Никога по-рано българите не са били толкова тревожни от престъпността, установи в последното си изследване Евробарометър, който следи състоянието на страната ни от 2004 г. В обширен доклад, поръчан от Генерална дирекция "Комуникации" на Еврокомисията (ЕК), е дадена картина на общественото мнение в страната, каквато е видяна от авторитетни социолози през периода 23 март - 7 април 2008 г.
Анкетирани са 1000 българи, от които 41% са заявили, че "борбата с престъпността трябва да е най-важният приоритет за ЕС". Нарастването е с цели 16 пункта в сравнение с изследване през есента на 2007 г. Тревогата от престъпността за първи път измества от водещото място досегашното разбиране на българите, че институциите на ЕС трябва да акцентират преди всичко на социалните проблеми (39%). Тъй като народът е загубил вяра в своята държава, надеждата му е да получи помощ от Брюксел за справяне с ширещата се престъпност.
При такава нагласа не е изненада, че "българите демонстрират най-малко доверие (25%) и най-силно недоверие (65%) към полицията в своята страна", пише в доклада. "Наблюдава се нова криза на доверието към органите на реда и сигурността в България, която силно контрастира с високата им репутация в другите страни - членки на ЕС". Така например средният европеец дава 63% доверие на полицията и 70% на армията. Само в България и Унгария армията не се ползва със симпатията на мнозинството от гражданите.
"Недоверието към българските политически институции достига най-високите си стойности, откакто България е член на ЕС", продължава докладът и посочва: за партиите - 83%, за парламента - 79 на сто, за правителството - 73 процента недоверие. Затова пък 51% от българските граждани дават доверието си на ЕК, която пише критичните доклади за тяхната страна. Парадоксално е, че авторитетът на ЕК спада, общо взето, в ЕС (47%), но в България тенденцията е обратна.
Логично е, че в тази обстановка българите са най-недоволните от живота си в сравнение с всички европейци (59%), но за разлика от другите те показват съживяващ се оптимизъм, което се обяснява с членството им в ЕС. Поради финансовите санкции обаче, които ЕК наложи напоследък на държавата ни, "за първи път българите, които поддържат мнението, че страната им е спечелила от членството си в ЕС, нямат мнозинство (47%)". По този показател тя дели последните четири места в ЕС заедно Унгария, Великобритания и Австрия. Въпреки това хората у нас възприемат положително санкциите на ЕК, защото виждат в тях оздравителна роля за държавата си, но се надяват, че те няма да попречат на прилагането на принципа на ЕС за солидарност към по-бедните региони като България.
----------
ОЦЕНКА
Макар и да не виждат пряка полза за себе си, българските граждани ценят високо Европейския съюз. "За първи път Евробарометър регистрира толкова високо доверие и толкова малко недоверие към ЕС сред българите", сочи докладът. Близо две трети от анкетираните изразяват доверие към ЕС и само 19% изпитват недоверие.
"Тъй като народът е загубил вяра в своята държава, надеждата му е да получи помощ от Брюксел за справяне с ширещата се престъпност." - Tия от Евробарометър явно четат нашия форум.
Сал един Хърсев остана да се кахъри за националноотговорния капитал и още по-отговорните му служители на държавни служби .