- Министър Масларова, защо се получи цялата каша с пенсионерските почивки? Смятате ли, че сгрешихте някъде?
- Честно казано, никога не съм очаквала, че тази идея ще се посрещне по този начин. Да, намирам грешка, че може би, когато говорим за възрастните, се ограничаваме единствено и само с пенсиите им. А това са дейни хора, които искат да живеят по приличен начин, да имат социален живот, искат и да са здрави, и да могат да отидат на театър, и може би да отидат с нас, децата си, някъде, а не само да ги ангажираме да гледат децата ни.
- Може би видът, в който предложихте идеята - пенсионерските организации да изберат кой да замине на почивка, подразни обществото?
- Ние при всички случаи първо трябваше да го споделим с пенсионерските организации. Искахме да видим какво биха предложили те. В гражданското общество трябва да се научим всички да имаме някаква отговорност. Така че ние споделихме съвсем добронамерено, че това е идея, която ще предложим на коалиционните партньори. Грешката ни е, че не започнахме много по-отрано да говорим, че всеки човек, който е дошъл на този свят, има право и да иска, и да получава. Всъщност най-важното, което трябва да коментирам в социалната област, по принцип е, че за всяка социална група все пак има защита.
- Но все пак идеята бе обявена и лично от премиера Станишев. Хората повярваха, а сега се оказва, че ще заминат доста по-малко?
- Искам да кажа, че при всички случаи, когато се започва нещо ново, то ще има и положителни страни, и някои пропуски. При всички случаи не съм чула някъде в света всички едновременно да са отишли някъде на хубаво място. Не всички австрийски пенсионери са на почивка в България, нито пък всички белгийски и английски пенсионери. Ама как ще ги изберем? Първо, искам да кажа, че голяма част от тях не са в състояние да отидат на почивка, те са болни, трудноподвижни и не биха могли да пътуват. Второ, не всички биха желали да отидат.
- Тогава какъв е видът на програмата последно?
- Правим в момента пилотен проект, провеждаме консултации, имаме такива социални програми.
- Кои точно, от коя програма ще вземете пари?
- Комплексно ще обсъдим варианта, ние имаме и вътрешни ресурси от преразпределението на бюджета в министерството на труда. Знаете, че увеличихме с 30 лв. помощта за първокласниците, но за това не сме искали пари от бюджета, а го направихме от преразпределение. И почивките могат да са с пари от вътрешни резерви, с икономиите, които правим - например в резултат на това, че отнехме социалните помощи на голяма част от хората, които злоупотребяваха с тях. Имаме средства, които са били насочени в една посока, а се оказва, че не могат да бъдат използвани. Това са неща, които стават във всеки бюджет. Имаме и фонд "Социално подпомагане".
Може би следващата стъпка ще е възрастните хора да плащат някаква малка част, а държавата чрез някакви фондове да поема останалото. Искам да благодаря на частните пенсионни фондове, които са готови да откликнат, както и на съюзите на хотелиерите. Те дадоха разчети за около 35 лв. ол инклузив на човек за ден. Сами разбирате, че това са спане, три хранения, атракции, програми.
- В кои курорти ще са почивките?
- В момента обмисляме варианта евентуално да бъде една смяна - само за 10 дни да пробваме, и да отидат на топло, на юг някъде, защото в края на септември става по-хладно.
- За 1000 души ли имате готовност?
- Не, не сме казали 1000 точно, защото в момента преглеждаме домовете за стари хора из цялата страна - те са контингент, който ние обслужваме, знаем какво е материалното им положение и това е справедлив критерий, защото те са и самотни хора. Нека да направим пилотния проект и след това ще кажем: "Това е добре, това не е добре", ще се допитаме и до обществото.
- А ядосани ли са ви сега пенсионерските организации?
- Пенсионерските организации имат много време да подготвят критерии за една следваща стъпка. Те започнаха да се карат помежду си, вместо да се обединят както хората с увреждания. Националният съвет за хората с увреждания, в който членуват национално представителни организации, успява да постигне консенсус и организациите сами решават как да направят почивката или други дейности за квалификация, рехабилитация и др. Хайде, и пенсионерските организации да покажат, че имат зрелостта, защото аз съм повече от сигурна, че те я имат.
- Бизнесът и синдикатите вече договориха минималните осигурителни прагове, чийто ръст от 26% е далеч от сериозния скок, за който настоявате? Ще наложите ли административно по-високи прагове в строителството, както иска КНСБ?
- Ние служебно малко трудно можем да наложим, тъй като по закон това се договаря на браншово равнище. Ние сме само арбитър. Но мисля, че г-н Симеон Пашов, Иван Бойков и всички, които са лидери в строителния бизнес - имам предвид коректните данъкоплатци, ще се съгласят, че в строителството прагът трябва да е около 600-700 лв. минимум. Аз ще имам разговор с тях и ще настоявам да излязат на светло тези доходи. Трябва да ви кажа, че голяма част от работещите в този сектор се водеха и на социално подпомагане. И нека не се заблуждаваме - в строителството под 30 лв. дневна надница няма, и то за най-нискоквалифицираните хора. Да не говорим, че не може да намерите майстор - без значение дали е кофражист, фаянсаджия или ВиК - със заплата под 1500-1600 лв. Ние, българите, трябва да се научим, че европейските правила се отнасят не само за държавата и институциите, а и за нас самите.
- А започнахте ли да правите вече черен списък на фирмите, нарушителки на трудовото законодателство?
- Мисля си, че изразът "черен списък" е твърде краен. Разбира се, ГИТ разполага и съхранява данните за фирмите, които нарушават трудовото законодателство. Те са обект на засилен контрол и постоянни проверки. Освен това намираме за целесъобразно такива предприятия при равни други условия да имат ограничен достъп до европейски средства.
- Обещавате нова политика и към младите семейства. Какво предвиждате за тях?
- Ако проследите цялостната политика в социалната област на правителството, ще видите, че нещата са вървели в синхрон. Погрешна е визията, че сме давали само за възрастните хора. Българските млади семейства са с най-големите бонуси при раждане и отглеждане на дете в целия ЕС, аз твърдя, че и в целия свят. И това го дадохме с ясното съзнание, че на младите хора трябва да им се помогне, че имаме демографски проблеми и трябва да направим първата стъпка, защото може да има и следваща. Ето сега ще увеличим детските добавки от 25 на 35 лв., ще се опитаме да се обърнем с по-голямо внимание към работещите. Законът за кредитиране на младите семейства се готви в момента, има работна група.
- Какви идеи има за това кредитиране?
- При сключване на граждански брак съпрузите да получават кредит с облекчение. Ако в рамките на определен период от време се роди първо дете, да им се намалява от кредита. Ако се родят две деца, още да се намалява. Това е политика, за която първо трябва да имаме консенсус. Мисля, че до края на годината законът ще бъде готов. И за друго трябва да кажем дали всички сме единни - че не може дете до 16 г. да не ходи на училище, и да наложим санкции. Ние налагаме, но трябва и още. Има предложения да се отнемат родителските права. Ние ще спрем социалните помощи на безотговорните родители, може да бъдете сигурни, както ще направим и 6 месеца получаването на социални помощи. Виждате, че това, което сме казали, стъпка по стъпка се случва. Но добрите неща не стават изведнъж.
- Преди време се заговори за удължаване на високоплатеното майчинство. Каква е вашата позиция?
- 45 седмици е максималното платено майчинство в целия свят. Сега се предлага то да стане 56 седмици. Трябва да се направят разчети какво би коствало - ако бюджетът има възможност, няма нищо страшно в това. Но и ако майките искат. Някои искат още на шестия месец да тръгнат на работа. Не са еднозначни становищата. Има млади жени, които са в области, в които и 4 месеца да отсъстваш, губиш от квалификацията си. Трябва и в обществото да има консенсус, защото аз и с други групи се срещам, които казват: "Стига за тия майки, дайте сега за някоя друга група". Но когато имаме претенции, трябва първо ние да видим дали сме си изпълнили всички задължения.