:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,149
Активни 772
Страници 20,714
За един ден 1,302,066

Депутатите учудващо единни за конфликта на интереси

Окончателният вариант на Закона за конфликт на интереси мина учудващо безпроблемно през пленарната зала вчера и се очаква днес да бъде подкрепен на второ четене. Проектът, който съществено се различава от правителствения и беше преработен в комисията по държавна администрация, дава определение на понятието "конфликт на интереси", "облага" и "частен интерес".

Предвижда се комисия на парламента да проверява висшите държавници и магистрати за наличие на конфликт на интереси. Тя няма да санкционира, а ще изпраща доклада със заключенията си на ВАС. Съдът обаче не може да постанови отстраняване от длъжност на президента, премиера, министрите, депутатите и кметовете. Предвидени са санкции от 2000 до 20 000 лв.

Законът ще влезе в сила от догодина, когато всички чиновници и лица на публични длъжности ще трябва да подадат първоначални декларации. Те обаче ще се проверяват само при сигнал.

Законът забранява на министрите да участват в бордовете на държавни и общински фирми. Това право ще имат зам.-министрите, областните управители и шефовете на държавни агенции и комисии, но без да получават заплата.

Проектът предвижда изключително широко понятие за свързани лица, с които се попада в конфликт на интереси - това са всички роднини на лицето на публична длъжност по права линия, по съребрена линия до четвърта степен и по сватовство до втора степен. В определението са включени и всички физически и юридически лица, с които лицето се намира в икономически, политически или други отношения, пораждащи съмнение за неговата безпристрастност. Това на практика означава, че всички членове на една партия ще се окажат свързани лица. Единствената реплика при вчерашното представяне на закона дойде от Румен Такоров от БСП. Той поиска от дефиницията на свързани лица да се премахне "други отношения", защото подлежи на широко тълкуване и намекна, че в него влизат и нерегламентираните от съпружеска гледна точка контакти. Шефът на комисията по държавна администрация Веселин Методиев пък обясни, че отношенията ще се тълкуват от съответния упълномощен за проверка орган.
4
1933
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
16 Октомври 2008 07:15
Като си приемат закона , ще разберем на какво са кандисали ... Този "конфликт" винаги е в мотивацията на публичните ни хамлетовци , за участие в политиката ...

16 Октомври 2008 15:37
Очевидно законът не засяга ТЕХНИТЕ интереси.
16 Октомври 2008 18:17
Ба!
При съвпадение (конфликт) на интереси сумиците между 2000 и 20000 лева са си уапване от блъА

16 Октомври 2008 19:15
Много сме изобретателни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД