:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,340
Активни 648
Страници 7,214
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Артзакачки

Дачков, Пасков, Господинов, Лавренова, Русев, Карбовски - в пресата се вдигна шумотевица, зазвънтяха полемични рапири, поизлъскани от ръждата мечове и така - самодейни ханджари...

На повечето публика не й е интересно, не гледа и не чете, улисана в битието си и неприятните евроизненади; друга част, по-благоприличната, вика: срамота, как може да се маскарят така творците! Трета част пък разширява войнствено ноздри и се радва на сеира и на възможността да се включи - стара истина е, че един кьотек на мегдана привлича повече внимание от десет вити хора...

Без да обсъждам тона и изцепките на по-запалителните антагонисти в дискусията (някои са в силно кенефен стил), ми се ще да притуря някоя съчка, що ли, в нейното горение... Ще кажа защо.

Всяка подобна полемика



означава живец, спор за ценности, на които реално се държи...



За ценности, малко по-различни от едни пари за едни проекти, от едни парцели за едни строежи, от едни синекури за едни роднини или политавери...

Е, на мен би било по-драго, ако спорът беше за кое е истинското велико ново писане (рисуване, кино, театър) и защо, кой идва ярък като метеор (и какъв бляскав нов Гео Милев го приветства в одряманите кьошкове на родната естетика) - но и така става.

В цялата дискусия, разбира се, участниците имат лична заинтересованост и се палят от лична обида - то е разбираемо. Никой не обича попържни по свой адрес, и тръгва да отговаря - добре е това да става писмено, макар че историята познава и други случаи.*

Но като цяло ми се ще да виждам в нейното възникване не просто политически резони, поколенчески конфликти и мерене на творческото можене, които е лесно да се видят. (Дачков атакува Светлин Русев и т.нар. априлско поколение, Карбовски нарича Пасков "жалък партиен интригант", Пасков упреква Карбовски в бездарие).

Мисля, че тези изблици са инстинктивен зов за обществено внимание, тоест пиар акция от егозащитни подбуди, но с обективно позитивна роля. Наскоро четох, че рапът в България е твърде закъсал - няма достатъчно публика, няма приходи и съответно значимост. Но разните гумени глави в него са десетократно по-популярни от относително успелите наши артсъзидатели, които трудно правят тираж, с мъка събират публика, и най-важното - губят чувството, че мнението им интересува някого в по-съдбовни за страната моменти.

Нека си спомним само Иван Вазов, пред чийто дом софиянци се стекли на митинг след една от поредните за началото на миналия век национални катастрофи, за да чуят вещо слово и утеха от него - а не от министрите или екзарха...

Ето това днес е мил спомен, тази роля на твореца изглежда безвъзвратно в миналото и евентуалният й опит за възраждане не може да срещне нещо друго освен остракизъм и насмешка.

За тези неща си има основателни причини и ми се ще да се спра на поне три.

Първата е, че развлекателността стана не водещ принцип, а преуспял монополист в сферата на културното съзидание. Никой не само не иска, но не би му и хрумнало да очаква от сценариста или аниматора отговор на фундаментални въпроси от типа на "как да живея в мир със себе си" - а у Толстой или Хесе са търсели и това. Разбира се, в кратка статия като тази не можем да обозрем цялостната и фундаментална промяна на обществената философия в епохата на достъпност до повече блага за по-голяма част от населението, но следва поне да го кажем. Това, което се разбира (и отрича) като достоевщина, тоест израстване на духа чрез страдание (и чрез споделено страдание - в изкуството), е изгонено от съвременната естетика и нейните телевизионни аналози - вероятно по обясними пазарни причини.

Но това изгонване ражда дефицити, които и църквата не може да запълни, защото те имат и естетически измерения. Затова както тези, които създават, така и тези, които "потребяват", на пръв поглед изглеждат нещо като взаимноизгоден алъш-вериш, а на втори -



като невротични сирачета на духа...



То пък е хем причина, хем е свързано с втората главна липса. Тя е липсата на "свещени крави", на кумири, на фигури, достойни за култ... Няма такива у нас, освен комфорта за някои в две-три медии, но аз говоря за искрения култ, за почтителността на ученика към майстора, която е жизнено важна за всяка духовна гилдия - точно толкова, колкото е важен и бунтът на ученика след време. Няма истинска почтителност, тоест - няма и истински бунт. Има индиферентност, капсулиране, ехидност - и съответно - нищета - в нематериалния смисъл, разбира се. Аз съм за "свещените крави" - те са важно нещо, особено ако дават истинско мляко.

Третата липса (свързана с втората) е тази на мащаб и чиста аура. Това са липси вече у самите творци. От тях се очаква не само изкуство, но и вид жертва, ако щете - за вярата и аплодисментите големите фигури сред тях плащат с някакъв вид мъченичество...

Изплуват ми фигурите на Владимир Димитров-Майстора, на Яворов, на Вапцаров... Не може да претендираш за внимание и голямата награда - на доверието, а да ти личи, че си угрижен само за хонорара и за по-предно място пред камерата.

Не ти вярват, дори когато казваш истината красиво - щото ще я спестиш в най-важния момент.

----

* Веднъж един пловдивски автор, докачен от критиката по негов адрес на софийски критик (на тема "кого плаши с тези размахани в лириката си юмруци тоз писач от Филибето"), бе хванал влака за София, отишъл в кафенето на писателите, намерил критика и налетял да го бие с думите "Сега ще видиш ти кого плаша!". (Случка отпреди около четвърт век, б. а.).
20
2898
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
29 Юли 2008 06:52
за автора.


Натиснете тук
29 Юли 2008 07:52
Разбира се, в кратка статия като тази не можем да обозрем цялостната и фундаментална промяна на обществената философия в епохата на достъпност до повече блага за по-голяма част от населението, но следва поне да го кажем. Това, което се разбира (и отрича) като достоевщина, тоест израстване на духа чрез страдание (и чрез споделено страдание - в изкуството), е изгонено от съвременната естетика и нейните телевизионни аналози - вероятно по обясними пазарни причини.


Цццццц!Каква яснота на мисълта, какво богатство на думи....Добре, че статията е кратка.
29 Юли 2008 08:34
приказки за парфюми в олайнена бг
29 Юли 2008 08:46
Веднъж един пловдивски автор, докачен от критиката по негов адрес на софийски критик (на тема "кого плаши с тези размахани в лириката си юмруци тоз писач от Филибето", бе хванал влака за София, отишъл в кафенето на писателите, намерил критика и налетял да го бие с думите "Сега ще видиш ти кого плаша!". (Случка отпреди около четвърт век, б. а.).


Тодор Чонов срещу Божидар Кунчев.
И двамцата - "божи" дар....

29 Юли 2008 09:01
Безкритичността цари в българската култура и наука. Тя отваря път на априлци като Светлин Русев да продължават да се изживяват като корифеи на всички времена. Време бише да ги поразтърсят. "Aux armes, O, citoyens!"
29 Юли 2008 09:14
И кой ще ги клати? Все хора не написали нито една книга, не нарисували нито една картина, недоказали се в нищо и никак. Кой е любимият ти роман /поема, филм, пиеса и пр. произведение/ от Дачков? Или си падаш по "поезията" на Карбовски?
Едната злоба и меракът "стани да седна" не стига бе, чоджум...
29 Юли 2008 09:53
Никой не само не иска, но не би му и хрумнало да очаква от сценариста или аниматора отговор на фундаментални въпроси

Точно така! Пазарна икономика - потребителят иска, производителят доставя. Тълпата иска забава, иска шоО - веднага се намират продавачи. Културата стана бизнес - и в него са позволени всички бизнесхватки. Рекламата най-напред! Не е важно дали Карбовски е писател - важното е, че в главите на доста хора той е представител на младото поколение писатели. Не е важно Дачков нещо запомнящо се създал ли е - васжното е, че Дачков се знае от публиката като магистър елеганциум.
Изобщо - пазар! И смес от битие, претенции, неудовлетвореност, некадърност, завист, наглост, безочие. Плюс обикновено хулиганство.
Така че - не са виновни толкова нахалните полуграмотници като Карбовски и сие, а публиката. Която има претенциите да се нарича народ, но омеси в калта народната култура, морал, светоусещане!
За статията -
29 Юли 2008 10:19
Кой е този Явор Дачков?Това не е ли онази иван костовската подлога?Че с какви качества този политически писач стана културтрегер! С наглостта и арогантността си ли!!!
29 Юли 2008 10:31
За да стане човек културтрегер требе първо да пише известно време у форумите в Proslav-а на Партията...
29 Юли 2008 12:02
не че отблизо следя пушилката дето я вдига шмекера карбовски, но фактът че той е в новатв ми говори достатъчно. няма по-просташка и комерсиална тв от гръчката, та вероятно рейтингчето му е тръгнало надолу. вероятно е стигнало санитарния минимум и "генийчето" сопольовски е тръгнало "на нож" в борба...за хляба и пържолата преди всичко! да имаш хаплив и остър език не значи нищо повече от елементарна езикова грамотност + хаплив и остър език, което въобще не те превръща в нещо повече от жалка журналя.
29 Юли 2008 12:41
Поздравления за автора

ЖАНО ЛАПЕН, благодарности за линка
29 Юли 2008 14:07
hamer,
29 Юли 2008 14:08
НЕРВЕН,
пак ли споделяш собствения си опит?
Забрави да споменеш колко велик е Костов и как ти скромно
кат' един истински Матросов не даваш нищо до опетни Името му.
29 Юли 2008 16:16
Навремето ни разсмиваше Мирча Кришан със скеча "Краставицата съдържа...".Днес това го прави XYZ с "Костов е...."
29 Юли 2008 16:37

НЕРВЕН
даже не даваш да те имитира човек ...
29 Юли 2008 16:46
Не се имитирам щот съм Уригинален.Аре бегай с Мильчето на Бузлуджа.Ще има червени баби, кебапчета, бира, партизански песни и одумване на воля на злата опозиция..
29 Юли 2008 16:53

И какво му е Уригиналното да защитаваш Костов с голи гърди пред амбразурата, кат' един истински Матросов?! Я се погледни какви ги пишеш, май слънцето яко те е напекло или са забравили да ти донесат хапчетата ...
29 Юли 2008 17:04
Аре бегай ...

Я си кажи щом си птотив най-дясната партия БСП и си за доста по-малко дясната костовашка партия, за каква политика си - за дясна, за лява или за костовашка?
29 Юли 2008 17:10
отдавна съм осъзнал, че костовистите са чисти тоталитаристи. същите чугунени главуни, същата "безпогрешност" и същия начин на мислене, че демокрация и ценности могат да се постигнат чрез насилие. само дето леко се губи свободата на избора...обладани от чувството си за елитарност и непоклатимата си вяра, че само те са "просветените" и достойните да свеждат до нас заблудените тъпи овце мнението на техния си Велик вожд, което не подлежи на обсъждане, а камо ли на несъгласие. напомнят ми Буш и той се изживява като богоизбран и единствено меродавен. Та ХуZ мани ги - няма смисъл! тяхното е диагноза - механизма: аз съм просветен, заради това съм елит, заради това другите трябва само да ме слушат, щото тяхното мислене не може да бъде на мойта висота, щото аз съм елит, щото пък съм просветен...
29 Юли 2008 23:11
Светлин Русев - класик на българската гробищно-монументална форма.
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД