С една трета само за десетилетие са се увеличили т.нар. мъртви зони в Световния океан, писа в. "Таймс". Учените са открили миналата година повече от 400 района, в които на практика няма почти никакъв живот.
Общата им площ вече има размера на Нова Зеландия. Сред най-големите зони са тези в делтата на р. Мисисипи, Черно море, Мексиканския залив и Източно Китайско море. Експерти са на мнение, че мъртвите зони възникват, след като азот, фосфор и други изкуствени торове попаднат в морето. Това води до бум на водораслите. След смъртта им те биват изяждани от бактерии, а процесът на разлагане поглъща кислорода в зоните.
Това принуждава десетки хиляди морски животни да напускат засегнатите райони, а в някои случаи дори ги убива. Недостигът на кислород, прекомерният риболов и разрушаването на местообитанието днес се смятат за най-съществените проблеми пред живота в моретата.
Германски екип пък постави 15-метрово огледало на 2300 м в Швейцарските Алпи, което трябва да предпази от топене Ронския ледник. Учените от университета в Майнц се надяват, че конструкцията ще отразява слънчевите лъчи и ще задържа под себе си въздух, който да охлажда глетчера.
|
|