:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,704,463
Активни 382
Страници 15,393
За един ден 1,302,066
Интервю

Владимир Гуричев: Не визите, а ниско качество и високи цени отблъснаха руските туристи от България

Ако "Булгартабак" загуби сега пазарите си в Русия, никога повече няма да се върне там, казва шефът на "Мегаватт-банк"
Снимка: Вера Петкова
Владимир Гуричев е роден в Калинин. Завършил е Московския енергетически институт. От 1979-1981 г. работи в АЕЦ "Козлодуй", а после - в "Мосенерго" и в Централното диспечерско управление на Единната енергийна система на СССР. През 1992 г. заедно с група енергетици създава "Сигма-Энерго", която се занимава с доставка на ток за България и Китай. Година по-късно е основана търговска банка "Мегаватт-банк". Досега Гуричев е техен шеф.

Съпругата му Виолетка е българка. Гуричев е почетен председател на Българо-руската търговско-промишлена палата в Москва и член на президиума на международната обществена организация "Съюз на приятелите на България". Спонсорирал е издаването на редица книги, посветени на българо-руските отношения. Дарил е пари за строеж и възстановяване на църкви у нас.





- Владимир Михайлович, един от основните проблеми между България и Русия е дисбалансът в стокообмена. Смятате ли, че неотдавнашното посещение на премиера Симеон Сакскобургготски в Москва ще помогне за преодоляването му?

- Не смятам, че посещението на премиера е имало за цел да отваря пътя на българските бизнесмени. То имаше съвсем други задачи. Разбира се, имаше декларации в този дух, но трябва практическа работа.

Стокооборотът между двете страни е 1-1,7 млрд. долара. 1,4 млрд. от тях са енергоносители. Наистина има дисбаланс. Но тук трябва да се имат предвид няколко неща. Никой не включва в стокообмена българските цигари, които се произвеждат в Русия. Те просто не минават през митниците, но са българско производство и се продават в Русия. Това са около 150-200 млн. долара годишно. По същите причини в стокообмена не се включва и работата на българските строители в Русия. А това също са няколко десетки милиона долара.

В този смисъл особено важен въпрос за стокообмена с Русия е какво ще стане с "Булгартабак". През 1990 г. 85% от търговския оборот беше на "Булгартабак". Тогава в Русия влизаха 53 млрд. цигари на година. От миналата година вносът на цигари спря. От фабриките, които бяха построени, работят две - в Подолск и Сочи. Специалистите смятат, че заради ниското качество цигарите, произвеждани в Сочи, вече нямат шанс на руския пазар. В Подолск пък избухна конфликт между шефа на "Булгартабак" Георги Попов и руския му партньор Гевондян. Интересно е, че се карат дребни чиновници. Единият е дребен държавен чиновник - съгласете се, че "Булгартабак" не е някаква крупна институция. Другият е шеф на една от 34 фирми, търгуващи с цигари в Русия. А ако българските цигари изчезнат сега, те никога няма да се върнат на руския пазар. В складовете е останала стока за още 1 месец. Заради конфликта на дребни чиновници България сега губи бизнес, който ако се ръководи грамотно, може да има годишен оборот от 150-200 млн. долара.

- Г-н Попов казва, че слага ред на руските пазари, защото досега партньорите са обирали "Булгартабак" - произвеждат с фалшив лиценз, не отчитат истинските печалби и т. н.

- Аз пак повтарям - Гевондян е шеф на една от 34 фирми, които се занимават с дистрибуция на цигари в Русия. Добре, скарал си се с тази фирма, дай лиценз на другите. В Русия има много силна асоциация на дистрибуторите на цигари - "Грандтабак". Тя продава цигарите на "Галахар", "Филип Морис", "Бритиш тобако". Защо да не продава и на "Булгартабак"? Защо не дадат лиценз на нея? Ако не вярват на отделни фирми, да дадат лиценз на асоциацията. Тя е член на търговската палата на Русия, в нея членуват над 30 компании. С нея да водят преговори. Това трябва да стане незабавно.

Всеки знае колко лош човек е Гевондян, колко е обиден Попов. Но големият въпрос е, че ако сега изчезнат тези цигари, край с този пазар. Само за промоцията на новите цигари на "Кемал" в Русия са отделени 8 млн. долара. А колко пари може да даде "Булгартабак" за реклама?

- Как ще се отрази загубата на този пазар на приватизацията на "Булгартабак"?

- Според мен държавата в момента продава "Булгартабак" без експортния му потенциал. Тя иска определена сума - 110-120 млн. долара. А при грамотна работа в Русия на година може да се печели по 20-30 млн. долара. Излиза, че продавате холдинга за неколкогодишната му печалба. Това е първата грешка.

Второ, защо когато говорите за продажбата на "Булгартабак", никой не говори за пазарите, които той е изоставил. Това не мога да го разбера - продаваш компания без пазар.

- Вие смятате, че е най-добре руска фирма да купи "Булгартабак"?

- Това са пазарите. Иначе какво ще ги правите тези фабрики в Русия? Добре, да кажем, че сте отписали този пазар, решавате, че "Булгартабак" ще работи само на българския пазар. Колко време ще издържи? Нали рано или късно ще се появи и чужда компания. Това с "Булгартабак" много ми прилича на механизма, по който бе продаден "Балкан". И видяхте какво се случи с него.

- Какво трябва да се направи, за да няма "Булгартабак" съдбата на "Балкан"?

- Когато става дума за приватизация, трябва да има икономически и финансов анализ, който да е публичен. Какъв е финансовият план, какво се очаква от инвеститорите... По вестниците чета, че генералният директор Попов, когато го питат за тези неща, казва: "Откъде да знам, бях в Москва." Този план трябва да се направи от специалисти, защото аз не смятам шефа на холдинга за специалист. Той сам себе си не смята за специалист. Защо това трябва да го правят хора, които никога през живота си не са се занимавали с подобен бизнес? И защо смятат, че техните решения са единствено правилните?

Освен това много политизирано се възприемат въпросите между България и Русия. По-малко политизация.

- В какъв смисъл политизирано?

- Ами да вземем друг въпрос - визите. Много ме възмути спекулацията за визите. За мен като нормален руски човек визите са нещо обидно, защото в центъра на София стои храм-паметникът "Александър Невски" на хилядите загинали за България руснаци. Има морален и етически проблем. Още по-възмутително е да се спекулира с този проблем сега, когато ще отбелязваме 125 години от освобождението на България.

Казват - визите пречат за туризма. Това просто не е вярно. Ето ви една статистика, публикувана от "Комерсант", за предпочитаните от руснаците държави за туризъм - на първо място са Турция и Испания. С тях имаме визи от 50 години. България е в дъното на класацията. А по-миналата година бе на 4-о място. Това, което се случва с туризма тук, няма нищо общо с визите. Това е неадекватното съотношение между пари и услуга. Услугата е ниско качество - аз смятам, че е подигравка, когато хотел с 4 звезди не отговаря на категорията на 2 звезди, а една шопска салата на северното Черноморие струва 12 лв. България не е конкурентноспособна. Хората трябва да разберат, че трябва да влагат пари не само в строежа на хотели, а и в качеството на услугите.

Трябва да се подобрят и транспортните връзки между България и Русия. Никой не разработва нови маршрути. Разчита се само на връзката София-Москва.

Или да вземем приватизацията на "Биохим". За мен като руски бизнесмен е важно тук да има стабилна банка, със съвместен капитал, която да гарантира сигурност. Ако знам, че имам една банка с руски капитал, на която мога да разчитам, аз по-лесно ще превеждам пари, ще имам по-голямо доверие. А Межпромбанк е една от най-силните банки в Русия.

- Не е ли по-лесно руските банки да открият свой клон в България?

- Чисто законодателно това не е възможно, защото това е експорт на капитал. По правилата на Централната банка на Русия, ако искаш да изнасяш капитал, той трябва да се вложи в акции на финансова институция. Межпромбанк е първата банка, която се опитва да купи чужда банка.

- Значи руските компании искат да инвестират в България, а не ги допускат...

- Може и така да се каже, но тази теза е трудна за доказване с документи. Но това са фактите.

- Да се върнем на проблемите на българските компании на руския пазар. Според управляващите един от основните проблеми са митата за български стоки.

- Българите нямат никакъв проблем с митата. За повечето от българските стоки Русия е дала митнически преференции. Защо плачат, че митата са високи? Какви да са - 0%? Проблемът е съвсем друг. Много търговци имат проблеми с митниците, не защото те са корумпирани или не им позволяват да работят, а защото хората не познават правилата, реда, не знаят кое как се декларира. Много рядко фирма, която внася някаква стока, може да се оправи сама с декларирането. Наема посредници, които срещу заплащане оформят формалностите. Затова трябва да се плаща допълнително. В това няма нищо лошо. Но в Москва от години има огромен технически център на България. Защо там да не се направи митнически терминал. Идва българска кола, спира на терминала, идва специалист, който попълва необходимите документи, и всичко минава бързо. Колко фирми искат да прехвърлят бизнеса си в Русия, за да затворят кръга на производството и да избягнат митниците - парфюмерийни фирми, примерно, купуват земя, ще строят заводи... Тръгват по пътя на "Булгартабак", който навремето построи тези фабрики в Русия. И това се прави, само защото те нямат митнически обезпечения. Това вече е междудържавен въпрос и той трябва да се постави на междуправителствената комисия. България трябва да поиска да й бъде разрешено да открие митнически терминал в Русия.

- Как може да стане това?

- Трябва да има решение на междуправителствено равнище. Това не е прецедент - такива терминали имат Германия, Франция и др. Този терминал на практика ще е под контрола на двете държави. Така ще се пресече и контрабандата. Защото повечето търговци, които идват от България, са дребни търговци.

А те са нуждаят най-много от защита. Всички се занимават с "Газпром" и "ЛУКойл". Те нямат нужда от защита, те сами ще се оправят. Трябва някой да координира тези дребни фирми.

- Като специалист енергетик какво мислите за идеята на правителството да довърши строежа на АЕЦ "Белене"?

- Не мога да го разбера този въпрос. Никой не може да каже какво могат да направят блоковете на "Белене" за българската енергийна система, която работи доста изолирано. В момента 40% от електроенергията произвежда "Козлодуй". С "Белене" да станат 60%. Във всички учебници пише, че ако системата не се натоварва поне 70%, ще гръмне - в смисъл не че ще избухне атомният реактор, а че често ще стават аварии и ще излиза извън строя.

- Тоест не трябва да строим "Белене"?

- Не.

- А какво да направим?

- Има много модерни комбинирани системи на паро-газ. Това е екологично по-безопасно. Това е най-евтината електроенергия. На това трябва да се заложи, а не на атомната енергия.
2464
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД