:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,134
Активни 851
Страници 19,037
За един ден 1,302,066

Без мафията сме отличници в ЕС

Правителството отнася пасивите и на съдебната власт, защото не смее да назове проблемите
Светослав Терзиев
Без мафията сме отличници в ЕС. Каза го не друг, а министър-председателят Сергей Станишев. Не точно с тези думи, но го каза. Такъв беше смисълът на неговото изложение пред Народното събрание за участието на България в процеса на вземане на решения на ЕС по време на словенското и френското председателство през тази година.

Който не е проследил прякото излъчване от парламента, не е загубил много, защото може да намери същия текст в правителствения информационен сайт под заглавие "Сергей Станишев: Членството на България в ЕС през изминалите 2 години е успех". Защо може да бъде определено като успех? Защото на 6 страници доклад е посочено как България се е наредила сред първите пет страни в ЕС по въвеждане във вътрешното си законодателство на европейските директиви, как се е вслушала в какви ли не препоръки от Брюксел в енергетика, екология и пр., как е въвела контрол над миграцията в хармония с европейската практика, как дори се е отървала от предпазната клауза за авиацията. Никой не може да отрече тези успехи. И за да няма спор, Станишев спира дотук. Нито дума за организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта, заради които Еврокомисията засипва България с критики, спира й финансирането и я заплашва с предпазна клауза в правосъдието.

Какъв е изводът? Ако изключим мафията, България наистина би могла да бъде държава за пример в ЕС. Хубаво е, че



точно премиерът ни сочи верния път



- да се отървем от бандитите и от техните покровители в съда, прокуратурата, министерствата, партиите и в други иначе порядъчни структури. Фактът, че не ги спомена, вероятно е бил израз на омерзение и на желанието му да ги прати в забрава.

Неговото кодирано послание не бе схванато правилно от опозицията, която се хвърли да го критикува, че премълчава най-тежкия проблем. Ако сред опозиционните партии имаше поне една, която през годините на прехода да не е допринасяла за задълбочаването на този проблем чрез собственото си обогатяване в средата на престъпност и корупция, щеше да изглежда, че някоя предлага решение. Нищо подобно - всяка партия, добирала се досега до власт, е съжителствала в хармония с престъпността, която по принцип не се интересува от смяната на мандатите. В същото време



политиците от всички партии са невинни



и не хвърлят дори сянка на съмнение върху съда и свързаните с него институции. Защото както Волен Сидеров е чист, така са чисти и Стефан Софиянски, Александър Божков, Румен Овчаров, а да се надяваме - и Румен Петков, които имаха или тепърва си насрочват пречистващи срещи с органи на правосъдието.

Може би това обяснява защо изпълнителната власт така героично поема върху себе си всички удари от Брюксел, макар че най-тежкият упрек е именно срещу съда. Тъкмо защото България е отличник по "транспониране на европейското законодателство", Еврокомисията охлаби натиска си за приемане на нови закони. Затова пък напомня във всеки доклад, че иска резултати от прилагането на законите, което означава едно - присъди заради нарушаването им. Изпълнителната власт няма пълномощия да съди. Протакането на делата не зависи от нея, както и прекратяването им по давност. Тя може да организира шумни акции като шоуто срещу дупнишките "братя" Галеви и да става за смях, ако няма подкрепата на съдебната власт. Ползата от подобни акции е скромна - те идентифицират къде са проблемите, внасят нервност в някои сенчести среди, изкарват ги под прожекторите - и толкоз. Бездействието на прокуратура, следствие и съд са симптом не за разделение на властите, а за разнопосочност в поведението.



Остенът на Брюксел,



който боде правителството, засега щади съдебната власт и тя се чувства в безопасност. Иначе щяха да изглеждат нещата, ако българският съд бе получил ясни сигнали, че въвеждането на предпазна клауза, която би го лишила от европейска легитимност, е реална, а не теоретична заплаха. Може би някои биха се размърдали, ако знаеха, че предстои да им кажат: "Щом нямате резултати, сте излишни. И да съдите, и да не съдите, вече не признаваме решенията ви". Това вероятно би разкъсало порочния кръг, определян от някогашния полицейски шеф Бойко Борисов с формулата "Ние ги хващаме, те ги пускат".

Сега изпълнителната власт е толкова жалка пред гнева на Еврокомисията, че събира европейски подигравки. Австрийският "Ди пресе" може би намери най-точното определение, като я сравни преди три месеца със зайче пред гърмяща змия. Правителството излъчва обърканост и нерешителност,



сякаш не усеща силата на властта



Затова борбата му с престъпността стига най-много до периодично писане на планове за действие и до безкрайно протакане, съчетано с молби към Брюксел да разбере, че резултатите могат да дойдат постепенно. Създава се впечатление, че неговата цел е да се добере до края на мандата си и да си отдъхне.

Стъписано от недосегаемата съдебна власт, на която престъпността не й пречи, то си решава проблема с класически метод - затваря си очите. Щом не вижда проблема, значи го няма. Затова не фигурира и в отчета на министър-председателя.
Снимка: Борислав Николов
Премиерът Сергей Станишев посочи мафията като главен проблем, като я изключи от доклада си в Народното събрание за успехите на България в ЕС.
12
3398
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
26 Октомври 2008 23:50
Без мафията оставаме без управление.
27 Октомври 2008 00:59
Без мафията - по мафиозки
27 Октомври 2008 01:08
Ми така ще е докато на ПРОСТИЯ народ не му уврат главите, че единственият правилен път е да се възприеме във всяко населено място моделът "Дупница". Не мога да си обясня как още "братя" Галеви не са наградени с Орден "Стара планина" с лента. Предлагам във ФОРУМА да спретнем един инициативен комитет за да награди Гоцето тези достойни българи.
27 Октомври 2008 07:28
Много се вживявате и в Италия има мафия и то от стотици години, и Проди- социалиста и Силвио-капиталиста си "комуникират яко" с нея (според европейската преса) пък какво има ли й нещо на Италия? За Австрия и "хайдеровският" начин на политически живот да не говорим!
Не е там заровено кучето, не е там!! Търсете!!
27 Октомври 2008 08:08
Има един елементарен въпрос и един елементарен отговор. За колко години се създава една мафия?За 5, 10 или 19 или мноого години?
27 Октомври 2008 10:20
Ама разбира се, какво като има мафия - ми да, в Италия има, в любимата Русия тоже, ние пък ще си дадем цялата страна - да ни завидят и ги ударим в земята
27 Октомври 2008 12:32
Спомням си преди време кметът на Вашингтон се беше изказал: "Ние имаме най-ниската престъпност в щата, ако не броим убийствата"...
27 Октомври 2008 12:48
Мили шефе ,
Отговорът на твоя "елементарен" въпрос е - докато мафията успее и изцяло да се слее с държавата ... В нашия случай , времето ни за "сътворение" съвпада с календарното време на един "преход за смяна на системата" ... А иначе и вече , биваме в "постпреход" и дори си го програмираме за 20-30 години напред ...

27 Октомври 2008 14:10
Умневците, мафията не се създава, тя си е в нас от както съществуваме! В Италия и викат мафия поради исторически причини, войните за Корсика и Сардиния преди 500 години!
При нас й викаха "интереса клати феса" + "викай му аго, да му е драго". Кога в Ориента е било без бакшиш, без рушвет, без връзки, без да гепиш това дето "лошо" лежи, може би 10 сек след "първоначалният взрив" който е създал материята?
27 Октомври 2008 14:11
Съдебната власт си е напълно досегаема, нейната "независимост" е мит. Нашите "магистрати"не са спуснати от небето, те са си кадри и храненици на нашите партии и "бизнеси". Затова и никой не ги закача у нас - те са си много удобни. ЕС няма какво да се чуди или да иронизира, просто трябва да приложи наказателната клауза. А за да няма взаимна поддръжка между нашите власти, най-добре е ЕС да ни третира като протекторат и да поеме управлението докато се формира нормална държава в България.
27 Октомври 2008 21:12
До г-н Терзиев и форума:Това е положението.Костов свиква с Борисов, аз с Галеви.В моето семейство няма и не е имало членове на БКП, сигурно съм и по-европеец и от вас, но моето ежедневие е в Дупница, а не на жълтите павета в София или...Брюксел.Казах го и преди време-в моя град няма друга алтернатива.Сдружението около Галеви обхваща около 1500 заможни семейства, които са единствената реално организирана обществена група в района.Имат си амбициозна програма, която я преизпълняват.На 4-ти ноември в Спортната зала в Дупница, кметът организира публичен отчет за една година управление.По същото време Гоцето може да организира нова акция в Дупница...., е и какво.За разлика от него Галеви са хора в развитие, дори медийно стоят по-добре от преди време.Няма ги екскортите, кордоните, остава респекта.Поне сега е полезен.Личен и видео надзор....и циганите свикнаха на ред.Май и преди нас-как-не е интересно.
27 Октомври 2008 23:38
Честита да ни е , Сашка от горния постинг ... И сама ще ни притисне , необходимостта от ШОКОВА ТЕРАПИЯ В СТРУКТУРАТА , ОРГАНИЗАЦИЯТА И УПРАВЛЕНИЕТО НА ОБЩИЯ НИ ЖИВОТ ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД