Освен банките, лизинговите компании и фирмите за бързи кредити също започнаха да затягат условията. Така кредитите, които се отпускат в магазините за техника и мебели често в рамките на 1 час, стават все по-трудно достъпни, особено за бедни хора, работещи на ниски позиции. Лихвите по тях обаче не са вдигнати за разлика от тези по лизинговите вноски, показа проверка на "Сега".
"През последните две седмици се наблюдава покачване на лихвите по нови договори за лизинг с 1.5% - 2%. При покупка на нов автомобил простата годишна лихва вече е 9% - 9.5%, а на употребявани - 11%-11.5%", заяви пред "Сега" съпредседателят на Българската асоциация за лизинг и шеф на "Интерлийз" Теодор Маринов. Шефът на "ДСК Лизинг" Даниел Величков заяви, че повишението при тях е с 1.5% - 2%. Обяснението му е, че пазарът го позволява. Според изпълнителния директор на "TBI Лизинг" и "TBI Кредит" Валентин Гълъбов увеличението на лихвите е с 2% - 3%. Това важи само за новите клиенти, които тепърва ще сключват договори. При съществуващите поскъпването е с 0.30% - 0.40%.
Освен че вдигат лихвите, лизингодателите стават по-взискателни към клиентите. "Те ще се проверяват обстойно, като някои от по-рисковите услуги ще бъдат силно ограничени, например продукти, при които не се изисква доказване на доход", съобщиха от асоциацията. Първоначалната вноска по договора за лизинг, която доскоро беше 5% -10% от стойността на вещта, вече достига 15%.
"Клиентите или ще трябва да доказват доход, или да плащат по-висока авансова вноска", заяви Даниел Величков. "Освен че вдигаме лихвите и първоначалните вноски, въвеждаме още по-строги изисквания към клиентите и спираме финансирането на някои видове оборудване и машини", заяви пък зам.-директорът на "EFG Лизинг" Пламен Павлов. Почти спряно е финансирането на автомобили втора ръка, луксозни коли, транспортни средства и машини в строителството, добави той. Няма да се сключват договори с хора с недоказан доход, а главно с клиенти с по-високи възнаграждения, с ниска задлъжнялост и на по-високи позиции като работно място.
ЛЕСНИ КРЕДИТИ
Дружествата за бързи и лесни кредити, например JetFinance, засега няма да променят финансовите си условия, установи проверка на "Сега". Тези кредити и сега са доста скъпи и компаниите могат да си позволят да не пипат лихвите. "Освен това имаме вече договорени кредитни линии от няколко банки", заяви изпълнителният директор на "Изи Асет Мениджмънт" (Easy Credit) Станимир Василев.
"При нас заемите са от порядъка 700-800 лв., а годишният процент на разходите - 26%-29%. Нямаме намерение да го вдигаме", каза шефът на "TBI Кредит" Валентин Гълъбов. За сметка на това обаче дружеството смята по-стриктно да пресява клиентите си. Ще се разчита главно на лоялни и познати клиенти. Кредитът ще е в такъв размер, че вноската по него да е максимум 20% -25% от месечния доход, а досега често са позволявали клиентите да плащат по 30 и дори повече процента от доказания си доход.
А аз се чуда дали да си купя тук Тойота с 0% лихва, защото цената от 17000$ ми се струва големичка (в България ми казаха, че същата кола е 30 000 ).