:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,495
Активни 767
Страници 19,398
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Какво дойде след 10 ноември

19 години след тази лесна за запомняне дата по време на анализи и коментари още се нищи възможният отговор на този въпрос. И няма обществено единодушие по отговора. След 10 ноември дойде добро, мислят едни, но не го тръбят особено, а предпочитат tet-a -tet-а с банковата си сметка. Не, след 10 ноември дойде лошо, смятат други и го повтарят непрекъснато по пейки и лечебници.

Разбира се, новите политически и икономически елити не можеха да не подкрепят промяната; те бяха плод именно на нея. На другия полюс останаха хора, употребяващи едно от най-честите тогавашни горчиви възклицания (което и досега често се среща) -



"Това не е демокрация!"



На това възклицание, изтръгнато от дън душа, можеше и може човек да стане свидетел по спирки и опашки, по пазарища и радиовключвания на слушатели.

Подобен гневен поплак се чуваше от селянин, изгубил малкия си, но стабилен доход в АПК-то и ненамерил още нито нивите си, нито с какво да ги обработва; от инженер, съкратен от някакъв НИ на попрището жизнено в средата и опитващ да открие агонизираща лавка в близкия трафопост; от родител, чието чадо е зарязало дипломата си по кинодраматургия, за да пълни от бензоколонка автомобили на Апенините; от работник, свикнал на желязна заплата в някой металургичен комбинат, и - може би - на лека притурка към нея от реализирането на някои недобре охранявани излишъци, и изпаднал в желязно униние след краха на предприятието...

Ще призная, че "Това не е демокрация!" ме учудваше и понякога дразнеше. В "Това не е демокрация!" звучат огорчение и гняв, сякаш тъкмо "демокрация" е новият магичен термин, символ на въплътеното Божие царство на Земята, или заместителят на комунистическия Ханаан, от който внезапно се отказахме идеологически с оглед на новонаправено предложение, опаковано в КОРЕКОМ.

Ние не знаехме що е демокрация; имахме отчасти представа само за витрините й.

Ние не знаехме, че демокрация е мъчително създаване на правила, угодни на повечето хора, и още по-мъчително приучване към тяхното спазване и променяне. Не знаехме, че демокрация е и възможността да видиш грозотата, хищността и алчността на тия около теб, а и у теб понякога, и тази гледка да е хем обществено достояние, хем дори да я обективира телеекранът във вид на шоу, преди тя да рухне евентуално от собствената си непълноценност и правото да я изобличаваме.

(Важна разлика - предишната грозота можеше да доминира, но не беше допустимо да се вербализира и изобличава.)

Ние бяхме продукт на друг обществен договор, следствие на друга политическа култура, изкована в Москва - с нейните несъвършенства и абсурди, но и с нейната патриархална снизходителност към простодушния обществен член, когото



никога не оставят без комат,



но комуто не се разрешава идеологическо "разложение" (битово по можеше).

Пак ще повторя, че този договор, създаден в Москва, беше наложен у нас както вследствие на ред исторически причини, така и вследствие на известна наша предразположеност към него.

Тази зависимост между социална и дори етническа предразположеност към определен вид договорка за формата и обемите на властта е близка до философския въпрос възможно ли е марксист да вземе властта, ако не е ленинец.

Тоталитарното общество като цяло е характерно с по-висока търпимост към властта на човек над човека, включваща и насилие. Корените на това можем да открием и в литературата.

В Русия противниците на Октомври и последствията му са склонни да товарят вината на Маркс - евреин и чужденец, той "обърка народа". На другия полюс са писатели като Иван Бунин. Още през 1918 г. той заяви: "Разбира се, че болшевиките са истинската работническо-селска власт. Тази власт осъществява заветните мечти на народа."

Може би разковничето за разбирането на този тип обществен договор се крие в един цитат от спомените на А. С. Изгоев, в който обикновен човек разсъждава за причините за победата на болшевиките. "На руския народ <...> тъкмо такова управление му и трябва. Друго няма да се справи с него. Вие си мислите, че народът вас (кадетите) ви уважава. Не, той ви се смее, а болшевиките уважава. Болшевикът може всяка минута да застреля човека."

След 10 ноември - всъщност това, което мен ме интересува най-много - ние не се променихме в дълбочина. Склонният примерно към комсомолска кариера се зае с активна политическа дейност с либерален уклон, средно инициативният "стопански ръководител" се облегна на същите връзки и похвати в гушкането с политическата върхушка, макар сега да е вече собственик, а скромният наемник се оплаква от частния и държавен произвол, както преди е мрънкал срещу абсурдите на партокрацията.

Това, което категорично добихме,



е свобода на преместванията и свобода на словото,



колкото и относителна да ни изглежда тя понякога. Боя се, че без външен гарант можем да изгубим тези неща с изумителна лекота по цял ред народопсихологически причини.

Затова с риск да отпратя историята от пространствата на митологията към сферата на каламбура ще ви кажа какво дойде след 10 ноември с цялата си увереност:

След 10 ноември дойде 11-и.
99
1043
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
99
 Видими 
10 Ноември 2008 22:14
“След 10 ноември дойде добро, “
понеже
“Това, което категорично добихме, е свобода на преместванията”.
Всичко е казано. Сбогом.
10 Ноември 2008 22:21
"На руския народ <...> тъкмо такова управление му и трябва. Друго няма да се справи с него. Вие си мислите, че народът вас (кадетите) ви уважава. Не, той ви се смее, а болшевиките уважава. Болшевикът може всяка минута да застреля човека." Та затова руснаците не могат да живеят в демокрация.
Аз съм жив свидетел, че и вън от Русия руснаците се държат по този начин. Имам собствени наблЮдения в моя Университет. Когато дойдат, и видят че хората се отнасят добре с тях, веднага започват да се държат високомерно и да се правят на незаменими. Когато видят, че продуктивността им е по-ниска от средната, веднага става ясно, че "някой им пречи". Когато и този номер се изтърка, започват да хленчат и да се молят да не ги изхвърлят.
Както правилно е казал човекът, руснак от добро отношение не разбира. Трябва да усетят ритника в задника, и тогава се очовечават.
10 Ноември 2008 22:27
Бабич Ягич, човека не хортува за октомврийската революция 1918, а за дворцовия преврат 1989 ..ама и това не е сигурно. Карай смело и напред..
10 Ноември 2008 22:29
Това важи на 100% за Ганьо!
10 Ноември 2008 22:31
“На другия полюс са писатели като Иван Бунин. Още през 1918 г. той заяви: "Разбира се, че болшевиките са истинската работническо-селска власт. Тази власт осъществява заветните мечти на народа."”
Много странно откъде авторът е изровил това. Ето малко данни за Иван Бунин:
"Летом 1918 года Бунин перебирается из большевицкой Москвы в занятую германскими войсками Одессу. С приближением в апреле 1919 года к городу Красной армии не эмигрирует, а остаётся в Одессе. Приветствует занятие города Добровольческой армией в августе 1919 года, лично благодарит прибывшего 7 октября в город генерала А. И. Деникина. В феврале 1920 при подходе большевиков покидает Россию. Эмигрирует во Францию.

Его прозведения: …..Резкое неприятие Октябрьской революции и большевистского режима в дневниковой книге «Окаянные дни» (1918, опубликована в 1925)….

On почётный академик Петербургской Академии наук (1909), лауреат Нобелевской премии по литературе 1933 года (когато е бил във Франция!!!).
Умер во сне в два часа ночи с 7 на 8 ноября 1953 года в Париже."
Авторе, нещо да си сбъркал?
10 Ноември 2008 22:34
Ганьо, руснакът е еднакъв и в 1918, и в 1989, и в 2018 ще си бъде пак същият.
10 Ноември 2008 22:36
100% боза с вносен матриал(Китай)..
10 Ноември 2008 22:37
Какво дойде след 10 ноември
***
ама как какво бе - ми Ганчо и ганч-овците дойдоха
10 Ноември 2008 22:59
Ами кво - за 75 % от народа демосрация. За децата и внуците на БКП актива и за цвят някой друг реститут - общо около 15% - демосрация и присвояване на активи за около 29 млрд.долара / според гл. прокурор Кольо Филчев/. В името на "либералните реформи ", разбира се .
За мутрите, т.е. останалите 10% - нови анцузи , заслужено висше образование и познания по география на Европа и офщорна техника.
10 Ноември 2008 23:02
Загубихме Активните борци против капитализма. Останаха само борците против фашизма, но само на книга...
10 Ноември 2008 23:07
След 10-ти дойде 11-ти. А Илия - пак в тия. Браво
10 Ноември 2008 23:14
tet-a -tet-а.....Пише се tete a tete(с ударения)
10 Ноември 2008 23:42
Напиши го и ти с ударения.
10 Ноември 2008 23:46
След 10 ноември дойде Костов за да ни съсипе.
11 Ноември 2008 00:17
След Десети Ноемри дойде ДемоЕМОцията-ДемоКРАДцията-ДемоИЗМАМВАция та- ДемоОГРАБВАцията-ДемоОСРАцията!!!

Редактирано от - paragraph39 на 11/11/2008 г/ 00:18:31

11 Ноември 2008 00:31
Демокрацията е начин на управление, използван най-напред от древните гърци. Буквално преведено, демокрация означава управление на народа. Всичко останало , което авторът е изсмукал от пръстите, са принадени значения, отклоняващи се от истинското значение на думата. Ако трябва да доразвием идеята - има още една различна, но много важна дума - справедливост. Ако няма справедливост - няма демокрация. То и други неща ако няма, пак няма демокрация...Абе доста неща ни липсват...
11 Ноември 2008 00:34
Какво дойде след 10 ноември



11 ноември




____________________
There are two sides of the American investment banks' balance sheets - a left side and a right side. On the left side there is nothing right and on the right side there is nothing left.
11 Ноември 2008 00:37
Всичко е казано тук:
След 10 ноември - всъщност това, което мен ме интересува най-много - ние не се променихме в дълбочина. Склонният примерно към комсомолска кариера се зае с активна политическа дейност с либерален уклон, средно инициативният "стопански ръководител" се облегна на същите връзки и похвати в гушкането с политическата върхушка, макар сега да е вече собственик, а скромният наемник се оплаква от частния и държавен произвол, както преди е мрънкал срещу абсурдите на партокрацията.

Който искаше нещо да се промени в дълбочина - разбра, че може да го направи само за себе си и семейството си - емигрирайки завинаги. За следващите поколения е вече е просто късно.
Точка.
11 Ноември 2008 00:54
Демокрация сме..Това е факт.
Народа управлява.И това е факт.
Но народа ни е корумпиран и безсъвестен.И това е факт!
11 Ноември 2008 01:02
Има деца родени след 10, които имат вече...деца.Та, и родители и деца си мислят , че живота е само чалга, Слави, мутри и дупки по улиците.
11 Ноември 2008 04:42
Ну вот, наконец-то приехали! Интелектуалният елит проумява, че България е обречена на комунизъм, както мнооого отдавна забеляза Ренета Инджова.

Не унивайте, другари. Все пак сега имаме "външен гарант", та той комунизмът не е баш комунизъм, ами една човешка, уютна, миризлива, червена кочина.

Благодарско на Ламбовски, че ни открехва къде е "разковничето за разбирането на този тип обществен договор":

"...а болшевиките уважава. Болшевикът може всяка минута да застреля човека."


Чухте ли хубаво? Според руската душевност: страхът е равен на уважение. Варварщина в чист вид.
11 Ноември 2008 05:31
Много слабо - не си струва да се коментира.
11 Ноември 2008 06:32
Склонният примерно към комсомолска кариера се зае с активна политическа дейност с либерален уклон .....
Абе само аз ли се сещам зе един тука?
11 Ноември 2008 07:21
Просто след 10.11.1989г. започна огромния комунистически грабеж и неговото узаконяване.Както е казано:Каквото и да ви говорят се знае, че винаги става дума за пари.
11 Ноември 2008 07:34
Хммм, не "Какво направихме след 10ти ноември?", а "Какво дойде?"
Еми, то е така - "к'вото дойде".
11 Ноември 2008 07:43
След пиянството на 10, дойде махмурлъкът на 11, 12, 13, 14 - та до сега!
За автора -
11 Ноември 2008 07:50
съблече гол българина и умът му цъфна с истинския си цвят
ритна в задника великото му надценяване
11 Ноември 2008 09:29
След 10 ноември и до сега, може би, единствената сериозна придобивка на българските граждани е свободата на словото и печата, която до сега се спазва, май!
Още няма репресиран за изречени, или написани думи, май!
Но, защо ми се струва, че и тази придобивка, ше закърнее, след парламентарните избори догодина.
Новият властелин о.з.ген.Б.Борисов, ще избере форма в която медиите само да въахваляват делата му! Едва ли ще допуска критика! Мусколестите мъже ще респектират мислите и словата на хората у нас!
А, иначе, 10 ноември промени само общественият строй и поразмести донякъде елита на нацията, попълвайки го с мухласали боржуа и техните наследници! Преразпределението на нац.доход вече е според способностите!
Принципа по цял свят е: Които може, си може! Които са могли и са били инициативни, за да живеят добре преди са се правели на комунисти(типичен пример Б.Борисов), които са можещи сега, се правят на десни( типичен пример Б.Бориисов)!
Успеха следва инициативните и амбициозни тарикати! Другите само ривът!
11 Ноември 2008 09:57
Това, което категорично добихме, е свобода на преместванията и свобода на словото, колкото и относителна да ни изглежда тя понякога. Боя се, че без външен гарант можем да изгубим тези неща с изумителна лекота по цял ред народопсихологически причини...


А Баба Яга бърка по-горе, че Иван Бунин "не би могъл да каже такова нещо" - подобна мисъл съм чел и от друг пасажер на кораба на философите (мисля, че беше Бердяев): "Болшевишката власт не е резултат на нещастно стечение на обстоятелствата, а е плод на дълбоко морално уродство на руския народ"... или нещо в този смисъл.

Хората СА ЗНАЕЛИ със що за народ си имат работа... затова са се качили на кораба...
11 Ноември 2008 09:57
Да-а-а-а...
Наистина, нещата у нас се объркаха след като БКП се разцепи на СДС и БСП... След паметната горна дата!
11 Ноември 2008 10:30
Според мен след 10-ти голяма част от положителните качества на нацията се стопиха, а отрицателните придобиха огромни, уродливи размери. Като се отчете и демографския срив, колапса на здравната система и на образованието, иде реч за Деградация. (Не)Обратима? С едната надежда живеем.
11 Ноември 2008 10:36
На мен ми хареса статията. Много истини има в нея, особено това, че изведнъж си видяхме грозотата и злобата, която успешно прикривахме толкова години.
11 Ноември 2008 10:38
НЕобратима е, бай Либене...

И не е деградация, ами си е направо ОСКОТЯВАНЕ
11 Ноември 2008 10:44
Ренесанс й трябва на България - ВЪЗРАЖДАНЕ!!!... Препород, ако щете

А всяко Възраждане започва от... ОБРАЗОВАНИЕТО, ПРОСВЕЩЕНИЕТО... "Не става само с ядене, трябва и акъл..."
11 Ноември 2008 10:44
дойде то...от 100% задоволени, но недоволни сега има 15% доволни, но незадоволени и 85% ни задоволени ни доволни. а иначе дойде каквото си е, ама без пропаганда оп, грешка - без реклама, маркетинг и ПР. Единствената грешка на пропагандата беше че очернят запада до степен да не им вярваш! ако тези поколения знаеха наистина как е на запад, но не от радио Свободна европа и не от нарочно привилигированите бегълци (много е лесно като успяват да избягат по 10ина човека от страна да ги "интегрираш" ама кво стана с милионите емигранти от 90?)- сигурен съм че щеше да има контрареволюция. както и никога нямаше да има революция ако имаше дори само 10 минути вътрешни новини от 2008.
11 Ноември 2008 10:53
Мики, съгласен съм за Образованието. Само да напомня, обаче, надписа на килийното училище в Котел: "Помогни ми да те возвися". Трябва да има потребност, щото иначе зорлем какъв гюзелик? Така и с нашата "демокрация", някой да я е възжелавал преди 10-ти?
11 Ноември 2008 10:55
Каква Революция, каква Контрареволюция са ти в главата, бе бат' Ице???

Нали същите тия дето преди 10-ти управляваха сами си организираха смяната на караула... за да не стават изненади като в Полша и ГДР ама по пропагандни (пардон по ПР) причини го пробутаха като "нежна революция"... ха-ха
11 Ноември 2008 10:59
Това, което категорично добихме,

е свобода на преместванията и свобода на словото


И това не е сигурно Ламбовски - изобщо не е сигурно. Миналата година имаше един писател който се възползва от категоричната свобода на словото и категорично го преместиха в един по-добър свят..
11 Ноември 2008 11:05
Gan(ю), той Ламбовски "сводобата на словото" я разбира в чудомировския смисъл на думата - по кръчми и форуми можеш колкото искаш да си бистриш политиката, как' Сийке... ама опре ли се до злоупотреба с вътрешна информация: ПРОШКА НЯМА, никога не е имало и никога няма да има - нито тука, нито "там"...
11 Ноември 2008 11:09
Свободата е по-важна.
Останалото е въпрос на способности и на време.
Като казвам време имам предвид:
- требва време за да се разбере, че с мрънкяне нищо не става
- требва време за придобиване на умения и от там нови способности
11 Ноември 2008 11:12

-и требе акъл да са досетиш от кои умения ще имаш нужда.
11 Ноември 2008 11:17
Mickey Mouse ,
Апцолютно си прав!
Само че вместо "Просвещение", в момента останаха само едни безкрайни Празници посветени на "Просвещението" - "Ден на Народните будители", "Ден на Славянската писменост", "Ден на Учителя"...
A на празник се изпълнява само един ритуал - пиенье до забрава.
.
P.S. И тук ми стана гадно, поради което спирам!

Редактирано от - OLDMAD на 11/11/2008 г/ 11:18:54

11 Ноември 2008 11:17
Hugin,
требва време за придобиване на умения и от там нови способности...
, трябва и ВЪЗМОЖНОСТИ (вкл. финансови) за придобиване на умения, братче, не само време...

Ако си роден и расъл в десета глуха, колкото и време да висиш в скапаното махленско училище с избити прозорци и профанизирани даскали, НИКАКВИ СПОСОБНОСТИ НЕМА ДА ДОБИЕШ...

Нали не си мислиш, че е все едно да си расъл във Факултето или в Санта Барбара, да си учил в Харвард или в 13-то помощно...
11 Ноември 2008 11:35
...демокрация е мъчително създаване на правила, угодни на повечето хора, и още по-мъчително приучване към тяхното спазване и променяне. "
Това си е добра формулировка, но утопична за БГ не знам още колко години, поне още 21 , да направи 40 год тази светла дата
11 Ноември 2008 11:37

Мики,
Мисля, че същото се отнася и за Американските гета.Те там нямат и желание да получат някакви умения.Живеят си така цели поколения безработни.
Относно 13 помощно училище-за там се искат определени дадености, ма те нестават за Харвард.
11 Ноември 2008 11:39
Единственото положително нещо от 10-ти ноември беше, че се отвориха границите.
11 Ноември 2008 11:40
Това, което категорично добихме,
е свобода на преместванията и свобода на словото...


Изобщо, Ламбовски в анализа си засяга съвсем повърхностно темата за свободата на словото и придвиждането, а тя заслужава по-сериозна разработка...

СВОБОДАТА НА СЛОВОТО бива 2 вида:

1. Свобода да плямпаш каквото ти хрумне;

2. Свобода да разпространяваш информация (обикновено поверителна);

СВОБОДАТА НА ПРИДВИЖВАНЕТО също бива 2 вида:

1. Свобода да излизаш и да скиташ, където ти видят очите;

2. Свобода да влизаш, където ти се ще да си;

Та, в чест на 10-ти ноември, трябва да се отбележи, че бг комунисти бяха сравнително по-глупави от някои свои колеги (напр. Тито) - те забраняваха на хората да плямпат и да излизат и да скитат, елиминирайки два много важни обществени отдушника: напора да се изприкажеш за магарешките уши на цар Траян (не че на цар Траян ще му накривиш капата като го кажеш); и напора да поскиташ по света (и да пратиш някоя и друга дойчемарка или долар на мама на село, както правеха сърбите - Титова Югославия от това се издържаше)...

Та сега при "демокрацията" има напредък - ползваме се от сводоба на словото и на придвижването от тип (1), ама я се опитайте да бъдете свободни от тип (2), а!? Дори при постъпване на работа, фирмата ви забранява свободата на словото от тип (2) дори при разходка из града, "затворените комплекси" ви ограничават свободата на придвижване от тип (2)...

МИСЛИТЕ СИ, ЧЕ ИМАТЕ СВОБОДА НА СЛОВОТО И НА ПРИДВИЖВАНЕТО???

Я помислете пак...
11 Ноември 2008 11:46

Имаме свободата да отидем някъде, но нямаме финансовата възмажност за това.Така, че дали ни пускат или не това не е толкова важно, щом сам си ограничаваш движението.А за свободата на словото си много прав.Истината веднага минава, като разпространяване на секретна информация.
11 Ноември 2008 12:02
Mickey Mouse
бла-бла-бла....
Я помислете пак...

Айде още един ментор, всички досега явно са плещили със задниците си, но след появата на Mickey Mouse (целия у бело бай дефолт) и след още малко усилия до един ще се коригираме в тон с неговата "по-сериозна разработка.."
Рави,
11 Ноември 2008 12:03
Да ти кажа и с придвижването нещата не опират само до финанси...

Преди 10-ти в Бг имаше една идиотщина наречена "изходни визи" - гражданина на НРБ се удостояваше с правото да ИЗЛЕЗЕ (да прескочи оградата на концлагера или обществото-казарма, ако предпочитате)...

Когато махнаха след 10-ти изходните визи, празнувахме сводобата си на придвижване... но не за дълго, мигом, заветния рай - Запада сложи входни визи, така че това, че ти ИСКАШ ДА ОТИДЕШ някъде все още не значи, че ИМАШ СВОБОДАТА да го направиш, просто защото обикновено там ТЕБЕ НЕ ТЕ ИСКАТ... ако не ми вярвате - справка америакското консулство...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД