:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,020
Активни 912
Страници 2,950
За един ден 1,302,066

Умира животът в Световния океан

С една трета само за десетилетие са се увеличили т.нар. мъртви зони в Световния океан, писа в. "Таймс". Учените са открили миналата година повече от 400 района, в които на практика няма почти никакъв живот.

Общата им площ вече има размера на Нова Зеландия. Сред най-големите зони са тези в делтата на р. Мисисипи, Черно море, Мексиканския залив и Източно Китайско море. Експерти са на мнение, че мъртвите зони възникват, след като азот, фосфор и други изкуствени торове попаднат в морето. Това води до бум на водораслите. След смъртта им те биват изяждани от бактерии, а процесът на разлагане поглъща кислорода в зоните.

Това принуждава десетки хиляди морски животни да напускат засегнатите райони, а в някои случаи дори ги убива. Недостигът на кислород, прекомерният риболов и разрушаването на местообитанието днес се смятат за най-съществените проблеми пред живота в моретата.

Германски екип пък постави 15-метрово огледало на 2300 м в Швейцарските Алпи, което трябва да предпази от топене Ронския ледник. Учените от университета в Майнц се надяват, че конструкцията ще отразява слънчевите лъчи и ще задържа под себе си въздух, който да охлажда глетчера.
5
2869
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
16 Август 2008 05:46
Намаляването на кислорода е довело до изчезването на динозаврите.Направо са се душели от 35 на 25 атмосвери в момента.При повече кислород животните са били много по едри от днешните.Но кислорода ще намалява и след много години животните ще бъдат много дребни наполовината от сегашните.Демек като извънземните джужета.
16 Август 2008 06:49
Костов е виновен. Той украдна кислорода и го продаде за жълти стотинки на оная Гад Зееви.
16 Август 2008 09:21
След горните двама-сега сериозно...
Напоследък гледах един филм - The life after people - какво ще стане със Земята, ако изчезнат хората. Жесток филм. Планетата ще се възстанови доста бързо, ако ние изчезнем по-навреме
Но, за да останем и ние и планетата да е с нормални условия - трябва много разум, който май не се забелязва.
По отношение кислорода в морето, имаше някакъв експеримент - потопени метални структури в морето стимулират планктона, който преработва въгл.окис и отделя кислород. Учения беше казал, че ако се осигурят достатъчно инсталации, може да предизвика обрат в затоплянето...до нормални стойности, та даже до ниво на ледникова епоха.
Вместо за оръжия и войни, ето за такива неща трябва да се харчат средствата на данъкоплатците.
А пък егоизма на петролните картели спъва въвеждането на алтеративни двигатели... на Агрохимията измества екоземеделието, и т.н.... все вредните практики вземат надмощие.
16 Август 2008 10:22
знам го тоо учен, изследването беше спонсорирано од онай митал
16 Август 2008 11:02
Мдааа и за се сетих за тоя брачед с желязото. Има огромна група бактерии (т.нар. хемосинтезиращи), които изграждат биомасата си (тоест фиксират СО2), и отделят кислород използвайки не енергията на слънчевите лъчи, енергията отделена при окисляването на желязо или сяра. Чевока беше изчислил че нужното желязо (не метала , а неговите съединения) е на стойност около 700 млрд гущера, франко Световния океан. За сравнение - изчислените разходи по борба с промяната на климата в доклада на Стърн са около 1, 2 трилиона, а разходите с които ще справяме ако не правим нищо - 30-40 трилиона. Издавените жълти хора и изсъхналите от жажда черни такива, никой не ги брои, щото още нямат определена true and faiir value съгласно счетоводните стандарти.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД