от регистъра и уволнения на провинили се лекари и директори. Медицинският инспекторат ще може да прави планови и изненадващи проверки, като ще има и право на достъп до всякаква документация, а също и да изисква писмени обяснения от проверяваните лица. Немаловажно ще е и задължението му да осъществява медицински контрол върху дейностите, свързани със задължителното и доброволното здравно осигуряване. Агенцията ще следи дали лечебниците предоставят безплатно услугите, поети от здравната каса или от частните здравни фондове, т.е. дали на хората не се искат пари за нещо, което вече е платено от друг.
СТАТУКВО
В момента контрол над качеството и за спазване правата на пациентите осъществяват редица институции - МЗ, здравната каса, районните центрове по здравеопазване, дори лекарският съюз, но без особен успех. Поправките не отменят техните контролни функции, но се предполага, че създаването на специализирано звено ще засили контрола.
|
|