Нещо странно се случи, когато италианци се препичаха на слънце на плаж край Неапол на хвърлей от труповете на две удавили се ромски момичета. Странното всъщност е, че нищо не се случи.
Момичетата влезли в морето да поплуват, но се удавили въпреки опитите да бъдат спасени. Щом телата им бяха извадени на сушата и покрити с кърпи, повечето от летовниците продължиха най-спокойно да си почиват на плажа в следващия един час, докато полицията дойде да отнесе телата на 11-годишната Кристина и 12-годишната й сестра Виолета. "Безразличието не е човешка емоция", казва кардинал Кресченцо Сепе от Неапол. "Най-малко това би трябвало да е чувството, с което се отнасяме към Кристина и Виолета, чийто живот вече е бил белязан от трудности и вероятно от предразсъдъци".
Реакцията или по-скоро липсата на реакция от плажуващите бе запечатана на снимка, която бе публикувана от медиите в Италия и по света. И повдигна множество въпроси за отношението към ромите в Италия, държавата, която налага "преброяването" на малцинствата като начин за справяне с престъпността.
Премиерът-консерватор Силвио Берлускони спечели убедителна победа на изборите през април с обещанието си да се заеме с престъпността, за която мнозина италианци обвиняват имигрантите. Смята се, че в Италия живеят 140 000 роми. Те обитават предимно бидонвили в предградията на големите градове. И въпреки че повечето от тях са граждани на Италия или на други европейски страни, критиците казват, че те често са третирани като нисша класа имигранти и са мишена на полицията.
Религиозни групи сравняват правителствения план за снемане на пръстови отпечатъци от ромите и техните деца със значките, които нацистите задължиха евреите да носят през 30-те години на миналия век. Този план бе заклеймен от Европейския парламент и от Румъния, откъдето идват повечето роми. Сега изглежда, че правителството изоставя тази идея.
Расизъм?
Марко Роси, барман от центъра на Рим, се числи към онези италианци, които подкрепят идеята да се вземат пръстови отпечатъци от ромите. Той не мисли, че става дума за расизъм.
"Расизъм ще е, ако подпалим катуните им", казва Роси в кафенето, където работи. Един от посетителите кима одобрително. Недалеч от кафенето крайнодясна младежка организация е закачила постер, с който призовава за "Отпечатъци и преброяване веднага" в ромските гета.
Проучване в ЕС показа, че 47% от италианците се чувстват "неуютно" в компанията на роми - това е най-високият процент за ЕС, приближаващ се до този в Чехия. Само 5% от италианците казват, че имат приятели роми. За сравнение - този дял в Испания е 35%, а във Великобритания - 11%.
Експерти на ООН критикуват правителството на Берлускони за "агресивна и дискриминаторска риторика" срещу ромите и твърдят, че тя създава атмосфера на "враждебност, антагонизъм и опозоряване". Правозащитната организация Амнести Интернешънъл призова страните от ЕС да се обявят публично против "широкомащабната кампания срещу ромите". "Нека е ясно: свидетели сме на лов на вещици, маскиран като грижа за сигурността", казва Никълъс Бегер, директор на "Амнести" за ЕС.
Но Роси и други защитници на преброяването на ромите твърдят, че ситуацията е неудържима. Те казват, че ромите не бива да бъдат оставяни да живеят в гетата си в предградията, не бива да се позволява цели поколения да се раждат и отглеждат в ъгъла на обществото и децата да просят по улиците вместо да ходят на училище.
Според вътрешния министър Роберто Марони властта в страната му е подела "хуманитарна мисия" в помощ на ромската общност и обещава италианско гражданство на изоставени ромски деца. "6000 ромчета дори не са чували и не знаят що е то училище", казва той.
Завръщане в Румъния?
Малкото ромско гето край магистралата е първото край Рим, където е извършено "преброяване" от Червения кръст по програма, която ще действа до септември. Когато Червеният кръст започва акцията, кани журналисти, за да докаже, че няма да се вземат отпечатъци от пръсти и че идентификацията е доброволна.
"Работя, работя", повтаря Ремос Нае, баща на 4 деца, който пристигнал в Италия преди 3 месеца. Краката му са обсипани с открити рани, около които кръжат мухи. Сочи към купчина старо желязо, което продава за скрап, и така се препитава. Служителите на Червения кръст питат дали семейството му иска да се регистрира за лични карти и обясняват, че така всички ще имат достъп до безплатни медицински услуги. Нае се регистрира, но се съмнява, че това ще му помогне по някакъв начин. "След няколко седмици ще дойде полицията и ще се върнем в Румъния", твърди той.
|
|