:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,128
Активни 732
Страници 23,031
За един ден 1,302,066
Разследване

Източването на "Трамкар" - уроци по беззаконие

Одитът във фалиралото дружество показва драстично прекрачване на всякакви правила
СНИМКА: Архив
"Трамкар" би могъл да печели сериозно от производство и модернизация на трамваи. Вместо това дружеството фалира с помощта на знайни и незнайни помощници.
24 март 2006 г. - 23 000 лв., 27 март - 25 000 лв., 28 март - 25 000 лв., 29 март - 25 000 лв., 30 март - 25 000 лв., 31 март - 25 000 лв. Общо за март - 148 000 лв. Това са получените "служебни аванси" от Христоско Вретенаров в рамките на 1 месец. За 2 години встрани от късогледия поглед на общината Христоско успя да изтегли "аванси", които не би заработил за цял живот - 645 363 лв. и 12 720 евро. Така никому известният общински шеф се превърна в поредната звезда на окрадена София.

Миналия петък Христоско Вретенаров застана пред съда и призна, че е теглил сумите. Софийският градски съд му наложи две години и половина затвор. Вретенаров трябва да върне и парите. Присъдата обаче е на първа инстанция.

Делото срещу него е лебедова песен и за българското трамвайно производство. Парализирана финансово, общинската фирма за производство и ремонт на трамваи спира да съществува. По ирония на съдбата "Трамкар" се влива в "Столичен електротранспорт" - друг кандидат за подсъдимата скамейка. Така столицата губи производство, което би могло да носи милиони левове на града.

Извършеният в "Трамкар" одит след разкриването на аферата е като наръчник по източване на общинските фирми. Беззаконията са безчет - дребни, едри, по-по-най-нагли. Те са показателни и за недостатъчния контрол, извършван над дейността на общинските фирми. Какво показва проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция, приложена като доказателство по делото?



Потъването на кораба



Затъването на "Трамкар" е видимо и с невъоръжено око. Числата от годишните отчети на фирмата са достатъчно показателни. За 2006 г. дружеството отчита 3,085 млн. лв. приходи от обичайна дейност срещу 4,122 млн. лв. за предходната година. Този рязък спад - близо 34%, би следвало да включи на момента голяма червена лампа в общината. През цялата 2007 показателите на дружеството са били буквално минусови, но за аферата се разбра едва през декември 2007 г., и то след изповед на Вретенаров в кабинета на кмета Бойко Борисов. Общината извади алиби за закъснялата реакция, но не докрай убедително - изготвен неверен одит за 2006 г. от Румяна Пиралкова, съпруга на шеф на клон в "Общинска банка". За 2006 г. Пиралкова не установила нищо нередно във фирмата. И без този одит обаче общината има достатъчно възможности да следи финансовото състояние на фирмите.

Връзката одитор - Общинска банка е само намек за зависимостите, оплели "Трамкар". Над тях като колективна присъда виси пълното мълчание на хората във фирмата. Счетоводители, работници, шофьори - куп закрепостени и несъгласно-мълчащи служители, днес енергично разграничаващи се от Вретенаров.



Кой поръчва музиката



Най-интересното по случая тепърва предстои. Въпреки десетките страници фактури, договори, обяснения, приложени по делото, основният въпрос - кой е поръчвал музиката, платена със "служебните аванси" на Христоско, продължава да стои. Срещу фактурите, разписвани с изумително спокойствие от главния счетоводител Даниела Асенова и касиера Румяна Булянска, стоят декларации на Вретенаров, че сумите са предоставяни на търговски дружества за търговски кредити. Решения за подобни действия от страна на Съвета на директорите на "Трамкар" няма, а основните версии до момента са две: 1. Вретенаров е плащал на "Столичен електротранспорт" с цел да печели поръчки от него за ремонти и 2. проиграл е парите из казина и игрални зали. Верният отговор се чака и от течащата проверка в електротранспорта. И без нея обаче е ясно, че връзките между Христоско и ексшефа на елтранспорта Йордан Василев са опасни.

Предпоставките за злоупотреби изскачат и от "най-обичайните" договори между двете фирми. По голяма част от тях плащанията и дейностите са продължавали и след изтичането на контрактите без сключването на анекси. Така сумите по обществените поръчки са надвишавани.

Доколко рисково може да е това лежерно отношение към договорите, показва поръчка от 2005 г. за ремонт на 116 трамвайни мотриси. "Трамкар" завършил в срок 63 мотриси, а други 9 - след срока. От този момент датира войната за неустойки между двете дружества. От "Столичен електротранспорт" предявяват иск за 200 314 лв. с ДДС заради дълъг престой на трамваи в ремонт. На свой ред "Трамкар" иска компенсация от 213 141 лв. заради малък брой трамваи, доставени за поправка. Сагата няма край и до днес на фона на издъхващ из улиците градски транспорт и постоянни оплаквания за липса на пари.

Тези "пропуски" безспорно бледнеят пред операцията "Как да купим от себе си тролей на загуба", извършена от "Трамкар" през 2003 г. Тогава Вретенаров продава на "Ти Би Ай лизинг" тролей, тип Кобра, за 372 000 лв. Паралелно с това е сключен друг контракт - за обратното изкупуване на същия тролей от Христоско Вретенаров. По лизингова схема "Трамкар" успява да купи обратно веднъж продадената машина за 528 020 лв. Същата година тролеят отново сменя собственика си и минава в трети ръце - на "Столичен електротранспорт". Цената му тук е 424 079 лв. От тази операция, извършена с незнайно каква целесъобразност, в "Трамкар" реално са постъпили 232 767 лв. - с 9384 лв. под производствената стойност на тролея.

Че поръчител и изпълнител са имали вземане-даване извън правилата, бе доказано и покрай Симона Василева - съпруга на Йордан Василев. От май до септември 2006 Симона ежемесечно е получавала суми в качеството си на адвокат, работещ за фирма "Виртуален офис". В същия този период "Виртуален офис" е получавала ежемесечно траншове от "Трамкар" за предполагаеми консултантски услуги. Христоско Вретенаров, който сам назова Симона Василева като получател на парите, е разписал общо 6 платежни нареждания за 13 500 лв.

Договор за консултантски услуги, сключен между "Трамкар" и "Виртуален офис", няма. Консултантската фирма е успяла да представи общо 5 договора за правни услуги, сключени в същия период между нея и Симона Василева, но те са несъотносими към случая, категорични са финансовите инспектори.



Приватизация и бизнес конкуренти



Очаква се проверката в "Столичен електротранспорт" да хвърли повече светлина и върху конкурентните бизнес интереси около "Трамкар". Христоско Вретенаров неведнъж пред медиите коментира, че дружеството е фалирано изкуствено със спиране на поръчките от страна на електротранспорта и даване на договори на конкурентни фирми. В тези интервюта Вретенаров възкреси името на Ангел Данин от фирма "Адимекс 2002", забъркана в скандал по предварителна доставка на 8 тролея за неприключил конкурс на електротранспорта. Според Христоско целта на случващото се около "Трамкар" е да се спре приватизацията на дружеството.

Това наистина се случи. Най-ценното от завода се оказа теренът от 40 декара на бул. "Цар Борис III". Той ще бъде продаден, а самите халета и машини - изместени на друг терен след сливането на фирмата с електротранспорта. Така заводът за трамваи ще бъде сведен до нещо като ремонтна работилница при възможност да печели милиони. Всичко това може да бъде платено с окончателни присъди. Но дали наистина ще разберем кой опази през тези години Христоско?

ВРЕДИ

В многобройните си интервюта, преди да получи официално разпореждане да не говори с медиите, Христоско Вретенаров опита да представи себе си като силно загрижен за фирмата директор. Проверката на финансовата инспекция обаче показва, че наред с източената голяма сума за "служебни аванси" Вретенаров нееднократно е нанасял вреди на фирмата.

Най-любопитна е случката с отчетени неправомерно разходи за гориво - 1464 лв. за 2005, 2305 лв. за 2006, 1809 лв. за 2007. Парите се трупали на карта, издадена на името на служител, който никога не я е ползвал. Те са осчетоводени като разход на автомобил, който в отделни месеци изобщо не е излизал от гараж и е навъртял свръхскромен километраж. Така например през септември 2006 автомобилът е минал 28 км, за което му се полага гориво за 15 лв. Вместо това е осчетоводена сума от 661 лв.

Обясненията на служителите на "Трамкар" за този случай са прелюбопитни. Пред финансовите инспектори счетоводителката Даниела Асенова твърди: "Г-н Вретенаров е споменавал пред мен, че тази карта е предоставил на общински съветник от СДС". Подобна история разказва и снабдителката Снежана Христова - "Г-н Вретенаров ми каза, че това гориво трябва да се оправи, защото се ползва от човек, който ни прави много услуги. Колата, на която беше отчетено горивото, беше в ремонт. Казаха ми, че трябва да напиша и пътни листове, но това не направих", обяснява служителката.

Множество са и нарушенията по договори за външни услуги. През 2007 г. по договор с "МС стройконсулт" за закупуване на материали е нанесена вреда от 7939 лв. Инспекторите не са открили складови разписки за получаването на материалите и други доказателства, че те са били получени и ползвани. Тази фактура е дописвана на гърба от името на служител на фирмата, който отрича да го е правил.

Вреда от 17 813 лв. е нанесена и по договор за доставка на лагери от фирма "Танита-Т". Според представен на инспекторите протокол от "Трамкар" за тази сума са доставени 46 бр. лагери. Лагерите не са заприходени в складовете, тоест не са получени. В неподпечатан протокол на фирмата "Танита-Т" пък е записано, че доставените лагери са 580.

Фирмата е ощетявана и по линия на транспортни услуги, и от договори за ремонти, нарушения има и при наемите. На 16 май 2007 г. поръчана от Христоско кола пътува по маршрут София-Варна-Пирдоп-София с цел доставка на метални профили. Стоката е разтоварена в частен имот в Пирдоп, а нанесената щета е 2160 лв. На същата дата друг камион пътува по маршрут София-Слънчев бряг-София с цел доставка на резервни части. Частите са стоварени на адреса на "Трамкар", но не са заприходени във фирмата, а нанесената щета е за 2640 лв.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Христоско Вретенаров получи две години и половина лишаване от свобода на първа инстанция за длъжностно присвояване в особено големи размери.
8
5199
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
29 Септември 2008 07:29
Ако беше само "Трамкар", с мед да ги намажеш. Това се случва във всички фирми с държавно участие, а в някои от тях мащабите на кражбите са огромни.
29 Септември 2008 08:01
...друг път никой да не си мисли че ще влезе при кмета и ще му каже в прав текст...
...г-н кмете, това повече не се търпи, няма да подписвам вече на никой, нищо...
...следват писмени показания...
...кметствотоневинно...
29 Септември 2008 08:07
Присъдата, не случайно, е под 3 години. За да се замени с условна.
29 Септември 2008 09:01
Тоз е невинен като девица. Как така ще го съдят...2 год. в особено големи размери...таз квалификация не иска6е ли от 10 до 20 год.? Нали се сещате милото ни родно "правосъдие" е облажило и си оставило още вратички да смуче от подобни отличници...
29 Септември 2008 09:04
Няма да лежи и ден.
Спазваше омертата: аз крадох, аз харчих. Парите ги няма.
29 Септември 2008 10:00
София, София-миризливо блато. Даже и в буквалния смисъл.
29 Септември 2008 13:36
А какво ще стане ако не върне парите? 600 хил. лв. + 12 700 Евро сигурно са два пъти повече от личното му имущество. Ще отлежи 2, 5 години и после пей сърце. И аз искам така. За 1 мил. ще отлежа 3 години, колко му е.
29 Септември 2008 15:30
Уроци по беззаконие?
Нееееее, основният урок ще е по правосъдие!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД