Доган винаги е смятал усвояването на еврофондовете за приоритет №1. В Банско обаче призна, че е сбъркал технологията на усвояването. |
Ахмед Доган отново потресе публиката с цинично откровена дисекция на затрудненията пред тройната коалиция: "Дълго време ние мислехме, че управляването на еврофондовете е по същата схема като разходването на бюджетните средства. Но тази технология е съвсем различна. Става въпрос за средства на европейските данъкоплатци и тъкмо затова този въпрос е изключително деликатен, тъкмо затова и ЕК е твърде строга в оценките си, и включително в санкциите си." Така вождът на ДПС призна, че управляващите дълго са живели със заблудата, че могат да прилагат еднаква технология на употреба за българския бюджет и за европейските милиарди. Каква е изпитаната технология за усвояване Доган обясни преди време в друго свое паметно изказване - за фирмените кръгове, които опасват и подсилват всяка управляваща партия в неразривна симбиоза.
Ето че сега, след ред критики отвътре, предупреждения отвън, жълти картони и негативни доклади властта най-сетне осъзна, че Брюксел
не одобрява теорията и практиката на партийните и роднинските обръчи
Но какво следва от осъзнаването? Станишев даде отговора и той е повече от тревожен. Щом Брюксел е прекалено строг и несговорчив, харченето ще продължи по изпитания лесен начин там, където е възможно - от българската хазна. Независимо дали ще върнем доверието на ЕК или не, изпълнението на проектите със спряно еврофинансиране през следващите месеци ще продължи с левове от родния бюджет, преливащ от милиардни непланирани приходи.
Изводът от Банско е, че властта ще продължи с безумното делене на парите на български и европейски. Нещо повече, разликите в двата аршина при харченето ще стават все по-жестоки, а в оставащите месеци "трайната" коалиция ще наблегне на консумация на милиардите левове от българския бюджет. Там технологията е проста, лесна, отработена и най-важното - Брюксел не може да пречи с разни одити, мониторинги и мисии на експерти.
Доган прокара тлъста разделителна линия между българските и европейските бюджетни пари със същата лекота, с която преди време обяви, че купуването на гласове било нормална европейска практика и че партиите в България са немислими без обръчите от приятелски фирми и роднини бизнесмени. Окуражаващо е, че този път никой не го нарече най-великия политик, както при някои предишни негови прозрения.
Доган призна, че трябва да има затягане на финансовата дисциплина и да се формулират по-ясно конкретните отговорности, защото досега имало размиване. Той е прав само донякъде. За финансовата дисциплина няма две мнения - затягане е повече от необходимо. Но
тезата за неясните отговорности издиша
- например в случая с фонд "Републиканска пътна инфраструктура", който получи най-много двойки през последните месеци и у нас, и от ЕС. Фондът си имаше управителен съвет с участието на цели трима министри, а финансовият началник Орешарски даже бе негов председател. Трима министри "държаха и хляба, и ножа", но вместо да наложат скоростни инвестиции в шосета и магистрали, допуснаха хаос, корупция, безобразия с обществените поръчки и тотална липса на контрол, описани в различни доклади на различни проверители - като се започне от Сметната палата и се свърши с КPМG. Нима не е ясно, че точно министрите-управители носят голямата отговорност за провала на фонда?
Вместо да поиска оставките на Орешарски и Гагаузов, Станишев им възложи лично да наблюдават всички усилия за възстановяване на доверието на Брюксел в двете агенции по ФАР. А ако след няколко месеца Брюксел каже - кражбите, подкупите, нагласените поръчки продължават, няма да ви възстановим финансирането? Както се разбра в Банско, вероятно оставки пак няма да има, а българският бюджет ще продължи да запушва пробойните.
Помните ли каква олелия настана, когато се разчу за репликата на Надежда Михайлова "Нахранете журналистите?" Оня ден Станишев каза нещо далеч по-ужасно - че
лесно можел да нахрани общественото мнение,
като му хвърли една-две отрязани министерски глави, но не бил любител на лесните ходове, понеже те не носели максимален резултат. Премиерът съвсем се е объркал - оставките не са за храна на тълпата, жадна за хляб и зрелища. Просто някои политици трябва да си ходят, защото не са си свършили работата и са ощетили България и българите - и финансово, и морално. Категорично признание за безпомощността на властта е и идеята за външни експерти за контрол и управление на европрограмите. Министрите, които не се справят, трябва да отстъпят местата си на можещи, не да си внасят консултанти от чужбина и да харчат за външни одитори парите на българските данъкоплатци. С платените досега суми за външни одити сигурно можеше да се построят километри от магистрала "Люлин".
И незнайно защо управляващите твърдят, че ще "компенсират" блокираните еврофондове с нашенския бюджетен излишък. Безвъзмездната помощ не може да се компенсира. Ако не се налагаше "компенсиране" на изгубените евромилиони, България всъщност щеше да разполага с повече средства за пътища, пречиствателни станции, ВиК мрежи и т.н. По сбърканата антилогика на тройната коалиция утре може да й хрумне да вдигне ДДС на 25%, а данък печалба да скочи на 20%. Така бюджетният излишък ще стане толкова гигантски, че на "трайните" хич няма да им трябват някакви си пършиви милиарди евро, които и бездруго толкова се свидят на богатите европейци.
От Банско през уикенда хвърчаха обещания, че София ще се опита да не злоупотребява с европейските средства и да се постарае да върне доверието на европейските партньори. "Ще положим усилия", "ще вземем мерки" - управниците звучат все по-колебливо и неубедително. Властта влиза в нов сезон от напразни усилия и имитация на дейност - писане на планове, предлагане на мерки, канене на външни експерти на проверки и прочие. Симулациите ще продължат цяло лято, че и през есента. Златно време за безконтролно харчене.
"Трайната" коалиция тези дни се опитва да лепи на медиите и на опозицията вина, че насаждали евроскептицизъм у народа. Че нали точно управляващите напоследък се оправдават за провала си с измислената теза, че ЕС се заяжда с България, че си търси черна овца, за да отклонява вниманието от другите европроблеми и прочие.
А защо Брюксел не се заяжда със Словения или Чехия,
с Литва или с Малта? Защо избра за "жертва" България, а не Румъния? ЕС затвори рога на изобилието за България не защото парите не достигат, а защото с тях се злоупотребява.
Докладът на ЕК в частта за еврофондовете разби илюзията, че Евросъюзът е готово благо, констатира друг виден представител на ДПС - Лютви Местан. Готово благо ли! По етажите на властта може и да са живели с тази илюзия, но хората, които са готвили проекти и са харчили труд, пари и време да ги реализират, изобщо не са си въобразявали, че някой ще им сервира евромилиони на тепсия.
Ясно е, че властта страда от типичните за финала на всеки мандат оглупяване и изнагляване. По-страшно ще е обаче, ако се окаже, че и сред народа се шири деменция. Философски погледнато, ТЕ не се провалиха, те НИ провалиха, написа вчера наш читател. И е горчиво прав. ТЕ са си на власт и се готвят да продължат лапането, а милиони българи, които са разчитали на европейските фондове, няма да получат това, за което са се трудили.