Шефът на комисията по корупцията Бойко Великов (в средата) съобщи, че някои от имотите на Доган са сменили собственика си, но отказа да каже за кои от тях става дума. |
Досега Доган е признал публично, че е собственик на парцелите под Двореца на децата в родното му с. Дръндар. Изненадващо той обяви това в декларацията си пред Сметната палата за м.г. Но там бе записано, че ги е придобил между 2002 и 2006 г., без да обясни защо чак сега описва собствеността си.
Вчера стана ясно, че агенцията по приходите е изпратила справка единствено за спа комплекса в Девин. Преди време депутатите поискаха НАП да отговори какво притежава Ахмед Доган и дали са плащани редовно данъци. Великов обясни, че комплексът първо е бил на концесия, а после е станал акционерно дружество, като част от концесионерите са станали акционери. Написаното от НАП колегите му от комисията могат да прочетат само в кабинета му. Известното за Девинския имот е, че инвеститор официално е фирма на бившия вицепрезидент на "Мултигруп" Николай Вълканов.
Знае се още, че по документи Боянският сарай - един от разследваните имоти, е бил на фирмата "Акома", чийто управител и собственик е Кирилка Ангелова. По-късно фирмата е прехвърлена на Васил Мишев. Хотелът "Каза Домини" в Рибарица е продаден на 11 март 2004 г. от Илие Имамова и Сафидин Имамов на Стела Стоянова, едноличен собственик на "КАИН ИХ" ЕООД на подозрително ниската цена от 7 лв. на кв. м. Все още не се знае кой е собственикът на парк "Росенец" край Бургас.
За тези имоти НАП все още не е дала отговор на комисията дали собствениците им са изрядни данъкоплатци. Първото писмо на комисията до агенцията е от 18.06.2008 г. Заради голямото забавяне преди няколко седмици Великов написа ново, в което поиска отговорите да бъдат получени по-бързо.
---------ВСИЧКО ПОД ЛУПА
Не само делото "Лиани" за "черната каса" на ДПС, но и всички други разработки, свързани с финансирането и действията на движението, да бъдат представени в парламентарната вътрешна комисия - за това настояват от ДСБ. Костовистите искат ДАНС и МВР да предоставят въпросните данни, защото може да има няколко разработки с такова име. Предложението е подписано от 10 депутати на комисията. Според правилника на НС шефът на комисия не може да откаже извънредно заседание и изслушване на представители на държавни институции, ако 1/3 от членовете й са пожелали това.
"ДАНС има огромно количество разработки, кой ще се занимава да отсява кое за какво е", контрираха от мнозинството.