:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,857
Активни 610
Страници 18,760
За един ден 1,302,066

Слушаме ЕС, щом е за сметка на народа

Всякакви указания се изпълняват експресно, стига да не смущават недосегаемите
Светослав Терзиев
"Вижте положителното, стига сте ровили в скандали!", призоваха нееднократно медиите президентът Георги Първанов, премиерът Сергей Станишев и вицепремиерът по еврофондовете Меглена Плугчиева. Прави са, защото животът се състои не само от лошотии. Нека покажем и добрите европейски практики у нас, че да ги забележи Еврокомисията, която ни пише все мрачни доклади.

Ярък пример ни дава председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов. Той се бори напоследък за интересите на потребителите на ток. Гледа как е в Европа и спуска разпореждания на доставчиците. Взе на мушка чешката компания ЧЕЗ, която отчита потреблението на ток на три месеца, но събира пари всеки месец по преценка на око. Не е честно сама да решава колко да бърка в джоба на клиентите си, а после им уравнява сметките. Така те не могат гъвкаво да регулират потреблението си според текущите нужди и доходи. Затова пък доходите на компанията се стабилизират.

Шушулов задължи ЧЕЗ да спре некоректната си практика и да отчита тока всеки месец. Ето нещо добро в държавата, смятана в Брюксел за куцаща откъм административен капацитет. Шушулов е капацитет с европейски размах. Но точно когато потребителите се зарадваха, че ще усетят благина от членството на държавата в ЕС, той се изметна: Не мога да накажа ЧЕЗ, ще имаме проблеми в Европа! Компанията била на чешката държава, която от 1 януари 2009 г. поема за шест месеца председателството на ЕС. И какво от това? Да не би да е получила имунитет срещу санкции за нарушения?

Само хора, лишени от европейско мислене, не виждат връзката между едното и другото.



Държавата се пече на брюкселски огън



заради организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта. Догодина градусите ще се вдигнат, защото точно по времето на чешкото председателство ще излезе през февруари междинният доклад за България на Еврокомисията и ще бъде написан в почти окончателен вид третият годишен доклад, който ще бъде огласен през юли. От тези документи зависи дали страната ще бъде наказана с предпазна клауза. Властите се помайват да изловят бандитите, защото те съчетават кражбите си със спонсорство на високо равнище. С малко снизхождение и ходатайство чехите биха могли да смекчат критиките. Не се знае дали имат такова намерение, нито дали могат да въздействат върху ЕК. Но за доброто на държавата, или по-точно на нейната върхушка, може да се направи някой жест за сметка на народа.

Така мисли Шушулов, а и не само той. Политиката на три поредни правителства от предприсъединителния период и от първите две години членство в ЕС показа, че няма жертва за сметка на народа, която да не е правена експресно, щом така е искал Брюксел. Давани са жертви и дори когато е имало само подозрение, че са заради европейската интеграция. Присъединителните преговори бяха водени с ясното съзнание, че на народа ще му стане трудно. Но той трябваше да трае за свое добро. Така бе дадено съгласие за бърза смяна на лични документи и на регистрационни табели на колите, за постепенно изравняване на задължителни застраховки и акцизи, за скоростно спиране на дребни производства, останали извън европейските нормативи, за продължително ограничаване на достъпа на българи до чуждите трудови пазари и пр.

Най-паметният символ на тази



жертвена политика



бе почти безгрижното съгласие за затваряне на четирите "малки" блока на АЕЦ "Козлодуй", които след това послужиха като основание за неспирно вдигане на цената на тока. Без задръжки бе пожертвана и традиционната утешителка на българина - домашната ракия, обложена с акциз, както било навсякъде в Европа. Последваха още много примери на послушание на властите под европейски натиск за сметка на народа. Стане ли дума за подпомагане на закъсали производители и за намеса на държавата в критични моменти за определени отрасли, първият отговор е: ще питаме Брюксел или Брюксел не дава. Такъв отговор напоследък чуха животновъди, металурзи, столичната топлофикация, както и всички, които настояват за повишаване на заплатите, защото Еврокомисията била разтревожена от бързия растеж на доходите в България.

Държавата обаче не показва подобна изпълнителност, когато Брюксел й казва да излови босовете на организираната престъпност и корумпираните бивши и настоящи министри. Макар и да е



притисната в европейския ъгъл,



тя намира какви ли не основания пред ЕК, за да протака. Всяка жертва за сметка на "недосегаемите" се прави много пестеливо, сякаш става дума за най-ценния национален капитал. Властите се оправдават, че още не са усъвършенствали достатъчно законодателството, че институционалните реформи не са довършени, че кадрите се нуждаят от обучение, че казусите са сложни, че комуникацията е лоша и че в крайна сметка резултатите не могат да дойдат веднага.

Парадоксално е, че точно когато български комисар бди за защита на потребителите в Европа, Шушулов съветва българските потребители да стискат зъби въпреки очевидното им ощетяване. От народа се иска поредната жертва, за да не се влоши положението на главните виновници за злепоставянето му в Европа. Това май трябваше да е пример за положителна практика, но изглежда пак не се получи.
Снимка: Велислав Николов
Шефът на ДКЕВР Константин Шушулов едва не награби ЧЕЗ, но се спря заради европейското бъдеще на родината.
41
3619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
01 Ноември 2008 02:30
Това не е ли опит за вкарване на чехите в корупционна схема? Услуга за услуга?Какво ли друго да измисли Шушулов?
01 Ноември 2008 03:52
Много добра статия на Светослав Терзиев.
01 Ноември 2008 05:45
Ся, к"во сте се заяли с човека? Ми и той е потребител...Знайно е от време оно - всеки потребява к"вото има - един власт , други праз...
А авторът продължава все тъй - Бавничко, но упорито и постоянно...Бод подир бод...шев подир шев...да тропосва раираната дрешка на българските "будители"..
P.S. ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ БЪЛГАРИ

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
01 Ноември 2008 07:53
за статията. Право куме в очи.
Във в. Стандарт, който чета след СЕГА, никога не можеш да прочетеш такива статии. Там пускат само захаросони карета за чалгаджийки и мафиоти, наречени гръмко фолк диви и бизнесмени. СЕГА е пример за достойна публицистика.
01 Ноември 2008 09:24
Като изключим трети и четвърти блок на АЕЦ, за които можеше да се договори по-голяма отсрочка аз поне не виждам нищо лошо от това, което сме приели под натиска на ЕС.
Така бе дадено съгласие за бърза смяна на лични документи и на регистрационни табели на колите, за постепенно изравняване на задължителни застраховки и акцизи, за скоростно спиране на дребни производства, останали извън европейските нормативи, за продължително ограничаване на достъпа на българи до чуждите трудови пазари и пр.

Този цитат се нуждае от уточнение. Първо, далеч не всички страни в ЕС пристъпват към смяна на вече издадените лични документи и регистрационни табели. По летищата може да видите например италиянски лични карти от стария образец. Ирландските шофьорски книжки също не са по ЕС стандарти. Това си беше престараване на нашето правителство с цел облагодетелстване на фирмите, спечелили търговете. Е, сред тях няма случайни. Второ, приемането на европейските стандарти за храните и стриктният контрол са в полза на потребителите и въпреки това има много да се желае по отношение на качеството на млечните и месните продукти, например. Трето, половината от страните на ЕС (дори и Норвегия) позволиха достъпа на българи до трудовите им пазари. Друга част легализираха работещите до момента. Част от другите страни (Германия, Великобритания) имат сериозни облекчения за висококвалифицирани специалисти и наемането им на работа не е проблем.
Стане ли дума за подпомагане на закъсали производители и за намеса на държавата в критични моменти за определени отрасли, първият отговор е: ще питаме Брюксел или Брюксел не дава.

Остава да добавим, че за спасяването на закъсалите производители плаща целият народ. Както досега плащаше и продължава да плаща за "Кремиковци". Колко закъсали и за какво време могат да се държат на изкуствено дишане за да "създавали заетост". Целта на реалната икономика е да произвежда продукция, а не да държи работници на щат.
01 Ноември 2008 09:41
Тя работата тогава била много проста. Щом като управляващите толкова много слушат Брюксел , тогава вината за организираната престъпност и корупцията по високите етажи е на Брюксел !!!!!!!!!! Ясно е, че ако Брюксел се разпореди КАКТО ТРЯБВА по тези въпроси нашите ще го изпълнят, но сега разбираме, че Брюксел не го е направил. Какъв е извода , че като се разпорежда само в тежест на народа и в полза на управляващите Брюксел не е с НАРОДА а с БАНДИТИТЕ!!!!!!!!!!! Брюксел има вурху какво да се замисли!!!!!! Трябва да му стане ясно, че нашите БАНДИТИ, колкото вредят на народа сто пъти повече вредят на БРЮКСЕЛ!!!!!!!!!!!!!
01 Ноември 2008 09:53
На Светослав Терзиев
Наистина не трябва да вярваме на нашите управници, когато "цитират" Брюксел! Пример: Наскоро се опитаха да унищожат един от малкото пречещи им да крадат безогледно и действащи в полза на народа закони - ЗДОИ, уж защото така искали от ЕС! Обаче съответната еврокомисия беше сезирана и го каза в прав текст: не пипайте този закон! И закона (с усилията на ПДИ и граждани, разбира се) оживя! До кога - ще видим... Може би до следващото "така искат от Брюксел"?

Редактирано от - Пламен Пенев на 01/11/2008 г/ 09:55:03

01 Ноември 2008 12:54
01 Ноември 2008 13:11
А помните ли как преди 3-4 години се опитаха да вкарат закон, легализиращ хомосексуалните контакти над 14-годишна възраст?
Европа, казваха, го искала.
01 Ноември 2008 13:58
Освен с АЕЦ, същата схема я разиграха с безмитната търговия- вместо да изритат корумпирани митничари и гранични, барабар с около стотина по всички ГКПП куфарни търговци, напълниха гушките на Гърция, Турция и Румъния. Под ужким натиска на Брюксел...
Резултата от това решение - скок на контрабандата на цигари с поне 15 % според представителя на Бритиш Американ Тобако за България- Джон Гилън, бум на контрабандата на горива, която вече е над 30% от общия горивен пазар.
Да не говорим за скрития транзит на цигари и алкохол към Косово.И странно как стана така, че кампанията за затварянето на българските безмитните обекти под флага уж на Брюксел , съвпадна с признаването на Косово - държава, която е без икономика, но с контрабанда на алкохол и цигари....? И която няма как да изплати оръжейните си доставки, освен с този тип "икономика" -цигари и алкохол.
Та такива ти работи с Брюксел....
01 Ноември 2008 14:04
Невежеството не е аргумент , Господа ... Със сичкото му при нас , по-добре ще е управниците си да удрим , дето и умишлено ни държат в него , отколкото Брюкселя , дето е само в осветлението на писта , която дарява шанс на общината ни /по Радичков/ , живи да кацаме ... Повече помислете , че и ти , г-жа Круела от горния етаж , с нищо лично ...

01 Ноември 2008 14:08
Да ме звиниш , УНИВЕРС , стига да не си от партийния тип ...

01 Ноември 2008 14:09
Баф и поправка : УНИВЕРС ...

01 Ноември 2008 14:17
Рядко дебилски гаф на Шушулов. Той не само насажда антиевропейски предразсъдъци. С това той просто ни заявява, че няма намерение да върши работата си по отношение на ЧЕЗ и ни хвърля в недоумение, какво да го правим. Вече нямаме председател на комисията за надзор върху комуналните услуги. Ако иска да каже, че изпитва върху себе си политически натиск, който му пречи да изпълнява задълженията си и не му стига кураж, ами тогава да подаде оставка. Не сме го вързали. Ще се намери друг с по-здрави нерви. Не можеш изведнъж да ти хрумне да си изтълкуваш собствените служебни задължения в посока намаление. Интересно че не си изтълкува и заплатата в посока понижение. Пък и вече станаха доста министри по европейските въпроси /3 на брой/. Аз няма да се обявявам за такъв, ако Шушулов обещае да него прави.
01 Ноември 2008 14:22
Никак не е лесно , Господа , но се налага да ударим , не само днешните управляващи , но и всеки кандидат за мястото им , що има усилието си , просто да ги повтори ...

01 Ноември 2008 14:29
Автоцензор, на Шушелов не му трябва политически натиск...
01 Ноември 2008 14:30
Братко Бигъл, бравос!
Предложението за прилагането на почина на Хитър Петър (според други източници - на Настрадин Ходжа) е свежо и приятно.
Не че ще ни спести чупенето на стомната, но поне да ни остане моралното удовлетворение. Все е нещо.
01 Ноември 2008 16:12
Едно време ТЖ казваше, че прави каквото каже "голямата камбана от Кремъл". Тя се премести в Брюксел. Не ми се иска да правя аналогия СССР=ЕСС защото тогава имаше "келепир"- голям пазар, реекспорт, военна продукция и т.н. Сега ни отрязаха от всякъде. Докарахме си маса 'съветници' и ЧЕЗ... да ни 'оправя' тока. И колко още "успешни" приватизации.
01 Ноември 2008 17:29
Stranger,
май прав ще се окаже един дърт комунист, че дори в разкапания си бюрократичен вид соца можеше да надживее западния свят, ако алчния комсомолец Горбачов и кавказкия тарикат Шеварнадзе не бяха им подарили около 560 млн. човека пазар и активи за трилиони, които цунаха с хватката за лошия собственик държавата и корумпирания комунизъм, а после се оказа , че именно ЧЕЗ , БТК/държавни/ и още много примери се оказаха собственици на български активи , гепени на безценица.Еднакви по заготовка, технологични карти и със скъпо струващ ресурс и работна ръка стоки, просто нямаше къде вече да се пласират на западния пазар. Въпросът беше кой -кого във времето....
Вместо да развият новопридобитите пазари на Изток, мултинационалните компании източваха до дъно Източна Европа и сега се питат кво стана.
Ами стана каквата стана - и ще усетите както в САЩ какво стана.
01 Ноември 2008 19:34
Ако дъртите комунисти знаеха какво правят немаше да оставят Горби и Шево да им срутят кочинката.
Па после - кой ни сра в гащите ? Таман ние щехме ние го сторим в гащите на капитализма ако не ни бяха изпреварили ....
01 Ноември 2008 20:27
Точно затова пък младите комунисти изстреляха напред Путин и ко. -
вместо отново някой изкуфял и корумпиран комсомолец или пияндуха като Елцин.
Резултата го видяхме - краят на американската мечта, ябълката, страната на неограничените възможности и прочие алабализми, чрез които с войни и колониална политика цоцоха националните богатства на много държави.
И за тяхната кочинка се намери лек.....И той тепърва започва да действа.
01 Ноември 2008 21:01
Путин и ко. немат нищо общо с разбутването на американската кочинка. Там играят други зурли.
И покрай ужилването на обикновените данъкоплатци в Щатите го отнася " вся остальная сволоч". Медведев си го каза в прав текст оня ден.
01 Ноември 2008 21:26
Да бе, забравих , че с титаните Fl, Olo и прочие, сте много информирани по тази тема.... Не сте в час . По тесни и чести контакти с водещите ви офицери.
01 Ноември 2008 21:35
"Властите се помайват да изловят бандитите, защото те съчетават кражбите си със спонсорство на високо равнище."
Точно и верно казано...Взаимно са обвързани.

Редактирано от - потребител,07 на 01/11/2008 г/ 21:36:22

01 Ноември 2008 23:08
UNIVERS, сопри туй дето го пушиш. Ти не си наясно в кой век сме , за часО изобщо не говорим.
01 Ноември 2008 23:28
Освен ЕС, слушаме Световната банка и МВФ.
02 Ноември 2008 08:52
Няма как, такъв е Светът от поне 1815 година, малките слушкат големите иначе им дърпат ушите! Нашите ги издърпаха 3 пъти яко - 1913, 1919 и 1947 за има няма 40 години, и няколко пъти по нежно, така че трябва да си отваряме очите на четири!
Дърпат ги и в момента щото не вървим къдета и както трябва! Тъпа работа бавно учим!
Така че Шушулов си е прав човекът, санкции на държавната ЧЕЗ, когато Чехия става председател на ЕС??? Глупаво и да го мислите, камо ли да го пишете!!!
02 Ноември 2008 09:07
Ех, Боби!
Ама какво повече да направим?
Освен да последваме примера на мюсюлманите и по пет пъти дневно да се кланяме към Брюксел. Дали и това ще хване дикиш?
Или пак по примера на мюсюлманите да наплавим обрязване (сюнет) на управляващите. Само че на другата глава.
02 Ноември 2008 11:43
Воци, Мацо Мими, Пламен Пенев, Печенег, Автоцензор,
Съгласен съм с тезата на г-н Терзиев и с оценките ви за нея. Считам обаче, че има много други и далеч по-подходящи примери за слугинаж и демагогия в името на "общочов.... европейските ценности".
Няма кой знае какви основания Комисията (ДКЕВР) да навира ЧЕЗ в кучи г.з заради меренето на три месеца. Повече информация и други мнения има в/под статията на 1-ва страница "Гражданите ще засичат електромерите си сами" (от заглавието не става ясно какво ще правят селяните, предприятията, обществените и административните потребители, но нейсе-журналистиката иска жертви!).
После, дали точно това е най-големият грях на Комисията и лично на проф. Шушулов? Погледнете например кошмарната каша с централното топлоснабдяване. ДКЕВР организира кошмара и носи главната отговорност за поддържането и задълбочаването му съгласно Закона за енергетиката (Правомощия на Комисията, чл. 21 и свързаните с него).
02 Ноември 2008 13:20
Не мисля В.Лянча, че ДКЕВР има много общо с "европейските изисквания" освен, че използва стандартната "терминология"... Нали се сещаш? Преди беше "светлото комунистическо бъдеще", сега са "евро-атлантическите ценности"...
Прочее, не мисля, че една чужда мафия може да скубе гражданите в района на местна мафия без да си плаща процента... кому положено...

Редактирано от - Пламен Пенев на 02/11/2008 г/ 13:22:16

02 Ноември 2008 15:15
Там е работата, Пламене, че ДКЕВР регулира един много "европеизиран" пазар - "производство и разпределение на електроенергия, природен газ и вода", по класификацията на НСИ. Европейските елементи в него са по две линии:
- фирмената структура. Пазарните играчи са: производители, обществени доставчици, обществени снабдители и крайни клиенти.
Производителите и обществените снабдители (операторите на националните/преносните мрежи) основно са български държавни фирми: НЕК, Булгаргаз. Обществените снабдители (операторите на разпределителните мрежи) почти без изключения са чужди фирми от Великобритания, Германия, Италия, Австрия, Чехия и Русия. Една френска фирма - "Далкия" е собственик на топлофикацията във Варна. Изключенията са фирмите на Христо Ковачки (изключения дотолкова, че засега не се популяризират истинските собственици). Клиентите са също много интернационална и много влиятелна група. Без да ги класирам по някакъв признак, колкото да попълня по-главните страни, освен изброените: Белгия (Солвей-Соди, Юмикор, Царевични продукти и др.), Гърция (Виохалко, КЦМ и Стомана), Испания и Ирландия (хотели, молове, курортни селища), Холандия (обекти в селското стопанство), Кипър (офшорки ), САЩ (Идеал-Стандарт), Турция (Шише-джам и др.) и много други откъде ли не.
- институционалната среда. За нея след малко.
02 Ноември 2008 15:33
"Така бе дадено съгласие за бърза смяна ..... и на регистрационни табели на колите,"


Изречението което цитирам е като лъжица катран в каца с мед. Защото съгласие се дава, когато има искане. НИКОЙ НИКОГА НЕ Е ИСКАЛ ОТ БЪЛГАРИЯ СМЯНА НА ТАБЕЛИТЕ, КАКВАТО БЕ НАПРАВЕНА НА БАЗАТА НА НАРЕДБА І-45. Въпросната наредба, авторът трябва да го знае, не може да не го знае, е от правителството на Костов, приета е в 2000-та година. А БСП и тройната коалиция излъгаха, че това е изискване на ЕС!! Изречението в публикацията, /част от което цитирам/, волно или неволно създава алиби на управляващите, представяйки престъпното, уникално в световен мащаб, повторно регистриране на регистрирани автомобили, в крайна сметка като СЪГЛАСИЕ за искане от ЕС. Тази лъжлива представа за причината за смяната на табелите управляващите успяха да насадят в главите на твърде много българи. Статията с това си изречение допринася за представяне на лъжата като истина.
И още нещо. Има Регламент 2411 от 3.11.1998 г. с който страните-членки на ЕС са задължени при първа регистрация да дават табели със символа на ЕС - кръгът с 12-те звезди. Натиснете тук
През настоящата година в България започва "пилотно" въвеждане на новите табели в три окръга, а в останалите окръзи ще се дават новите табели след изчерпването на старите, които ще се изчерпват, изчерпват....докато някой ден отново се даде "съгласие" за ускорена подмяна, по която България е без конкуренция световен челник, тъй като, повтарям, никъде в света не се прави повторна регистрация на регистриран автомобил.
ПП. Дано грешката в статията да е случайна.

Редактирано от - Mitev на 02/11/2008 г/ 15:36:48

02 Ноември 2008 17:58
В.Лянча , очакваме от Терзиев да продължава в същия дух.
Основната му идея , обаче е абсолютно безспорна: най-големите проблеми не се решават защото това би накърнило интересите на управляващата сган. В същото време и най-голямата глупост идваща от Брюксел се взема на Ура при условие че НЕ засяга височайшите интереси , АКО и да е в ущърб на целокупното население. С тази гимнастика се цели умилостивяване на Големия брат та белким остави нещата в България в сегашния им вид. Не знам още колко дълго този номер може да минава.
02 Ноември 2008 18:19
Пламене,
Институционалната среда - специализирано законодателство; независим специализиран държавен орган; законово гарантирана прозрачност и равнопоставеност; гарантирано участие на всички пазарни субекти+браншовите камари и организации+общинските администрации в изработването на решенията е уникална за България и напълно европейска.
Европейската енергийна харта и Европейската газова директива бяха сред първите ратифицирани от НС документи с основополагащ характер. Това се случи през юли 1997 г. За има-няма 10 години успяхме да се доврандисаме и от 2007 г. в тези отрасли се играе по европейски правила. Друг е въпросът как и затова отново казвам - крайно време е Комисията да се вземе в ръце.
Да, за ЧЕЗ и меренето. Категорично, в случая чехите са правите по същество. В България има поне 6 млн. измервателни уреда при клиентите: по 1 електромер и водомер на жилище, разходомери за газ, топломери, стотици хиляди различни уреди в публичните сектори. Представи си 70 млн. засичания-фактурирания-плащания на година. Защо? И два пъти защо при съвременните комуникации, както общи, така и специализирани - системи за дистанционно отчитане, оптични кабели с газовите мрежи и т.н.? Още повече, рисковете от по-рядкото отчитане са при енергийните предприятия-обществени снабдители. Те, а не клиентите следва да покриват непредвидените количества енергии и да ги заплащат на обществените доставчици. А там меренето е в реално време.

02 Ноември 2008 18:30
Абе никой не е идеален Mitev! И този автор допуска грешки, ама поне се опитва да говори на висок глас и не го е страх да го прави!
Все пак може и да се е объркал човека! Нима не помниш как ни обработваха управляващите и техните слуги в медиите по онова време? Нима не помниш как над милион граждани овчедушно се наредиха пред КАТ и "обслужващите фирми", стискайки безропотно в ръце заветните 70 лв? Нима не помниш радостта на тези, които вече са успели да се разделят с цитираните пари?
Казват, че една лъжа повторена 100 пъти... е! може пък и да е вярно, щом я цитират като истина и доблестните ни журналисти...
02 Ноември 2008 18:54
Не се обиждай В.Лянча, но нещо не можах да те разбера... тезата ти, казвам ми се губи.
Да! Технологиите позволяват този въпрос със засичането на милионите измерителни устройства да изчезне от публичното пространство. Но защо тогава непрекъснато се говори за пустото отчитане? Защо толкова много институции се занимават с пустите "три месеца"? Аз разбирам от дистанционен контрол... това просто се прави!
Но някой трябва да го иска! Искат ли го тези които плащат заплатите на инкасаторите? Нашият народ казва: търси под вола теле... Като гледам отстрани, не виждам прозрачността за която говориш, но виждам, че на доставчиците ни не им пука за новите технологии. Те искат просто да си изнесат всичките печалби - не да вложат част от тях в модернизация...
Но мислят ли изобщо с главите си? Ами, че колкото и да е надута цената на крайните устройства пак е нищо в сравнение с ежемесечните заплати на цялата армия от инкасатори!
Мисля си, че на никой не му пука, а и няма за какво, щом може просто да поиска увелиение на цената и някаква си там комисия, след кратко, но широко рекламирано в медиите опъване... да се съгласи. Защо да се бъхтят? Електроника? Ами парите и така си текат... Виж! Ако някой друг им плати масрафа без да им бара печалбите - тогава може и да стане...
Ключовата дума, казвам е "почтеност"! Дефицитна стока в монополната икономика май?
02 Ноември 2008 18:56
Мисля че е настъпил момента едностранно да напуснем ЕС още преди края на годината, и да си пуснем и четирите блока на АЕЦ. Така ще си спестим бюджетните вноски към Брюксел, който както знаем не ни дава и пукнато евро, ще решим проблемите с парното в София и други градове, ще залеем европейския пазар (а защо не и руския, и турския?) с евтин ток, понеже сме уникален остров на спокойствието в условията на глобална криза вече и в Европа. А най-важното е, че цените на всички стоки ще паднат, понеже няма да трябва да се изровняват с европейските, и всички чуждестранни монополисти ще се принудят да напуснат страната, но не преди да са продали акциите си на държавата на половин цена заради борсовия срив!!! Ето това е историческият щанс на българите за XXI век, и горко ни, ако го пропуснем!!!
02 Ноември 2008 18:57
Да, Воци,
Аз очаквам същото от г-н Терзиев и не само от него. Това, което казвам е, че става дума за два проблема. Единият - меренето на ЧЕЗ - е важен, но в голяма степен технологичен. На 1-ва страница вестникът го разглежда по-подробно и показва, че са възможни различни решения, в т.ч. и предлаганите от чехите.
Другият е значително по-важен. Кратката му формулировка е: Защо председателят на държавен орган изобщо се позовава на "обстоятелства" извън неговата компетентност? Без значение дали това е ЕС, Мар(к)с или международното положение. След такова "позоваване" пред проф. Шушулов има само две възможности: а) незабавно да покаже меродавен документ, с който орган на ЕС задължава длъжностното лице "председател на ДКЕВР" да постъпи по един или друг начин; б) незабавно да обяви оставката си.
02 Ноември 2008 19:32
Пламен Пенев:

"Абе никой не е идеален Mitev! И този автор допуска грешки, ама поне се опитва да говори на висок глас и не го е страх да го прави!
Все пак може и да се е объркал човека! Нима не помниш как ни обработваха управляващите и техните слуги в медиите по онова време? Нима не помниш как над милион граждани овчедушно се наредиха пред КАТ и "обслужващите фирми", стискайки безропотно в ръце заветните 70 лв? Нима не помниш радостта на тези, които вече са успели да се разделят с цитираните пари?
Казват, че една лъжа повторена 100 пъти... е! може пък и да е вярно, щом я цитират като истина и доблестните ни журналисти..."

Пламене,
аз не един път съм се изказвал с изключително уважение към господин Терзиев. Защитавал съм го например от фичовски нападки. И тук пиша за лъжица катран в каца с мед. Това означава, че аз ценя и тази публикация като нещо много положително, но не мога да не отбележа това недоглеждане или недомислие или не знам как да го нарека. Обективно то е вятър в платната на лъжливата тройна коалиция и особено на БСП и Станишев /тъй като те лъжеха, че смяната на номерата е изискване на ЕС/, независимо от субективните намерения на автора, когото, повтарям, аз много уважавам. Именно уважението ми към него ме кара да реагирам по начина, по който реагирах.
Както ти е известно от постингите ми в този форум аз не си смених табелите на колата и не помня радостта на тези, които са успели да се разделят със 70-те лева за смяната, но по-скоро предполагам, че те са се радвали заради приключването на кошмара с чакането пред пунктовете на КАТ. Вярвам, че ще следиш и по-нататък историята с глобите за управление със стари табели и решенията на българския съд.

ПП А когато реагирах така на въпросното изречение в статията, имах предвид и читателите на вестника и участниците във форума /на някои от които съм омръзнал вече с тази тема/ и желаех за пореден път да заостря тяхното внимание към една от най-мащабните гаври със законността и морала, осъществена от правителството на тройната коКалиция.
02 Ноември 2008 19:46
Пламене,
Извинявай за неясния отговор. Сега тезисно:
1. Как отчитат и дали изобщо отчитат, си е работа на енергийните монополи;
2. За избрания начин на отчитане внасят в ДКЕВР предложение по чл. 83 т. 6 от ЗЕ за промяна на Правилата за търговия с ел.енергия и за промяна на Общите условия за работа с потребители, по чл. 98а;
3. ДКЕВР провежда публично обсъжданена предложенията. Това е единият от многото елементи на прозрачност, по този начин се обсъждат цените и много други неща. Това е и причината в публичното пространство надълго и нашироко да се обсъждат дори чисто производствени въпроси;
4. След обсъжданията Комисията излиза с мотивирано решение;
5. Решението следва да бъде по същество и в рамките на компетентността на ДКЕВР. Председателството на ЕС от Чехия по никакъв начин не е и не може да бъде сред мотивите на председателя на ДКЕВР;
6. Нещо повече, със самото му споменаване Шушулов нарушава няколко закона, в т.ч. и Закона за енергетиката, който изрично изключва неравнопоставеното третиране на който и да е от субектите в него;
7. Една от възможните последици е протестирането на действията на професора от немци и австрийци, които (засега) няма да председателстват ЕС;
Считам, че до обявяване на военни действия по този повод няма да се стигне , но случаят е много показателен за това, че администрацията е враждебна не само към българския народ, но и към ЕС, с чието име на уста води войната си с народа.
02 Ноември 2008 20:22
Mitev
В.Лянча Сега те разбрах. Но защо казваш или смяташ, че на Шушелов му пука за ЕС или за народа
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД