:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,735,347
Активни 837
Страници 20,250
За един ден 1,302,066
Седмицата

Софийският синдром – описание и лечение

Димитър Денков
Ако не можете да си представите, че в делник не работят магазини, транспорт, училища, университети, болници, банки; профсъюзите изискват от парламента годишен социален минимум от 5000 евро, а студенти и ученици се пердашат с полицията - та ако не можете да си го представите, значи страдате от софийски синдром, информирате се предимно от български медии и не сте били тия дни в Гърция. В медиите ни изобилстваше от конспирации, ДПС, масонски ритуали, сиви вълци и сем. Сидерови; имаше интервюта с обедняващи богаташи; появи се сводническият слоган за България, подхвърлен от Н. Василев, министър на държавната администрация, с www - wine, weather, women (вино, климат, жени) и никой не му отвъртя два шамара. А и как, след като се разпространи последната хвалба към премиера, "пич" според един кърджалийски поп. За стачката в южната съседка - бегло, гузно или нищо. Разбираемо - евентуалният минимум у нас не надхвърля 2000 евро дори и за 2010 г. в най-смелите мечти на г-жа Масларова, укротени не толкова от бюджетната рамка, колкото от сянката на Пламен Орешарски и призрака на Жан Виденов в загриженото й за социалния мир съзнание. От грижа за добруването на клиента някои туристически фирми отмениха планирани екскурзии. Така, докато в Атина кънтеше "Търпението - дотук", те също съдействаха за задълбочаване на софийския синдром.

Доколкото зная, такъв синдром не е описван в специализираната литература. Ако не друго, запълването на тоя пропуск ще оправдае още веднъж името на столицата ни, символ на кротка, макар и особена мъдрост.

Подобно на стокхолмския, изразяващ се в симпатия на заложници към похитители,



отдавна има и софийски синдром



Той обаче не изразява симпатия между сближаващи се малки групи в някое изключително събитие, а нарастващи с времето антипатия и раздалечаване във всекидневното общуване между общество и власт. Стокхолмският синдром се оформя за няколко дена при пряк контакт между похитители и заложници, както е станало при обира на банка в центъра на шведската столица през август 1973 г. Тогава заложниците изпитали повече доверие към похитителите, отколкото към полицията. Така е било и при отвличането на мис Стоун от четата на Яне Сандански през януари 1901 г. Цяло чудо е, че горновардарските психолози все още не наричат стокхолмския синдром "македонски". Софийският, напротив, се оформя дълго, поне двадесетина години при непряк контакт между обществото и властта, като расте взаимното недоверие, но заедно с него и социалната апатия.





Чертите му се явяват още в първата българска държава



при Симеон Велики, засилва се при Иван Александър, укрепва през турското робство, разколебава се за кратко при управлението на кобургготската династия, за да се утаи в общественото подсъзнание по времето на развития социализъм. Именно тогава софийската върхушка, разглеждаща се като обективна даденост, започва да недоволства от "субективния фактор" и "малката правда", докато обществото реагира с "Те ни лъжат, че ни плащат, ние ги лъжем, че работим". Синдромът се задълбочава още повече през последните двадесетина години, когато взаимната антипатия придобива чертите на отказ от съдействие и дори злорадство от нещастие. Например честата насилствена смърт сред "елита" се приема от широките маси за съдбовна справедливост; нещастията на "обикновените хора" минават за природна неспособност в справяне с трудности или липса на подходящи връзки със силните на деня. Това са устойчиви нагласи, които укрепват отказа от солидарност и водят до тиха или шумна социопатия. Първата има приглушен вербален израз, проявяван предимно от масите най-често в кухни и кръчми; втората е по-характерна за изявите в медии, конгреси и събрания на страдащи и от други психопатологии индивиди, изпаднали от или стремящи се към властта.

Разбира се, сравняваните синдроми не се срещат само сред шведи и българи, както и не само при жители на столици. И двата имат име на столици най-вече поради господстващия "центроцентризъм" за обяснение на политически фиксации, макар в споменатите градове да е нямало сериозни политически събития с кой знае какво историческо значение, не броим ли политическите убийства, които в София са повече и по-добре организирани. Това обаче, както и няколкото града на истината и митингите, съвместно дело на ДС и СДС, не са сериозни доводи против името на въпросния синдром. При всички очевидни разлики между Стокхолм и София, близостта между синдромите е, че представляват два противоположни типа на социална кротост. При единия може би суровият климат и протестантската етика мотивират действена любов към ближния, пък бил и престъпник; при другия, наред с домашната ракия, влияе мистичната сила на мястото, изразена в шопския принцип "Нечем да ми е добре, сакам на Вуте да е зле". Тази



предимно съзерцателна мизантропия на простолюдието



се изповядва и от властта, когато се впуска в проекти, мотивирани с висши цели, но пък предизвикващи безобразия в обществото. Местното убеждение "От Искъро по-длибоко нема..." се манифестира във властовата мантра "От България по-стабилно нема". При определени обстоятелства, които позволяват свободно придвижване, мнозина се спасяват с бягство от тази стабилност, причинявайки щети в усета за легитимност на властта не само след демократични избори, но и когато листата на ОФ печели с 98,3% при 99,7% гласували.

Именно този стихиен и донякъде животински стремеж за справяне с действителността показва, че софийският синдром не е индивидуално-психологически, а стаден. Ето защо лечението му може да става групово чрез проста промяна на мястото и пряко запознаване с условия, където той не е така болезнено изразен.

Затова - екскурзии до Гърция по време на стачка. Там дори само гледането лекува.
99
4861
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
24 Октомври 2008 22:04
Странна тема..странни размисли ......странни изводи
24 Октомври 2008 22:48
Тоя кво искаше да каже
24 Октомври 2008 23:43
Май иска да каже, че от гледане на новини и изразяване не недоволство тихомълком, пред приятели или в Нета - полза няма, затова да излизаме по улиците по примера на гърците, белким съумеем да променим нещо.
25 Октомври 2008 00:25
Още един елинофил.
Ако намине и към САЩ, може да види още по-интересни работи.
25 Октомври 2008 00:39
Когато огромни маси от хората се борят за оцеляване-това значи социален минимум-това вече не е общество , а анти общество.
Когато огромни маси-имам предвид Блатото-живеят на нивото на оцеляването, това не е общество , а анти общество.
Когато огромни маси са доведени да там , че да се борят за оцеляване , това означава друго.
Това означава че има фрустрация .Фрустрация е термин от психологията, който обозначава състояние на човек, излъган в своите очаквания и/или лишен от възможността да постигне силно желана цел.
Желаните цели на всяко живо същество са главно две-оцеляване и възпроизводство.
Няма да ги посочвам данните от демографският срив , показващи как българският народ загива и изчезва.
Живота на нивото социалният минимум , на икономически език означава и друго.Означава , че тези хора са изхвърлени и изолирани , по икономически причини , от икономическите отношения.Както в робовладелството , робите не определят строя , а само са средства , оръдия , говорещи оръдия.Строя се определя от робо-владелците.Това е абсолютно същото , освен ако има някой който да твърди, че хората се обединяват в общество , за да тънат в охолство робовладелците и да се чудят как да оцеляват робите.
25 Октомври 2008 00:50
Желаните цели на всяко живо същество са главно две-оцеляване и възпроизводство.

Хуна отново е на ниво!

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 01:02
Rki
Това са.Не го казвам аз.Божествено са заложени.Ако един животински вид не води битка за оцеляване и възпроизводство , той загива и дядо Господ не го възпроизвежда отново.
В природата това е главната битка , на всяко живо същество.
Това са азбучните истини .
Българите я водят тази битка.Спасяват се от Блатото.Разбраха , за сега , че в битката с крокодилите са обречени-повтарям , за сега.
25 Октомври 2008 01:28
Най-добрата статия на броя. С дистанция пред другите!
"Тоя" е искал да каже, че тук е пълно с дебели шопски кратуни, дека не разбират ни от критика, нито от пример, ни от логика.
Само едно е сгрешил автора - че с гледане не става. Вуте има не очи, а дупки. Светлината лицето му ще изгори, но той няма да я види.
Браво на Димитър Денков!!
Фичо неадекватний за пореден път се излага като кифладжия. Какъв елинифил видя бе Фичо откачений?! Баси си шопските дървени кратуни. То не напразно Петко Славейков пише "Не сме народ". И сега 100 години по-късно пак не сме народ. А и в САЩ да емигрират такива тикви, пак си остават шопски дървени глави.
25 Октомври 2008 03:00
Добре е написано, остроумно, с вкус. Този път авторът не е бързал и се е получило
25 Октомври 2008 10:17
Май някои шопски дървени кратуни го взеха прекалено лично!Но за съжаление синдрома си го има!На никой не му пукаше миналата година, че учителите стачкуваха 42 дни, никой друг не обърна внимание на лекарски протести, на протестите на сестрите, на горските....Всяко съсловие се бореше за себе си и не обръщаше внимание на другите.Затова сме на тоя хал!Време всички да излезем на улиците, да кажем "Стига!Търпението свърши!" и да разкараме съветско-турското правителство!
25 Октомври 2008 10:22
Като се добави към "Нечем да ми е добре, сакам на Вуте да е зле" и "Га ми се доработи, легам и чекам да ми мине" и синдромът е готов. За стачките да не се притесняват и авторът, и форумците, при тази криза, дето щяла да ни отмине, ще се получат от само себе си. В Кремиковци като начало 2000 души, после може и всичките, в строителството също започват....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Октомври 2008 10:25
Не е софийска, а български синдром. Народ, който е търпял волски 500 години чуждо "присъствие" а сега търпи хомота на 30 комунистически фамилии не заслужава по-добра съдба!
25 Октомври 2008 10:27
В Кремиковци като начало 2000 души, после може и всичките, в строителството също започват....

Съществува реалната възможност Кремиковци да реши проблема с пренаселеността на Софето.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 10:33
Хунвейбин, ФРУСТРАЦИЯ е ключова дума за българското общество. Жалко , че 90% от населението няма представа как се превежда. У нас процента на фрустрираните е огромен. Чакали са по красив живот след 1989. Жертви на незнанието за природата на капитализма в бедните страни. Оттук голям негативизъм и слаб обществен прогрес. В по-бедни от нас държави , където няма фрустрирани доволните от живота са значително повече. Който лети високо пада от високо и боли повече.
25 Октомври 2008 10:43
Чакали са по красив живот след 1989.
Много точно казано - чакали са. И продължават да чакат някой да им го поднесе на тепсия, а ако това не може, поне да набие канчетата на тези, които досега не са им поднесли тепсията. То си е казано за неволята в приказката, ама ние още я чакаме, викаме я на висок глас и се сърдим, че не идва.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Октомври 2008 11:48
рядко в бг се говори за колективно съзнание и винаги се употребяват други заместители, които обркват нещата, но които показват, че унитата ни издишат:
мен ме впечатли, което мисля че беше най-стряскащото в последните дни, това изръсеното за канцлера на бг ^пииииииич^.колективно съзнание, което претендира за умност, но оплетено с мисловната мрежа от ключови звуци като:тааато...батееееееееето........баааа т бойко......и сега:пич.Може ли да става дума въобще за общностна умност!Може ли пиииич да е канцлер и този канцлер да се тантурка в мерцедес, пройзведен от неговите хора, които трезви са на бааатета , татоовци, батбойййковци.Как ще стане тая, с тези папагалски мисли в главите ни.Това е, и е карайно време да престанем, ако искаме да станем като хората, и да подскачаме, това в чист вид селяндурска, и нищо повече отгоре, мисловност.изрисувана селяндурщина.кажете, което няма как да стане, но да предположим, че все пак е възможно, маааааааааце.кажете!и после, що за човек трябва да бъдеш, да си на върха на държавата, пък каквато ще да е тя, и да не отвърниш на това уж закачливо подмятане.А?И не знам някъде да има по света, и аборигенско племе, на което шаманът да е пич.
за д д и за николай
25 Октомври 2008 11:56
Чичо Фичо,
изобщо не става дума за елинофилство или елинофобия.
...
Колегата Денков е прав.
Независимо от това дали обичаме или мразим, или са ни безразлични Елада и елините, просто трябва да се интересуваме от тях малко повече и повече да сме осведомени.
***
Например, и исторически, и географски, и политически, и верски, между двете страни има много общи неща.
***
Имаме ли друга страна-съседка, която да е член както на ЕС, така и на НАТО вече от четвърт век?
Нямаме друга страна-съсед като Гърция.
Щем - не щем, трябва да я познаваме по-добре и да се поучим за някои неща, но и да се предпазим от други лоши примери от гръцкия опит.
***
Днес понеже е почивен ден и ще го дам по-лежерно.
Ще пиша не за история и политика, а за география.
***
Не мога да се начудя вече няколко години на съсипването на нашето Черноморие.
Нашата съседка Елада - независимо от това дали я обичаме, или мразим - има най-дългата брегова ивица и най-дългата плажна ивица в Европа и втората в света!
Колкото и да мразим Елада, тя няма как да изгуби тази природна даденост: невероятно начупена брегова ивица, огромен брой острови, островчета и островченца, огромен брой по-големи и по-малки полуостровченца, заливи и заливчета.

Това лято например, от рибарското селце, в което бяхме, до съседния малко по-голям курорт, пеша се отиваше за 45 минути. Няма три километра. Между двете места има хълм и десет заливчета - за който иска да плажува в уединение дори и през август. Отделно плажа на рибарското селце и няколкокилометровото място за плажуване на по-големия курорт.
***
Винаги съм се чудила на акъла на банкерите и инвеститорите, които направиха хотелите по Черното ни море.
Абе, тези хора, никога ли не са виждали карта на южната ни съседка?
Не могат ли да съобразят, че само от едната страна само на единия ръкав на Халкидики, има повече плажове отколкото на нашето Черно море?
Защо тогава трябваше да се бетонизира и малкото, което природата е дала?
***
Как пък никой не им каза какво стана и продължава да става с единствения бетонизиран курорт на втория ръкав на Халкидики - отвратителният Порто Карас?!?
***
Така че, дори и някои от нас да мразят Елада и елините, все пак не може всички да си затварят очите и да не се осведомяват малко от малко за нея или да не си дават сметка за някои неща - като природните дадености, например.
***
Бетонизирането на Черноморието щеше да бъде рентабилно за хората с парите, които го освиниха, единствено ако бг-то граничеше само със страни, в които не може да се плажува.
Това, обаче, както знаем, далеч не е така.
Та, дори и някого да го е гнус, трябва да хвърля по едно око натам.
А що се отнася до мен - наистина съм елинофилка.
25 Октомври 2008 12:09
До Размишляваща. Не само го бетонирали ами за по-сигурно и петролопровод ще му правят. Добре , че в съседните държави се плажува добре. То тови ще ни остане от членството в ЕС.
25 Октомври 2008 15:27
Относно Синдрома:
- "Шведска маса" - да! Гювеч на тумбак!
- "Шопска маса" - може, ама някой друг път!
Що така бе цинцари?!
25 Октомври 2008 15:34
hamalin:
".....що за човек трябва да бъдеш, да си на върха на държавата, пък каквато ще да е тя, и да не отвърниш на това уж закачливо подмятане.А?И не знам някъде да има по света, и аборигенско племе, на което шаманът да е пич."


hamalin,
той "пича" отвърна на това уж закачливо подмятане. Отвърна с широка, щастлива усмивка.... Не знам дали би се усмихвал така щастливо ако му връчеха най-високия орден в България или Нобелова награда. Май е вярно това което се говори за резбата му.
25 Октомври 2008 15:44
Чичо Фичо:

Още един елинофил.
Ако намине и към САЩ, може да види още по-интересни работи.


Фичо е алергичен към примера с Гърция, защото ако той се продължи и от обществената солидарност се премине към външната политика, сравнението хич няма да е от полза за любимото му премиерче от което е получил ръкостискане. Щото може да се види как страна членка на НАТО и ЕС не признава Косово като нашето премиерче, може да се види и как страна членка на НАТО отказва да прати войски в Ирак и т.н. България може много да научи от Гърция в областта на защитата на националния си интерес, но за това трябва друг да бъде начело на властта.
25 Октомври 2008 15:50
Асол:
----------------------------------------- ---------------------------------------
"Странна тема..странни размисли ......странни изводи"


Glo:

"Тоя кво искаше да каже"


Как хубаво сте се събрали един до друг!
Ха прочетете материала още един път, ама бавно, има вероятност, макар и не голяма, странното да не ви се стори странно и да ви стане ясно какво е искал автора да каже.
25 Октомври 2008 15:52
Е, тази година българите, летуваши в Гърция, понамаляха, гърците, идващи в България на море, растат ( тук). Може скоро да брейкнат ивън.

Гърците са народ по-ориенталски от нас (поне гледано от запад), затуй ми се ще да учим на някои неща от по-северните и западните народи - това е всичко. Живея от 13 г. в Ню Йорк, преди това съм прекарал известно време и в западна Европа. В Гърция ходих за пръв път в 2005 г., гледах я със западни очи.

Не споделям и възхитата от средиземноморския пейзаж (който познавам вече доста добре поне в северната му част, Хърватска, Италия, Франция и Испания). Той всъщност е доста потискащ за северния човек, и в миналото е бил малариен. Нашия морски пейзаж ни е по-съзвучен. България, колкото да ни се ще да признаем, не е средиземноморска страна. Най-важните човешки миграции за нас са дошли от север, от юг е идвала главно заплаха.

Сбъркана е нещо българската историческа фиксация на юг. Установила се може би още с Първото бълг. царство. П.П. Славейков още се жалваше от безкрайните походи до Цариград, Солун и някакво си Дурацо (и че бълг. царе били велики, ама като мн.ч. на последния град). Та до 20 век. В същото време сме упущили не само земите си м/у Дунава и Днепър, а и Влашко, че и две трети от Добруджа. И досега фиксацията си седи - чуват се по форумите мисли, че магистрала Хемус не била нужна.

Неправилно е и да пренасяме симпатиите си (поне ние като чели Платона и Аристотеля) към класическа Гърция в/у новогръцкия етнос. Той има общо с древния етнос колкото ние с траките на Севт III. Вкл. и в езика - преди 150-180 г. предците на мнозинството днешни гърци, вкл. в Пелопонес, не знаели гръцки. Фанариотското високомерие на гърците към "варварите" е абсолютно неприемливо в 21 в. и в ЕС. А нашенското възхищение от Гърция виждам като (за мене срамен) реликт от комунистическата епоха, каквото е и възхищението от Сърбия.
25 Октомври 2008 15:57
Не споделям и възхитата от средиземноморския пейзаж (който познавам вече доста добре поне в северната му част, Хърватска, Италия, Франция и Испания). Той всъщност е доста потискащ за северния човек, и в миналото е бил малариен. Нашия морски пейзаж ни е по-съзвучен.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 15:57
Гръцките столичани се именуват "Атиняни"!
Софийските столичани се именуват "Софиянци"
Стокхолмските столичани се именуват..."Шведи"!
А Сега де?!
25 Октомври 2008 16:03
Митев,
България не е Гърция, не е и Сърбия. Нашите интереси са други. Това впрочем е така и по вина на Гърция и Сърбия.

Да имаме по-близки политически отношения с Америка (въпреки голямата й гръцка диаспора, Коста Гаврас, филма Зорба гъркът и т.н.), както и много по-близки всякакви връзки с Русия (въпреки "православието') е едно от предимствата ни пред Гърция.

Като още бях в БАН и се опушвах на седмичните сбирки, колегите все се възхищаваха, че гърците имат голямо присъствие в западните университети. Това беше около 1990-1991, тия гърци са били и бежанци от хунтата, но и нови ЕС мигранти.
25 Октомври 2008 16:28
Гърция не може да ни е пример, в никакъв случай. Освен че гърците днес нямат нищо общо с Аристотел и Платон, културата им е абсолютно чалгаджийска и кръчмарска (вижте музиката им, филмите им). Няма какво да научим от тях. Виж, от шведите може.
25 Октомври 2008 16:33
Фичо, в америка сте станали съвсем разногледи
Не споделям и възхитата от средиземноморския пейзаж (който познавам вече доста добре поне в северната му част, Хърватска, Италия, Франция и Испания)
В Хъватия пейзаж има , плаж не. Най-чистите води в Европа са гръцки
. За българина летуването е трудно и в Гърция е скъпо, а камо ли да се ветрелее по света заради предразсъдъци.
Разсмях се и на приказките , че днешните гърци имали много малко в кръвта от древните. В чуждата история не пише такова нещо. При приемане на християнството първо се е разпространило в райони по-отдалечени и със различно наречие. Така се е оформил новогръцкият език. Хората са същити и пешавицата им е марлка след това.
25 Октомври 2008 16:39
Толи,
Извинявай, но в това отношение гръцките читанки са (почти) толкова примитвно лъжливи, колкото и македонистките.
25 Октомври 2008 16:44
Аз цитирах английски източник. Не мога да чета гръцки. От съседите ни определено най-много можем да усвоим от гърците.
25 Октомври 2008 16:45
Чичoff - а Българите как да ги наричаме?
Елини, шопета, варналии...или шведи?!
25 Октомври 2008 16:53
Английския източник може да е превод от гръцки.
В наше време не наложително да се учим точно от съседите, когато всеки може да отиде с рейса и малко по-далече.
25 Октомври 2008 17:09
Фичо отново е на път да надмине Йожен Йонеску..

ОЧИТЕ НА ЧИЧО
В Гърция ходих за пръв път в 2005 г., гледах я със западни очи
Справка: Йожен Йонеску (1909 –. 1994), драматург, един от. създателите на театъра на абсурда; Сергей Станишев(1966) - премиер, предпазил БГ от световната финансова криза.

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 25/10/2008 г/ 17:16:58

25 Октомври 2008 17:28
Съжалявам много, че днес времето е лошо и вместо да се разхождам, си губя времето да споря във форума... и без друго няма да ме прочетат, а дори и да ме прочетат, ще ме преиначат.
***
Слушай сега, Фичо,
1. Никога не съм споменавала, че Гърция и Сърбия са еднакви и че моето отношение към тях е еднакво.
2. Недей да обиждаш, че това се дължало на отпадъци от социализма.
Ако познаваше малко по-добре историята и литературата около църковните борби през ХVІІІ и ХІХ век, щеше са знаеш, че у нас винаги е имало "елиномани" и че техният основен политически аргумент е бил: "да стоим по-близо до гърците, защото когато се отдалечим от тях, ще ни прилапат московците".
3. Ако не беше войстващ атеист, а се интересуваше поне малко от изключително бурните процеси в съвременната ни православна църква, щеше да знаеш, че лютите битки, започнали през Възраждането и досега продължават. Или по-скоро напоследък се възобновиха. (Ако прочетеш на сайта на православие.бг или на двери.бг какво става у нас през последните месеци, какво се е случило на първата и на втората сесия на църковнонародния събор, може и да се досетиш.)
4. Наистина убедено твърдя, че в съвременния глобализиран свят сравнението между всеки две страни дори и от различни континенти е от полза, но в много случаи сравняването на страни, които имат сходни история, или география, или площ, или големина на населението, или религия, е много полезно.
***
Има много случаи, в които сравняването на България и на Унгария, например, е полезно, заради приблизителната еднаквост на големината на територията и населението, заради сходния климат и природа, и заради сходната история през ХХ век. Въпреки различието в религиите.
***
Има други случаи, в които сравняването на България и Гърция също е много полезно, заради фактори, които вече споменах.
В много отношения съпоставките между България и Франция, да речем, нямат какво да ни дадат, заради доста по-различните истории, географии, площ и населения.
****
Фичо,
Точно режима на полковниците, за който си споменал, през 70-те години е предизвикал демографски процеси в Гърция, които са сходни с процесите у нас през 90-те години.
Написала съм го и преди, но очевидно то не е прочетено:
при съседите има примери, които не е зле да повторим, и други примери, които на всяка цена трябва да избегнем.
Например, огромната вълна емигранти, избягали от хунтата в Гърция.
Как и защо половината от тях са се върнали у дома си?
Как са били поощрени?
Как са били насърчени?
Не е зле този пример да се разгледа.
Ако някой наистина иска нашата страна все някога да отлепи от последното място в ЕС, има какво да научи от южната съседка - както добро, така и лошо.
Но-о-о, къде ти...

Този форум е станал много противно място.
25 Октомври 2008 17:49
...а дори и да ме прочетат, ще ме преиначат

Не вярвам, не сме чак толко гадни и противни.
Навремето, в с.Ягода - Ст.Загорско, имаше интернат с около 250 гръцки полит-емигранти, вкл. и цели семейства с децата и старците.
Местните ги подпомагаха с каквото и както могат, човещиния...Българите сме милозливи и състрадателни.
Минаха около 40 години и палачинката се обърна - вярно, по наша вина...както и да е.
Но всички сме свидетели, че Обратното просто е невъзможно!
Не знам причината защо толкова ни мразят...може би защото ги настигаме?
Или се усещат, че ще ги задминем много скоро...
Нямам обяснение.

25 Октомври 2008 18:14
Ери, мила, с теб се познаваме. Знаеш отлично, че позитивността ти към Гърция е пряко следствие от научните ти занимания. Едва ли ще ме обориш в този пункт.

Априорно не харесвам негативизма към българското, който пряко следва от романтизма към гръцкото и сръбското. Ниското самочувствие на българина живеещ в България към Гърция и Сърбия действитлно има корени в комунистчиеската епоха преди 1989. От времето е, когато партийните комуняги пренасаха торби с живи пари (по оръжейните си и наркотични сделки) в Гърция и се възхищаваха на "западността" им. Същта далавера нашите комуняги правеха със сръбската комуно-чалгийска клика. Тез пък ни "въздействаха" с "необвързаността" си, с ходенето си свободно на запад и с имането си в изобилие на цигарени дъвки и шоколадови дядо Мразовци за децата. А да - и продаваха порносписания и касети на кило. Мисля, че българската народна любов към тез две държави преди 1989 г. почти се изчерпва с гореизброеното. Да не забравя да прибавя гръцката афионлийска музика и сръбската пошла чалга от която кръвта на родните чалга любители явно бушува. Ти не си от тези хора, знам го отлично. Тогава? Нека поговорим научно, а не емоционално за двете ни съседки.

Когато човек походи няколко години из Западна Европа и САЩ вижда нещата в двете ни съседки не с романтични, а с рационални очи. За хората по на запад от тях, Гърция и Сърбия са страни между първия и третия свят. Приемат се тихомълком щото там е по патриархалному шарено, провинциално и забавно. Търпиш ги, щото си за малко и не си от там.


Лично на мен Атина остави ужасно впечатление - без паркове, с кофти ресторанти (обслужвани от хитровати и леко грубовати ниски мъже), в които ти поднасят нашенски манджи, ама много лошо сготвени. Слънцето те изпича и отвън и отвътре, пресушава ти чувствата и не ти позволява да си вземеш дъх. Камъните на Акропола през август не са романтични, а заплашителни, от тях лъха на жар и безнадежност, на пустиня. Метрото им е ново и хубаво, построено за отминалите олимийски игри, но с малко хора вътре. Явно им е голямо, не по ръста. Олипийските съоръжения са тихи и самотни, няма кой да ги ползва сякаш. Ако продължава така, ще се превърнат в един нов тъжен Акропол. Повече живот видях на пристанището, Пирея.

Знам, че климатът опустошава Атина, но не виждам някой да иска да промени нещата там. Далеч по-важно е, явно, да казваш на северните си жители (от български произход), "които си клал както турчин не ги е клал" в 19 и 20 век, славяногласни гърци, и да се бориш със зъби и нокти днешната държава Македония (пълна пак с българи) да не се казва с това име.

Не обичам българското прехласване по Гърция. Ако знаехме историята си по-добре, бихме питали в частни разговори гръцките си колеги философи, историци и филолози каква е била целта на гърците да унищожат стотици български книги. Не че ние не знаем отговора, но за да ги накараме те да се замислят за извършения културен геноцит. Когато те се разкаят за това ужасно дело към родната ни история и историография, тогава мога да седна и да си поприказвам спокойно с тях за проблемите им. Мога дори да ги посъветвам.

До тогава, до момента на истинския научен разговор, с факти и цифри, за мен гърците ще си останат балканските варвари, опитали се да унищожават многогкратно и планомерно историята ни. И ей Богу, не предизвикват сантименти у мен, а само лека досада.


25 Октомври 2008 18:20
Нели, никой не те кара да харесваш всичко гръцко, но е хубаво като видиш нещо , което са направили по-успешно да го разпознаеш и да взаимстваш , ако е необходимо.
25 Октомври 2008 18:23
Ели, този форум в момента е по-хубаво място от стария, от скайкода. Не се разстройвай от анонимни простотии. Не че няма душевно болни, които ходят по петите на онези, които могат да напишат нещо ценно и реално по темата, но това е част от интернетната свобода. Тук не може да се отделим само "наши" хора и да си говорим сякаш сме на гости у вас в София или у нас, в Ню Йорк.
Един приятески съвет - отговаряй само на онези, които биха могли да са част от социалния ти кръг в реалния живот, другите ги отминавай и забравяй. Чета те с удоволствие. Това ми дава бекграунд за онова, което става в съзнанието на хората занимаващи се с наука в България.

Редактирано от - Нели на 25/10/2008 г/ 18:34:55

25 Октомври 2008 18:27
Ери,

Не се дразни де. Гърция е неголяма, периферна и сравнително бедна (икономически и културно) европейска страна с полуориенталски облик.
Гръцкият национализъм обикновено е противостоял на българския.

Не може да има никакво сравнение на Гърция с Русия като два полюса на влияние у нас. Гърция я няма на картата. Имаме русофили и западници.
Политическото влияние на православието у нас в най-ново време, ако има такова, е било предимно негативно, както и на католицизма в Испания, Португалия, Франция. У нас е невъзможна "християндемокрация" като в Германия или Италия или християнски оцветен профсъюз като в едновремешна Полша.

Православието е много важно за Гърция, понеже за нея то е основен етнообразуващ фактор и до днес. Затова на знамето си имат кръст. Както ромейския етнос от ранното средновековие - обединен от православието и двуглавия орел конгломерат от етноси, така и новогръцкият е конгломерат от разноезични балкански и малоазийски племена, асимилирани и обединени в 19-20 в. от фанариотската идейна и търговска хегемония.

След 1983 г. Гърция напредна много благодарение щедростта на ЕС, в който беше най-голям нетен получател на помощи и най-бедната и проблемна страна (заедно с Португалия) - до приемането на новите членки.

Гърция е изостанала далече от съвременните стандарти по правата на човека и явно ги приема като заплаха за идентичността си. Дори вж. такива крайно спорни и политически неправилни претенции, датиращи от 18-19 в. като в англ. Уики:

Greece (т.е. съвременната гръцка република, за която е статията) is the birthplace of democracy, Western philosophy, the Olympic Games, Western literature and historiography, political science, major scientific and mathematical principles...

Форумът сега е много по-приятно място в сравнение с някога.

Редактирано от - Чичо Фичо на 25/10/2008 г/ 18:30:30

25 Октомври 2008 18:31
Прав си, толи, "взаимствам" спаначената баница в магазините им в Астория и баклавите с кадаифите, пак там. В гръцките ресторанти в Манхатан не ходя вече, защото мусаката им е ужасна и пластмасова.

И тъй като съм честен човек мога да кажа, че знам един страхотен гръцки ресторант край Мюнхен. Предполагам, че е хубав щото нищо в него не е направено по гръцки. Октоподите и рибите са им страхотни. И баницата със сирене във вид на пури. И кьополото им с много домати. Човекът, който го държи явно е израснал извън Гърция. На 2 ноември пак ще бъда там и се кълна, че ще си кажа - не всичко гръцко е лошо.

Шегувам се.
Усмивки.

BTW, не съм ходила по гръцките острови. Дали пък там няма да ми се отвори душата?

Редактирано от - Нели на 25/10/2008 г/ 18:32:33

25 Октомври 2008 18:40
Абе с риск да разваля това приятно форумно място, все пак ще кажа, че над линия става дума за един синдром. А авторовата препоръка за сравнение с Гърция се отнася до лекуването на синдрома: "Затова - екскурзии до Гърция по време на стачка. Там дори само гледането лекува. " Та като сравнявате, не излизайте извън тъч-линията.
25 Октомври 2008 18:57
Благодаря за отговорите на всички.
***
Преди време, когато синът ни беше в трети или четвърти клас, веднъж ни попита:
"Защо когато хан Крум е пиел вино от черепа на Никифор Фока, това е било хубаво, а когато Василий Втори е избол очите на пленените български войници, това е било лошо?"

Доколкото всички ние познаваме историята на балканските народи, едва ли може да дадем някой от тях за пример за добро отношение към околните.
Всички, когато са можели, са насилвали и мачкали околните, колкото са можели.
***
Сега обаче ми се иска да отговоря специално на OLDMAD за лошото отношение на някои съвременни гърци към нас.
Има го, разбира се, и презрението на богатия към бедния и на силния към слабия, но това се отнася за почти всички хора, почти навсякъде по света.
***
Има, обаче, хора от Северна Гърция и остров Тасос, които през 40-те години на миналия век са били деца и които разказват доста гадни неща за деянията на нашите окупационни войски там и тогава.
На Тасос човек може да срещне възрастни хора, които все още поназнайват български, защото в училищата тогава е трябвало да говорят само на български и всеки час да го започват и завършват с молитвата "Отче наш" на български.
***
А миналото лято на една среща на колеги в селцето Власти, на която не участвах, накрая е станало дума за изключително войнственото антибългарско отношение в учебниците по история, по които се преподава в средните гръцки училища.
Но какво пише в нашите учебници по история за гърците и турците?
***
Така че, тази работа няма край.
Нито един балкански народ не е света вода ненапита.
Такъв е целият наш човешки род от Каин и Авел насетне.
***
А Фичо, съвсем не си прав като пишеш, че само благодарение на парите от ЕС те са дръпнали напред.
Умишлено преди малко написах, че за да решим някои от сегашните си проблеми, трябва да гледаме за модел към Гърция, която е имала сходен демографски срив, а не към Франция, в която демографският процес е противоположен.
В Гърция през 80-те години, например, са били приложени определени мерки и за средното, и за висшето образование, например... И от тях е имало плодове.

Редактирано от - Една размишляваща на 25/10/2008 г/ 19:00:53

25 Октомври 2008 19:12
В Гърция се забраняват и заклеймяват невинни книжки като Fields of Wheat, Hills of Blood на Анастасия Каракашиду, описала позитивно какъв бил етническият състав на нейното село в Солунско в началото на 20 век въз основа на селските кондики.

Съвременните стандарти в ЕС изискват Гърция да полага грижи за запазване на езиците и културата на малцинствата, да има поне начално образование и информация на майчин език, двуезични надписи в малцинствените райони. Но засега това е невъзможно поради характера на новогръцкия (етнос и) национализъм - има тесен паралел с македонския национализъм, с който е в такава лута бОрба и единство.

80-те години... в 1984 г. в Студ. град гъмжеше от гръцки студенти - само в СУ бяха приели 400 първокурсници - чакахме ги да се настанят всички, преди да ни дадат и на нас семейна стая. Наричахме ги 400-те гърци (като 400-те момчета от Попол Вух) Те много се водеха с кюрдите, арабите и латиносите, играеха мачове на ВИФ.

25 Октомври 2008 19:15
Calina Malina,
Вярно е, че изтичахме много извън тъч-линията.
Вярно е, че тази седмица в Елада е имало общонационална стачка.
Разбира се от раз какво иска да попита колегата Денков: "Защо там има такива общностни действия, а при нас - не?"
Хиляди хора скандират, други десетки хиляди носят плакати, трети дефилират, студенти замерят полицията с пластмасови бутилки, транспортът не работи...
Е, през 90-те години имаше на няколко пъти такива събития и при нас.
Включително и в нашия университет имаше на няколко пъти окупационни стачки.
Не ми се вярва скоро да има пак.
Защото една част от хилядите от площадите емигрираха, а друга част са завинаги попарени и обезверени.
И в Елада има партийни олигархии, но нашите са по-безскрупулни.
И в гръцките институции има кланове, но нашите са по-безсрамни.
Затова хората не излизат и скоро няма да излязат на улиците да протестират.
25 Октомври 2008 19:23
Не знаех много неща за Гърция, но Едната Размишляваща ми разби всички фантазии. Мислех си, че гърците в Северна Гърция и о. Тасос са само средно умни, а то се оказа, че поколението, което е ходило в тамошните български окупационни училища е направо гениално - за няколко години окупация така научили българския насилствено, че и досега го назнайват, а останалите гърци още им викат славянофони. А за просветителската мисия на българските окупационни власти - е направо нямам думи, те освен окупатори гадни са били и просветители славни.
25 Октомври 2008 19:47
Добра е статията.
Дано помогне да се осъзнаем и обединим нацията си.
Тежко ни иначе.
25 Октомври 2008 20:11
...г-н Денков -
25 Октомври 2008 20:21
Не разбирам защо някои българи така храбро бранят и хвалят гърците?! Та те исторически винаги са забивали нож в гърба ни. По османско се опитват най-лукаво да ни погърчат.
В момента не дават никакви права на българското и турското малцинства, за което трябва да има някакви санкции.
Културата им е далеч по-близка до арабската отколкото до европейска.
По-добре са икономически, единствено защото ЕС навремето е налял космически средства в средновековната им икономика.
25 Октомври 2008 20:35
Една статия за българската чалга в германски вестник. Натиснете тук
25 Октомври 2008 21:18
Според Джейкъб Морено постиженията и проблемите в обществото са в резултат от начина, по който са формирани неговите многобройни малки групи.
Така, че груповото лечение няма да стане само с гледане.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД