Полк. Стефан Янков пише новия закон. Военният министър Николай Цонев го редактира. Срещу тях седи ген. Златан Стойков, но не желае да види какво пише в проекта. |
На 10 юни тази година ген. Златан Стойков пътуваше с министър Николай Цонев за инспекция на контингентите ни в Афганистан. В самолета беше и директорът на дирекция "Политика за сигурност и отбрана" към МО полк. Стефан Янев. Полковникът беше решил да не си губи времето по време на 13-часовия полет, а да работи именно върху този чисто нов закон за отбраната.
Докато полковникът твореше по членовете и алинеите, само министър Цонев надничаше към преносимия компютър и даваше указания. На няколко пъти Цонев и полк. Янев даваха лаптопа на ген. Стойков, но той твърдо отказа да погледне какво творят те.
Генералът беше ангажиран да се бори със страха си
от турболенцията, която тресеше възстарата руска машина АН-30.
Разказвам всичко това, защото тепърва скандалът между президент, министър-председател и министър на отбраната ще се разраства.
Президентът и главнокомандващ Георги Първанов успя да покаже, че е гневен на своята армия. И няма как, тъй като за пръв път генерал не е предупредил своя върховен главнокомандващ какво се случва в неговата армия.
При сега действащия закон шефът на Генщаба е подчинен не само на министъра на отбраната, но и на президента при осъществяване на правомощията му на върховен главнокомандващ. Според новия вариант началникът на отбраната е на пряко подчинение само на министъра. Това означава, че президентът няма да има право да изисква от него оперативна информация.
Затова и Първанов изригна, че "няма никакво разумно обяснение стремежът да се сведе до минимум досегашната структура на ГЩ. Военното ръководство "до един апендикс, до един ненужен придатък". Президентът е вбесен и от лишаването му от "някои досегашни ангажименти и функции и от възможността да получава своевременна информация". Първанов призова законът да бъде преосмислен малко след като военният министър от квотата на НДСВ Николай Цонев внесе проекта на заседанието на МС в четвъртък.
Благородната идея на този закон идва, за да бъде въведен интегриран модел - да се обединят дублиращите звена в Министерство на отбраната и Генералния щаб.
Според предвижданите промени
функциите на сегашния ГЩ се изземват от дирекциите в МО,
които са на пряко подчинение на министъра. Те ще изготвят анализите, ще оценяват рисковете и заплахите и ще дават оценките си на министъра. Той пък директно ще нарежда на началника на отбраната да изпълни задачите.
На практика това означава, че мнението и военната оценка на дадена мисия ще бъде в ръцете на цивилните, а мненията на военните ще бъдат общи приказки. По света няма армия и генерал, които да хвърлят бойците си "на сляпо" - без те да са участвали в анализите и тяхното мнение да е било доминиращо. Като на хора професионалисти.
Да припомним, че според проектозакона армията ни вече ще има началник на отбраната, а ГЩ ще се превърне в щаб по отбрана. В първия вариант на закона (писан в самолета) за сегашния шеф на Генщаба се предвиждаше да бъде само съветник по отбраната, но текстът бе преработен. Началникът на отбраната ще има вече само един заместник. В момента те са трима - един първи, а останалите са замове по ресурсите и по подготовката.
"Не смятам, че ще бъдат ограничени бъдещите правомощия на началника на отбраната", коментира онзи ден ген. Златан Стойков. "Да, има ограничения в правомощията", репликира министърът на отбраната Николай Цонев.
Още по-скандален е фактът, че според проектозакона оперативната информация, която се получава от военното разузнаване и военната полиция, ще става достояние единствено на министъра. "Логиката е, че в армията трябва да има единоначалие", лаконично обясни Цонев.
С новия закон военният министър получава повече власт
В раздела, който засяга работата му, има 7 члена и над 50 алинеи за регламент на правата му. Шефът на МО се нагърбва дори със задачата да се грижи за психологичното състояние на армията, както и да ръководи социалната дейност. Чл. 24, ал. 16 му дава право да "открива и закрива професионални колежи в състава на висшите военни училища и детски градини към МО". Специалисти смятат, че е станала редакторска грешка, тъй като към детските градини няма как да бъдат разкривани колежи.
Експертите на Цонев са записали още, че единствено министърът ще решава дали да бъдат сваляни самолети или бомбардирани кораби, ако са завладени от терористи и е застрашена националната сигурност. Военни специалисти твърдят пред "Сега", че тези решения и правомощия трябва да бъдат много ясно записани и предоставени на много по-ниско ниво за изпълнение. Като пример се дава дежурен по ПВО, който трябва да реши за секунди дали да свали самолет, насочил се към президентството или към АЕЦ. До момента страната ни не разполага със закон или нормативни текстове, които да регламентират тази дейност.
Отлично запознати твърдят, че ген. Златан Стойков е бил поласкан от факта, че министър Цонев е обещал да го предложи на Министерския съвет и на президента за удължаване на мандата с още една година. Напролет тригодишният мандат на ген. Стойков изтича. По закон той може да бъде удължен, но не повече от две години. С поведението си обаче генералът твърдо спечели един много важен враг - президента. Именно той издава указите за назначаване, освобождаване и удължаване на службата на ръководството на войската. Така че генералът може да бъде сигурен, че няма да получи неговата благословия. Да не забравяме, че до главнокомандващия като съветник седи о.р. ген. Никола Колев, който, докато беше началник на ГЩ, непрекъснато бранеше армията и хората си и влизаше в открити конфликти с тогавашния министър на отбраната Николай Свинаров. Затова и войската го харесваше.
Най-лошото за един генерал е подчинените му да го смятат за страхливец. А това е оценката на войската за сегашния началник на ГЩ, които може би ще стане съветник или просто душеприказчик на министъра на отбраната. Зависи какво място ще му отреди новият закон за отбраната.