:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,268
Активни 547
Страници 21,171
За един ден 1,302,066
Позиция

Спасяването на "Кремиковци" е престъпление

Докато прахосва безогледно енергия, това предприятие няма да излезе на печалба и е безсмислено държавата да го крепи
Снимка:Иво Хаджимишев
"Кремиковци" е лицето на структурните дефекти на българската икономика.
Когато гражданинът Х. от гр. София получи изравнителна сметка за топлинна енергия, той е склонен да наругае "Топлофикация", фирмата за топлинно счетоводство, съседите, които си включват "нелегално" радиаторите, управляващите по принцип и комунистите в частност. И с право. Но рядко би наругал структурата на българското стопанство, а още по-рядко - неговите "структуроопределящи" предприятия. А би трябвало...

Когато в студената есенна сутрин се чудим защо парното не е тръгнало, не поглеждаме на север и не се питаме защо СМК "Кремиковци" още работи. А би трябвало - защото столичната топлофикация и бившият комбинат "Леонид Илич Брежнев" са две лица на една и съща монета - тъй наречената "структура" на икономиката, която



след 20 години уж пазарни реформи е все още ... брежневистка



Само преди 9 месеца министърът на икономиката обяви комбината в Кремиковци за "една от най-важните части на България". Ужасното е, че той беше прав. Днес комбинатът е основен длъжник на "Булгаргаз", на НОИ, на БДЖ, на портовете в Бургас и Варна, и особено на пристанището в Лом. Дълговете му имат основен принос за състоянието на газоснабдяването и следователно - на топлоснабдяването и цената на парното, за затъването на бюджета на НОИ и следователно - за размера на пенсиите, за постоянния де факто фалит на железниците. "Кремиковци" е - ако не единствен стожер - поне лицето на структурните дефекти на българската икономика.

Но да се върнем малко по-назад във времето. Още от създаването си



комбинатът е обречен на фалит



За успешен металургичен проект е необходимо да са налице най-малко две от следните три условия: качествена руда, качествено гориво, воден транспортен път. "Кремиковци" не разполага с нито един от тези ресурси. Комбинатът не ползва рудата от "находището", а внася по море от чужбина (преди от СССР, сега от където падне), не ползва въглища от български рудници, а внася коксуващи въглища по море и руски природен газ. Началната суровина пътува с влак, по море и пак с влак, а крайният продукт поема по обратния път с влак и по море. Печалба това предприятие не може да има и не е имало нито за ден от съществуването си - не е случайно, че поредната криза настъпи след уж най-успешните месеци на ръст на продажбите и небивало търсене на световния пазар.

Но печалбата никога не е била цел на българската социалистическа индустрия. "Кремиковци", също като софийските ТЕЦ-ове и множество други мощности действително поддържат "структурата" на стопанството - безогледното потребление на природен газ. Тъй наречените структуроопределящи предприятия са основани на планирано разхищение на енергийни ресурси. Докато не се въведат стандарти на енергийна ефективност, те са обречени на загуби, лоша услуга и високи цени.

"Спасяването" на "Кремиковци" чрез държавни помощи за безцелно изгаряне на още малко горива не е само и единствено екологично престъпление срещу жителите на Софийското поле. То е и целенасочено усилие за



съхраняване на прахосническата енергийна "структура"



на икономиката. Поддържането на тази структура се проявява особено болезнено в сферата на изключително неефективното топлоснабдяване и следователно допринася за задълбочаващата се криза на "Топлофикация-София". Ако гражданинът Х. не усеща проблемите на СМК "Кремиковци", защото не ползва пряко услугите му, достатъчно е да пипне радиатора си, да се качи на влака или в крайна сметка - да получи пенсията си. И да погледне на север.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Никое правителство не обича масови протести под прозорците си, но ще е престъпление, ако държавата реши да налива пари в неефективно, при това частно предприятие.
60
6686
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
01 Ноември 2008 02:03
Баси! И какво се вижда на север? Голямият Гоцев шлем?
01 Ноември 2008 03:17
Моментър за закриването на Кремиковци е изпуснат, да го затворят точно сега при срива на строителния бизнес и очакваното рязко покачване на безработицата ще е доста неприятно.
01 Ноември 2008 03:43
Браво на Радан Кънев.
Колкото по-скоро дойдат булдозерите толкова по-добре за България.
01 Ноември 2008 04:46
Само преди 9 месеца министърът на икономиката обяви комбината в Кремиковци за "една от най-важните части на България


Сега е подходящия момента за отрезвяване. Ако някой министър още не е забелязал - светът е рецесия!
След леката финасова кризичка, дето уж не ни засяга, цените на металите паднаха. Щом при рекорните цени допреди месеци Кремиковци беше на загуба, вече няма дори теоретичен шанс да излезе на печалба.
01 Ноември 2008 06:54
Звучи прекалено хубаво, за да е истина, а у нас такива неща не се случват; ще повярвам когато видя булдозерите.
А ако заедно с булдозерите видим и 100, 000 плебеи с бохчите натоварени на влакове и автобуси в посока родните села - тогава пей, сърце!
01 Ноември 2008 07:04
Закриването на Комбината касае националната сигурност!!
Ако трябваше да се затваря, трябваше да стане отдавна-сега е престъпление и то голямо!!
И друго-двадесетина години минаха-чавдарците ужким загубиха мощ ама не са!!!Трябваше да го преместят я в Бургас я в Лом я в Свищов-досега къде зяпаха!!!
01 Ноември 2008 07:13
Съгласен със всяка дума на Автора.Този тумор трябва да се изреже най-сетне и този момент макар и закъснял не трябва да се изпуска.Само някаква външна сила може да раздвижи Блатото.Сега това е Кризата-дано да е за добро!
Както е казал Катон-Аз мисля че Кремиковци трябва да бъде унищожен!
01 Ноември 2008 08:22
Виртуалните , витиеватите , фантазните , празните приказки са много хубаво неща.Хубаво защото осигуряват терен за лакардии .Лошото е друго.Обективните процеси са други и ще бъдат други.
Кремиковци и топлофикацията имат една единствена допирна точка-точенето на пари , като от каца със зеле. По точното е друго , от кацата в която българите са натикани като зелки , от криминалните типове-капутетата , за да бъдат превърнати след това в зелник.
Двадесет години след криминалният преход , двадесет години след като са смъкнати много кожи и отмъкнати много милиарди , грешката била в , , структурата на българското стопанство.”Голямо откритие , в момент в който дори доматите и ябълките не са български и когато яловият капутализъм клинци не може да произведе.

Наивна теза.Само като скрап Кремиковци струва милиарди и те ще се извличат десетки години.Така че ще съществува още десетки години.Пък има и друго.За един пробит долар не беше продаден само Кремиковци, а бяха продадени ХИЛЯДИ , ХИЛЯДИ декара от най перспективната земя и територия.Да спра до тук.По една причина.Зелките , зелките в тази страна свършват , зелник няма от какво да се прави .

Няма полза от поредните тези и хипотези .Няма полза от поредните крясъци на айдуците и яловите в манерките капутета.Процесите вече са повече от обективни.Днес ги наричат криза.Утре пък ще ги наричат нещо друго.

Толкова е акъла в манерките на капутетата.Обаче , този път , яловият им интелект и криминалните им наклонности са обречени.Проблемите тепърва започват , сега започват.Процъфтяващият капутализъм се дави в собственото си БЛАТО.А какво предстой да става , това не ми се казва.

01 Ноември 2008 09:03
Откога в Елин Пелин има парно? От София се гледа на изток за да се види Кремиковци.
Има и липсващи елементи от мозайката, като например кой е купил много евтини земи наоколо и чака спирането с нетърпение. Не е лошо да се отбележи мимоходом и колко ще е сметката от закриването, както и кой ще я плаща.
Без никаква любов към металургичното чудовище.
01 Ноември 2008 09:14
Но печалбата никога не е била цел на българската социалистическа индустрия.

Важното беше работа да има, кой ти търси ефективност...
За да има ефект, трябва не 100 000, а 900 000 да се изнесат в посока родните села, но за съжаление в Кремиковци работят само 10.
01 Ноември 2008 09:22
exit strategy
и - изпълнение.
01 Ноември 2008 09:24
Статияата ни дава едната страна на монетата, другата беше дадена в един безплатен вестник - кой срина "Кремиковци" вместо да го оздрави, а това бе казано в прав текст - "Мултигруп", който го източваше и след това браво Ваньо браво Костов, който го продаде за един долар на една незначителна фирмичка на Валентин Захариев, която трябвало да изплати дългове за около 300 милиона!!!!??? и да инвестира около 600 милиона!!!!???, след което държавата наля около 200 милиона и накрая Кремиковци беше продадена за 300 милиона и Захариев стана милионер, а зад него сигурно и този, който му я подари.
В света има много стоманодобивни комбинати, които не са до рудни находища. Че мястото на комбината е сбъркано няма спор, но от сегашна гледна точка. Той е проектиран през 1956г., когато у нас почти нямаше минни инженери - тогава се създаваха различните институти, включая и Минно-геоложкия. Намерените находища от лимонит залъгаха нашите специлисти, които излъгаха правителството, че стават за получаването на стомана. Същото се отнася и за въглищата. По това време думата ЕКОЛОГИЯ не съществуваше нито на Изток нито на Запад. Тя се появи през късните 60-те и 70-те години.
01 Ноември 2008 09:42
За трети или четвърти път в последните дни ще кажа, че здравите сили изпускат голям шанс. Ето сега е моментът да се обединят всички фенове на социализЪма, комунизЪма и други -изЪми, да направят една кооперация или комуна, да вземат гордостта на социалистическата индустрия за левче и да ни покажат как се прави производство, икономика, опазване на околната среда, социална политика и още много други хубавини, за които досега само ни говорят.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
01 Ноември 2008 09:50
Браво на Радан Кънев.
Наистина в момента имаме златния шанс Кремиковци най-сетне да бъде изравнен със земята.
01 Ноември 2008 09:58
Автора!
Най-свидната рожба на българо-съветската дружба!
Коксови батерии в Софийското поле гарантиращи богат коктейл от отрови.
01 Ноември 2008 10:26
Няма какво да се добави.
Браво на Автора
01 Ноември 2008 10:48
Писна ми,
доста тъповата статия, от която просто лъха на непознаване на нещата, но с голяма доза популизъм, който се харесва на тези дето обикновено виждат света черно-бял.

Редактирано от - Писна ми на 01/11/2008 г/ 10:48:53

01 Ноември 2008 11:12
Значи другарю "Писна ти" съветското коксово производство не произвежда отрови?
Странна аднака...
01 Ноември 2008 12:47
Авторът е безусловно прав
В заглавието си редакцията е дала отговора на проблема с пет български думи. Във форума имаме повече свобода и можем да го изразим с три
"Кремиковци"esse delenda!
Няма съмнение, че програмата за ликвидиране на "Кремиковци" и за рекултивиране на тази част от Софийското поле ще бъде дългосрочна и скъпа.
Лично аз нямам съмнение, че и по тази програма ще се краде като за световен рекорд. Освен ако не бъде конституирана и управлявана като европейски проект.
Не можем да се съмняваме обаче и в простия факт, че каквато и да е програма за възстановяване ще бъде по-евтина от постоянното генериране на огромни загуби. Не съм напълно сигурен в точните им размери, но от различни публикации съдя, че става въпрос за по 100 милиона лева ежемесечно. Плюс катастрофални екологични, здравни, енергийни и социални проблеми.
Има още три важни въпроса, на които следва да се търсят отговори.
Първо: Възможна ли е ситуация, при която "Кремиковци" ще създава поне някакви ползи за обществото? Считам, че категорично не. Комбинатът е замислен и проектиран да работи в условия, които никога повече няма да възникнат. Беше елемент от разделението на труда в СИВ. Какво получаваше от това? Например, природен газ по вече немислими цени. Днешната цена на газа за "Кремиковци" е 538, 66 лева/1000 куб. м без ДДС. Цената за промишлените ни предприятия през 1989 г. бе 6, 47 лева. Тогавашните руски експортни цени бяха 60-70 долара. България също не купуваше газ по "шес и педесе". Съгласно Ямбургската спогодба ние трябваше да инвестираме около 1, 2 млрд. преводни рубли (600 млн. за строителство в СССР, 420 млн. в машини и съоръжения, останалото кеш) и да получим 12 млрд. куб. м газ. Казано накъсо, за "Кремиковци" работеха "Газстроймонтаж", "Главбулгарстрой" и още много други предприятия. По аналогични схеми и на аналогични цени комбинатът получаваше железна руда (в Железногорск на КМА работеха почти толкова българи, колкото и в "Кремиковци", въглища и пр.
Второ и трето, след малко.
[/center]
01 Ноември 2008 13:45
ЗАТВОРЕТЕ КРЕМИКОВЦИ ДНЕС И СЕГА!

ИСКАМЕ ЧИСТ ВЪЗДУХ ! НЕ ИСКАМЕ ДА ДОТИРАМЕ ПЕЧАЛБАТА НА ВСЕВЪЗМОЖНИ "ИНВЕСТИТОРИ" !
ДА СИ ИЗНЕСАТ ТОВА ПРОИЗВОДСТВО В СОБСТВЕНИТЕ СИ СТРАНИ ЩОМ ИСКАТ ДА ИНВЕСТИРАТ - ДА НЕ РАЗБИРАТ ПОД ИНВЕСТИЦИЯ ИЗНАСЯНЕ МРЪСНОТО ПРИЗВОДСТВО В СТРАНИ С КОЛОНИАЛНА ПОЛИТИКА, ЕВТИНА РАБОТНО РЪКА И КОРУМПИРАНА АДМИНИСТРАЦИЯ !
01 Ноември 2008 14:12
Основното е: Държавата няма пряко отношение към производството в едно частно предприятие. Нейното задължение е само да следи за спазване трудовото законодателство, екологичните и санитарни норми и съблюдаването на икономическа нормативна база. Нейно право е да прибира дължимите данъци, такси, мита и др. При драстично нарушение на българското законодателство от страна на частното предприятие държавата е длъжна да го лиши от правото му да действа и съществува. Наливането на държавни пари, под каквато и да е форма, в частно предприятие според европейското законодателство се нарича "недопустима държавна намеса".
Така че, "Кремиковци", който трови двумилионния столичен град и изяжда квотата на България за вредните газове изпуснати в атмосферата, който е явно нерентабилен и неконкурентноспособен, който не плаща с месеци заплати на работниците, който дължи стотици милиони на други държавни и частни предприятия като задлъжнява все повече и повече, и от който държавата няма никаква полза понастоящем и в перспектива - няма право на съществуване.
--------------
Защо ривете? Нали ривахте точно за това!
01 Ноември 2008 14:41
Не съм специалист, но съм убеден, че комбината трябва МАКСИМАЛНО БЪРЗО да бъде ликвидиран.
Маркс е прав, че преди половин век е било нормално да бъде издигнат в голямата епоха на мерене на пишки, но днес той си е икономически тумор, да не говорим за екология.
Пак като неспециалист - четох за предложението Кремиковци да бъде ликвидиран чрез "самоизяждане" - т.е. - да произведе каквото може от собствените си части, нарязвайки ги на скрап до последната пещ. Звучи ми адски ефективно в днешната така или иначе кофти ситуация.
Има ли някой специалист тук, който може да даде инфо ЗА-тата и ПРОТИВ-ите на такова решение?
Впрочем каквото и да стане две неща са сигурни - ще има загуби и ще има лапане...
01 Ноември 2008 14:49
Второ: Представлява ли "Кремиковци" елемент на националната ни сигурност? Да, но не в смисъла, влаган от "другарите". При условията, за които стана дума по-горе, комбинатът е бил част от системата за икономическа и военна сигурност на СИВ/Варшавски договор. Планове и баланси на междуотраслови и международни връзки, дългосрочни програми за международно икономическо сътрудничество (като Ямбург, за който споменах), относителна независимост от конюнктурата на световните пазари, пълна независимост от външни доставки на стомани и други стратегически материали. Всичко това - добро или лошо, отдавна го няма.
Днес бързото ликвидиране на "Кремиковци"-те и прочее "Топлофикации" е въпросът на националната ни сигурност. България е в демографска спирала на смъртта. Пред младите хора стои страшен въпрос "Дете или жилище?" Какъв човек трябва да си, за да: а) позволиш прахосването на многомилиардни средства за построяването на 300-400 хиляди апартамента по морето и джендемите; б) да имаш парите, земята, властта и да не построиш едно държавно или общинско жилище за младоженци, при това с гарантирана рентабилност; в) да продължаваш субсидирането на структурните язви?
Трето и най-важно: Как да стане? Времето е най-ценният от ресурсите. Очевидно е, че измислената ни "демокрация-бюрокрация" е абсолютно негодна да го управлява. Освен това, решаването на всички обществено-важни въпроси умишлено е блокирано от множество частни (в смисъла на палиативни, изкористени и разнопосочни) решения. Аз смятам, че е необходим извънреден-отменящ нормите, които му противоречат и специален закон "За защита на младите семейства". В него да се включи раздел за целево урбанизиране на производствени зони и земеделски земи. Считам, че такъв закон ще намери подкрепа в обществото и в европейските структури. Без извънредни и надпартийни мерки ние просто ще изчезнем като народ. Не зная за кого как, но лично на мен ще ми бъде жал.
01 Ноември 2008 15:28
Писна ми,
много елементарно се разглежда Кремиковци и в статията и в коментариите. Слага се от едната страна само лошото от Кремиковци, а от другата страна само доброто, ако Кремиковци се затвори и се "разсъждава"- кое е по-добре, лошото или хубавото, след което човечеца се възторгва от прозрението си - хубавото било по-добре. Всъщност около Кремиковци има "игрички", както и прикриване на предишни "игрички". Тук става въпрос за много пари, доста повече отколкото за всяка друга фирма в България, т.е. както винаги въпроса е в парите. Никакви екологични и там подобни критерии няма в случая, освен в главите на вярващите в Снежанка и седемте джуджета.
01 Ноември 2008 15:43
Капитане далечно и подводно плаване,
Аз също не съм специалист, но мисля че в идеята за самоизяждане на "Кремиковци" има смисъл. Най-малкото ще смекчи удара за освобождаваните хора. Пък и според мен не пречи за реализирането на каквато и да е цялостна програма. Рискът е в загубата на време.
Радикалното действие е за предпочитане. Вземе ли се генерално решение, обезпечи ли се финансово и хората могат да останат и да работят дълги години по възстановителната програма, и скрапът може да се продава изгодно на други. Не забравяй, че "Кремиковци" е във фактическа ликвидация. Следва да прави нови дългове, за да произведе каквото и да било. Това едва ли е възможно. Освен това, към момента е неизвестно каква точно е масата на кредиторите и какъв е истинският ред за възмездяването им. Може да се окаже, че за пореден път ще пълним гушите на разни крадци.
01 Ноември 2008 15:58
Не забравяйте, че със своите 25% миноритарен дял държавата, сиреч ние, също продължаваме да трупаме дългове. Как се оформя това съотношение счетоводно, обаче, само Господ и тези които продължават да източват комбината знаят.
01 Ноември 2008 16:10
Писна ми,
За колко пари все пак става въпрос. "Нефтохим"-ът беше продаден за около 300 млн. лева, по днешни цени. Дълговете на "Кремиковци" са един милиард и 300 млн. лева и не могат да бъдат покрити от остатъчната стойност на няколко такива комбината. Играта и апетитите са към земята. Земята или по-голямата част от нея засега е в ръцете на държавата, която е най-големият и първостепенен кредитор. Най-важното нещо - цената на земята е в ръцете на държавата. Нека обяви, че ще направи един-два комплекса на добре избрани места-частна държавна собственост и ще видиш колко бързо хиените ще загубят 90% от интереса си. Освен това, пътната/уличната инфраструктура по закон могат да бъдат само публична държавна/общинска собственост.
Ще ти кажа нещо, без да искам да те обидя. И на мен ми писна собственостите да бъдат равнопоставени по конституция, а неизменно да става така, че частната собственост на избран кръг престъпници винаги да получава предимства.
01 Ноември 2008 16:10
Към абсурдите при планирането на Кремиковци да добавим и липсата на вода - голям водоем - и затвореното котловинно поле.

Към абсурдите на соц планирането - и моноцентризма, всичко да се трупа в София.
01 Ноември 2008 16:17
Към изводите в статията почти няма какво да се допълни, освен, че горните изводи са известни на всеки потенциален "купувач". Следователно, който досега е купил и за в бъдеще ще поиска да купи Кремиковци, никога не е имал и няма и да има намерение да разчита на печалби от производствена дейност. Не вярвам и да е търсил "структороопределящ" обект в портфолиото си. Следователно, или разчита на печалби от разграбване на съществуващите ресурси, или разчита да си върне инвестициите чрез извиване на ръцете на държавата използвайки работниците, профсъюзите и обществото като цяло за маши. Продаването на Кремиковци вместо незабавно затваряне беше не-по малко престъпление от създаването му. Резултатите и от двете действия бяха предвидими и очевидни даже, уви.
01 Ноември 2008 16:18
В.Лянча,
Не си прав за равнопоставеността на различните видове собственост в Конституцията на РБългария. Само частната собственост е обявена от Конституцията за "свещена и неприкосновена", а за държавната нищо подобно не се и споменава.

Редактирано от - Zmeja на 01/11/2008 г/ 16:39:26

01 Ноември 2008 16:26
За да бъда по-точен и конкретен.
Конституция на Република България
......
Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.
(2) Собствеността е частна и публична.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
(4) Режимът на обектите на държавната и общинската собственост се определя със закон.
(5).......

01 Ноември 2008 16:50
Горянин,
Туше и благодаря! Навежда ме на някои мисли. Ама нема да ги споделям, преди да съм изчел Конституцията от кора до кора.
01 Ноември 2008 17:02
Змей,
Благодаря!
Прочетох, почнах да псувам, пък по едно време си рекох: Маамустара, прав е Манрико да ни попържа - и конституцията си не четем като хората. Кой ми е крив, че не съм надникнал?
Пишат си хората каквото им е изгодно, а ние вярваме, че имаме закони.
01 Ноември 2008 17:05
Маамустара, прав е Манрико да ни попържа
Айде сега, и ти почна с фичовщини. Кого и кога съм попържал? Само питах за пореден път що не се обединят всички леви, комунисти, социалисти и т.н., да направят една кооперация, да го вземат Кремиковци (в момента биха го дали на всеки, който го поиска) и да ни покажат как се върти производство.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
01 Ноември 2008 17:08
Тъпо говедо:
"А ако заедно с булдозерите видим и 100, 000 плебеи с бохчите натоварени на влакове и автобуси в посока родните села - тогава пей, сърце!"


Забелязвам че Йосиф Висарионович Сталин се е преродил като патриции на име Тъпо говедо.
01 Ноември 2008 17:11
Писна ми,
доста тъповата статия, от която просто лъха на непознаване на нещата, но с голяма доза популизъм, който се харесва на тези дето обикновено виждат света черно-бял.

Пискуне, когато кажеш, че нещо е "тъповато" и пр. - барем един аргументец се дава - не знаеш ли?
Иначе - изказалият се отдава главно на пищене, т.е. - изпуска въздух под налягене през тесен процеп
01 Ноември 2008 17:26
Само питах за пореден път що не се обединят всички леви, комунисти, социалисти и т.н., да направят една кооперация, да го вземат Кремиковци (в момента биха го дали на всеки, който го поиска) и да ни покажат как се върти производство.


Манерчо, Манерчо, ми те комунетата вече няколко пъти го врътнаха тоя номер за последните 19 години! И няколко заслужили червени фамилии добре намазаха филиите покрай "въртенето" на славния комбинат.
Сега не щат, защото всичко е изпапкано и няма далавера. Е, ако с глупостта си допуснем отново да бъдат дадени държавни гаранции за поредните заеми, т.е. - някой да "оправя" завода за наша / на данъкоплатците/ сметка - веднага ще се появи и съответния правилен спасител.
Същата глупост ще извършим, ако при фалита на предприятието дълговете ги платим ние, а после тарикат-спасителите намажат от златната земя на Кремиковци.Защото последната далавера с комбината е именно земята му.Според всички спецове по градоустройство, София е ненормално планиран и развит град - "луксозните" квартали са забити на северния склон на Витоша, докато златната слънчева земя пред линията на Стара планина червените идиоти са опушили с фабрични комини. Е, понеже възможностите за развитие на града на Юг са по същество изчерпани - ще се обърне поглед към хубавите части, т.е. - северната дъга.Ако се премахне Животното Кремиковци - цената на земята там ще скочи десетократно, а оня който е "спасявал" и прилапал територията ще бъде благославян вечно.
От наследниците си
А ние пак ще гризнем дръвцето!
01 Ноември 2008 17:27
alin:
"За да има ефект, трябва не 100 000, а 900 000 да се изнесат в посока родните села, но за съжаление в Кремиковци работят само 10."


Още един/една привърженик/привърженичка на сталински тип преселване на големи човешки маси. Задава ли си този/тази привърженик/привърженичка, както и Тъпото говедо въпроса, като как така в развитите държави селското население е под 4-5 % от цялото население и това население храни цялата държава? Псевдогражданите предлагат към сегашното селско население да се заселят принудително още стотици хиляди българи. Едно време /преди тридесетина години/ обработваемата земя в България доколкото си спомням възлизаше на 47 милиона декара. Един милион активни българи в българското село означава за всеки средно 47 декара земя за обработване. Какъв простор за разгръщане на съвременните производителни сили в тези "огромни" парцели! /няма да се спирам на това колко от тези милиони декари вече са престанали да бъдат обработваема земя/.
Мислете преди да пишете, умници с умници такива! Защото инак по компетентност сте по-долу дори от Станишев.
01 Ноември 2008 18:48
Точно така е, Тотале!
От юг-югоизток София е ограничена от леглата/разливите на Искъра и реката, която тече от яз. Огняново и се влива в него преди Нови Искър. Това е приблизително многоъгълника Бусманци-Требич-Н.Искър-Негован-Челопечен е-Д.Богров-Равно поле. Наноси, мочурища и високи подпочвени води. През 2005г. бяха залети повече от два месеца, независимо от дигите.
Хубавата земя е между този многоъгълник и Стара планина. Тя е в землищата на Подгумер, Войнеговци, Локорско (там и в момента много "другари" имат имоти, въпреки че комбинатът им е съсед. Преобладаващите ветрове в София са север-северозападни, пък и най-гадните комини са в източния край на завода. По тази причина въздухът в Лозен е по-мръсен, отколкото в Локорско.), Кремиковци, Ботунец и Г.Богров.
"Кремиковци" е най-апетитната хапка: 35 хиляди дка, инфраструктура, близост до магистрали ("Люлин" и "Хемус", транспортни връзки във всички посоки. Ясно е, че всички мършояди са в делириум. Въпросът е, че т.н. "държава" може да отработи проекта по два начина. Единият е както досега всичко да бъде изплюскано тутакси, нищо че след едно-две поколения просто няма да има кой да живее по тези места. Другият е европейският.
01 Ноември 2008 19:23
Хубаво е, че доста народ почнал да мисли като данъкоплатци, демек следовници на Шакото. Във връзка с последните световни събития земите край Кремиковци не ги бройте за далавера следващите десетина години.
01 Ноември 2008 20:13
Преди за застроява Кремиковци, София да урбанизира пущинаците северно от Централна и Сточна гара и Подуене. Влизането в София от м-ла Хемус е като в африкански град.
01 Ноември 2008 20:37
Писна ми,
много елементарно се разглежда Кремиковци и в статията и в коментариите. Слага се от едната страна само лошото от Кремиковци,


Ааааааа - сензация!
Имало и хубаво в Кремиковци!
Кажи, бе, баце - какво му е хубавото на тоя смърдоч?
Кажи!
01 Ноември 2008 21:04
От юг-югоизток София е ограничена от леглата/разливите на Искъра и реката, която тече от яз. Огняново и се влива в него преди Нови Искър. Това е приблизително многоъгълника Бусманци-Требич-Н.Искър-Негован-Челопечен е-Д.Богров-Равно поле.


Мисля, че посочените населени места са северно, североизточно и източно от София. Погледнете на картата.
01 Ноември 2008 21:07
Убавото на Кремиковци го изцоца МГ .
За простио пискун остават оранжевите пушеци.
Оранжевооо полееето , оранжевооо небеееетоооо, оранжеви мушички оранжево бръмчат .
01 Ноември 2008 22:51
Никола Цанев,
Така е, север-североизток. Мой лапсус лингве или как трябва да се каже. Благодаря ти.
01 Ноември 2008 23:38
Чичо Фичо,
Точно там са някои от ограниченията, за които говорим с Total-а. Ако отвориш Общия устройствен план на sofia.bg и "тръгнеш" от Околовръстното по Ботевградско шосе, ще видиш:
- от южната му страна (отляво, за да не сбъркам пак ) е зоната на Летище София и сервитута му. Показана е в сиво. Започва малко след караулката и свършва почти до Подуене. Летището е около 6 км от ограда до ограда. От западната ограда до Слатина е циганският квартал "Христо Ботев". Изцяло незаконен, защото е в сивата сервитутна сона на аерогарата;
- от северната са комплексите Левски, Стефан Караджа, Хаджи Димитър и Сухата река. Последните два са вече в зона "С" на София. Северно от Левски и Стефан Караджа започва разливната зона на Искъра, за която стана дума.
Гарите "Подуене", Централна и "Север" са почти непрекъснат ж.п. район. На север от него са почти непрекъснати производствени зони. Там урбанизацията върви много бавно. Най-големите проекти засега са: жилищно строителство на мястото на бившия завод "Мраз", което (уж) ще започнат братя Василеви и американо-испанският проект на "Риофиса". Последният предвижда изграждането на небостъргач точно до пероните на Централна гара, на мястото на бившия вагонен завод. Строителството още не е почнало, та гледайте да оправите по-бързо нещата на Уолстрийт
02 Ноември 2008 01:26
"Кремиковци" е лицето на структурните дефекти на българската икономика.

Поправка: "Кремиковци" е лицето на структурните дефекти на българо съвецката дружба
02 Ноември 2008 08:23
"Кремиковци" имаше своето голямо значение за икономиката ни когато България се индустриализираше, когато се строяха наши, български заводи и комбинати, когато можеше да се внасят от СССР енергоносители, вкл. въглища и кокс в огромни количества на символични цени, когато България беше фактор в Близкия изток и имаше сигурни доставчици на железна руда, когато имаше собствен морски и речен флот и сигурен железопътен транспорт, когато под екология се разбираше преди всичко онзи природен кръговрат на вещества и енергия осъществяван от продуцентите от различен ред в хранителната верига и едва ли не основен проблем на екологията ббяха евентуалните последици от пренасянето на големи количества биомаса от една екосреда в друга. На практика нямаше българско предприятие от който и да бил отрасъл, което да не опираше в дейността си до продукцията или функционирането на "Кремиковци".
Сега всичко това е минало, както и ползата от МК"Кремиковци".

Редактирано от - Zmeja на 02/11/2008 г/ 08:44:13

02 Ноември 2008 09:10
Mitev, аз съм си от село, бе
Просто давам идея как да се махнат задръстванията от София, и уточнявам, че закриването на Кремиковци няма да осъществи тази цел
02 Ноември 2008 10:03
Mitev
...
Мислете преди да пишете, умници с умници такива! Защото инак по компетентност сте по-долу дори от Станишев.


Mitev, преди да раздаваш квалификации се опитай да се погледнеш отстрани. Аз няма да ти кажа как ми изглеждаш на мен за да не се обидиш. Все пак, а по-кротичко и по-скромничко, ай
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД