Ангел Найденов, Минчо Спасов и Касим Дал изглеждаха доволни от постигнатото съгласие за дейността на подкомисиите за спецслужбите. |
Едната подкомисия ще е към вътрешната комисия и ще контролира ДАНС и използването на специални разузнавателни средства. Другата ще е към комисията по отбрана и ще надзирава Националната разузнавателна служба (НРС), Националната служба за охрана (НСО) и военното разузнаване към МО. БСП, ДПС и НДСВ решиха НС да избира състава на комисиите от 6 души, излъчени на паритетен принцип - по трима от управляващите и опозицията. Хора на мнозинството ще ги ръководят десните в НС обаче искат да са поне 10-членни с шефове от опозицията.
Идеята на мнозинството чрез тези органи да се контролира функционирането на службите, администрирането и бюджета им. В изключителни случаи и само с решение на парламента или постоянните комисии те ще имат достъп и до конкретни разработки. Проекторешенията за създаването им ще бъдат внесени още утре и другата седмица ще се гласуват, обясни шефът на лявата ПГ Ангел Найденов.
За пръв път се въвежда парламентарен контрол над НРС и НСО, които досега се отчитаха само на президента. На практика парламентът изземва президентски правомощия и е странно, че Първанов не реагира, коментираха експерти в НС. Депутати предположиха, че решението е съгласувано с държавния глава и е компромис, наложен от ЕС. За контролния орган към военната комисия са предложени Атанас Мерджанов от БСП, Станимир Илчев от НДСВ и Янко Янков от ДПС. Червеният Димитър Дъбов пък ще поеме кормилото на постоянната комисия по отбрана.
Налагането на парламентарен контрол над НРС и НСО обаче поставя правен проблем. Откакто са създадени, двете служби работят без специален закон и се водят подчинени на президента. Няма нормативен документ, който да ги задължи да се отчитат пред депутатите и няма как да се провери достоверността на предоставяната от тях информация. "Според сегашния им статут техен началник е президентът, а той не подлежи на парламентарен контрол", коментира бившият военен министър Николай Свинаров. Според него с подкомисиите се имитира контрол, тъй като той си остава в мнозинството.
По-различно стои въпросът с подкомисията за ДАНС към вътрешната комисия. В закона за агенцията изрично е упоменато, че дейността й подлежи на парламентарен контрол. Подкомисията вероятно ще се оглавява от червената Надка Балева. Касим Дал от ДПС и Яни Янев от НДСВ са другите предложения на мнозинството.
Мнозинството орязва драстично досегашните правомощия на вътрешната комисия, която досега осъществяваше контрола върху СРС и одобряваше бюджетите на НРС и НСО. Според депутати това е наказателна акция срещу органа, от който тръгнаха скандалите и в МВР, и в ДАНС.
НАТИСК
ДПС може да поиска оставката на Петко Сертов, ако работата в ДАНС не потръгне, обяви вчера зам.-шефът на ДПС Касим Дал. И добави, че има напрежение между БСП и ДПС относно уволнението на зам.-шефа на ДАНС Иван Драшков. Атаките му срещу съветника на Сертов Алексей Петров продължиха. Партия "Ред, законност и справедливост" пък ще внесе до главния прокурор сигнал срещу Драшков за държавна измяна, принуда, злоупотреба със служебно положение, нерегламентирани политически и бизнес взаимоотношения и т.н. Сигналът ще бъде внесен и в парламентарната комисия за борба с корупцията, и в представителството на ЕК у нас. "Няма да се учудя, ако след 5-6 месеца Драшков стане водач на листа на една етническа партия", прогнозира Янев.