Дни след като се разгневи публично заради уволнението на зам. шефа на ДАНС Иван Драшков и дори намекна, че ще поиска оставката на Сергей Станишев, бившият вътрешен министър Румен Петков внезапно се смири. Вчера по БНР Петков благодари за подкрепата, която е получил и от президента Георги Първанов, и от премиера Станишев за своя Международен институт за сигурност и сътрудничество. Той отрече, че създава нов център на властта, неправителствената организация щяла да сътрудничи на управлението с анализи и прогнози.
Петков отрече някога да е искал оставката на Станишев и заговори за необходимост от консолидация на БСП. "Такъв тип трусове и напрежения трябва да бъдат сведени до минимум, до нула, за да можем да консолидираме целия ресурс и целия потенциал, с който разполагаме и като социалистическа партия, и като левица", обяви Петков.
Той препоръча проблемите на ДАНС да не се размахват по медиите. "Но така или иначе агенцията трябва да бъде стабилизирана и укрепена", заяви той миролюбиво. Запитан как да стане това, Петков съвсем се дистанцира от скандала: "Това не е моя работа. Има ръководство на ДАНС, има отговорни институции за ДАНС". Но коментира, че в медиите излизат смущаващи неща. "Един път казваме, че няма подслушвани журналисти, друг път казваме, че има. Един път казваме, че разпореждал еди-кой си, другият се изненадал. Втори път излиза, че е обратното", негодува Петков. Той разкритикува и МВР, като обяви, че е недопустимо специализирани звена в министерството "да бъдат използвани по един циничен начин за легализиране на информация". Петков визира посещението на депутати начело с Татяна Дончева в ДОТО, след което бе обявено публично, че са правени разпечатки на телефонни разговори на народни представители. Преди ден отстраненият Иван Драшков заяви, че Дончева предварително е била информирана за това и целенасочено е проверявала телефонни номера.
ПРЕД ОБВИНЕНИЕ
Усмиряването на Петков стана дни преди той да получи обвинение за издаване на държавна тайна с осветяването на баретата Алексей Петров като секретен сътрудник на контраразузнаването. Разследването приключи за половин година и още в понеделник се очакваше той да се яви в следствието, за да му бъде повдигнато обвинение, но това не се случи. "Осветяването е процес. Институциите си вършат своята работа. Отказал съм се от имунитета си, защото нямам никакви основания да се притеснявам", заяви Петков. "Процесът", за който той говори, тръгна през март т.г., когато ДАНС обяви, че МВР шефът се е срещал с Галеви в края на 2006 г. Петков твърдеше, че всичко е било регламентирано, а Станишев го защити като обясни, че срещата била от обществен интерес. ДАНС обясни, че целта е била да се предотврати сблъсък между наркогрупировки в навечерието на членството ни в ЕС. Депутатите започнаха разследване по случая. Бившият шеф на ГДБОП Ваньо Танов каза пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност, че бившата барета Алексей Петров е присъствал на срещата на Петков с Галеви. А министърът се разгневи, че така е издаден секретен сътрудник на ДАНС. Прокуратурата получи данни и за засечени разговори на бившия шеф на националното следствие Ангел Александров с Галеви. Разследващите обаче още търсят други доказателства, че Александров е отварял чадър над оперативно интересните си съграждани и дело не е образувано.
Лилов 2.0
_____________________________________ _________________________________________
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>