Николай Кокинов е шеф на Софийската градска прокуратура (СГП) от близо две години. Роден е през 1969 г. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски" през 1993 г. Прокурор от кариерата - бил е младши, районен, градски и зам. градски прокурор.
- Г-н Кокинов, какви дела стартираха след акцията на прокуратурата, ДАНС и още куп институции в Дупница от по-миналата седмица?
- СГП наблюдава две производства. Едното е за наркотични вещества, по което миналата събота бяха задържани две лица. Имаме и дело срещу неизвестен извършител за пране на пари.
- Пране на пари от какво престъпление? И за каква сума говорим?
- Няма да коментирам от какво престъпление и конкретни суми. В момента се обобщават и анализират събраните материали. Иззехме много финансово-счетоводна документация и компютри. Данъчните и митническите органи също правиха масирани проверки. Тепърва трябва да се проследяват финансовите потоци на различни фирми. Нещата са още в суров вид и не трябва да се коментират.
- Тези фирми свързани ли са с т.нар. братя Галеви - бившите барети Ангел Христов и Пламен Галев?
- Ще се въздържа от коментар. Пропуснах да отбележа третото дело - за разгласяване на служебна тайна. То е по повод медийното участие на въпросните лица. Дадени са указания да се разпитат свидетели и да се изземе запис от телевизионното предаване, в което те участваха и показаха протоколите от претърсване и изземване. Едва когато анализираме тези доказателства, ще преценим дали да им повдигнем обвинение.
- Съдът в Дупница отказа да одобри част от протоколите за акцията от миналата събота и неделя. Вие сблъскахте ли се с подобен проблем?
- Това е проблем конкретно на съда и прокуратурата в Дупница и не е коректно да ги коментирам.
- Преди акцията изтече ли информация? Бяха ли предупредени Христов и Галев, а и различните фирми, че предстоят претърсвания?
- Аз и тогава го заявих, разговаряйки с прокурорите от СГП, които участваха в акцията, че тя е била очаквана. Нормално е да има съмнение за теч на информация. Самите посрещачи, охраната на обектите са имали готовност.
- Има ли начин да се провери дали наистина е било така?
- Технологично тази проверка е почти невъзможна. Трудно ми е да обобщя кръга на запознатите, но може би са 10-15 души. Те може би са се доверили на някого.
- Колко време се подготвя една такава акция?
- Повече от месец.
- По участниците в акцията, ми се струва, че това беше първият удар на онова супертайно спецзвено от различни институции, което трябва да обърне в полза на държавата резултата в борбата с организираната престъпност. Така ли е?
- Ще се въздържа от коментар. Ваше право е да анализирате.
- Ще успеете ли да пратите на съд сочения от МВР за финансист на Маргините Иван Иванов, който бе задържан преди седмица и обвинен за участие в организирана престъпна група и за данъчни престъпления. Какво събрахте срещу него?
- Наблюдаващият прокурор е освободен от всякакви ангажименти и работи само по това дело. Имаме уверенията, че до Нова година то ще приключи. Друго не мога да коментирам по него.
- Срещу Маргините имаше и едно дело за пране на пари...
- Няма обвиняеми по това дело.
- Ако имахте нещо срещу тях, досега да сте го използвали. Това дело май върви към прекратяване?
- По всяко едно производство може да се стигне до това. Но не искам да предрешавам съдбата на делото. Това зависи изцяло от наблюдаващия прокурор.
- Като говорим за наблюдаващи прокурори, кой в крайна сметка наблюдава делото срещу Румен Петков за осветляването на Алексей Петров? От образуването на делото информация по него дава заместникът ви Роман Василев. Но вие повдигнахте обвинение и Василев твърди, че делото си е ваше.
- Роман Василев беше наблюдаващ, допреди да подпиша постановлението за привличане на Петков като обвиняем.
- Защо вие го подписахте?
- Така прецених, че е необходимо. Между другото разследването вече приключи. Вероятно тази седмица ще излезем официално със становище. Проектът за предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба. Законът ни задължава да го направим, когато констатираме, че лицето не е осъждано, че наказанието е до определен лимит, че не са причинени имуществени вреди и че досега срещу него не е прилагана тази процедура.
- Значи още тази седмица предложението ще бъде внесено в съда?
- Много вероятно. Законът ми дава 30 дни да се произнеса.
- Прати ли ви вече бизнесменът Марио Николов жалба, че при обиските в дома му е изчезнал прословутия запис с премиера Станишев?
- Не сме сезирани. Право на всеки човек е да твърди каквото и да е. Важното обаче е и да го докаже.
- Ще пратите ли скоро на съд за пране на пари Людмил Стойков?
- Чака се поръчка от САЩ.
- Тя ли ще сложи точка на разследването?
- Мисля, че да.
- Кога ще приключи делото срещу шефката на Варненския административен съд Анелия Цветкова, която бе задържана с подкуп в средата на юли? Това дело би трябвало да е ясно и бързо.
- Би трябвало, но все още не е приключено. То се наблюдаваше от двама прокурори, но водещият беше повишен. Сега вторият трябва да довърши разследването сам. Имам уверенията му, че ще приключи навреме. Звучи клиширано, все обещаваме...
- Като обещавате, а не изпълнявате, вината само ваша ли е, или има и законодателни причини?
- Комплексни са. Не искам да съм адвокат на колегите. За съжаление делата са повече от прокурорите. А продължава и огромното текучество на кадри. Назначените след конкурса още не са встъпили. Принудих се да декомандировам хора, за които изтече 6-месечният срок на командироване. Това нарушава ритъма на делата.
- Висшият съдебен съвет доста тромаво организира конкурсите.
- Конкурсът приключи, но неуспелите кандидати обжалват пред ВАС и докато не излязат съдебните решения, няма как избраните да встъпят. Искрено се надявам тази агония да приключи скоро. Буквално балансираме с кадрите. Аз откакто съм градски прокурор, не мога да окомплектовам състава.
- Понякога изглежда, че все едно законодателят иска системата да не работи, или поне много да буксува.
- Не искам да правя такива коментари. Много зловещо би било, ако някой целенасочено не иска системата да върви. Обективен факт е, че поради различни бюрократични проблеми, процедури и спънки тези назначения преминават трудно. Конкурсът беше обявен през февруари. Победителите още не са встъпили. А по закон два пъти годишно трябва да има такива конкурси. И се питам дали процедурата работи...
- Как ви се струва идеята прокуратурата да бъде извадена от съдебната власт?
- Никога не съм я одобрявал. Не виждам с какво това ще допринесе за по-бързото движение на делата. А и ако сме в изпълнителната власт, се увеличава опасността от политически натиск. Сега малко или много сме изолирани. Всички познаваме политическата действителност в България.
- Връщането на делата за доразследване изведнъж изскочи като проблем. Много се шумя около връщането на делото за контрабанда срещу Николай Методиев-Пилето. Как да не се стига до такива казуси?
- Искаме да има право на обжалване на връщането на делата. Тези определения се постановяват в закрито заседание. Мен това много ме смущава. Не мисля, че искам нещо лошо, само мнение от горната инстанция. Защо съдиите реагират притеснено от подобно искане?
- В случая с Пилето не можеше ли в залата прокурорът да каже, че има техническа грешка и че променя обвинението.
- Мисля, че можеше. Наистина става дума за техническа грешка. На 600 страници обвинителен акт срещу 19 подсъдими и много деяния човешко е да сбъркаш две или три дати. Нямаше пречка това дело да тръгне. Още повече, че обвинителният акт бе внесен преди 13 месеца. Сега заради сгрешеното обвинение материалите трябва отново да се предявят на всички 19 души. Чисто технологично това ще отнеме месеци.
Поставям и въпроса какво става с делото срещу бившия зам. районен прокурор на Оряхово Димитър Викентиев. Внесохме обвинителен акт около Нова година, а още няма насрочване. Или пък срещу Елена Хаджидимитрова, бившия окръжен прокурор на Разград. Внесохме го миналия септември. Съдът има законов ангажимент в рамките на три месеца след внасянето на делото или да го прекрати, или да го насрочи.
В никакъв случай Прокуратурата НЕ трябва да е към Изпълнителната Власт! Това значи да е подчинена тъкмо на хората, които вършат "корупционни действия"- защото, Корупцията и корумпираните са във Властта/най-вече в Изпълнителната Власт!/, а НЕ извън нея!
Най-добре е Прокуратурата да е към Президентството и да е на пряко подчинение на президента- все пак, президентът се избира ПРЯКО от Народа и президентът е /трябва да е!/ НЕобвързан партийно и НЕ разполага с изпълнителна власт! КАЗАХ!