:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,703,977
Активни 376
Страници 14,907
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Професионалните майки и техните SOS деца

На 23 юни, рождения ден на основателя на благородната SOS - кауза Херман Гмайнер, се чества Международният ден на "SOS - Детски селища". В България има две такива селища - в Трявна и в Дрен. В тях се възпитават 170 деца, които въпреки злия жребий тук получават своя втори шанс в живота
Снимка: Велислав Николов
В "SOS - Детско селище Дрен" празниците ще продължат цяла седмица и ще включват концерти, избор на нов детски парламент и редица спортни прояви. На 20 юни приключи футболният турнир между А отбора на SOS - селището и сборен тим на деца от селото. Седмокласникът Кирчо не успя да се включи в битката, защото му предстоеше поправка на оценка в училище. Той обаче следи световното първенство и горещо се надява



неговият кумир бразилецът Ривалдо да го отсрами в мача с Англия.



И надеждата му бе възнаградена.

Кирчо живее във фамилна къща 1. Негова SOS - майка е Евдокия Николова, или мама Докси, както й викат децата.

Евдокия Николова от една година е майка на 7 деца на възраст от 9 до 14 години - на Илияна, Вили, Гого, Ани, Мони, голямата Вили и на Кирчо. А преди това 2 години е трупала стаж като помощник-майка.

Сутрин тук се става в 6.20. Децата приготвят сами закуската. Сетне Евдокия ги изпраща на училище. А тя се захваща с ежедневната работа - приготвяне на обяда, пране, чистене, гладене, покупки.

"Това е отговорна и много тежка като обем работа", казва Евдокия. "Основното обаче е да имаш любов към децата. Опитвам се в нашето семейство да цари хармония и разбирателство. Искам да направя децата самостоятелни, да ги науча да мислят самостоятелно."

Тя решава да се посвети на професията "SOS-майка" преди 4 години. Преди това е работила като екскурзовод. Минава успешно ситото на строгия подбор, задължителен при избора на SOS-майките. Той включва интервю, анкета, медицински преглед, психологически тест и специализиран курс, както и поне двегодишен стаж като помощник-майка.

Д-р Росен Коларов, председател на Управителния съвет на "SOS - Детски селища в България", асоцииран член на "SOS - Киндердорф Интернешънъл" обясни за "Сега", че подборът на майките е толкова строг, защото според ценностите на тази може би най-голяма частна международна организация, занимаваща се с благотворителност, "SOS- майка" освен професия, е призвание и съдба за цял живот. Затова в рамките на един продължителен период от време се определя мотивацията и нагласата на всяка жена, кандидатстваща за тази работа. Има и други задължителни условия - възрастта на жените трябва да е между 25 и 45 г., да не са създали собствено семейство, да са физически и психически здрави и със здрав морал и да имат минимум средно образование.



"Мама Докси е супер. Много е добра",



казва Кирчо. "Само дето понякога много се кара." Той признава, че се чувства добре тук. Радва се, че през лятото ще ходят в Ахтопол на море. А преди това Кирчо и сестра му Виолета, която също живее в селището, ще посетят родния си баща в Кочериново.

В детското селище в Дрен има общо 12 майки, живеещи в отделни фамилни къщи, които се грижат за 77 деца.

Обърканите лични съдби на тези питомци сигурно щяха да родят досега доста драматични вестникарски сюжети, ако шансът не ги беше настанил в новите им семейства.

34 човека се грижат за тях - освен директора и 12-те майки има още 7 помощник-майки, двама педагози, психолог, селищен майстор, градинар, счетоводител, секретар-касиер, хигиенист и охрана.

"Моделът, който се прилага тук, е насочен към осъществяване на една дългосрочна грижа за децата, веднъж вече лишени поради една или друга причина от естествена семейна среда", твърди Даниел Елисеев, директор на "SOS-Детско селище в Дрен". "Целта ни е децата да се задържат в SOS - системата, докато не получат собствена финансова самостоятелност." Родоначалник на благородната идея е австрийският лекар Херман Гмайнер.



След войната Австрия е пълна с безпризорни деца и самотни жени.



Той решава да даде шанс и на едните, и другите. "Дайте да съберем тези изстрадали същества заедно", казва той. "Защото споделеното нещастие вече е половин нещастие." Така през 1949 г., в гр. Имст, Австрия се открива първото SOS селище.

Има много модели по света за отглеждане на деца в неравностойно социално положение. Моделът на Херман Гмайнер е изключително прост, но за сметка на това гениален. Той започва да набира средства, залагайки на средната класа, Разчита не на крупни еднократни дарения, а на редовни малки вноски. В момента спонсорската мрежа на организацията включва над 6 млн. дарители от цял свят. Благодарение на тях днес "SOS - Киндердорф Интернешънъл" поддържа детски селища, социални домове, младежки общежития и болници на пет континента в над 140 страни.

В Дрен се опитват да развиват различни интереси у децата.



Има група по фолклор, танцова група, група за приложни изкуства, група по фотография, рокгрупа,



водена от самия директор Даниел Елисеев, както и състав за популярни песни. На спорта също се гледа много сериозно. Децата тренират футбол, баскетбол, волейбол, тенис на маса, лека атлетика. Миналата година през септември по съвместна инициатива на българското и румънското SOS дружество се проведе първата SOS балканиада. Децата от Дрен спечелиха маса награди - купата на селище-първенец в общото съревнование, футболния турнир при момчетата, I, II и III място в турнира по тенис на маса, I и II място в турнира по лека атлетика, I място в турнира по шахмат при момчетата и още две трети места - по баскетбол и лека атлетика - при момичетата.

През лятото освен задължителното море се организират и палаткови лагери. Досега SOS-питомците са лагерували край Чуйпетлово, край долнодиканския язовир и край река Батулия. Тази година лагерът ще е на язовир Доспат.

Българското SOS-дружество съществува от 12 години. За този период са изградени селищата в Трявна и Дрен, има създадени две младежки общежития в Търново и в София, както и социален център в Дрен. Сред възпитаниците вече има студенти. Поради липсата на средна класа в България родни дарители на SOS - каузата има все още малцина. Но домът в Дрен си има своя ангел-хранител. Бизнесмен, който не желае името му да се огласява, всяка седмица купува хляба, необходим за децата.
 
Седмокласникът Кирчо се стяга за Ахтопол
 
Мама Докси разчиства роклите на куклите, които вчера са шили момичетата от нейното семейство
 
Сред публиката на футболния мач има и бъдещи манекенки
 
Директорът Даниел Елисеев наблюдава футболния мач между А отбора на SOS-селището и сборен селски тим, който се проведе ден преди мача Бразилия-Англия
 
На територията на детското SOS-селище кърлежи няма и момичетата спокойно берат цветя
4430
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД