:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,064
Активни 753
Страници 22,967
За един ден 1,302,066
ГОРЕЩА ТОЧКА

Ген. Петреъс умиротвори Ирак, засега

Намаляването на насилието е факт, но постигнатият успех е много крехък, предупреди отиващият си стратег на Белия дом.
Много иракчани вече не ги е страх да поздравяват и да сътрудничат на американските войски независимо от заплахата да бъдат наказани и дори убити от свои сънародници като помощници на окупатори.
Ирак в наши дни все по-рядко се появява в информационните хроники, за разлика отпреди две години. Причина за това е намаляващото насилие там, за сметка на надигането на талибаните в Афганистан, единодушни са експертите. Американците се поучиха от 3 годишния кървав урок и м.г. заложиха на друга стратегия - изпращането на допълнителен контингент от 30 000 души и активизиране на сътрудничеството с иракчаните, особено сунитите. На 16 септември един от стратезите на този план - генерал Дейвид Петреъс, предаде щафетата на своята дясна ръка ген. Реймънд (Рей) Одиерно, който навремето действаше с твърда ръка срещу непокорните иракчани. Одиерно обаче също разбра, че не това е начинът и заложи на диалога, който естествено е подплатен с милиони долари, за да е успешен. Всъщност много наблюдатели смятат него за архитекта на успеха на САЩ в Ирак в последно време. Той е и човекът, под чието ръководство бе заловен бившият диктатор Саддам Хюсеин през 2003 г.

При предаването на пълномощията в Багдад лично присъстваше шефът на Пентагона Робърт Гейтс. Той отбеляза, че



новата стратегия работи



и въпреки че допълнителни американски бойни бригади няма да се изтеглят тази година от Ирак, той очаква бойната роля на американските сили да продължи да намалява. В бъдеще войските на САЩ все повече ще играят поддържаща роля, докато иракските сили ще поемат все по-голяма отговорност за бойните действия срещу бунтовниците. В момента иракските сили контролират 11 от 18-те провинции в страната. Очаква се американското командване да предаде контрола на още две провинции до края на годината.

Ген. Дейвид Петреъс може да твърди, че е изпълнил задачите си. За него със сигурност може да се твърди, че е успял да измъкне Ирак от ръба на гражданската война. Въпреки че би имал правото да казва това, той остава скромен в самооценката си. "Войната в Ирак още не е спечелена, ако въобще може да става дума за победа", казва генералът. Той допълва, че през последните две години Ирак продължава да е кризисен регион, в който сътресенията не могат да бъдат изключени. Това потвърждават почти всекидневните съобщения за атентати в Ирак. В деня на предаването на знамето от Петреъс към Одиерно загинаха 12 души от атентати. Но



това е в пъти по-малко,



отколко преди две години.

Факт е, че откакто през февруари 2007 г. ген. Дейвид Петреъс пое командването на американските сили в Ирак насилието в страната намаля с цели 80%. Животът в Багдад определено е по-добър в сравнение с този преди 18 месеца, когато всяка сутрин по улиците бяха откривани между 60 и 100 трупа - жертви на сунитско-шиитското сектантско клане. Други наблюдатели посочват, че основната причина това да спре беше фактът, че битката за Багдад, която се водеше през 2006 и 2007 г., беше спечелена от шиитите, които сега контролират три четвърти от столицата. Наистина би било преувеличено да се твърди, че успехът се дължи единствено на генерал Петреъс. Все пак увеличаването на американския контингент с 30 000 войници бе решено още преди началото на мандата му. Той обаче успя да използва това по възможно най-добрия начин. Това се дължи не само на военния му опит, но и на факта, че е експерт по международно право. Като такъв той се оказа идеално допълнение на американския посланик в Багдад Райън Крокър, който не само говори арабски и персийски език, но и познава отлично манталитета на местното население.

Наследникът ген.Реймънд (Рей) Одиерно, който впечатлява с внушителния си ръст 1.93 метра, е роден в град Рокауей в щата Ню Джърси. Завършва престижната военна академия "Уест пойнт". По време на войната в Персийския залив през 1991 г. е офицер от артилерийски батальон в Саудитска Арабия. Помощник-командир е на отряд за бърза намеса в Албания по време на бомбардировките в Косово през 1999 г. През декември 2006 г. генерал Одиерно внася в Пентагона предложение за повишаване на числеността на американските сили в Ирак. Новата стратегия се прилага под контрола на генерал Петреъс от началото на следващата година, но именно



Одиерно се смята за архитекта,



защото успява да я прокара във Вашингтон, който до този момент гледа на нея с резерви.

През 2003 г. Одиерно е доста критикуван заради отношението си към цивилните иракчани. Той нарежда масови арести, блокади на цели села и с това веднага спечелва ненавистта на сунитите срещу американските сили в Ирак и подклажда сунитския бунт. Самият Одиерно признава за този период от пребиваването си в Ирак, че не е бил перфектен и че е допускал грешки. С течение на времето той разбира, че когато човек е всеки ден в Ирак, той вижда нещата много по-добре. После Одиерно започва да контролира в най-малките подробности кампанията срещу бунтовниците в Ирак, която е подета именно с помощта на изпратените там военни подкрепления в началото на 2007 г. Чрез тази кампания генералът успява да прогони бойците на "Ал Кайда" от предградията на иракската столица и да контролира шиитските екстремисти. Генералът напуска Ирак 15 месеца по-късно, когато насилието там вече е значително намаляло. Самият Одиерно признава, че това е станало едва когато американските военни в Ирак са променили тактиката, методите и начина на действие. Сега генералът има тежката задача да завърши войната в Ирак, когато във Вашингтон ще дойде нова администрация. Той винаги е бил против намаляването на войските в Ирак. В началото на следващата година обаче ще трябва



да работи с 8000 войници по-малко в Ирак



Такова предложение за съкращаване на американските сили направи неотдавна американският президент Джордж Буш. Одиерно може обаче да разчита на подкрепата на генерал Петреъс, който ще оглави Централното командване, което отговаря за всички военни операции в Близкия Изток и Централна Азия.

Голяма заплаха за успеха на американците е продължаващото противостоене между сунити и шиити в Ирак. Последните на практика управляват страната с одобрението на САЩ. Сунитските милиции, които са използвани от Вашингтон в борбата срещу "Ал Кайда" в Ирак, заплашват отново да се разбунтуват защото бъдещето им не е ясно. "Съветите за пробуждане" разполагат с 90 000 бойци, повечето бивши бунтовници, на които Вашингтон плати милиони долари за подкрепата им. Бойците обвиняват сега американските сили, че ги използват, за да разчистят екстремистите от опасните райони, след което ги зарязват. Когато редът там е възстановен, силите на САЩ охладняват към сунитските милиции, подчертава едни от лидерите - Ахах ал Зубади. Заетостта е друг сериозен проблем на милициите. Те твърдят, че правителство на премиера Нури ал Малики е намерило работа само за шепа бивши бойци, а другите ще бъдат разоръжени.

Ген. Петреъс даде на иракчаните много, но не и отговора на един конкретен въпрос - кога американските войски ще напуснат Ирак. Това е задача за новия американски президент, чието име ще стане известно след изборите на 4 ноември.
 Погребенията на жертвите на насилието в Ирак продължават.
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Двамата архитекти на успешната стратегия на САЩ в Ирак - генерал Дейвид Петреъс (вляво) и неговият наследник генерал Рей Одиерно.
 Иракско момче минава покрай повредена кола в Багдад след двоен атентат срещу иракски полицаи и армейски пост, при което загина 1 човек, а 11 бяха ранени.
14
2705
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Септември 2008 00:59
Пълни глупости! Сегашното затишие в Ирак се дължи не на генерали и войници а на бали с пари! Четете, бре, преди да пишете!
29 Септември 2008 04:58
Дръжки! Генерал-минерал, журналистът се изс_ал.
29 Септември 2008 05:13
anacephal, и ти не си прав - "затишието" има две основни причини:
- след огромните усилия на сащ да противопостави двете секти, Ирак се разслои на шиити и сунити, смесени квартали почти няма
- сунитите се обърнаха срещу алкайда, която дойде благодарение на властовия вакуум оставен от американците


Нали не си мислите че 10% увеличение на военния персонал може да промени нещо...
29 Септември 2008 06:21
От дописката става ясно следното :
1. Щом вече загиват само по 12 души дневно, а не по 100 - значи всичко е О.К.
2. Американските генерали са водещите специалисти в областта на международното право.
29 Септември 2008 06:47
Аз разбрах едно - в скоро време американските семейства ще сменят туристическите дестинации с Ирак и ще ходят там да почиват. В мир и спокойствие!
29 Септември 2008 07:30
генек, ако тва си разбрал, нема да е лошо да изкараш един опреснителен курс в основното училище

по темата -- нормално е да намалее насилието, то не останаха иракчани да се трепат
29 Септември 2008 10:12
Симе,
откакто съм излязъл от основното училище /имам завършени два класа и три коридора/ - все мечтая пак дасе върна там.
А по темата - ами нали всичко е наред, прекрасна графиньо, защо да не стане И курорт за янките?
в Ирак насилието в страната намаля с цели 80%. Животът в Багдад определено е по-добър

Съчинението си е набор от дитирамби за успехите на окупаторите и възхвала на "мироопазването" им. Може авторът да има определено чувство за хумор - няколко пъти набляга на една формула
насилието там вече е значително намаляло
, а сетне сервира едни факти /предполагам - от американски източници/, които са...абе, малко така...нелицеприятни за янките:
загинаха 12 души от атентати. Но това е в пъти по-малко, отколко преди две години.

и
насилието в страната намаля с цели 80%. Животът в Багдад определено е по-добър в сравнение с този преди 18 месеца, когато всяка сутрин по улиците бяха откривани между 60 и 100 трупа -

20% от 60 - 100 трупа са "някакви си" 12 - 20 мъртви. Нищо работа! Дреболия! Иракчани някакви!
А виж колко сарказъм има тук:
"Други наблюдатели посочват, че основната причина това да спре беше фактът, че битката за Багдад, която се водеше през 2006 и 2007 г., беше спечелена от шиитите, които сега контролират три четвърти от столицата." Причината да се успокоят нещата американската армия ли е или едната страна просто е избила противниците си? И конфликтите ще свършат, когато бъде заклан последния враг?
Ами това:
" Наистина би било преувеличено да се твърди, че успехът се дължи единствено на генерал Петреъс." Изречението е веднага след похвалата за шиитите, че премахнали противниците си. Означава ли, че американците са им помагали, та тоя "успех" се дължи И на тях?
Симе, ако не четеш подобни статии с ирония и нямаш усещането, че авторът използва езоповски език - горко ти! По-добре гледай реклами - повече може да им се вярва.
Приятен ден в забавачницата! [/quote]

Редактирано от - генек на 29/9/2008 г/ 10:18:16

29 Септември 2008 10:25
Симо, иракчани има много, но и американците са в изобилие. Защо мислиш, протестите против войната в Ирак са много рехави в САЩ? Защото 90 % от личния състав на бойците там са от категорията "кандидат-американци" - това са предимно латинос, поляци, българи , румънци и др. , които получават американско гражданство без уговорки, след като навъртят 1/2 г. в Ирак, ако оцелеят цяла година , получават стипендия и в престижен US-университет и т.н. Хитро, нали !
29 Септември 2008 12:47
Статията е мухлясала феъруел дитирамба за изпроводяк на Петреъс. Иначе едва ли точно международното право е помогнало да се кротнат (относително) нещата в Ирак. На мен лично би ми било интересно да прочета как са се справяли противопартизанските бригади "Страйкър" (кръстени на бойната машина "Страйкър", чиято концепция трябваше да е магна кура на войната против мъчениците. Ама къде ти.
29 Септември 2008 12:48
Вчера:
Натиснете тук
Овде йе прогрес - само 32 души
29 Септември 2008 18:09
Щом вече загиват само по 12 души дневно,

Че то и у нас бая народ се затрива ката ден, да не говорим в загниваща Америка
29 Септември 2008 18:35
Авторът на статията не е разбрал неочаквано мъдрото за един генерал афористично изказване. То разкрива цялото безсмислие и безперспективността на войната на САЩ в Ирак. А "фактът", че насилието в Ирак е намаляло с 80% е върхът. Случаят Ирак е цивилизационен провал, другарки и другари.
29 Септември 2008 20:51
Глупости на търкалета!
Генерал Петреус - стратег-миротворец...Дрън-дрън!
Подготвят го за политиката в близко бъдеще, като Айзенхауер. И точно като сънародника си евреин Айзенхауер е пълен некадърник като военен, т.е. идеален за политик.
29 Септември 2008 22:35
Прави са генералите, производството на нефт достигна 4.2 млн. барела на ден, което Садам не можа да постигне никога след 1981 година, още един напън за едни 1.8 млн. барела на ден и сме в 1979-80 година, когато Садам дойде на власт! Що доде на власт няма да коментираме, не е прилично!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД