Представете си човека, за когото сте дали гласа си. Той е сериозен, компетентен и с хъс да се бори за вашите права и свободи на граждани. Представете си, че този човек не мечтае да се обгради с полезни хора, които му дължат лична услуга и трябва да му се реваншират подобаващо. Представете си същия персонаж как гласува закони, които не отварят пътя на лобита и съмнителни бизнесмени. Не вкарва промени в угода на някой нов Ванко. Не продава душата си за 30 евросребърника и не се заиграва с лоша компания. Дори не се перчи с последен модел Ауди Q7, когато в имотната му декларация прилежно са вписани някакви си 10 хил. лв., дар от тъщата. Прави всичко възможно да не ви превърне в жертва № 1376 на здравната или пенсионната система. Не плете интриги, не хуква към "Радисън", след като е регистрирал присъствие в парламентарната ведомост. А ако кривне леко от правия път, вие можете да му потърсите сметка.
Това, дами и господа, не е Супермен. Това е
Депутатът от мечтите на гражданите
Политическото реле обаче отново залепна в търсене на подходящата избирателна система, която да гарантира присъствието на 240 такива супердепутати. От това дълго упражнение очевидно нищо ново отново няма да се роди. Нито желание има, нито намеренията са сериозни. Политиците предпочитат да се заиграват на тема: "Каква да бъде тази пуста избирателна система". Едни казват - мажоритарна трябва! Други твърдят - смесена е нужна. Всички партии на глас са за промяна, но иначе се дърпат. И всички вкупом се страхуват да не рухне хубавата постройка, която са си изградили благодарение на действащата избирателна система.
Но това не отменя необходимостта предизборните програми да се запълнят с бивши, настоящи и бъдещи намерения. И въпреки че писаното слово остава, желаещи да четат собствените си платформи липсват. Защото е неприлично да отричаш обещания си, нали? Дори политиците не са чак такива циници.
Извън всякакво съмнение темата за промяна на системата за избор на депутати е благодатна. Сам президентът взе отношение на два пъти по нея, обяви собственото си виждане за излизане от ситуацията и опита да помири непримиримото. В предложенията му имаше здрав смисъл, който съжителстваше с една здрава загриженост за укрепването на партиите. Разбира се, осъзната е нуждата от мажоритарен елемент, като се запази пропорционалният характер на избирателната система. Първанов препоръча мажоритарните кандидати да се избират в окрупнени едномандатни райони. Така ще бъдат обществено разпознаваеми и ще могат ефективно да се контролират срещу купуването на гласове. Съотношението между мажоритарно и пропорционално избираните е без значение. И макар че в началото Първанов настояваше половината от парламентаристите да са мажоритарни, после кандиса на 30 - като намигване към електората.
Така политическата класа
ще покаже волята за промени
Сред мерките за ограничаване на злоупотребите при финансирането на партиите е прекратяване на даренията за партиите от юридически лица. Това обаче, обясни президентът, трябва да е съпроводено с вдигане на държавната субсидия за прескочилите 1% на последния парламентарен вот. Първанов настоява да се създаде публичен регистър на физическите лица - донори на партиите, както и да се въведе таван на даренията.
Само не разбрахме що му трябваше да се изказва срещу рекламните, социологическите и PR агенциите, които работели за определени формации и перели парите в политиката.
Все хубави намерения бяха президентските идеи - намерения, с които мигом се съгласиха съпартийците му от "Позитано" 20. По принцип. Обаче... Те също трябваше да привнесат собствен щрих към идеите. Дето се вика - да ги дообогатят. БСП даде вид, че дълго се колебае между мажоритарен вот и преференциални листи. Но усилията й явно бяха насочени другаде, защото изведнъж и с един замах социалистите отрязаха всяка възможност за достъп на независими кандидати до прага на парламента. Суверенът, който по конституция би трябвало да определя кой да го ръководи, остана извън дневния ред (боже, какъв израз) на политиците. Защото в мажоритарната система се крият много опасности и неизвестни. Затова социализмът заложи на статуквото - партиите и само партиите имат право на мажоритарни кандидати! Те, а не народът, трябва да бъдат спасени. Статуквото се запазва, забравете за Супердепутати. Важно е партиите да се запазят - по това има пълно съгласие между участниците в говорилнята. Нали натам клонеше и президентът.
Преди това левите стратези си помислиха за миг, че могат да резнат достъпа на нови формации до парламента с условието, че не са участвали на избори за депутати поне два пъти последователно. Потърпевши от това щяха да са не само "Атака" и ГЕРБ, но и коалиционната жълта партия. Да не забравяме, че през 2001-а депутатите на НДСВ се настаниха в парламентарните кресла под шапките на Весела Драганова и Тошо Пейков.
Царистите овреме се усетиха, че ги бъзикат
с мажоритарните кандидати и след кратко колебание, и след като вече бяха дали съгласието си за тях, се дръпнаха като ужилени. НДСВ се обяви твърдо срещу промяна на системата, въпреки че преди това подкрепи идеята 80 депутати да бъдат избирани мажоритарно, а 160 - пропорционално. В началото жълтите дори настояваха бройката на мажоритарно избраните да се вдигне на 120.
Другият коалиционен партньор ДПС беше най-мълчалив в сезона на политическите "промени". Но даде ясно да се разбере, че мажоритарна система не му е по сърце.
Какво се случи накрая ли? Ами сега има пълно съгласие по вдигане на държавната субсидия - трикратно, ако трябва да бъдем точни. Спонсорите ще пълнят партийните каси по същия начин, както са го правили досега. НДСВ и ДПС застанаха зад предложението на левите, но с уговорката, че не трябва да се спират даренията от бизнеса. Според царистите идеята на БСП за въвеждане на публичен регистър на дарителите е достатъчна гаранция срещу черните партийни каси. Обяснение как точно регистърът ще възпрепятства незаконния приток, след като не се осчетоводява, липсваше. Четин Казак от ДПС просто съобщи, че ако искат партиите да се освободят от зависимостта си от бизнеса, трябва да се повиши държавната субсидия. Това е. До тук с промените.
Мажоритарна система ли? Дясната ръка на Бойко Борисов - Цветан Цветанов, бе най-точен. Такава има в Афганистан, Бурунди и Уругвай. С тях ли да се сравняваме? Пък и предложенията за промени са толкова разнопосочни, че и среща при Джордж Буш не би ги съвместила. Сбирката при Първанов само очерта рамката на несъвместимостите. И показа, че Супердепутатът ще продължи да е в мечтите на едни и в предизборните платформи на други. Изненадани ли сте?
--------
БСП направи партиите фаворит
Соцпартията се спря окончателно на смесената система с определен брой мажоритарно избрани депутати, но с условието да са издигнати от партии. От тази възможност ще се възползват обаче само формациите, които отговарят на готвените по-строги правила за регистрация и участие във вота. Броят на мажоритарните кандидати още не е уточнен. Възможно е да се запазят сегашните 31 избирателни райони, в които партиите ще издигат свой мажоритарен претендент и заедно с това ще участват и с пропорционална листа. Другият вариант е да се промени изборната география и се създадат 69 мажоритарни района. Така всеки район ще има приблизително еднаква тежест - между 95 000 и 105 000 човека. Гласовете, подадени за мажоритарния кандидат на партията и за пропорционалната листа, ще се обединяват. На тази база ще се изчислява общият брой депутати на дадена политическа сила, но първи в НС ще влизат мажоритарно избраните. Те ще са част от групата на партията, която ги е издигнала.
В Закона за политическите партии да се заложат радикални мерки за редуциране на съществуващите близо 400 партии. Формация ще бъде заличавана, ако не поддържа нужния за регистрация минимум от 5000 членове, не провежда редовно заседанията на ръководните си органи и ако на два поредни парламентарни вота не успее да събере 1%. Това няма да важи за новите партии.
До вот, включително и местен, ще се допускат само формации със структури в половината от общините на страната. Ще бъдат забранени даренията от юридически лица, а за физическите ще бъде сложен таван от 30 000 лв. на година. Държавната субсидия ще се увеличи 3 пъти - на 6% от минималната работна заплата или 13 лв. за всеки глас.
-----------
НДСВ настоява за задължителен вот
Царската партия е срещу мажоритарния вот, защото той ще доведе до връщането на двуполюсния модел, а мисията на НДСВ е да го премахне. Освен това мажоритарният вот ще засили покупката на гласове и ще направи по-възможни фалшификациите. Този вид система може да върне едноличното управление на държавата, каквото било по времето на Иван Костов. "Ние смятаме, че проблемът с купуването на гласове ще стане още по-остър при мажоритарна система, както наскоро наблюдавахме в редица мажоритарни избори на кметове", обясни зам.-председателят на НДСВ Милен Велчев. Партията на Симеон Сакскобургготски настоява за увеличаване на държавната субсидия и задължителен вот. Харесват идеята в местните избори да участват само партии, спечелили над 1% на минали избори. Смятат за неприложима тази до вот да се допускат само партии, регистрирани в 2/3 от общините.
--------
ДПС срещу преувеличението
Хората на Ахмед Доган останаха най-мълчаливи в този спор. Зам.-председателят на ДПС Лютви Местан настоя политиците да не захранват с повече позитивизъм мажоритарния компонент, отколкото са му ресурсите. Така даде да се разбере, че движението не смята да се разделя скоро с пропорционалната система. ДПС е "за" увеличение на държавната субсидия. До октомври-ноември законодателните промени трябва да станат факт, но не трябва да се променят само нормативните актове за провеждане на парламентарни избори и за политическите партии, смятат в ДПС. С поправките трябва да се гарантира пълна прозрачност при финансирането на политическите партии. Политическата представителност трябва да съответства на реалното състояние на избирателите.
---------
ГЕРБ иска кметът да е и лидер
"Защо президентът и премиерът могат да са партийни лидери, а кметът да не може?", разсърди се преди няколко седмици Бойко Борисов. Той обяви, че простичките неща, от които трябва да се започне, е прочистване на избирателните списъци от мъртви души. Това ще се случи с ограничението хората да гласуват само по настоящ адрес. Като бивш главен секретар на МВР Борисов се изказа, че ведомството разполага със система "Скреч", която за секунди проверява дали човекът е бил в деня на вота в страната. Категорично срещу мажоритарна система за избор на депутати, защото търговията с вот ще добие пандемични размери. Такъв тип система ще отвори още врати за фалшифициране на избора. ГЕРБ е "срещу" възможността партийните клубове да се превръщат в кръчми и фризьорски салони.
----------
Без "Атака", опозицията "за" повече мажоритарност
"Атака" също е против мажоритарната система. Лидерът й Волен Сидеров обясни, че по този начин ще се загубят 50% от гласовете. И допълни, че промените трябва да се случат на следващите избори. Сидеров нарече демагогия предложението на президента референдум да определи избирателната система.
Останалата част от опозицията запазва позициите си в полза на мажоритарния елемент, макар в БНС да не са сигурни дали всички нейни депутати са на това мнение. ССД пък настоява депутатите да се намалят от 240 на 150. Настояват за задължително гласуване, за същото са и от ВМРО. ДСБ иска укрепване на партиите и възможност само на сериозни политически субекти да участват в избори. Подкрепят идеята за публичен регистър на дарения и завишени глоби за купуване на гласове. Хората на Иван Костов искат и български и чуждестранни наблюдатели да следят вота. ЕНП се обяви за смесена система, за да се повиши политическата активност.
Властта превърна националната сигурност в стока за битака
След като осакатиха армията и разпродадоха имотите й на безценица, властите я направиха обслужващ персонал на НАТО - Натиснете тук