:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,769
Активни 835
Страници 5,699
За един ден 1,302,066

Евробарометър: Диагнозата на България е "престъпност"

Никой народ в ЕС не вярва толкова малко на своята държава като българите
Никога по-рано българите не са били толкова тревожни от престъпността, установи в последното си изследване Евробарометър, който следи състоянието на страната ни от 2004 г. В обширен доклад, поръчан от Генерална дирекция "Комуникации" на Еврокомисията (ЕК), е дадена картина на общественото мнение в страната, каквато е видяна от авторитетни социолози през периода 23 март - 7 април 2008 г.

Анкетирани са 1000 българи, от които 41% са заявили, че "борбата с престъпността трябва да е най-важният приоритет за ЕС". Нарастването е с цели 16 пункта в сравнение с изследване през есента на 2007 г. Тревогата от престъпността за първи път измества от водещото място досегашното разбиране на българите, че институциите на ЕС трябва да акцентират преди всичко на социалните проблеми (39%). Тъй като народът е загубил вяра в своята държава, надеждата му е да получи помощ от Брюксел за справяне с ширещата се престъпност.

При такава нагласа не е изненада, че "българите демонстрират най-малко доверие (25%) и най-силно недоверие (65%) към полицията в своята страна", пише в доклада. "Наблюдава се нова криза на доверието към органите на реда и сигурността в България, която силно контрастира с високата им репутация в другите страни - членки на ЕС". Така например средният европеец дава 63% доверие на полицията и 70% на армията. Само в България и Унгария армията не се ползва със симпатията на мнозинството от гражданите.

"Недоверието към българските политически институции достига най-високите си стойности, откакто България е член на ЕС", продължава докладът и посочва: за партиите - 83%, за парламента - 79 на сто, за правителството - 73 процента недоверие. Затова пък 51% от българските граждани дават доверието си на ЕК, която пише критичните доклади за тяхната страна. Парадоксално е, че авторитетът на ЕК спада, общо взето, в ЕС (47%), но в България тенденцията е обратна.

Логично е, че в тази обстановка българите са най-недоволните от живота си в сравнение с всички европейци (59%), но за разлика от другите те показват съживяващ се оптимизъм, което се обяснява с членството им в ЕС. Поради финансовите санкции обаче, които ЕК наложи напоследък на държавата ни, "за първи път българите, които поддържат мнението, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, нямат мнозинство (47%)". По този показател тя дели последните четири места в ЕС заедно Унгария, Великобритания и Австрия. Въпреки това хората у нас възприемат положително санкциите на ЕК, защото виждат в тях оздравителна роля за държавата си, но се надяват, че те няма да попречат на прилагането на принципа на ЕС за солидарност към по-бедните региони като България.

----------

ОЦЕНКА

Макар и да не виждат пряка полза за себе си, българските граждани ценят високо Европейския съюз. "За първи път Евробарометър регистрира толкова високо доверие и толкова малко недоверие към ЕС сред българите", сочи докладът. Близо две трети от анкетираните изразяват доверие към ЕС и само 19% изпитват недоверие.
18
2629
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
16 Юли 2008 00:21
"Тъй като народът е загубил вяра в своята държава, надеждата му е да получи помощ от Брюксел за справяне с ширещата се престъпност." - Tия от Евробарометър явно четат нашия форум.
Сал един Хърсев остана да се кахъри за националноотговорния капитал и още по-отговорните му служители на държавни служби .
16 Юли 2008 00:36
Много бих се радвал, ако само във Форума на "СЕГА" са се събрали едни "критикари" и "плюят" държавната си администрация.
Проблема е, че не само форумците мислят така. Още повече, че в."Сега не е опозиционна медия....
16 Юли 2008 01:59
Диагнозата е отдавна известна, но няма терапия, а пациентката влиза вече в терминална фаза. Българските институции са социално дисфункционални и се нуждаят от пълна подмяна. Страхувам се обаче, че и терапията вече може да бъде само терминална. Както пееше Висоцки, "...чудес не бывает".
16 Юли 2008 02:43
Идеята е българите да се изнесат в чужбина , да си внесат роби от азия които да работят за жълти стотинки и чак тогава полицията ще започне да си върши работата.
16 Юли 2008 03:00
ОВЦА ПОСЛЕДНА,
Е, може и от европейска Турция да внесат "роби"/ЗАСЕЛНИЦИ?!/, нали?!
16 Юли 2008 05:34
paragraph39,
Благодарение на вашата(на Атака) параноя на тема Турция, ДПС е единствената партия, която хем участва във властта, хем си вдига процентите на нови избори.Досега само Доган не е казвал лоша дума за вас.
16 Юли 2008 09:10
into
Няма терапия, а и терапевт не се вижда на хоризонта...
16 Юли 2008 09:19
Някой да е учуден от тази статистика? Аз не. За какво доверие може да става дума, когато виждаш, че полицаите и бандитите не само си пият ичкиите заедно, ами започват да си приличат и физически и по държание и по всичко. Или пък армията, като виждаш, че тя работи за някой друг, в далечни чужбини, а аз и ти и плащаме сметките. Е, няма как да се уважаваме и да си имаме доверие.
16 Юли 2008 09:27
Оценките може би са направени въз основа на някакви правила - как се събира информация, по какви критерии се оценява, как се задават въпросите, но изводите са според мен неграмотни и повърхностни, без елементарно разбиране на народопсихологията, далеч от проблемите и мислите на нормалния българин.
Според мен:
1) армия няма, така че не може да има доверие в нещо, което го няма. Още навремето г-н Луджев каза "старите ще ги чупя, младите ще ги купя", така и направи. Е, май че от тогава няма армия. Може би от малко по-късно - все пак тежка машина, трудно се движи, но се разруши.
2) доверие в полиция? А кой ли пък е казал, че то сега е намаляло? Ами то полиция има само като име на административна машина, която да взема пари от данъците и да произвежда доклади и да захранва бандитите с информация и кадри. Да не би някой да си мисли друго? И кой е той? Полицията може да се бори само с тези, които си мислят, че трябва да има закони, с така наречените в другите страни "граждани". Полиция каквато имат нормалните държави тук няма и не е имало. А дли ще има.... Като гледам кой ги реди нещата, по какъв начин и по какви критерии - силно се съмнявам. И преди съм казва, че по-добре щеше да бъде да живеем в джунгла и да ни дадат да се въоръжим и защитаваме, отколкото сега - заели "кръгова отбрана" - бандити, полицаи, политици и...цигани
3) Доверие в евроструктути? Много се съмнявам - това по-скоро е безразличие, отколкото доверие. На базата на толкова много отрицание, безразличието е нещо като "положителна" оценка. Просто още веднъж се показва, че не българите са настроени отрицателно към всичко, а дори и за моя изненада имат що-годе правилен погледа в/у нещата и институциите.

Ами да погледнем "професионалните" политици... Ужас и безумие! И колко самочуствие и апломб на всичкото отгоре!
16 Юли 2008 09:56

Никой народ в ЕС не вярва толкова малко на своята държава като българите
Твърдението е много спорно. Българите нямат СВОЯ държава. Българите живеят или някъде по света или в държавата на мафията наречена България. Е, за каква вяра към СВОЯ държава изобщо се говори, когато такава няма?!
16 Юли 2008 10:38
Всичко произтича само от едно, от ИНТЕЛЕКТУАЛНОТО НИВО НА НАРОДА, и от някои негови основни характеристики, които ще го поставят винаги не само в краката на европейските нации, но и в тези на шепата турци, които ни управляват вече от доста години. И регресът е толкова очевиден, срутването, духовно и материялно толкова голямо, че процесът е вече необратим. Не само селата са обезлюдени, обезлюдени са и големи градове. Цели блокове замръкват с тъмни прозорци, млади хора почти не се мяркат по улиците, мръсотията и вандализма са на всяка крачка. И най важното, тези които все още не са прогонени по чужбина са болни, затлъстяли, ОСКОТЯЛИ от слушане на долнопробна чалга, от предаванията на Слави и тези на Азис.

16 Юли 2008 11:28
Абе какво сте се размрънкали толкова - изобщо не е толкова зле България, просто всички сме тъпкани с комплекси и умираме да се правим на мазохисти. Такива са резултатите в повечето страни от бившия соцлагер!!!
Току-що четох чешки сайт за абсолютно същото изследване в Чехия (http://www.lidovky.cz/spokojeni-s-nespok ojenosti-dpt-/ln-dolezal.asp?c=A080715_13 4721_ln-dolezal_glu - за който се интересува и разбира) и какво се оказа:
Доверие в Правителството - България 27%, Чехия - 20%
Доверие в партиите - България 17%, Чехия 11%
Доверие в парламента - България 21%, Чехия 16%
Нищо по-различно от другите бивши събратя - нека да погледнем позитивно на нещата!
16 Юли 2008 11:37
Тази "диагноза" ме върна към стария виц:
Телеграма:Вуте е малце зле.Утре че го копаме.
16 Юли 2008 13:00
Ех, aminali...С чехите ще ни сравняваш. Сравняват се само сравними неща. А ти си гледай позитивно - "търпи и ще си спасиш душата", както е казал Ботев. А преди доста време Волтер е написал чудесна книга за позитивно гледащите и за оптимистите - "Кандид или за оптимизма". Прочети я пък после пак се обади.
16 Юли 2008 13:36

Никога по-рано българите не са били толкова тревожни от престъпността, установи в последното си изследване Евробарометър
Никога по-рано или никога в последните 2-3 години, най-много 5? Аман от такива обобщения.
Иначе е нормално - след като всичките родни политици след 1989-та година ни излъгаха, сега е ред да ни излъже и ЕС. Каква еуфория беше през 1997 - ето СДС и Иван Костов взеха властта и сега ще ни оправят. Е, оправиха се те самите. После същото се повтори с бившия цар, но пак същото прецакване, но вече имахме тренинг с Иван Костов и го приехме по-лесно. След това никой не получи мнозинство - нормално, на никоя партия вече нямаме вяра. Основното, което очаквахме беше престъпността да се отдели от държавата, но не стана. Сега ЕС най-накрая загряха какво е у нас от 19 години насам.
16 Юли 2008 13:49
Диагнозата е отдавна написана.
Терапията - внос от ЕС на гилотини от шведска стомана. Оператори ще се намерят.
16 Юли 2008 14:08
XYZxyz,
спрямо тия сега има да си мечтаеш за И.Костов
16 Юли 2008 15:53
НЕРВЕН,
може и да си прав - зависи от гледната точка. По костовашко време корупцията беше добре организирана, нещо за което сега го няма. Тогава се знаеше на кого колко да се даде, докато сега хем дават, хем не са сигурни дали дават на правилния човек и правилната сума.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД