:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,804
Активни 809
Страници 19,707
За един ден 1,302,066
Дежа вю

Всяка реформа на здравната система води до задънена улица

Статуквото не ражда качество, а мъртви души. Решението обаче е рестрикция за пациента
Снимка: Пресфото БТА
Появата на нова частна болница винаги се посреща с аплаузи от властта. Лично тогавашният здравен министър Радослав Гайдарски откри "Токуда". След това обаче започнаха проблемите - за болницата, за пациентите и за здравната каса.
Как ще изглежда здравната система догодина? Като тази през миналата, по-миналата и т.н. години. Тоест - ще запази трайната тенденция за бавна и неумолима деградация. Здравите ще се лекуват на воля, болните няма да имат достъп до услуги, болниците ще надписват и лъжат здравната каса, над една четвърт от населението на държавата ще се окаже хоспитализирано, а НЗОК ще се чуди как да върже бюджета си, който всички ние пълним с осигуровките си.

Обичайната ситуация. И очевидно е удобна на мнозинството, щом се повтаря години наред. Ако не беше удобна на управляващите, те щяха да променят статуквото. Удобна е на част от болниците и лекарите, дори и на някои пациенти. Единствените, които страдат от извратената здравна система, са болните, бедните и тези медици, които по някаква твърде необяснима причина искат да си вършат работата съвестно.

От 2009 г. здравната вноска скача от 6 на 8%. Революционен ход от страна на властта, която не смееше да вдигне осигуровката 8 години. Не по-малко революционно обаче е решението над половината от получените от увеличението 750 млн. лв. - 400 млн. лв., да се замразят, да отидат в неприкосновения резерв на здравната каса в БНБ и да не се ползват за плащане на лечение. Обяснението - системата не е реформирана, парите изтичат като през пясък, а и по света вилнее финансова криза и е добре да има повече защити срещу фалити.

В случая защитата в БНБ набъбва до 770 милиона неприкосновени лева. За нереформираната система остават 350 млн. лв. увеличение. 100 млн. лв. от тях ще отидат директно при новите болници и структури, които чакат да заработят със здравната каса. Те са високотехнологични и са избрали да работят по най-скъпите й пътеки. Други 100 млн. лв. пък са вече "похарчени" и не могат да се броят за увеличение, тъй като тази година касата има преизпълнение на приходите - пари отгоре, с които вече вдигна цените на пътеките за болниците с 10%. Първо увеличение от 3 години насам. То ще си остане и единствено, тъй като с подобен бюджет догодина няма как отново да се актуализират цени.

Което води до



обяснението за объркания и нелеп образ на системата



Когато започна здравната реформа преди 8 години, идеята беше да се промени принципът на финансиране - да се плаща само за свършена дейност, а не да се издържат болници само защото съществуват. Парите следват пациента, обичаха да повтарят здравните управници. Болният избира къде да се лекува, а касата плаща за това. Така по естествен път просперират добрите болници, а всички имат интерес да инвестират в качество.

Нищо подобно обаче не се случи. Касата няма почти никакви механизми за контрол на система, която се издържа от отчетени случаи. Ежегодно броят на отчетените хоспитализации расте с по около 10% и за няколко години от 1 млн. те скочиха на 1.7 млн. през 2007 г. Тази година също се очаква ръст от около 7% и спокойно можем да кажем, че ще го има и догодина, докато не стигнем до абсурдната ситуация, в която всеки четвърти гражданин ще е влязъл в болница в рамките на една година. Болниците отчитат мъртви души, прибират за лечение един и същ човек по няколко пъти годишно, масово хоспитализират пациенти, които нямат нужда от болнично лечение.

Защото



това е единственият начин да оцелеят



Цените на здравната каса, с някои изключения, никога не се били особено високи, но при положение че не са мръднали от 3 години при двуцифрена инфлация, от болниците може да се очаква само едно - да отчитат все повече и повече "болни", за да получават повече пари, с които да компенсират ниските цени. И при това положение, естествено, не може да става дума за никакво качество, дори обратното - това е манифактура, конвейер за отчети. Здрав човек няма никакъв проблем да бъде приет в болница, тъй като лечението му излиза без пари. Сериозно болният обаче е проблем, тъй като за него са нужни пари. И затова бедните и болните пациенти с множество заболявания обикалят от болница на болница, докато някой се смили и все пак ги приеме.

Затова и тази система е особено благодатна, ако си решил да се занимаваш не с медицина, а с печелене на пари. Да работиш по бързооборотни пътеки и с неособено болни пациенти. С това се занимават голяма част от частните болници, които никнат като строителни фирми. Ежегодно касата сключва договори с нови и нови болници, които в големия си процент не работят с тежки случаи. И вместо броят на пациентите да остава горе-долу един и същ, а болниците да се конкурират за тях, броят на пациентите главоломно расте и нито една болница не отчита спад на търсенето, да не говорим за наплива в новите лечебници.



Как може да отговори на това здравната каса?



Единствено и само с контрол. Или трябва да назначи по един контрольор във всяка болница, който денонощно да я пази от мъртви души, или да въведе рестриктивна регулация, от която основният потърпевш е потребителят.

И двете неща обаче не са се случили. НЗОК не разполага с толкова контрольори, затова опитва втория начин. Тази година за пръв път бяха въведени лимити за болничната помощ - на база отчети от предната година касата спуска бюджет на всяка болница, а лечебницата няма право да го надвишава. Очакваше се това да убие конкуренцията между болниците, да образува листи на чакащи в по-търсените и да накара пациента да обикаля в търсене на болница без изчерпан лимит. Нищо подобно обаче не се случи. 10-15 болници са надскочили лимита си, като най-драстичен е примерът с частната "Токуда" - цели 14 млн. лв. От това обаче нищо не следва, защото се оказва, че въпреки заплахите по закон касата не може да не им плати за вече лекувани пациенти, ако ще те да са и 7 милиона. Което обезсмисля - за добро или лошо - цялата регулация, а дворът си остава също толкова разграден, колкото и досега.

На това министерството на финансите казва нереформирана система, и с право.



Пътищата за реформа са два



Единият е любимият на политиците и няма да доведе до нищо добро - демонополизация на касата, като се разчита, че конкуренцията между здравните фондове ще реши тези проблеми. Вторият - придаване на законова опаковка на рестрикциите, т.е. пряко ограничаване на избора и достъпа на пациентите. Узаконяване на лимитите, така че касата да не плаща над това, което сама е позволила. Или възможност да не работи с абсолютно всяка структура, появила се на белия свят, а само с тези, които държавата е изчислила, че са нужни, за да се покрият нуждите на населението. Което води до корупция в касата кой да бъде избран, за да съществува, и до ограничения за пациентите. И до поредната задънена улица.
снимка: Архив "Сега"
В момента болниците имат един избор - колкото повече отчетени пациенти, толкова повече пари. Стига пациентите да не са много болни.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Единственият начин здравната каса да противодейства на свръхотчетите е да налага рестрикции. Тоест - да ограничава достъпа на пациентите.
15
585
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
10 Ноември 2008 21:47
Егати простотиите, изглежда автора не може да разбере че свободният пазар решава всички проблеми. Корупция, далавери, пари, пари .... . Направо изскача изводът че от социалистическата здравна система по-убаво нема
10 Ноември 2008 23:12
Хм, "свободният пазар", казваш ?

Онзи, който ни доведе до сегашната небивала икономичекска криза ?

От която се опитваме да излезем чрез национализации и други типично социалистически прийоми ?


11 Ноември 2008 00:32
"Или трябва да назначи по един контрольор във всяка болница, който денонощно да я пази от мъртви души"
Защо не?! В България има около 280 болници. 280 контрольора не са никак голямо число! Със сигурност в НЗОК ""работят"" доста повече хора. Къде е проблема?
11 Ноември 2008 08:07
Много интересно? А каква друга да бъде система, след като по начало е сбъркана философията на реформата? Здравните заведения - търговски дружества с печалба??? Кой болен мозък можа да го измисли?
Още преди реформата се казваше, че тя ще доведе точно това, което виждаме, но я погледнете колко хора във форума скачаха в защита точно на тази система???
Балъци сме си, балъциии...
11 Ноември 2008 08:07
Мда, 20 години след Великата демократична революция махалото почна да се връща обратно и установихме, че не всичко оттогавашното обществено устройство е било лошо. Че не може лекар да бъде едноличен търговец. Че "здравеопазването" в момента е просто повод за усвояването на поредното парче от тортата.
Неслучайно в Гърция цялото здравеопазване е държавно, а доскоро дори не позволяваха на лекарите частна практика...
11 Ноември 2008 08:15
Авторката забравя , защото така й е удобно , че касата се отнася драконовски за нарушенията за които тя твърди , че са многобройни и че глобите са многократно повече от приходите при констатиране на такива нарушения. Удобно й е също да забравя , че недофинансирането взема застрашитени размери.
11 Ноември 2008 09:13
Стаксел, идеята ти е много добра - по един контрольор на НЗОК във всяка болница и той да определя кой пациент трябва и кой не трябва да бъде приет (
и да поема отговорността, ако някой върнат се влоши или умре разбира се).
11 Ноември 2008 09:50
проблемът е в това, че няма и кой да се хване с тия контролни функции.
първо защото нямат достатъчон кадърни специалисти, второ защото нямат желание за това, трето защото и да имаха първите две, резултата ще да бъде българска оправия: някои хора щяха да забогатяват на дребно от хилядите и хиляди случаи на нарушения. иначе казано, добер дошла корупцийо.........
нищо против контрольорите или одиторите които биха могал да работят в/за здравната каса, но не това е начина- първо трябва да се създадат условия самата здравна система да започне да изхвърля неефективните хора и практики, и чак тогава-като остане работещото-доказано от практиката , то да бъде обект на проверки.........
е те това го няма в кухите кофи на управляващите- визията, начина, стратегията (ако си падате по големите думи).
и очевидно пак ще внасяме чужд опит, и очевидно пак ще тънем в некадърност и гешефтарщина...... защото проблемът е в същите тези кухи лейки горе, а не в хилядите лекари и администратори по болници, центрове и прочие.
11 Ноември 2008 11:22
Г-жо Здравкова, надявам се този постер да достигне до Вас, защото следя публикациите Ви и ги намирам за достатъчно сериозни. И друг път съм казвал, че за мен сте най-сериозният "ресорен" коментатор в цялата преса. Дано не греша, но за мен това включва и търсене на обратна връзка от писанията Ви - както от политиците, /което е безнадеждно!/, така и от читателите.
И така - да приемем, че съм от онова лекарско малцинство, което както казвате "страда от невъзможността за добра медицинска практика". Добавете към този профил и дълги години клинично преподаване в операционните на Медицинска Академия. Прибавете и някакво все още мъждукащо налудничаво желание за създаване на новости в медицината! Дано успеете да си представите наистина абсурда в който трябва да живея и работя. Аз съм анестезиолог-реаниматор. Винаги съм учил специализантите си, че в операционният екип това е "вратарят на отбора". Той е длъжен да избие всички удари на "противника" и да компенсира грешките на "своите съиграчи". С тази разлика, че зад вратаря има мрежа, а зад анестезиолога е... черната дупка.
11 от тези колеги, вече като специалисти в разцвета си се изнесоха на Запад. И аз имам няколко повиквания, но да речем остарях. Тези дни ми се обади 12-ят, който сподели, че вече ще приеме поканата от там. Чувства се и тук добре платен, семейно добре, но... Освен общата помия на държавата, в която растат децата му имал и професионална. Каза:"Не можеш да се раздаваш докрай в реанимацията с медицинския хъс да вадиш всеки пациент от гроба, когато преди тебе всички други играят не медицина, а клинични пътеки..."
Вратарят най-добре вижда играта пред себе си. Той дори е длъжен да реди защитата! Потърсете ме, ако се интересувате какво се вижда отзад...
11 Ноември 2008 12:57
"Егати простотиите, изглежда автора не може да разбере че свободният пазар решава всички проблеми"
Това, мисля, че беше дискутирано. От целия свят, в продължение на месеци.
Изглежда, че в този постулат бяха открити някои дребни пропуски. Не много големи - засега като за няколко трилиона държавни помощи, дотации и пари за национализации на частни институции.
11 Ноември 2008 13:18
Doctor Neboli, радвам се, че все още има, ако не "отбор", поне "играчи", способни да "извадят пациента от гроба". Проблемът е в цената на "играта". Ей тук, най-отгоре, един пазарник иска да се спрат трансплантациите, онко- и анти-спин леченията, на практика почти всяка сериозна хирургична операция, защото "свободният пазар решава всички проблеми" - нямаш пари, не можеш да си гарантираш кредит, фалираш - разпродаваш всичко и купуваш гробно място. Най-голямата загуба за обществото е, че след време, когато се създадат по-успешни методи за лечения, ние няма да имаме специалисти, които не само няма да могат да ги прилагат, но няма да могат дори да ги "прочетат". Една от причините да се заделят пари за медицина независимо от броя на пациентите; втората, по-мажна, е пари за профилактика. Тоя термин е чужд на "свободния пазар", където се плаща само след резултат.
Пазарниците са по-малката опасност в обществото ни в сравнение със зиналите гуманитари ("От човешкия живот няма нищо по-ценно! - Има, животът на останалите хора!) и безхаберни за здравето си граждани (Пич, дигнах 260 днес до Пловдив!", "Нали плащам осигуровки". Вина имат и лекарите, внушаващи, че за медицината няма невъзможни неща. А резултатът е, че от година на година броят на инвалидите се увеличава (дори се стимулира със социални и финансови привилегии), а осигуряващите се намаляват и парите съвсем няма да стигат. Увеличаването на здравната осигуровка, без стимулиране на персоналната отговорност на всеки гражданин към здравето си, ще доведе до разширяване на сивия сектор (укриване на доходи) и... пак задънена улица.
11 Ноември 2008 13:28
Не се считам за достатъчно компетентен, за да давам мнение по темата. Но след като няма доволни от системата, изглежда тя е сбъркана. Спомням си преди години, когато се изграждаше здравноосигурителната система и министър беше М. Виткова, колко експерти от подопечното й министерство обикаляха по света за изучаване на чуждия опит. Не знам какво са видели там, но явно не са го разбрали добре и не успяха или не пожелаха да го реализират като краен продукт.
11 Ноември 2008 14:03
Къде остава затваряне на болници, съкращаване на легла и пресичане на корупцията у лекарите?!
11 Ноември 2008 14:40
Аполитичен, съгласен съм с Вас! Какво ни говорят за пазарНА ИКОНОМИКА. У нас единствено се разви пазар НА ИЗНУДВАНЕТО. Помислете - всички сме в схема не да създадем и спечелим, а да изнудим нещо и за нас. Уви, на фона на това единствените професионалисти бранещи някакво професионално достойнство у нас са наемните убийци. Изглежда обществените закони са неумолими - като поставиш нещо криминална основа и еманацията му ще бъде криминална. Така ще направят и демонополизацията на касата, която е сбъркана пък сама по себе си - издържа се от парите за здраве... 20% минус от насъбраното, за да раждат бумащина и пътеки на лобитата. Защо няма лоби на професионализма в медицината? Сигурно е Кехайов?! Жалко, сега бързам...
11 Ноември 2008 23:27
Weed361:
"по един контрольор на НЗОК във всяка болница и той да определя кой пациент трябва и кой не трябва да бъде приет"
Weed361,
Струва ми се, че подхождате тенденциозно. Ествествено, че не контрольора ще определи дали някой трябва или не трябва да бъде приет! Но ако проблема с мъртвите души, надписаните престои, записаните, но не лежали пациенти и пр. е толкова голям, то това може да бъде контролирано.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД