:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,412
Активни 484
Страници 22,315
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Крушение на опорите

Преди месеци опитомените разбирачи от икономика твърдяха, че финансовата криза била ограничена в сегмента "съб-праймс" (заеми с по-ниско качество) и ще е "V-образна" (в превод на човешки: бързо ще мине и замине). Булевардни издания, списвани и спонсорирани от Международния валутен фонд обявиха заболяването за "финансов грип" и уверяваха, че "улицата" (Wall Street) ще кихне дваж-триж, па ще й мине, без да зарази други страни, чиито пазари били с по-ниска степен на "инструментализация". Тогава в тази рубрика предупредихме, че сериозният проблем ще дойде, когато след заемите "съб-прайм" кризата порази и "прайм" книжата. Т.е., като лъсне незабулената анатомия на риска в книжа, лъжовно назовани "безрискови". Подучих журналист да пита една прелитаща "Булгериа" висшепостна международна махмудия кога ще почнат да фалират емитенти с рейтинг ААА. Персоната отсече: "Това никога не може да се случи". Е, сега



става онова, дето не можеше да стане



В САЩ национализираха двете корпорации, символ за връх на ипотечна сигурност, "Фени Мей" и "Фреди Мак", одържавиха най-големия застраховател. Но досега владетелите на света не щат да проумеят (камо ли да признаят), че стоят пред нещо далеч надхвърлящо финансова криза. Разпадат се опорите на надгражданото върху банковата система през последните две десетилетия. (И все пак грубите, вековни основи не са засегнати; това ще видим после.) Диагнозата е изначално погрешно поставена и заблудата се задълбочава. След като години не чуваха Насим Талеб, сега "водещите", (удобните, придворни) икономисти в хор говорят за "черния лебед". (Образът иде от една теория на Талеб, че днешните методи за финансови сметки пропускат "свръхочаквания" риск и пренебрегват куп зависимости.) Но сега проблемът не е в черния лебед; сив слон тъпче градината. Не става и с



пренасяне на проблема,



не работят старите техники за туширане на дребни кризи. МВФ, институция, в която от 1995 г. не са научили нищо ново, пак пробута познат номер - затюхка се гръмогласно как щели да пострадат от кризата 20-ина икономики, които имали голям дефицит по текущата сметка, сред тях и България. Този фокус-бокус помага при ускорено изтичане на капитали от финансовите центрове към развиващата се периферия - от лакомия, естествено. МВФ облазва пресата с пъшкане и тюхкане за големите рискове и мрачните прогнози за бъдещето на развиващите се пазари, инвеститорите се подплашват и се връщат в "сигурните пристанища" на големите, "безрискови" пазари. Но сега пропадат точно сигурните пристанища, никой там не го е грижа какво става ни в София, нито в Атина, та дори в Москва. С поредната си кампания МВФ става за смях, но пък показва колко малко от дълбочината на проблема се вижда. Иначе вместо да се карат за 760 млрд. долара, в Щатите щяха да мислят за



поне 2 трилиона спасителен пакет



Не става дума да се покрие загуба в такъв размер, а да се даде безусловна и максимално благонадеждна гаранция на най-мощната и стабилна държава на света за всички онези ценни книжа, които до момента се считаха безрискови и бяха котва в океана от рискове. Ако котвата не държи, корабът е обречен в бурята. Пакет гаранции с достатъчен обем би стабилизирал наистина световните финансови пазари и вероятно ще позволи на щатския бюджет да се измъкне без загуба след няколко години. Но стабилизацията не е лечение.



Лек тепърва ще се търси



след като се осъзнаят причините за кризата. Те не са очевидни. Банките куцат и изглежда ги болят краката. Но болестта им е в главата. Спъват се не защото са куци, а понеже са кьорави! Зрението ги подвежда. Недъгава се оказа идеята, с която срещнахме 21 век - че банката няма нужда от скъпи клонове, че може да съкрати бюджета, като скъса връзката с клиента и вместо да се пъне сама да следи и оценява риска на дейността му, тя може да "внася" тези преценки, като "изнася" (outsourcing) оценъчната дейност. Чудно бе да заменим сбръчканото, бавно старче - кредитен инспектор и низов банкер със свръхпродуктивно юпи - със заплата на пет старчета, но произвеждащо петстотин пъти повече продукт. Банката нямало защо да проверява клиента, щом ежегодно го дере одитор. Нямало нужда да преценява риска, стигало да му види рейтинга и колко му е скорингът. Ей



тази система, Базел II, се провали.



Провали се методът copy-paste, cut and replace. Старчето банкер уж било тъпо, но да сгреши, да сгреши - с 10% максимум. Супертоп одиторите пробляха 87% нетна загуба на "Беър Стърнс" и "Леман", над 75% при "Енрон". Рейтингарите не свариха да свалят надутия рейтинг на любимите си "брендове" преди онези да фалират. Така не може да продължи. Банките или ще се върнат към каноните, или са загубени. Изненадващо тук се оказахме с предимство - ако си изостанал по пътя към пропастта, няма нужда да се връщаш назад. Неназован от Ганета Сагова шеф в БНБ, по брилянтен начин обясни защо България не може да бъде засегната от кризата. Рече: по света вилнее компютърен вирус, но ние, дето тракаме на пишеща машина, сме имунизирани от него.
183
6054
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
183
 Видими 
29 Септември 2008 01:05
Всъщност истината е далеч по-проста. Провали се свободната пазарна икономика и доказа, че не може без държавни регулации. Но г-н Хърсев е прав за болестта в главата.
29 Септември 2008 01:19
сив слон тъпче градината

ааа, това си е е чиста предизборна пропаганда в полза на Обама....
29 Септември 2008 03:24
Хм, не може пишеща машина да хване компютърен вирус ли? Ха, дано...
29 Септември 2008 05:39
"свободната пазарна икономика" не е нещо което е оставено на произвола на съдбата, както не е и демокрацията. И двете се базират на точни норми и правила, наречени закони.

Първо, кредитните рейтинзи с ААА дефолтират защото не са ААА, а всъщност са ССС. Това стана ясно много отдавна и аз бях говорил за това още през зимата. Виновни са рейтинговите анализатори. Как работи това? На пазара излиза нов фин. инструмент който не е съществувал никога досега. Един умник с $130, 000 заплата, след препиване предишната нощ, решава че е целесъобразно да даде рейтинг на най-ликвидната група дълг ААА, базирано на минал експириънс със съвсем друг вид дългови инструменти и при съвсем различни макроикономически условия. Другите умници, след още по-смазващ махмурлук, решават че щом първият умник е рейтвал подобни фин. инструменти с еди какъв си рейтинг и те могат да направят същото на базата на прецедента. И так дале...

Авторът е прав за "спасителната котва" на безрисковите инструменти. За съжаление в университетите тази спасителна "котва" придобива много по-разтегливи понятия и за безрискови ценни книжа се считат много повече фин инстр. отколкото е редно. И това е по дефолт.

Доколкото за деривативите: да, те са много важни инструменти. Служат както за намаляне на риск експожъра, така и за намиране на точната цена на активите.
Именно огромноте спекулативни транзакции за който дълги години се говореше ( даже и от трейдъри на такъв вид иструменти) са недостатъкът при някои видове деривативи. Може би, те също ще подлежат на по-сериозно регулиране в бъдеще.

И не забравяйте, това е докато пазарът не измисли нови фин. инструменти които да заобиколят ограниченията. След това всичко ше се повтори. Така е било, е, и ще бъде.
29 Септември 2008 05:52
Провали се не свободната пазарна икономика, а "саморегулацията" на Уолстрийт, наложена от Буш. Сега ще има повече регулация, хората на Фед ще заничат през рамото на трейдерите на Голдман и Морган Стенли. Другарите по-рано никога не пропускаха да отбележат, че Фед не е държавна организация и т.н.

Причината за кризата е закономерното срутване на имотната пирамида и свързаните с нея деривативи - mortgage-backed securities и credit dеfаult swaps. С грамадния бюджетен дефицит по времето на Буш (при Клинтън имаше голям излишък) Америка почна да произвежда и "изнася" твърде много mortgage-backed securities, за които никой не мислеше, че ще дойде време длъжниците да спрат да плащат, и които сега са "отровни" активи у кредиторите на САЩ в Европа, Бл. изток и Азия. И в американските банки, разбира се. А небанкови институции като АИГ събраха много credit dеfаult swaps, но не предполагаха, че някога ще трябва да плащат застраховки на кредитори с изгорели mortgage-backed securities. Имотния бум свърши, рефинансирането пресъхна, ипотечните плащания се разбъркаха - 13 милиона домакинства имат повече дългове, отколкото струват имотите.

За пишещата машина е ала-бала. България можеше да пострада лошо, ако пресъхнеше международния поток капитали - ние внасяме чужди инвестиции като за световно, те помпят растежа ни от 7% и балансират търговския ни дефицит.

За бавното старче с ръкавелите - дали да не върнем и ръчното сметало в банката?
29 Септември 2008 05:53

Еееех, 20 години живяхме в "интересно" време в България и тъкмо влязохме в Европата и там времето също стана "интересно"...

29 Септември 2008 06:07

И не забравяйте, това (по-сериозното регулиране) е докато пазарът не измисли нови фин. инструменти които да заобиколят ограниченията. След това всичко ше се повтори. Така е било, е, и ще бъде.


Т.е. минаваме на американския модел икономика - лесни заеми, базирани на идеята, че връщането им ще става също с нови заеми (или с банкрути - нищо лошо - някои имали по 9). И изпускане на балона през 10-тина години с масирано печатане на пари (или с таен фокуснически номер при който американското правителство успява в съотношение 1 към 250 да реши натрупаните проблеми. Хепи също знае как.). Правилно ли го формулирам Чичо Фичо (и Хепи)?


Редактирано от - Сирена на 29/9/2008 г/ 06:13:49

29 Септември 2008 06:25
Много правилно си формулирала икономическият модел. Само дето да ти напомня и за вица за жабата дето видяла че подковават коня.
Или казано на човешки език, този модел работи, докато има балъци да ти наливат истински ресурси. Кои доброволно, кои под дулото на пейтриът
29 Септември 2008 06:25

Ако не е ясен въпроса, да опитам да го уточня: Според сега приетия план (за 700-те милиарда), 13-те милиона домакинства с дългове "повече от цената на имотите им", ще запазят ли имотите си или не? Това е ключов момент защото ако да, то значи правителството казва: не се притеснявайте, ако закъсате ние ще помогнем. Ако ли пък не го каже, но го направи, това няма ли да е доста несправедливо спрямо останалите (287 милиона)?

Друго нещо също е крайно интересно в разсъжденията на Чичо Фичо - че сравнява дълга на американците с цената на имота им, а не с доходите им. Т.е. той смята, че имота по някакъв начин ще връща заема, а не доходите! Чудя се по какъв начин един имот, в който живееш може да ти върне заема (изключая продажбата). Може би ще го ипотрекираш срещу нов заем. Който също трябва да връщаш. И докъде стигаме така, а Чичо Фичо?

29 Септември 2008 06:31

Хепи, ако не те затруднявам особено и теб ще помоля да разясниш нещо(предполагам и на аудиторията ще е интересно): фокуса на американското правителство с Фани и Фреди, как с 1 долар покри дългове за 250 (за което писа вчера)? И по-дали ще успее да приложи този фокус и на деривативите? И също как (ако евентуално има разлика от Фани и Фреди).

29 Септември 2008 06:32
Кризата, колкото и да е смешно, не дойде заради цената на имота, а заради падането и Виж сега как работи тука системата. Ти искаш да си купиш имот в кв.Младост 3. Отива там оценителя, и на база дадени параметри на имота, и най вече, на цена средно аритметично от тези в кв.Младост, ти казва колко ще ти струва. Дотук добре, обаче в момента в който некой си продаде имота вместо за 60хил., за 20хил евро, това АВТОМАТИЧНО сваля цените на ВСИЧКИ имоти в квартала. Като резултат, това повлича сума ти инфантилни инструменти, закачени за цените на тези имоти.... По нататъка сама можеш да направиш сметката как падането на цената 3 пъти (примерно), води до падането на себестойността на банката 3-пъти. Само дето разликата от 40хил. може да стигне и до 40хил*250.
29 Септември 2008 06:36

Трябва да е доста много инфантилен инструмент щом е закачен не за лихвата и главницата, които плащам, а за нещо друго. Защото аз като съм взела заема си го плащам нали? Или не. Е това не ми е ясно в тоя модел - заемите връщат ли се или не?

29 Септември 2008 06:41
Ами да ти отговоря на въпроса, доколкот мога, Фредито и Фанито са, и си бяха много добре. Но заради много семейства които изпаднаха във фалит, и си загубиха имота, единият резултат е че цените на имотите паднаха, което повлича като лавина и всички навързани на хранителната верига. Все пак тия ми ти гиганти имат нужда от некакъв минимален резерв от истински пари, пари които са в отношение 1:250. Т.е. 1 долар загуба в низините, води до 250 загуба горе, във висините. А как правителството ще се справи, и как го прави, ми е все още мътно и кърваво. То и на всички тука де. ВСИЧКО чисто и просто зависи от обикновеният данъкоплатец. Дали ще продължи да си плаща мортгиджа, или ще фалира...и колко още фалити може да поеме системата
Между другото, ако не знаеш, Федералният резерв е всъщност резерв, съставен предимно от най=големите банки на америката, сиреч е получастно предприятийце
29 Септември 2008 06:43

Хепи, не разбрах какво ще стане с домовете на 13-те милиона задлъжнели американци? Какво предвижда плана? Чух, че предвижда да стане така, че цените на имотите им да се вдигнат пак до високите нива. Това може и да успокои "инфантилните" инструменти, ама как ще се плащат тия високи нива? С директна субсидия от бюджета на САЩ към бюджета на Джон ли? Или с всеобща инфлация?

29 Септември 2008 06:45
Много добре си работи даже. Като се качва цената на имота, предизвиква...строителен бум. Като се пукне балона, така да се каже обира прекалените лакомници, и сваля на земята некадърните банки, попрекалили със заемите. А това което стана, тука му викат "изнасилване" на системата. Макар че май по-скоро е масова оргия де
29 Септември 2008 06:45
Не разбрах каква беше целта на материала. Долавях насмешка и загатване, че автора знае къде се крият причините за състоянието на финансожата система, но... Сигурно ще ни направи съпричастни на знанието си следващия път.
Това не трябва да се разбира съвсем като подигравка, защото автора има много добро наблюдение в миналото на финансова и банкова система оставена на само тек, защото правителството абдикира от задължението си да наблюдава, кориира и наказва. Както тогава така и сега, интересите на определени играчи налагаха държавата да не им пречи да си трупат пари за сметка на обществото. Е в началото на 90-те счетоводителите и рейтинговите агенции ли бяха виновни за краха в България? Както тогава комунягите, така сега републиканците правят много пари за другарчетата си.
29 Септември 2008 06:49
Една от целите е да се запазят цените на имотите на сегашните им цени. Как точно ще стане, и защо ги дават на големите компании вместо на малките.....не знам. Всъщност никой не знае какво се върти в главите на ония ми ти евреи. Едно от предположенията е че с тази субсидия ще помогнат на тия гиганти да понесат някак всичките тия фалити, сиреч, въпреки че имота е в дефаулт, все пак ще продължават да му искат СЕГАШНАТА нереално висока цена (щото вече имат финансите да устискат още), което пък ще принуди обикновеният човечец да я купи на тази цена, и след това всички стискат палци фалитите да не станат ОЩЕ повече
Иначе в момента никой не се бори да увеличава цените на имотите, всички се молят да не продължават да падат, че наистина става страшно...
Също да добавя, тука доколкото съм запознат, има няколко вида фалити, което има връзка с това как хорицата ще успеят да си плащат заемите...но все още немам личен опит с тази материя
Също така, единият от "инфантилните" инструменти, сиреч наемът, се следи директно от правителството, и даже и влияе на инфлацията. Сиреч, затова не се получи балон в наемите (то само и това оставаше де), както между другото става в БГ, където наемът е пряко зависим от нивото на океана на Юпитер

Редактирано от - morehappyman на 29/9/2008 г/ 06:57:34

29 Септември 2008 06:56
Хахахах, Фичооооу, ако оставим на братята, не ръкавите, а с камък ще драскаме по стените на пещерите.

Нищо ново под слънцето. Има частна инициатива, има свободен пазар - има и самозабравяне. Това е цената на свободата.

Да не забравяме, че има и умни, далновидни и свободни хора, които са забелязали крайностите далеч преди нас простосмъртните и просто са направили пари от цялата каша. Дори си мисля, че има далновидни люде, които ще направят карииера и история от кашата, просто защото са свободни

Напоследък ми се привижда схемата за тези дългове и все ми се струва, че зад големите писъци пак се крие възможност. Що кретени като JP Morgan измъкват WaMu? А Мерил? Кашата си е каша, ама сиренето е с пари.

Преди 2-3 седмици четох, че ФЕД е прекалил с Фанрон и Фредрон В началото на годината ФЕД е имал 800 млрд, а сега след инжекцията едва 175 млрд. Въпрос: "Може ли Централната банка на Щатите да получи понижение на кредитния рейтинг?" Тогава обещавам интересни времена Щото Бразилия, Китай и други по света значително се различват по отношение на трупане на излишък...ФЕД е здраво зает с оправянето на безбройните издънките на самозабравили се финансови институции. Но какво пък, и Китай си спасява отрочетата дето дават безумни кредити за кретенски проекти....Само дето не се чува А, БГ? Аха, там само дето не се вижда

Та, мисълта ми е, че 5 трлн дълг ...Ха, май не знам как се съкращава 5 000 000 000 000.. Та, онуй, число дълг на Фани и Фреди трябва някъде да се запише...и записът е редно да бъде на баланса на американския данъкоплатец. И понеже счетоводстването е безпристрастно занятие, тези задължения мигновено ще удвоят дългът на САЩ с последващо обезценяване на долара и радост за цял свят, щото който се е набълбулкал с този дъл ще е щастлив да знае, че американският данъкоплатец ще му плаща.

Ндааа...сега се питам дали $700 млрд не са предназначени точно за да се оправи балансът.... Замръзнал, сладък и непродаваем дълг...стои си в баланса и нема мърдане. Идва някой и ви предлага 20 цента за долар да го махне от баланса ви? Ще целувате ръка, нали? Е, Wa Mu целуваха...Ирак също, а и ние имахме подобни цени кога Лукавия обяви пред цел народ, че не можем да си плащаме.... Та, аз като глупчо $700 млрд х 5 има нема 3, 5 трлн... От нищо нещо... Дори китайците ще се ухилят като цепнати зелки щото и те държат 376 млд от калпавия дълг
Тъй де, некой требе да прави гащи, че какво ще носи половината свят
Значи, чистим си 70 - 80 % от калпавия дълг, връщаме си доверието и възможността за финансиране на потребитали и бизнес, а после остават 2-2, 5 фанронски кредити в баланса... Да, ама остават и платежоспособни клиенти дето да не си напуснат къщите, а да си плащат ... 50% от всички са достатъчни.... И вълкът сит и агнето изядено! Схемата ми намирисва да е доста сладичка и не случайно JPMC и Bank of America толкова охотно погълнаха апетитни хапки.... Дано... Дори Китай и развиващите се страни печелят от успокояването на духовете и могат от своя страна да продължат с рисковото си финансиране на собствените си икономически субекти.

Не знам дали е толкова силен този ход и дали наистина е осъществим... Хенри Полсън има великолепни резултати за краткосрочни намеси и ако проработи схемата ще е просто правене на история. За кой ли път...

Мислех си, дали не могат тези интервенцийки да се ползват и за политически цели....някои дългови инструменти ще се търгуват и ще получат цена, а други нямаааа...хм, от коя ли страна на оградата ще се окажат някои правителства и централни банки...Всички сме лакоми в края на краищата....ама, май много фантазирам....фанта...кво да го правиш..

Аре, народе на пишещите машинки
29 Септември 2008 06:59

ще принуди обикновеният човечец да я купи на тази цена


Моля, моля. Колкото и да е "обикновен" човечеца, като взема заем за половин милион не може да не си прави някаква сметка. Аз например ще мисля как ще го връщам (без да го продавам). Ако "обикновения" човечец е мислел, че цената ще се вдигне и той ще го продаде с печалба, значи не е обикновен човечец, а обикновен спекулант и си заслужава сполетялото го.

29 Септември 2008 07:05
Тука бих попитал как ти, с 20 бона заплата, би си взела дом за половин милиона ама като се замисля, подобни идиоти има и у БГ. Нека отново (въпреки несъгласието на некои форумци) да ти припомня малко елементарна икономика. Хората са го сметнали. Цената на един имот е: "дохода ти за 1г" * 3. ТОЧКА. Всичко над това е балон, а когато всички надуват балона.....става лошо, както виждаш. Я сега ми сметни колко БИ трябвало да струва една спретната къщурка в БГ? А тука все пак повечето хора ИМАТ доверие на банките, което май се оказа грешка, но все пак, хората купуват това което е на пазара, а както знаеш, при положение че имането на собствен дом е мечта за всички......
29 Септември 2008 07:12

Тук имотния пазар е изкривен.
Първо, има голям сив сектор и доходите не са това, което се декларира.
Второ, има много купувачи от страни с по-високи доходи и за тях тук е евтино (беше).
Трето, има и доста емигрантски пари, с които също се купуват основно имоти.
Т.е. тук повечето обикновени хора (със средна заплата) не си купуват имоти.

29 Септември 2008 07:17
Прави разлика между купуването на имот, и теглене на заем за закупуването му. А имигрантите надали си купуват панелка в Дружба за да живеят в нея, те я купуват за да продадат после, което пък разбира се натоварва джоба на обикновения българин......хм, странно, май емигрантските пари не са чак толкова хубаво нещо а? А и аз все пак познавам немалко хора които получават повече от средните заплати, но въпреки всичко плащат много повече отколкото струва имота. Е, това го разбрах чак като дойдох тука де, и аз можеше да съм един от тях..но както и да е, това не пречи у БГ да има балон. А обикновените хора със средни заплати, пак плащат прекалено много за наем, заради липсата на регулации и в този сектор (то пък къде ли има регулации!)

Редактирано от - morehappyman на 29/9/2008 г/ 07:19:16

29 Септември 2008 07:29

дохода ти за 1 г. * 3


Това правило може и някога да е било в сила, но вече не е. Изглежда нито в САЩ, а пък за БГ да не говорим. Тук толкова струва една кола от средния сегмент (като Шкода Октавия напр.).

29 Септември 2008 07:32
Нека не забравяме че това правило е хубаво да го спазваш, ако все пак имаш намерение да живееш в тази къща, и имаш намерението да я изплатиш все пак . Или както казват по друг начин тука, това се равнява на 30-40% от дохода ти да отива за изплащане на заема за къщата. Не че ако се напънеш, не можеш да го докараш и до 50, 60 и нагоре...Но единият резултат е че няма да можеш да спестяваш НИЩО (то и за нищо няма да ти остава пари), и че най-малките флуктуации в инфлационното море могат да те докарат до фалит. Което пак не е добре, нали така? А и не забравяй че цялата криза се случи точно заради нарушаването на това правило.
Все пак, все още никой не знае защо корифеиите по икономика, разбирай двата поредни шефа на ФЕД-а са подтиквали хамериканците точно към такива нинджа-заеми (както им викат тука) Некои казват абсолютна некадърност, което звучи твърде фантастично, други най-човешка алчност, което пак звучи странно, третите не казват какво мислят

Редактирано от - morehappyman на 29/9/2008 г/ 07:36:23

29 Септември 2008 07:43

И какво по-точно е "нинджа заем"? И ако само заемите са причината, защо фалитите не спират след като Фани и Фреди са овладени? Излиза, че макар и нинджа заемите да са в основата, причината за кризата са и безумните деривативи. И сегашния план цели да ги спаси тях, а не заемите.

И (това е свързано и с първия въпрос) ми е страшно любопитно как е разсъждавал един обикновен американски нинджа, когато е вземал такъв заем?

29 Септември 2008 07:47
Ако България има някъкъв късмет, то това това е че ние сме обвързани с континенталните европейски банки. Слава богу нямаме нищо общо със прокажените американски и английски такива.
Англосаксонския капитализъм преживя крах.
Булбанк е към Уни Кредито, Дск май ОТП и т.н.
29 Септември 2008 08:15
Абе, братя!
Вие всички разбирате от тия неща, аз нищо не разбирам, но като ви чета, ми настръхват косите.
Какво излиза? Че ОГРОМНАТА част от икономиката се занимава с правене на въздух, а една минимална част - с производство.
Правилно ли съм ви разбрал?
29 Септември 2008 08:20
"Ако България има някъкъв късмет, то това това е че ние сме обвързани с континенталните европейски банки."
По-голяма смешка не бях чел зипе
29 Септември 2008 08:25
Бучинише, правилно си схванал.Никой не оре вече и не сади картофи.Вадят си хляба с покупки и препродажби на разни деривати.Та, дето вика Хърсев, скоро ще се върнем към основите.Ще си светим с кандила, ще орем нивичката с магаренцето, и така.Натам сме се запътили.
29 Септември 2008 08:30
Сократе, много правилно си го разбрал, за съжаление е точно така
29 Септември 2008 08:38
Сирена
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1876
Скрий: Име, IP


И какво по-точно е "нинджа заем"? И ако само заемите са причината, защо фалитите не спират след като Фани и Фреди са овладени? Излиза, че макар и нинджа заемите да са в основата, причината за кризата са и безумните деривативи. И сегашния план цели да ги спаси тях, а не заемите.

И (това е свързано и с първия въпрос) ми е страшно любопитно как е разсъждавал един обикновен американски нинджа, когато е вземал такъв заем?

Ако нямаш никакви доходи, нямаш имот, собственост, пари в банката, и като си вземеш заем за имот за половин милион, направо ставаш като ония нинджи, дето с голи ръце утрепват цяла армия
А иначе усещам че все още не разбираш. РАЗБЕРИ, не можеш да получаваш 1лев, и да харчиш 2. НЕВЪЗМОЖНО е. Именно затова хората са го измислили това просто тройно правило, или онова за 30-40% от дохода ти. Щото надвиши ли се тази граница, почват да гърмят разните му нинджи, и явно има някаква критична маса която поражда ефекта на пеперудата Иначе въпросните финансови екзотики, не са независими от заемите, всъщност едното е породило другото. Без тези екзотики, банките немаше да имат стимул да дават такива "странни" заеми. Без наличието на такива заеми, нямаше да се появат тия екзотики. Нещо като кое е първото, пилето или яйцето. А защо гледат да спасят големите акули, вместо малките акулки (все пак дребните нинджи, взели тия заеми са си малки спекулантчета)....ами не знам, но ще разберем, при това май ще е доста скоро.
29 Септември 2008 08:39
И като стана дума че БГ е на закрито, кой притежава БТК? И какво би станало ако АИГ‌ беше фалирала Т.е. какво би станало със всичките застраховки де
29 Септември 2008 08:51

ОГРОМНАТА част от икономиката се занимава с правене на въздух, а една минимална част - с производство.


Едно допълнение: И правителствата нямат нищо против. Включително евентуално новото такова на Обама и демократите, щом подкрепят тази система и я спасяват от фалит. А това, че ще въведат некви регулации ще е, както се каза, само докато не измислят начин да ги заобиколят и тях. И после пак така.

Да попитам още нещо: може ли някой да опише, на разбираем език, как работи някой от дериватите? Т.е. как става така, че стойността на един имот се оказва натоварена десетократно? И няма ли и сега регулации, които да регулират това?

29 Септември 2008 08:51
:


Булевардни издания, списвани и спонсорирани от Международния валутен фонд



висшепостна международна махмудия



никой там не го е грижа какво става ни в София, нито в Атина, та дори в Москва



Банките куцат и изглежда ги болят краката. Но болестта им е в главата. Спъват се не защото са куци, а понеже са кьорави!




29 Септември 2008 08:57

Благодаря за отговорите Хепи! Благодаря, че най-накрая и някой друг освен мен го каза:
все пак дребните нинджи, взели тия заеми са си малки спекулантчета

А смятам, че това е важно да се знае.

29 Септември 2008 09:13
Да се печатат долари (тук включвам и всякакви други книги) е занятие приятно и доходно, но има един малък недостатък - не може да трае вечно. Може да трае дълго, примерно 200 години, както е в САЩ, но вечно - няма начин. Та за това става въпрос. И дали нивото на световния океан след няколко години ще се вдигне с 5 метра, или само с 4 и половина.
Бъдете здрави!
29 Септември 2008 09:13
Кризата в УСА се задълбочава.
Да се надяваме все пак, че в БГ отражението й ще е минимално...
29 Септември 2008 09:21
Я някой да ме светне, защо свирепите адвокати на банките раздавали с лека ръка кредити не са включили със ситни букви накрая клаузата че ако спадне пазарната цена на обезпечението кредитополучателят е длъжен да предостави ново таквоз, включително и на бъдещите му вземания от работодател?!
Благодарение на този челен опит българските банки спят спокойно, в краен случай ще получат обезценено (всъщност с реална цена) жилище и роб под наем, който ако е нужно ще бачка 35г щото всичките му заплати ще са собственост на банката.
В Америката само къщата ли гарантира заема бре? Ахмаци с ахмаци...
29 Септември 2008 09:33
Махмудия не е ли стара турска монета ??
29 Септември 2008 09:38
Така и на "Титаник" оркестъра е подържал нивото до пълно потъване!!
А вода този път има бая!!!
Както казваше един познат маг-"вода от Индия"!!!
29 Септември 2008 09:40
По Джани Родари
Надежда
Аз си имах едно
магазинче със две полички ,
и продавах ... познайте какво ?
- Надежда ! Надежда за всички .

"Купете ! С отстъпка за вас !
Всеки трябва надежда да има ! "
И на всеки продавах "от раз" ,
колкото трябва за трима.

А на този , който бе без пари
и само отвънка поглежда ,
давах му, без да плаща дори,
Сащската уърълд надежда.
...
Сори, надежтата свърши...Останаха ни само депозитарни разписки...Някой да иска?

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
29 Септември 2008 10:06
Не бойте се другари - нЕма страшно /по пл. орешарски/

Ма знае ли човек
България влезе в топ 20 на най-застрашените
29 септември 2008 / News.dir.bg
България е сред 20-те най-застрашени страни от световната финансова криза.
Това обяви изпълнителният директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан.
"Финансовата криза може да засегне страни с дефицит по текущата сметка над 5% от брутния им вътрешен продукт (БВП)", предупреди той в интервю за в. "Ню Йорк Таймс".
Статистиката показва, че става дума за около 20 държави, сред които са България, Румъния, Турция и Естония от Европа, а също и редица страни от Африка и Латинска Америка.
[/quote]
НЕма, е па нЕма........................
29 Септември 2008 10:09
Понеже стана дума за човешкия фактор.
Заплатите от по няколко милиона и награди от по няколко десетки милиона при нулева отговорност привличат алчни хора със здрави лакти и нулев морал.
Няма как да намерите там умен и почтен човек. Такива са били премлатени и прегазени още в началната фаза на състезанието.
29 Септември 2008 11:21
Да си мислим, че банките ще се върнат към старчета и клоновете е все едно а вярваме, че защото има компютърни вируси, ще ползваме само сметала…

Тази криза е изключително сериозна и няма нищо общо с предишни, поне по една причина: има фундаментален проблем с оценката на риска. През последните години, бивши математици и физици вместо да нищят уравнения, бяха наемани да произвеждат „черни кутии” от иконометрични модели, които да ни казват кое колко струва и колко е рисковано. Както стана ясно, чрез използване на сложни финансови инструменти, вместо редуциране и контрол на риска, може да се стигне и до натрупването на риск върху риска, което никой не е очаквал.
Липсата на модели за адекватна оценка на риска ще създаде търсене на „сигурни пристанища” и отдръпване от рискови инструменти и начинания, които в голяма степен движеха развитието на световната икономика. Имайки предвид ефекта на паричния мултипликатор, ефектът върху икономиката може да е съкрушителен (както бе за едни от „най-добрите” финансови институции).

Ефектът върху България няма да е малък. Значителната ни зависимост от чуждестранни инвестиции (и потоци), ограничаването на финансирането и други потенциални проблеми в българската икономика (например свръх предлагане на пазара на недвижими имоти), могат да създадат значителни трудове не толкова върху банковата сфера, а върху крехкия ни реален сектор.
29 Септември 2008 11:25
А може ли някой да ми обясни за теорията на игрите - защото признавам, че като лаик бях потресен, когато прочетох в "Големият разлом" на Фукуяма за фундаменталната роля на тази теория в съвременната икономика. Признавам откровено, че например "дилемата на затворника" ми се вижда твърде рисково понятие, за да бъде включвана в точните науки.
29 Септември 2008 11:28
Сократе, най-просто казано: - "Тука има, тука нема"!
29 Септември 2008 11:35
Сократе, теорията на игрите е по-скоро валидна за едно привидно спокойно състояние на системата. Ако вятъра е умерен, можеш да си играеш с хвърчилото или да се радваш на малката въртележка.
Страшно става, като духне цунамито.
В икономиката е важно кой има ресурса да направи цунамито.
За сега май това е само ФЕД.
29 Септември 2008 11:54
...по света вилнее компютърен вирус, но ние, дето тракаме на пишеща машина, сме имунизирани от него...



Вие, дето тракате на пишещите машинки "Марица", подписахте "Плана Ран-Ът". Та сега откъдето мине вирус (компютърен или не), все смъртоносно ни тръшва. Като погледнем шеметния външен дълг и гигантската междуфирмена задлъжнялост, става ясно, че скоро предстои да дойде келнера със сметката.
Та си поръчайте ашурето.
29 Септември 2008 11:59
Съмнявам се, че ФЕД имат ресурс да повлияят положително.
Иначе кризата е такава, че всяка една неадекватна намеса от страна на ЦБ-и или правителствата, може да отключи цунамито.

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
29 Септември 2008 12:04
каква ли е вероятността за "неадекватна намеса"?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД