:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,477
Активни 440
Страници 22,380
За един ден 1,302,066
Прогноза

Кой ще последва Исландия

Най-уязвими са най-бедните новоприети членки на ЕС - Румъния и България
Снимка: РОЙТЕРС
Унгарската национална валута и фондовият пазар в страната бяха поразени чувствително от финансовата криза.
Дали някоя бивша комунистическа страна няма да е следващата Исландия? Драматичният срив в икономиката й, който застраши спестяванията на злочести вложители във Великобритания и други страни, освети и други рискови и тъмни ъгълчета на световната финансова система. Стабилността на украинската валута гривна, последствията от имотния срив в Латвия и тревожната склонност на унгарците да вземат кредити в швейцарски франкове са сред екзотичните теми, които се трупат като доклади върху бюрата на политиците.

Страни като бившите социалистически в Източна Европа са особено изложени на риск в периоди на финансова нестабилност. Първо, защото контрапунктът на нарастващите чужди инвестиции е свиването на дефицита по текущата сметка - в Латвия например той стигна до 26% от БВП в последните 4 месеца на миналата година. На второ място - централните банки и правителствата на тези страни едва ли ще успеят да наберат финансова мощ, съизмерима с тази, която сега се налива в големите западни икономики. Няколко банки вече рухнаха, пазарите са сринаха, като повлякоха дългогодишни спестявания и поразиха счетоводни баланси.

Доста плашещи са проблемите пред страните, които се облагодетелстваха от големи парични притоци, доставени от щедрата глобална финансова система. Големите дефицити по текущите сметки във всички тези страни с изключение на Русия са знак, че всички те вероятно живеят по-нашироко, отколкото могат да си позволят.

В някои, макар и не всички, публичният или частният сектор са с голям външен дълг, който вероятно трудно би могъл да се рефинансира. В някои, пак не всички, има клатушкащи се банки и големи бюджетни дефицити. В най-добрия случай регионът като цяло е заплашен от още неприятни сътресения и ще се нуждае от външната подкрепа на кредитори като МВФ. В най-лошия случай някои страни ще се изправят пред нуждата от преструктуриране на дълга, валутен срив и депресия, които могат да доведат и до политически сътресения.



Цената на корупцията



Потенциално по-уязвими са най-бедните новоприети членки на ЕС - Румъния и България. Засега растежът и в двете страни остава силен. Но дисбалансите са стряскащи: дефицитът по текущата сметка на България тази година вероятно ще достигне 24%. Пукането на имотния балон и вълна от корпоративни фалити може да разкрие лошото състояние на кредитните книги на банките. Въпросът тогава ще бъде колко подкрепа и внимание отвън би получила която и да от двете страни. Защото ако балтийските страни се радват на уважение, то желанието на ЕС да помогне на България ще бъде ограничено благодарение на провала на властите в София да изпълнят обещанието си да изчистят организираната престъпност и корупцията.

Това е най-големият проблем на Източна Европа - не толкова финансовите лъкатушения и слабост, а корумпираната и некомпетентна политика. На лидерите в региона им е много трудно да управляват ефективно дори и в спокойни времена. А какво ще се случи, когато чуждестранните инвеститори станат по-малко щедри и растежът се забави или спре?

От краха на комунизма през 1989 г. източната част от Европа се бори да достигне нивото на икономическо, социално и културно развитие на Запада. Пагубното наследство на еднопартийното управление и плановата икономика бе обезсърчаващо. Всичко - от върховенството на закона до конкурентноспособните фирми, трябваше да бъде възстановено (в централноевропейските страни) или построено от нулата (за онези страни, живели преди комунизма в автократични или феодални условия).

Резултатите бяха впечатляващи. Стандартът на живот рязко се повиши, започнаха да се изливат чужди инвестиции, създаден бе политически живот. Богатите бивши комунистически страни сега се доближават до "западни" държави като Гърция и Португалия. Така че страховете на някои в "стара Европа" в началото на 90-те години, че новите съседи ще бъдат бедни и нестабилни, ще изнасят гладни имигранти и престъпност в останалата част от континента, се оказаха неоправдано раздути. Разширяването на ЕС и НАТО на изток от нелепа фантазия се превърна в здрав разум и реалност. Една малка бивша комунистическа страна - Словения, влезе в еврозоната, друга - Словакия, ще го стори през януари.

Следващите няколко години вероятно ще бъдат доста по-трудни. Острата рецесия ще разкрие истинската цена на спрените реформи от предходните години. В повечето от бившите комунистически страни усилията за покриване на изискванията на ЕС и НАТО бяха върховни. Оттогава подходът е да си седим кротко и да се наслаждаваме на хубавото време: ниски лихви, високи чужди инвестиции, увеличаване на данъчните приходи, повишаване на жизнения стандарт. Избирателите може и да не са благодарили на правителствата за всичко това, но и политическият натиск за вземане на болезнени решения е минимален. (Единственото изключение е Унгария, където капиталовият пазар изпрати ясен предупредителен сигнал преди 2 г.)



Тест за демокрацията



Днес повече от всякога страните от региона се нуждаят от тласък и движение напред със спешни твърди мерки, като реформа на публичните финанси, особено на пенсиите, повишаване на трудовата заетост и по-специално намаляване на броя ранно пенсиониращи се, подобряване на производителността чрез модернизиране на образованието, което често се спъва от бюрокрация в комунистически стил.

Страни като Полша и Латвия все още имат срамно лоши пътища. Бюрокрацията спъва бизнеса, корупцията упорито се е окопала.

Но шансовете за силен тласък в реформите изглеждат доста слаби. политическият компас, който в един момент изпращаше надеждни (макар и често пренебрегвани) послания за нужната посока в политиката, сега се върти бясно, докато западните правителства нарушават табу след табу с надеждата да спрат финансовия колапс. За страни, на които беше казвано, че приватизацията, либерализацията и балансираните бюджети са сигурният път към спасението, настъпиха объркани времена.

Неправилният вид сигурност може би е още по-лоша възможност от объркването. Политическите институции в бившите комунистически страни бяха създадени в период на прилив на оптимизъм, последвал краха на еднопартийната държава. Избирателите обаче все повече се разочароват от политиката. В Брюксел компетентен наблюдател на региона коментира, че идните години ще са "голям тест за демокрацията и върховенството на закона, дали ще продължат да се придържат към правилата". Ако нещата се влошат, оправданието, че това се дължи на икономическите проблеми на чуждите банки, които прибират депозити, но отказват кредитиране, ще се окаже любима тема на амбициозни политици популисти.

За страните, които все още са извън основните клубове, перспективата е още по-мрачна. Шансовете за крехки страни като Македония да се присъединят скоро към ЕС намаляват. Както и перспективите за някои от по-напредналите страни да влязат в еврозоната. Притиснатият ЕС ще си помисли добре колко пари е готов да похарчи за инфраструктура и публични услуги в съседните страни, които не са членове на общността.

Според мнозина не толкова демокрацията, колкото пазарната икономика е големият успех на последните 20 г. Тя донесе немислими дотогава свобода, избор и благоденствие. Политологът Иван Кръстев отбелязва, че според проучванията чуждестранните банки се ползват с повече доверие от която и да било обществена институция. Те са се превърнали в символ не само на икономиките, но и на цели страни. Затова могат да загубят много. Европа също.



(Статията се публикува със значителни съкращения)
82
5286
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
24 Октомври 2008 21:27
Potentially more vulnerable are the poorest new members of the EU, Romania and Bulgaria. For now, growth in both countries remains strong. But the imbalances are striking: Bulgaria’s current-account deficit is likely to be 24% this year. Bursting property bubbles and a wave of corporate bankruptcies could expose the poor quality of banks’ loan books. The question then will be how much support and attention either country will receive from outside. Whereas the Baltic states are well-regarded, enthusiasm in the EU for a Bulgarian bail-out is likely to be limited, thanks to the failure of the authorities in Sofia to fulfil commitments to clean up organised crime and corruption.



И още тук

In the eyes of many it is market economics, even more than democracy, that has been the big success of the past 20 years. It has brought undreamed-of freedom, choice and prosperity. In some countries, Mr Krastev notes, foreign banks have scored more highly in trust rankings than any public institution. They have become the symbolic and financial linchpins not just of economies, but of whole countries. They have a lot to lose. So does Europe.


24 Октомври 2008 23:29
...построено от нулата (за онези страни, живели преди комунизма в автократични или феодални условия).


Това се сещате за кои страни се отнася. Тия от "Икономист" напълно помитат неизчерпаемата интелектуална мощ на форума. Излиза, че според тях и при царизма било зле и при комунизма било зле - и хвърлят под един знаменател сичките ни дудуци, антидудуци, комуняги, фашисти, талибани, дървени философи и прочие дето спорим ден и нощ кой е виновен за дереджето на държавата ни.
Брех да му се не види.
24 Октомври 2008 23:46
Бе, на тея само комунизъм им е в главите. Кво ли са писали за Исландия? И дали изобщо са писали таквиз предупредителни статии. Щото те, исландците клюмнаха вече, а ний криво ляво ощв се държим. В Исландия немаше камуняги, а пък на, кво стана. И в кво да ги последваме? Да ходим в Русия да търсим заеми?

Редактирано от - hamel на 24/10/2008 г/ 23:47:14

24 Октомври 2008 23:47
Е, накраят стана твърде оптимистично
Хем сме били много зле, хем в същото време добре сме се били развивали...аве издиша нещо логиката, много издиша
25 Октомври 2008 00:23
А, икономист знам го това списание което предвиждаше през 90-те години перманентно понижение на цените на петрола до към $5 за барел! Знам го това списание. Това списание не беше ли от тия списания за пазарни фундаменталисти (‌ къде се дянаха тия хора напоследък бре? ) дето се опиваха от непоклатимоста на институции като Беър Стърнс и Лехман Брос с ААА рейтингите в понеделника на същата седмица във уикенда на която фалират!? Знам го това списание.
25 Октомври 2008 00:35
Имам чувството че тъпаците са особено загрижени финансова криза да се случи именно в България. Така няма да има нужда да обясняват защо една бедна и разграбена но с валутен борд държава (харчим каквото изкараме и не печатаме пари) оцелява въпреки едно зловещо некадърно управление и световен спад.
25 Октомври 2008 01:35
Русия може да последва Исландия.

И по-нататък:

(В. Черно море) Според оценките на Merrill Lynch, за да балансира държавния си бюджет, Саудитска Арабия се нуждае от цена от минимум 30 долара за барел, докато за Обединените aрабски eмирства и Катар минималната граница е съответно 40 и 55 долара за барел. Вероятността цената на “черното злато” с доставка през юни 2009 г. да е под 50 долара за барел през последните дни се е увеличила от 4 до 9%, твърди германската Deutsche Bank.

Видяхме колко бързо ще края на нефтените бананови империи, когато се намери заместител на нефта.
25 Октомври 2008 01:38
Видяхме колко бързо ще края на нефтените бананови империи, когато се намери заместител на нефта.

Глупостта човешка няма край.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 02:16
Е и заместителя на нефта е ....!?
Муа-ха-ха!
Бва-ха-ха!
25 Октомври 2008 02:17
Е, сега ще видим дали Путин и ко. са добри управници или Калитковци дето скъпият петрол им дойде дюшеш... Колкото до България - че то ние нещо друго освен спекула, престъпност и мегавати тюхкане, произвеждаме ли? Трудно ще удържим положението. Няколкото стотин хиляди исландци поне имат риба в морето дето чака да я уловят след като им се издъни офшорният рай.
25 Октомври 2008 02:25
Заместителят на нефта е измислен. Казва се Шеви Волт. ГМ само чака да електрифицират манхатънските тротоари, че иначе трябва да се мъкне нагоре по стълбите и да се зарежда в хола. Ин дъ мийнтайм, ще се надяваме Старбъкс, които както знаем са най-големия прозиводител на кафе в света, ще дръпне икономиката като един същи локомотов и като една съща Аврора щевъзвести на света Зората на Новатанова Сделка с по един безплатен дикаф на глава от населението. След което ще има, ще се даде, ще се вземе, ще се приложи, ще се въведат, ще започне, ще се отнеме и ще бъде. Тогава ще видим кой ще се смее последен.

Редактирано от - Salieri на 25/10/2008 г/ 02:34:16

25 Октомври 2008 02:39
Аз разбрах заместитвеля измислен ами производител дали ще има до тогава!? Като гледам как Киркорян се отърва от акциите на Форд със fire sale на загуба от 1/4 милирада си викам дали няма да имаме нов оракъл на Уолстрийт да смени Уорън Бъфет като го гледам какви ги приказваше за купуване на американски акции преди 1 седмица.
Хи-хи-хи!
25 Октомври 2008 02:51
В случая глупостта май е на доста по-заден план, отпред са злобата и уязвеното самолюбие от провала на либертарианските и собствените довчерашни прогнози. Има да надува бузи и занапред

В момента с огромни усилия и прикривани загуби държавата САЩ надува за последно долара и сваля цените на енергоносителите.Така може и да се дотътрузят до изборите, но не по-дълго. после балонът ще гръмне, доларът ще се свие много, цените на газа и петрола пак ще рипнат. Предстои много дълга рецесия и - повярвайте, хич не ми се иска! - преминаване към държавно-монополистически капитализъм (някои му викат социализъм ).
А кои страни имат богат опит в това "строителство"
25 Октомври 2008 03:47
Пепел ти на езико , Свежко
25 Октомври 2008 03:50
Свежарка не те бива в икономическите анализи, я по-добре кажи некоя смешка за йодеите та да се повеселим.
25 Октомври 2008 10:45
Свежарков ами те изборите ако незнаеш текат и в момента.Ще трябва да смениш датата на големия фалит и да я асоциираш с друго събитие.
25 Октомври 2008 11:36
Кога ли юесей ще стигне Зимбабве?
Индустриалният индекс на фондовата борса в страната във вторник разсипа рекорда от понеделник, добавяйки 257% към стойността си. Ден по-рано ръстът се ограничи до 241%, когато цената на акциите на няколко компании поскъпнаха с ... 3.5 хиляди процента.

Чиче?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 12:13
Гробищата се пълнят с оплаквачите ни.
25 Октомври 2008 12:46
Там където алчността преследва милиардите не можем да очакваме почтеност.
Мръсните номера са нещо естествено.
Пред Фил Грам нашите родни крадливи политици изглеждат като чета чавдарче.
25 Октомври 2008 12:49
"Политолозите" като Иван Кръстев ще требва да се задоволят с по-малка дажба в копанката.
25 Октомври 2008 13:19
Още новинки от Чрезвичайната Комисия по Финансите. Да се готвят винзаводите. Джин Победа, аниуън?
Йори, кои сте вие? И ‌ кога починахте?

washingtonpost.com
updated 11:32 p.m. ET, Fri., Oct. 24, 2008
The Treasury Department is dramatically expanding the scope of its bailout of the financial system with a plan to take ownership stakes in the nation's insurance companies, signaling new concerns about a sector of the economy whose troubles until now have been overshadowed by the banking industry, government and industry sources said. Insurers, including The Hartford, Prudential and MetLife, have pushed the Bush administration to include them in the plan.



Редактирано от - Salieri на 25/10/2008 г/ 13:27:40

25 Октомври 2008 13:57
Ама как си представяте тази работа бе - че начело е Сергей Дмитриевич, как той ще позволи да се срине икономиката ни. Ами той е по-опасен от самата криза бе - само като го види ще си покрие главата и с едри скокове ще изчезне вдън гори тилилейски. Ами те с Милен Велчев и компания като матросовци ще застанат на входовете на трезорите и на никого няма да позволят да вземе и един цент.
25 Октомври 2008 16:10
А какво ли ще остане от дубайския Лас Вегас като свърши нефта, или загуби значение? Кой ще ходи да кара ски?
25 Октомври 2008 16:22
WASHINGTON (Reuters) - Democrat Barack Obama's lead over Republican rival John McCain fell slightly to 9 points, according to a Reuters/C-SPAN/Zogby poll released Saturday, the second consecutive day the race has narrowed.

Obama leads McCain by 51 percent to 42 percent in the rolling three-day tracking poll, which has a margin of error of 2.9 points. Obama led by 10 points Friday and 12 points on Thursday.

Дали няма да се наложи на някои хора да разучават речите на Рон Пол?

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 16:48
А когато сняг забръска, що че чини САЩ зимъска?
И дойде сметката за десетките трилиони unfunded liabilities на Медикеър и Соушъл Секюрити? И‌ сметките от Кръчмарите на японския и китасйкия ресторанти, що досега писаха вересии на дъската? И сметките за сегашните и бъдещите вересии?
Кой ще плаща?
25 Октомври 2008 16:59
"Острата рецесия ще разкрие истинската цена на спрените реформи от предходните години. В повечето от бившите комунистически страни усилията за покриване на изискванията на ЕС и НАТО бяха върховни."
КОИ РЕФОРМИ? Тези на либералния капитализъм ли? Приватизация и дерегулация???!!!! Та нали той се провали и сегашната криза е причинена от него. Даже се говори за нов икономически ред в света, но се премълчава, че той е свързан със засилена държавна намеса в икономиката. Що се отнася до България, кризата наистина ще бъда страшна и тя ще дойде не от държавната икономика, а от частния сектор. България има външен дълг над 32 млрд. Но държавният дълг (вътрешен и външен) е по малко от 4 млрд. евро. Всичко останало е на частния сектор. Повечето от частните фирми са източени (декапитализирани), т.е. техните дългове са по-големи от капитала, който притежават. Сега И. Костов твърди че държавата трябва да се заеме с даването кредити на частния сектор. Това е все едно да се полива пясъка в пустинята. Абсолютно губене на време и средства. След някоя и друга година, ако световната икономическа криза се окаже наистина толкова катастрофална, под реформи ще се разбира не приватизация и дерегулация, а национализация и регулация. Ужа-а-а-а-с комунизма се завръща!
25 Октомври 2008 17:05
Просветлението идва, ако изобщо дойде, не като усъвършенствуване на рационалното мислене, а идва въпреки него, идва противно на него, като прозрение за необяснимото, за това което е извън кръга на рационалното мислене..., идва като чиста интуиция.
На въпроса на журналистите : "Какво е мнението за финансовата стабилност на България и рисковете за страната ни на световните финансови институции, банки и застрахователни компании, а не на българските управляващи?", Румен Овчаров отговори приблизително така: "Ами... не зная! Те тези, които ни съветваха какво трябва да правиме и ни даваха оценки - фалираха!"

Редактирано от - Zmeja на 25/10/2008 г/ 17:08:28

25 Октомври 2008 17:34
Мерки против кризата:

http://imoti.investor.bg/?cat=113&id=7034 6

http://www.rusenews.eu/news, 1, 20476.htm
25 Октомври 2008 17:41
Кой ще последва Исландия Кой ще последва Исландия:
Е това само дедо Боже знае...
Но има известни индикации за 'Спасителката на Света' че върви по тоя път...

Редактирано от - surstroming на 25/10/2008 г/ 17:43:15

25 Октомври 2008 20:02
rki, понеже спомена Рон Пол ето ти една негова ре4. Enjoy!
Натиснете тук
Government Bailouts Herald New Era of Tax Payer Slavery
Politics / Credit Crisis 2008
Oct 20, 2008 - 04:31 PM

By: Dr_Ron_Paul


In the midst of highly unpopular bailouts of Wall Street, many justifications have been given about why Washington feels the need to act. Some claim that capitalism and the free market are to blame, but we have not had capitalism. If you compare our financial capital to our aggregate debt, this would be obvious. In the same way, we have not had a truly free market. The monetary manipulations of the Federal Reserve, a complex tax code, the many "oversight" agencies and their mountains of regulations show that we are far removed from a free market economy.

Another unsatisfying argument is that certain entities have to be bailed out because of their economic importance. Supposedly, some entities can be so big, so important, that no matter what they do, citizens must perpetually sustain them.

Even limited government has a basic duty to defend against force and fraud. Some argue that force is somehow permissible just because the entity engaging in it is "economically significant." But one could use this reasoning to prop up slavery. It could be deemed unfortunate but economically beneficial, and indeed these arguments have been used historically to deprive people of their liberty. But slavery should never be tolerated regardless of any economic benefit, just as systemic fraud should not be tolerated. Some banks on Wall Street should fail. Fannie and Freddie should fail. They are perpetrating fraud against the people. Yet, government insists on rewarding behavior which should instead be investigated, prosecuted, and punished.

There has been much evidence of fraud at Fannie and Freddie, but when one man, Franklin Raines, defrauded the organization out of millions of dollars through illegal accounting tricks, and ends up agreeing to pay back just a fraction, one could argue that it was well worth it to him. Fannie went on to only get more deeply involved in subprime mortgages after this investigation. Several organizations are suffering right now precisely because the free market is trying to work and punish mismanagement, if only the government would get out of the way and let it.

Perhaps banks are not lending to each other because they know that complicated accounting standards, created in part to defend against confiscatory tax policy, enables false fiscal pictures to be presented, which erodes trust. But this is not a time for the government to step in with more burdensome and complicated regulations, or more foolish liquidity injections. This is a time for some banks to fail, and remaining banks to deal honestly and transparently once again. More regulations will only result in more lies.

Just as economies that turned away from slave labor had a transition period, our economy would transition as well, but in the end, if we turned to honest, sound money and a truly free market, we would end up with a more just society, founded on truthfulness and decency, not subject to the violence of force or the whims of fraudulent institutions. Unfortunately, it seems we are headed into a new era of slavery, however, where all taxpayers will be forced to render to the Fed and big banking interests the bulk of the fruits of their labor, possibly through higher taxes but definitely through the eroding force of inflation.

Dr. Ron Paul
Project Freedom

25 Октомври 2008 20:12
Иситната е че каквото и да си говориме, в Уса-то поне има мислещи хора, при това не са демонизирани, нито са глупави, нито пък са тотално неизвестни. Което разбира се не може да се каже за многострадална БГ. Некой да е чул некой именит БГ икономист да изказва подбни тези??????
25 Октомври 2008 20:55
морехапи, знаеш ли кое е Американска трагедия в момента? 4е хора като Рон Пол са маргинали в това общество. От тука пълната безизходица в която се набутваме. Нещо като перпетуално повтаряне на вица за нашия бял брат който влиза в пешерата и настъпва мотиката 2 пъти и пак влиза и пак мотиката... Америка е оттатък поправянен със инструментите на двупартийната система и е крайно време да се откажем от нея след като скоро няма да сме и тая империя разперила ръце над целия свят. Институционализирана двупартийната система (заради което хора като Рон Пол И Денис Кусини4 си траят по партии с който по същество не споделят никакви идеи, защото инак са оут от полити4еската сцена и нещата стават още по-безнадеждни) ) по същество няма много съществена разлика от еднопартийна система. В момента в който нямаме зада4а да удържаме империя е по практи4но да станем една хрисима република регионална сила за Севрна Америка. Вси4ки ще са по щастливи.
25 Октомври 2008 21:07
Изключително гадна, недружелюбна, долнопробна манипулаторска статия.
Защото ако балтийските страни се радват на уважение, то желанието на ЕС да помогне на България ще бъде ограничено благодарение на провала на властите в София да изпълнят обещанието си да изчистят организираната престъпност и корупцията.

Разбира се, на балтийските страни трябва да им се има доверие.
...свиването на дефицита по текущата сметка - в Латвия например той стигна до 26% от БВП в последните 4 месеца на миналата година.

дефицитът по текущата сметка на България тази година вероятно ще достигне 24%.

Какво ли трябва да направи Латвия, за да изгуби доверието - сигурно да признае за граждани етническите руснаци?
Всичко - от върховенството на закона до конкурентноспособните фирми, трябваше да бъде възстановено (в централноевропейските страни) или построено от нулата (за онези страни, живели преди комунизма в автократични или феодални условия).

Това за феодалните условия със сигурност трябва да се отнася за България. За комплимента благодарим. Само Иван Кръстев може да го каже така. И "Икономист". А че ще трябва да почваме от нулата благодарим не само на комунизма, а най-вече на блестящо проведеното раздържавяване. Впрочем раздържавеното обогати не малко хора и у нас и на запад, ако и да беше гадно комунистическо.
Страни като Полша и Латвия все още имат срамно лоши пътища.
, но това не им пречи да са сред любимците на ЕС.
Ако нещата се влошат, оправданието, че това се дължи на икономическите проблеми на чуждите банки, които прибират депозити, но отказват кредитиране, ще се окаже любима тема на амбициозни политици популисти.

Аа, сакън, те банките такова, въобще не ги правят тези неща, само на амбициозните политици популисти от "Атака" им се привиждат таквизи неща. Те банките само инвестират и реинвестират и нищо не изнасят, тъй де...
Според мнозина не толкова демокрацията, колкото пазарната икономика е големият успех на последните 20 г. Тя донесе немислими дотогава свобода, избор и благоденствие.

Е, на това нищо не може да се изкоментира, трябва само да купуваме нови мивки.
25 Октомври 2008 22:23
Мохадо - под тази статия на Рон Пол с удоволствие бих се подписал - дори вчера пуснах линк към нея.
За съжаление, масата предпочитат популисти като Хюсеин. Тая някаква малка надежда, че негъра няма да е следващия президент и тогава може би гласа на хора като Рон Пол ще се чуе.


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
25 Октомври 2008 22:35
под тази статия на Рон Пол с удоволствие бих се подписал

Ми подпиши се - в този форум често се случва идеи на други американски колумнисти да се препечатват като свои мисли, давай и ти

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Октомври 2008 23:11
идеи на други американски колумнисти да се препечатват като свои мисли


Конспектират се, Манрико, конспектират се...
25 Октомври 2008 23:34
Ех това на свежо вече е твърде оптимистично
Гърмят не просто икономики, гърмят основите на икономиката
И никакъв икономически вариант на модерното стопанство няма да мине-дори и най-близък до неандерталския държавен капитализъм със социална патерица.
идва натуралната размяна с всички произтичащи от това последици.
само че разстояния между имащите и нямащите ще са колосални и без електричество и други блага на циливилизацията няма как да се избегне най-елементарния канибализъм.
В България нещата като че ли вече узряха и гръмването предстои съвсем скоро.
Може би в понеделник.

Редактирано от - Минавам от тук на 25/10/2008 г/ 23:46:35

25 Октомври 2008 23:50
Да бе, натурална размяна
Идва прекрасния нов свят. Въпросът, който ни касае, е кои са вписани в него и кои отиват в червената книга. Идва и поредната смяна на парадигмата - социалната, историческата, идеологическата и т.н. Whatever. Можем само да седим и гледаме. Оная, трамвайната лелка, отдавна е разсипала олиото.
25 Октомври 2008 23:56
Идва ню-ню-диила според форумните 'гурата' така че не се плашете, въже ще има за всички..
26 Октомври 2008 00:00
А Д-р Пол е рефлексия на класическите републикански възгледи от 70-те. Т.е. на рейгънизма. Пол е човекът, който през 70-те номинира рейгън за президент, в тексас. Хората, които харесват едновременно обама и пол, са жертва на шизоидност - няма по-големи противоположности като визия от пол и обама. Пол е залезът на републиканизма, ако не и на свободата в америка. Обама е началото на новото, което очевидно е много различно. Пол е края на епохата на просвещението, на индивидуалните права и свободи и т.н., плодът на залезът му. Обама е знаков за новото. Просвещението е мъртво, it's over.
26 Октомври 2008 00:07
Това, че идва ню-дийл, е безспорно, въпросът е кои са включени в него, а кои -не. И въобще какви са му параметрите на ню - дийла, т.е на новата далавера. Всичко това, върхо което стоим и вярваме, че е стабилно, цялото ни разбиране за света и за мястото ни в него, индивидуално, всъщност никак не е стабилно, а е от пясък. Абе дано се размине за поне още няколко поколения....
26 Октомври 2008 02:03
Лично според мен тази световна криза дойде дюшеш на България. Имахме нужда от нещо такова. За съжаление закъсня с около 2 години, за да ни бъде съвсем от полза.

Статията на Икономист е прекалено бозава, дори и без значителните съкращения, за да се коментира. Общи приказки и смътно обосновани прогнози.
26 Октомври 2008 02:10
Rednik South O.Z.
Без съмнение Рон Пол е правилният човек в момента. Обаче американците не са "узрели" още да го приемат .
Един ден и това ще стане.
Повтарям цитат от Чърчил : Американците винаги вземат най-правилното решение. След като са изпробвали всички грешни.
26 Октомври 2008 02:14
Доста е ясно даже какъв ще е новия Ню дийл.

Последния икономически бум беше напълно порочен - движещата му сила беше лесния кредит (т.е. новите финансови технологии), а не новите технологии както беше с предишния бум - интернетния.

Следващия бум, който ще ни извади от батака, ще е пак на технологиите. Обама иска да стартира нов "проект Аполо" (или проект Манхатън за който предпочита) за създаване на "нова енергийна икономика" (все по-често ще чуваме този израз, new energy economy, NЕЕ) - която трябва да промени цялата икономика.

Ще се даде силен тласък на технологиите - както по времето на проект Манхатън, Аполо или Арпанет. Ще се създадат добре платени работни места - и за специалисти, и за прости работници - Обама иска веднага да започне програми за топлоизолиране на къщите, сменяне на крушките в обществените сгради и т.н.). Ще се облекчи зависимостта на страната от вносни горива (търговския дефицит) и ще се започне сериозна работа по глобалното затопляне. Ще се подобри и транспортната инфраструктура, вкл. градския транспорт в големите градове. Макар в началото дефицитно финансирана, новата енергийна икономика ще стане печеливша не след дълго.

Понеже крайната причина за сегашната криза е обедяването на средната класа след 1980 г., друг важен момен е нейното икономическо стимулиране. Намаляване на данъците й (не с много - примерно до 1000 долара годишно), но много по-важно - облекчения в обществените услуги - на първо място медицинското осигуряване и образованието (подобряване на държавното училище, поевтиняване на висшето училище). Намаляването на данъците и подобряването на обществените услуги за средата класа ще стане за сметка на прогресивни данъци за най-богатите американци. Това с течение на времето ще доведе пак и до банасиран бюджет.

Още преди встъпването на Обама правителството на Буш и ръководството на Федералния резерв ще започнат (заедно с плана за финансова стабилизация - за затягане на регулацията на Уолстрийт за избягване на бъдещи катастрофи и за размразяване на кредитните пазари) и отделен план за стимулиране на икономиката, който ще включва сигурно и помощ за несъстоятелните собственици на жилища. Това го прави неоконсервативното правителство на Буш. А какво остава за либералното правителство на Обама?

Много се надявам добросъвестни седесари като Круела, Зевзека и Манрико да се осъзнаят до 4 ноември и да не дезориентират болезнено след това. Кампанията на Маккейн в момента върши зло, като настървява по-слабите умствено американци с измислици за Обама. Но американците са способни да turn on a dime когато става въпрос за Америка, както видяхме на 11 септември. А нашите седесари може да се окажат задълго на грешната страна на историята.
26 Октомври 2008 02:48
Чичо, понеже отдавна не съм влизал във форума, май съм изпуснал нишката. Ти не разправяше ли допреди няколко месеца, че Обама бил ждрольо, лиспвал му опит и имал склонност към демагогстване и популизъм ?

Аз лично не се интересувам особено от щатските политически драми, но ми се струва, че това дето си го написал са щуротии... Верно ли обещава такива неща Обама ?
26 Октомври 2008 02:50
Ще се създадат добре платени работни места - и за специалисти, и за прости работници ... програми за топлоизолиране на къщите, сменяне на крушките в обществените сгради

26 Октомври 2008 05:25
Ку-ку,
Бях за Хилари и Обама наистина ми се виждаше идейно по-обтекаемия от двамата, по-малко либералния, по-малко човека на промяната. Обяснявах го с биографията - черно момче от бяло семейство, винаги лавирало между белите и черните, пазило се от резки движения. А момента - решаващ, трябва по-радикален. Страхувахме се и, че е по-малко избираемия от двамата заради расизма на много обикновени американци (и може би щеше да е така досега ако не беше кризата). При тази идеална за демократите ситуация с проваления Буш да се рискува загуба по расови причини - голям риск.

Когато Хилари загуби номинацията и после сама почна активно да поддържа Обама, симпатизантите й почнахме да се преориентираме към него (спечелването на изборите беше твърде важно) въпреки всичко. Процеса продължава и досега с успех, и тя здраво агитира за него. Аз го приех малко преди жената и я повлиях може би. (Децата го харесваха повече от началото.)

За последните два месеца обаче той се разви много, спря да увърта, зае по-ясни позиции, много от като тия на Хилари (здарвния му план още е по-малко радикален от нейния, но несравнимо по-добър от Маккейновия). След 15 септември се прояви блестящо като полемист на дебатите и на митингите, с ясно разбиране какво трябва да се прави, с приоритет новата енергийна икономика. В новото сп. Тайм има много хубава статия от Джо Клайн за бързата му еволюция. За опит - показа, че ръководи кампанията си зряло и успешно.

Сега вече "обтекаемостта" му се показва като черта на характера, а не на идеите. И се оказва печеливша - спокоен и улегнал, за разлика от нервозния и припрян Маккейн. И ще е полезна, като се има предвид какви важни задачи ще решава от първия си ден в бялата къща.

Най-доброто е, че демократите в последния месец се обединиха по небивал начин (в 1993 г. имаше големи различия в коалицията на Клинтън от северни либерали и южни консерватори, а и самите Клинтън и Гор бяха южняци и центристи). Първите избори (след 1932 г.), в които демократите са всичките на либерални позиции и има широко съгласие какво да се прави. Те и хората на Буш се строиха под същите знамена на държавния активизъм. Дем. партия не е вече заложник на южните консервативни демократи.

Президент, голямо мнозинство (над 40 повече в конгреса, може би 60 места в сената) - такова не е било от 60-те години при Кенеди. Ще приемат бързо радикални закони, вече трябва се пишат - Обама има силен икономически екип, и външнополитически, и военен. Колин Пауъл е там.

Друго важно е, че Обама за пръв път като черен кандидат успя да наложи цветна слепота в кампанията - не се държи като черен, а като американски либерал. Америка се оказа по-малко расистка, отколкото се страхувахме преди.

В България - у седераси и камуняки на равна нога - цари пълно невежество за американската история. А положението сега е аналогично на 1929-1932 г. и сегашните политици знаят какво е било решението тогава. Бернанке е виден изследовател на голямата депресия.

Активни държавни програми за развитие (в началото - с дефицитно финансиране) плюс стръмни прогресивни данъци за най-богатите плюс облекчения и нови услуги на средната класа - ще доведат до възраждане на икономиката на технологична основа, позатваряне на социалната ножица и увеилчаване на оптимизма, повишаване на покупателната способност, плюс напредък в екологията и енергийната независимост, в бъдеще - и до балансиран бюджет, снижаване задлъжнялостта на домакинствата и държавата, намаляване на търговския дефицит, издигане авторитета и сигурността на Америка в света.

Америка засега е единствената страна, която може да води света към нещо разумно, не на последно място и защото е единствената напълно суверенна сила (или империя, както предпочитат другарите), която сама решава курса си според обстоятелствата и по волята на мнозинството, а не на елита.

Новата енергийна икономика ще промени коренно разположението на силите в света - Русия ще трябва да се демократизира и отвори към запада, ако не иска да се разпадне, религиозната реакция в ислямския свят постепенно ще загуби почва под краката си.

Колко ще продължи новия Ню дийл? Стария Ню дийл в 30-те години доведе до 20-годишно всевластие на демократите и до приемане на техните основни положения и от републиканците като ген. Айзенхауер, Н. Рокфелер и чак до Р. Никсън, който беше икономически по-ляв от Клинтън. След 8-годишния умерен мандат на Айзенхауер дойде пак 8-годишен режим на демократите, който реши много други задачи в обл. на гражд. права и социалната държава. До Рейгъновата дясна революция - това са 48 години с две прекъсвания, които не промениха много нещата. И самия Рейгън не промени всичко наведнъж. Гингрич в 90-те години поиска да разтури Медикеър, W. Буш след 2004 - да приватизира Социална сигурност. Това бяха последните засега десни усилия да се премахне Ню дийла.

Редактирано от - Чичо Фичо на 26/10/2008 г/ 05:28:43

26 Октомври 2008 05:57
Аз пък бях привърженик на Рон Пол далеч преди да се кандидатира за номицаия, ама като му гледам глупотевините напоследък...
26 Октомври 2008 06:10
Не думай, не вярвам, Фанта. Изглеждаш свястно момче.
26 Октомври 2008 07:00
По най-най-най оптимистични прогнози новтие нергийни технологии ще могат да се внедрят "еффективно" след минимум 20-30 години. Ефективни означава да могат да заместят нефта и да ни осигурят съпоставим жизнен стандарт с този от петролната ера. Според някои спецове това никога не може да стане. Ще видим.
*
Това са дългосрочни задачи и те няма да бъдат осъществени по времето на Обама, да не се лъжем.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД