Коалиционните партньори БСП и НДСВ извадиха поредната порция предложения за изменения в закона за политическите партии и изборното законодателство. Вижданията на соцпартията веднага бяха определени като радикални, а тези на царистите - като екзотични.
БСП стигна до идеята за редуциране броя на политическите формации. Изпълнителното бюро прие поправки в закона за партиите, който вече е бил обсъден и с партньорите, съобщи секретарят на бюрото Евгений Узунов. Според тях всяка организация е длъжна да поддържа публичен регистър на членовете си. Ако броят им падне под изискуемия за регистрация минимум от 5000 души, партията се заличава. Същото ще се случва и ако в Софийския градски съд не се внесат документите за две поредни заседания на ръководните органи на формациите според уставите им. Нерадостна съдба чака и партиите, които получат под 1% на два поредни парламентарни вота, обясни депутатът Мая Манолова. Тя изрично направи уговорката, че това няма да важи за новосъздадените партии. До вот, включително местен, ще се допускат само регистрирали структури в половината от общините на страната. Това бил един от най-спорните въпроси по време на обсъждането в ИБ. Въпреки това надделяло мнението, че законът трябва да гарантира участие в местните избори на жизнеспособни партии, които по-трудно се подменят с неясни бизнес субекти.
БСП изненадващо се съобрази с желанието на президента да бъдат забранени даренията за партии от юридически лица. В същото време обаче левите предлагат държавната субсидия да се вдигне трикратно. Така тя ще стане 6% от минималната работна заплата, или 13 лв. за всеки получен глас. Предвижда се и лимит на даренията от физически лица не само по време на кампания, а постоянно. За година човек ще може да внася до 30 000 лв. Дарителите ще декларират произхода на средствата в публичен регистър към Сметната палата. В публичните регистри на партиите пък трябва да бъдат оповестени социологическите, рекламните и пиар агенциите, които обслужват формацията. Ако партия в рамките на 3 г. не подаде финансов отчет или той съдържа невярна информация, одитната институция я оставя без удостоверение за участие в избори.
ИБ на БСП обсъди вчера и въвеждането на мажоритарен елемент за парламентарния вот, но не стигна до конкретно решение. Везните обаче клонят към приемане на смесена система с пропорционални листи и мажоритарни кандидати. В сега съществуващите 31 избирателни района ще има пропорционални листи. Заедно с това партиите ще издигат и мажоритарни кандидати, но още не е решено колко. Изборите ще са на един тур, като в НС ще влиза кандидатът с най-много гласове.
НДСВ пък излезе с авангардно решение за данъчни облекчения при гласуване. Царистите предлагат намаляване на данъка върху доходите на работещите с 10%, а за пенсионерите - 1% надбавка към пенсията. Ако гласуват 100% от имащите право на глас, това ще струва около 250 млн. лв. за работещите и между 63 и 70 млн. лв. за пенсионерите, изчислиха от НДСВ. Засега студентите не влизат в сметките на жълтите. Според зам.-шефа на НДСВ Милен Велчев данъчното облекчение трябва да се превеждат по по-лека процедура след всеки вот. Това трябва да става автоматично, с изграждане на директни връзки между ГРАО, НАП и изборната администрация.
Данъчните облекчения ще са валидни само ако след референдум българските граждани се обявят против задължителното гласуване. Иначе царистите не са се отказали от идеята си за национално допитване по този въпрос.
------------
КОНТРА
Коалиционните партньори не посрещнаха с ентусиазъм идеите на НДСВ. "Не материалните стимули трябва да са мотивацията на хората да гласуват", коментира Евгени Узунов. "Това е купуване на гласове от държавата", бе лаконичният коментар на Четин Казак от ДПС. Според него мярката е абсурдна и много спорна от морална гледна точка. На практика това ще означава държавата да се включи в наддаването при търговията с вот и с материални стимули да мотивира гражданите да изпълнят конституционното си право, бе становището и на други експерти.
/:/ ...НДСВ пък излезе с авангардно решение за данъчни облекчения при гласуване. Царистите предлагат намаляване на данъка върху доходите на работещите с 10%, а за пенсионерите - 1% надбавка към пенсията..."
......................................... ......................................... .....................................
Да, ама по закон и по Презумпция, гласуващите гласуват за "любимата" им Партия/която и да е тя/, нали?! Следователно, може да се приеме, че става въпрос за "политическа принадлежност" и "убеждения" на Гласуващия?! А Конституцията ЗАБРАНЯВА Привилегии, основани на "политическа прпинадлежност" и "убеждения"!
Т.е., предложението на НДСВ е противоречащо на Конституцията, май?! КАЗАХ!
......................................... .......................
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние