Сутринта на 21 май 2007 г. багер разкопава археологическия резерват "Дуросторум-Дръстър-Силистра" заради мола на Стефан Райчев. |
Областният лидер на ДПС Гюнай Сефер, например, беше разследван от прокуратурата за източване на ДДС, но въпреки докладите на данъчните прокурорът Теодор Желев така и не намери достатъчно доказателства, за да го обвини. Сега Сефер прави компания на Ахмед Доган на скъпата яхта в Созопол. Депутатът от левицата Добромир Гущеров пък бе упрекнат в политически натиск върху бившата шефка на данъчните в полза на Сефер.
Най-много в последно време обаче нашумя името на шефа на месокомбината "Меком" Силистра и изявен социалдемократ Стефан Райчев. Известен го направи фактът, че лъсна в доклада на ОЛАФ за злоупотреби по САПАРД, а дни след това, изпадайки в откровение пред "Сега", заяви, че ОЛАФ трябва да си проверява фирмите в други страни от Европа, защото половината от тях били за затваряне.
От няколко години селското стопанство и месопреработката стана твърде тясно за размаха на Райчев и той се ориентира към по-интересни инвестиции:
5-звезден хотел, мол, яхтено пристанище и пр.
Именно копнежите му да издигне едно или друго бетонно здание насред огромния архитектурно-археологическия резерват "Дуросторум-Дръстър-Силистра" превърна бизнесмена в "черна овца" в очите на местната общественост и на своите конкуренти. Силистренци се оплакват, че на резервата вече са нанесени много поражения, но въпреки това нито една държавна или общинска институция не се намесва. Резерватът "Дуросторум - Дръстър - Силистра" обхваща повече от 2/3 от съвременния град, съдържа уникални реставрирани паметници от римската и средновековната българска епоха.
През 169 г. император Марк Аврелий издига разрасналия се Дуросторум в муниципиум - самоуправляващ се римски град, със своя територия, с принадлежащи към него села и магистратура. По-късно става и столица на провинция Мизия.
Съвременните силистренски патриции също имат размах и искат да оставят името си с нещо запомнящо се. Ето Стефан Райчев и съдружникът му Стефан Иванов искат да направят подлез в близост до новия мол на месопреработвателя, независимо че и двата обекта попадат в границите на археологическия резерват и са в близост до южната стена на средновековната крепост Дръстър, обясняват от Националния институт за паметниците на културата (НИПК). "Райчев този път е вкарал фадроми до южната стена. Този човек нищо не го спира", казват местните хора. Направеният 6-метров изкоп върху територия, която тепърва ще се проучва за археологически находки, наскоро взриви местната общественост, начело с археолози, историци, общинари. Хората пратиха протестни писма до министъра на културата Стефан Данаилов, до комисията по културата и до комисията за борба с корупцията към Народното събрание. Не са писали единствено до НИПК, който трябва да съгласува подобно строителство, защото... не му вярват.
Оказва се, че изкопът за подлеза е незаконен. "Няма разрешение нито от общината, нито от НИПК", обяснява пред "Сега" Жарин Величков от института. Той оглави комисията, която в началото на юли провери ситуацията в Силистра. "Добре, че бяха гражданите да се обадят и да сигнализират за строежа, защото иначе щяха да продължат да си копаят. А изкопът е в непосредствена близост до южната крепостна стена", казва зам.-кметът на Силистра Нели Стоилова. Тя така и не успява да обясни как е възможно някой да започне строителство насред археологически резерват и това да не направи впечатление на нито един държавен или общински орган. Единственото, което е сторено след силния обществен натиск, е, че строежът все пак е спрян, но временно. Ако инвеститорите набавят всички необходими документи, нищо няма да може да ги спре да довършат започнатото.
Между специалистите няма единодушие дали археологическият резерват позволява да се направи невинният на пръв поглед подлез. Според Жарин Величков от НИПК на това място липсва крепостна стена и това позволява изграждането на съоръжението. Още повече че то ще улесни общината по отношение на инфраструктурата. Според него нито с подлеза, нито с мола на Райчев, който вече е почти готов, има някакъв проблем от гледна точка на запазването на паметниците на културата. Проф. Георги Атанасов от Силистренския археологическия музей обаче обяснява, че едва на 7 август е започнал разкопките в сектора на подлеза и те ще продължат около месец. Зам.-кметицата Нели Стоилова пък твърди, че със сигурност ще излязат интересни разкрития. "Никой не може да обясни защо изобщо е необходим този подлез, освен за бъдеща сграда", коментира тя.
Самият Стефан Райчев обясни наскоро, че обектът, срещу който протестира обществеността, не е негов, а просто общината си разширява улица от 6 на 9 метра и категорично се разграничи от новото строителство. "Сега" направи няколко опита да се свърже с него за повече подробности, но той не вдигаше и двата си мобилни телефона.
Бизнесменът предпочита да говори повече за новия си мол,
който ще бъде открит през септември, и за който твърди, че има всички необходими разрешения. Площта е 20 000 кв. м и струва към 20 млн. лв. От НИПК увериха, че действително всичко е наред със строителството на мола, въпреки че и около него имаше напрежение между археолози и инвеститори. Под изградената вече сграда е намерена основата на капище на Тангра и гробове, от които всичко било извадено. "На първия етаж на мола капището се маркира по подходящ начин и разрешихме строителството", обяснява Величков от НИПК. Местни археолози обаче смятат, че капището е могло да бъде експонирано. "Това е третото езическо капище след намерените в Плиска и Преслав. Такова откритие се прави веднъж на 50 години", каза специалист, пожелал анонимност.
Сегашните тревоги на силистренци около новите строителни идеи на Райчев са всъщност само епизод от дългогодишна драма на гражданското безсилие. За пръв път напрежението в дунавското градче ескалира преди около 3-4 години, когато се строеше 5-звездният хотел на бизнесмена - "Дръстър". Тогава археолози, например ръководителят на разкопките Румяна Колева и нейният заместник Драгомира Боева, алармираха, че северната крепостна стена на Дръстър е залята с бетон и частично унищожена от строителството на хотела. "Всъщност 10-метрова ивица от стената беше разрушена", казва Боева. На място тогава отива комисия от НИПК. Тя констатира нарушенията и предписва да се спре строителството, докато обектът не се съгласува, но в крайна сметка хотелът е построен.
Още по-тревожно звучат разказите на археолози, че пред хотела на Райчев е зарината средновековната баня на Дръстър. "Имаше решение на НИПК тя да се експонира на нивото на терена, но в крайна сметка беше зарита. Изобщо НИПК проверява ли дали неговите решения се изпълняват или си остават формални документи", коментират археолози. Друг трагичен факт за идните поколения е, че заради изграденото от Стефан Райчев яхтено пристанище на Дунав на практика е закрита северната крепостна стена на Дръстър, която преди се е виждала от реката.
Именно заради купищата проблеми със запазването на археологическото наследство в Силистра местната общественост е внесла сигнал до комисията за борба с корупцията в парламента. Надеждата на хората е депутатите да успеят да потърсят отговорност от директора на НИПК арх. Георги Угринов за всички подобни абсурди както в Силистра, така и в други градове на страната. Хората искат да разберат защо НИПК не успява да спре подобни "безумия".
Депутатът от БСП Добромир Гущеров, който държи другия 5-звезден хотел в Силистра - "Данубе", прояви разбиране към протестите на силистренци и даже им обеща да се срещне със Стефан Райчев. Пред "Сега" Гущеров обясни, че още не е провел подобна среща, защото строителството е спряно. Той обясни, че се е ангажирал с проблема не защото има какъвто и да било конфликт с Райчев, а заради обществеността. Хората обаче са тотално обезверени, че съществува държавен орган, способен да спаси археологическия резерват от апетитите на замогналия се местен бизнес. Надзорът е работа на НИПК, но със или без неговото съгласие строителството в резервата си тече.
ХРОНИКА НА РАЗРУХАТА
- 19 март 2004 г. - над 10 метра от северната крепостна стена са разрушени при строителството на хотел "Дръстър" в центъра на резервата
- 2005-2006 г. - засипване на средновековна баня в резервата въпреки решението на комисия на НИПК
- 18 срещу 19 май 2007 - разрушаване на обект в централната зона на резервата - къща-паметник на културата
- средата на 2008 г. - започват изкопни работи до южната крепостна стена