:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,761,986
Активни 543
Страници 18,453
За един ден 1,302,066

Частните фондове не искат да поемат монопола на НЗОК

Четирима пациенти съдят касата за отказано лечение
Мими Виткова
Частните здравни фондове нямат ресурс да поемат задължителното здравно осигуряване, заяви вчера председателят на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване д-р Мими Виткова. Една от промените в здравното осигуряване, които готвят управляващите, обаче предвижда от 2010 г. отпадане на монопола на здравната каса и свободен избор за гражданите между НЗОК и частни фондове.

Според Виткова трябва да има преходен период, през който частниците да поемат само надграждащ пакет, т.е. да плащат само за услуги, които не се поемат от НЗОК. Виткова каза още, че няма как демонополизацията на касата да се случи за няколко месеца, както предвиждат управляващите. "Ние не изключваме пълната демонополизация, но твърдим, че към днешна дата в страната, в обществото, в националната каса и в нас няма достатъчно изграден капацитет това да се случи в рамките на няколко месеца, както се предлагаше, дори по първия вариант вече трябваше да набираме осигурени. Това са несериозни решения за сериозни проблеми", коментира тя.

"Ние желаем пари само ако ни е ясно как бихме могли да ги управляваме ефективно и какви дейности трябва да финансираме с тях", допълни тя. Според нея не бива частните фондове толкова бързо да поемат основния пакет от дейности, който сега се финансира от НЗОК. "Навсякъде това е елемент на социалната политика на съответната държава. Изведнъж се оказа, че с НЗОК имаме близки позиции по това как не трябва да се дестабилизира системата", каза още Виткова.

Фондовете предлагат по-плавен преход. За определен период от време те следва да поемат само услуги над пакета на касата и едва когато се отсеят стабилните играчи и се натрупа опит, тогава може да се върви към пълна демонополизация, смятат частните каси.

Все още не е ясно дали държавата изобщо ще предприеме стъпки за промени в здравноосигурителния модел. Към момента желанието на НДСВ и ДПС е за бърза и пълна демонополизация на НЗОК. От БСП са против, а здравното министерство също пише свой вариант за реформа, който още не е известен.

Междувременно депутатите от здравната комисия в НС разкритикуваха приетия от кабинета вариант за здравна стратегия. "За последните 2 г. много неща се промениха, вече има дефицит на специалисти в определени области, а много от данните в документа са от 2006 г.", каза Руденко Йорданов от "Коалиция за България". "Не може скринингът на болести и профилактиката да са споменати с 2 изречения", смята пък Нигяр Джафер от ДПС.



ДЕЛА

4 пациенти с хепатит В заведоха вчера в Софийския градски съд първия колективен иск срещу здравната каса, съобщиха от Националното сдружение за борба с хепатита "Хепасист".

Причината е, че здравната каса е отказала на болните скъпоструващо лекарство поради изчерпан финансов лимит. Искът е на стойност 120 000 лв. за причинени имуществени и неимуществени щети. Касата е отказала и да приеме документите им, тъй като дори листата на чакащи за включване в програмата за лечение на хепатит е била запълнена. Това е причината част от пациентите да плащат сами лечението си, което струва 2500 лева на месец и продължава година.

От години касата не успява да приеме всички нуждаещи се от лечение пациенти с хепатит и множествена склероза поради липса на пари и на болните се налага да чакат, докато се освободи място.
7
2102
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
24 Октомври 2008 01:42
Здравеопазването е скъпо нещо, а превръщането му в бизнес, че и печеливш ще доведе само до ограничаване на достъпа на пациентите до него.
24 Октомври 2008 02:51
Ресурс няма, но апетит голям и ненаситен
И много, много "професионалисти" , за които две изречения не стигат...
24 Октомври 2008 05:56
Чудо невиждано! Частните фондове не си искат бизнеса. Не били готови... За какво съществуват? Да дават интервюта ли?
24 Октомври 2008 08:55
Как така нямат ресурс?! Тая не е чувала за публично-частно партньорство: от държавата бизнеса, от частния фонд усвояването и така докато се свършат пациентите, после внасяме виетнамци и отначало...
24 Октомври 2008 09:38
Знам за един котарак дето хем искал рибка, хем не щял да си изцапа лапките.
24 Октомври 2008 12:03
частниците да поемат само надграждащ пакет, т.е. да плащат само за услуги, които не се поемат от НЗОК.
Силиконови цици, удължени пениси, изкуствени "дупки", коси, нокти, зъби и други модерни пластични решения.
"Ние желаем пари само ако ни е ясно как бихме могли да ги управляваме ефективно и какви дейности трябва да финансираме с тях"
Управление - пластично харчене; финансирана дейност - възнаграждения за изяви по масмедиите и др. модни места по света.
24 Октомври 2008 15:30
Поредното безумно дело, но така ще е, след като съдът удовлетвори абсолютно неоснователния иск на Теодора. Не може да внасяш годишно 300-400 лева, а да искаш месечно да консумираш по 2500 и то за необозримо дълъг срок (медикаментите не могат да излекуват болния, а само подтискат развитието на уврежданията и то докато се приемат). Всъщност може, но за сметка на много, много други съвестни платци, които няма да получат нищо, ако им се наложи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД