:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,514
Активни 769
Страници 19,417
За един ден 1,302,066
Поглед

Кой събира по-добре данъците?

Лошо обслужване и нисък контрол царят при плащането на местните налози
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Общинската данъчна служба в "Младост" се помещава в сградата на детска градина.
От две години общините трябва сами да си събират местните данъци и такси. Идеята беше чудесна и всички я прегърнаха с ентусиазъм - така ще се постигнат финансова децентрализация, по-добро управление на приходите, по-ефективно събиране на данъците. Но дори беглият досег с тази администрация показва, че реалността е различна - опашки, неразбории, нерви... А изход от това положение не се вижда.

Данъчните в София например не могат и да мечтаят за въвеждането на мерки за управление на опашките, както направи НАП. Преди половин година шефът на дирекция "Приходи и администриране на местни данъци и такси" в София Иван Генчев обясни положението така: "Нашата администрация е с 22 офиса за цяла София. Имаме служби, където коридорите са 3 на 6 метра - каква система за управление на опашките да слагаме? Вътре повече от 10 души не се събират, и то ако са прави. Какъв смисъл има да ги управляваш? Опашките са навън на улицата. Например отделът в "Младост" е в бивша детска градина. Ние ще я освободим след 30 юни, защото приоритет са детските градини. А оттук нататък службите - социално подпомагане, НАП, нашият отдел, какво ще правят, си е техен проблем. Казано на шега, ако трябва, ще излезем на палатки. А при палатки управление на опашките няма".

Вече е ноември, но службата в "Младост" си е още в детската градина, става ясно от обясненията на служителите по телефона. Не само в София, а и в страната сградният фонд на общинските данъчни служби е под всякаква критика. Но сградите са само еманация на случващото се в местните служби. Персоналът не достига, над 70% от него са със средно образование, разкри наскоро публикуван одит на Сметната палата. Заплащането съвсем не е завидно. На всичкото отгоре информационната система, с която работят служителите, е на ДОС и й липсват доста функционалности. Вече трета година всички общини в България чакат Националното сдружение на общините и Министерството на финансите да им направят нов софтуер, та да могат най-сетне да влязат във връзка помежду си. Колкото и да не е за вярване, сега



22-та отдела в София нямат връзка помежду си



Какво остава за общо 264 общини в страната. Ако някой има 2 апартамента в София - в "Надежда" и "Младост", не може да разбере данъка за жилището си в "Младост", ако отиде в офиса в "Надежда". Затова гражданинът трябва да си плати двата налога в двата офиса поотделно. Може, разбира се, да плати наведнъж по банков път, но за целта трябва да знае точния размер на налога си.

Интересно какво се случва, ако например прокуратурата поиска спешна справка дали дадено лице си е платило местните данъци за имота и колата в София. "Всичко се събира ръчно. Колегите от ИТ отдела отиват с дискетите и вадят информация от всеки район и после я обработваме. Налага се да тичат с дискетите, защото ние имаме обобщена информация, но я обобщаваме един път месечно", разказа Иван Генчев. За деклариране и плащане на местни налози по интернет може само да се мечтае.

Липсата на единна информационна система води и до проблем с контрола. За основно жилище например хората ползват отстъпка в размер на 50% от данък сгради. "Ако едно лице има няколко имота из страната и всичките ги декларира като основно жилище, за да ползва намалението, ние няма как да засечем тази информация", казва началникът на отдел "Местни данъци и такси" във Видин Огнян Георгиев. Подобно е и положението с куп софийски и бургаски фирми, които имат имоти в северозападното градче. Те декларират определена отчетна стойност на имота, но видинските данъчни няма как да я проверят, защото цялата документация на фирмата е съответно в София или Бургас. Няма и помен от разработени процедури за взаимодействие с данъчните от другите общини.



Контролът е сериозен проблем на общинските данъчни служби



В София например няма издаден нито един ревизионен акт през 2006 г., става ясно от одита на Сметната палата. До приключването му през първата година на 2008 г. така и не е създаден отдел "Ревизии и проверки". По-малките общини поне имат ревизори, показа проверка на "Сега". Макар че повечето от тях обясниха, че местните данъци и такси са по-специфичен вид вземания и при една ревизия не биха се установили кой знае какви злоупотреби. Интересът към контролната дейност сред общинските данъчни е малък и защото те нямат право на т. нар. допълнително материално стимулиране от извънредно разкритите приходи, на каквото се радват служителите на Мария Мургина в НАП.

Още по-голям проблем е, че общините нямат и право на принудително събиране, т. е. не могат да запорират заплати и банкови сметки, не могат да налагат възбрани върху имоти, а без това няма как да си съберат старите вземания. Единственото, което правят сега, е да пращат доброволни покани на длъжника и ако той отново не внесе сумата, случаят се предава на Агенцията за държавни вземания. Тя от своя страна е затрупана с хиляди молби за събиране на дългове от по 100-200 лв., които няма ресурс да изпълни. В един хубав момент изтича 5-годишният давностен срок и така парите си остават несъбрани. "Строг контрол трябва да има, защото хората са андрешковци и ако разберат, че няма контрол, няма да плащат", твърди Огнян Георгиев от Видин.

Фактът, че въпреки всичко това



събираемостта на общинските налози е висока



- 80-90% в големите общини, се дължи на куп други причини. За вземане на кредит, за участие в общински търг, за покупко-продажба на имот обикновено се иска квитанция за платен данък, така че за тази категория граждани и фирми няма измъкване.

Но какво да кажат например в Неделино, където събираемостта е около 50%? "Повече от половината от населението на общината не живее тук и реално не можем да връчваме поканите за доброволно изпълнение. Предаваме случаите на АДВ, които и без това са затрупани с молби за събиране на малки суми от цялата страна", споделя Елеонора Докторова, ръководител на отдела за местните приходи в родопската община. Нейни колеги от други общини откровено признават, че събираемостта от 2006 г. насам не се е повишила. По-големите приходи идват от увеличения размер на налозите и повишената икономическа активност.

Виждайки, че общините имат по-малък капацитет за контролни функции, някои бизнес отрасли дори са повишили стремежа си да укриват данъци. "Имайте предвид, че местните власти са избираеми. Кметовете започнаха да бият отбой, когато разбраха, че трябва да подписват наказателни постановления за неплатени данъци. Те не искат да влизат в конфликт с населението и с местния бизнес предвид факта, че през 4 години има избори", подчертаха общински данъчни служители пред "Сега".

Очевидно общините за пореден път са жертва на половинчата реформа и тепърва трябва да проведат доста борби, за да осигурят обслужване поне на нивото на НАП, а също и стриктен контрол по отношение на местните налози.
Снимка: Велислав Николов
Информационна система общинските данъчни служби нямат. Всичко все още е в папки.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
За 3 години, откакто е създадена, НАП успя да свали стъклените прегради при работа с граждани, въведе управление на опашките, а също и плащане на налозите през интернет - неща, за които общинските данъчни дори не могат и да мечтаят.
10
2141
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Ноември 2008 01:13
Защо не не кажете нещо за недоразумението наречено "НАП"? Там е още по-лошо- опашки, простотията е навсякъде. Неграмотност и некомпетентост цари в цялата данъчна администрация, а най-отгоре кака Мара, Стоянчо мамин Гоцев -Пернишки и Красьо-т.н. "голямо недоразумение" и още една гъска дето единственото ие предимстно е, че е позната на гаджето на Дмитриевич! Има ли въобще данъчна администрация в BG?
11 Ноември 2008 07:32
Администрация нема, има данъчни, Бароне
11 Ноември 2008 09:16
Много пъти съм писал и казвал, че към данъчната система на България са извършени няколко престъпления с огромни финансови щети:
1. Въвеждане на ДДС;
2. Създаване на АДВ извън системата на данъчната администрация;
3. Предоставяне на местните данъци на общините;
4. Предоставяне на акцизите на митниците.
За начина на управление, подбор на управленски и експертни кадри, стимулиране и мотивиране на служители, организация на работа не искам да пиша, че три броя на вестника няма да ми стигнат !

11 Ноември 2008 09:17
Така е царят данъци не плаща! Нищо, че му харизаха имоти за един милиард лева!
11 Ноември 2008 09:29
Копирам едно мое старо мнение от миналата година, та дано заедно с тази статия някой управленец сбърка, та го прочете:
".....Предоставяне администрирането на местните данъци и таксата за битови отпадъци на общините през 2005 г. е следствие на малоумното политическо решение за финансова децентрализация. Последиците от това бяха:
- Намалена събираемост на приходите от общините. Широко прогласената по-висока събираемост е чиста измама. Действителността е много по-различна. Наистина в абсолютна сума приходите от данъка върху недвижимите имоти и таксата за битови отпадъци през 2007 г. се увеличиха с 5 – 15 на сто в равнение с 2005 г., когато ги администрираше данъчната администрация. Но истинските причини за това са увеличената данъчна основа (данъчната оценка) с 44 на сто спрямо 2005 г. на два пъти с по 20 % през 2006 г. и 2007 г.) и в по-малка степен бумът в новото строителство. Същевременно броят на платените партиди на имоти е намалял с над 10 на сто в повечето общини. Освен това, ДА при издаване на удостоверения за дължими данъци, необходими за участие в търгове, обществени поръчки, банкови кредити и др., принудително събираше и местните данъци. Друг механизъм за по-доброто им събиране бяха прихващането им от надвнесени ДДС, данък върху доходите и др. данъци;
- Раздути щатове в общинските администрации. Там където (особено в малките общини) навремето ДА събираше приходите, в т.ч. и републиканските с един касиер – събирач на половин щат, сега за по – малко работа (имам предвид, че не събират ДОД, глоби и др.) общините са назначили инспектор, счетоводител и касиер на пълен щат за администрирането на местните данъци и такси. В предходните години един инспектор и един счетоводител в ДА спокойно обслужваха 3 – 4 малки общини, в т.ч. и за част от републиканските данъци;
- Различно тълкуване и прилагане на законодателството. В предходните години указанията за тълкуване на законите се спускаха централизирано от ГДД и бяха задължителни за прилагане. Сега всичко е в ръцете на органите за местните данъци към общините, които са силно зависими от конюнктурата;
- Липса на капацитет за администриране. НАП продължава да изчислява задълженията за данъка върху имотите, таксата и данъка върху превозните средства. Дори нещо повече, поддържа програмното осигуряване. Т.е. ДА (сега НАП) извършва разходи за да могат общинските кметове да отчитат голяма дейност;
- Влошено качество на обслужване. В повечето областните центрове ДА даваше възможност плащането на местните данъци да се осъществява за всички общини в обхвата на дирекцията (областта) и не беше необходимо данъкоплатците да пътуват на повече от 50 км. за да платят задълженията си или да правят допълнителни разходи за банкови или пощенски преводи. Напомням за незнаещите, че ДА издаваше безплатно удостоверения за данъчна оценка на имоти, в дирекцията където работя това ставаше в момента на подаване на молбата в 90 % от случаите, а общините въведоха такса от 3 лв. до 10 лв., а някъде и 15 лв., като много стриктно спазват 14 – дневния срок на издаване. В миналото ДА имаше представители във всички общини, което спомагаше при подаване на декларации и отстраняване грешки в тях, издирване на данъкоплатци за връчване на съобщения, наказателни постановления, покани и др. документи. Сега за да се подаде декларация или връчи някакъв документ се налага транспорт и загуба на време, или ползване пощите, при което разходите за тази дейност както за ДА (НАП) така и за данъкоплатците се увеличиха многократно.
От всичко казано по – горе се стига да извода, че децентрализираното администриране на данъци е най – малкото необосновано икономически както от гледна точка на държавата, така и от гледна точка на данъкоплатците.
Даването на по – голяма финансова независимост на общините само увеличава властта на местните велможи и разширява кръга на злоупотребите и откровените кражби чрез обществени поръчки, търгове и др. Няма друго обяснение за бясното желание на много хора да кметуват или да са общински съветници. За да се наливат толкова пари за купуване на гласове, значи е налице стремежа те да се възвърнат, и то в по – голям размер. Основен източник на средства за покупката на гласове е източването на ДДС, уредени обществени поръчки, търгове и др. Това става само чрез фирми над които е опънат чадър от политическите сили и приказките за борба с това явление са просто медийни изцепки...."
11 Ноември 2008 09:32
Има една уловка с въпросния давностен срок - за да се приложи трябва длъжника официално да уведоми данъчната служба за изтичането му и неговото желание дългът да се погаси по давност. В противен случай задълженията му се водят и олихвяват дори и 10 години по-късно.
"Хубавото" е, че дори и да уведомиш данъчната служба за такова свое желание, на тях им "отнема време" да одобрят прилагането му за задълженията НАД 5 години, при което върху 4 годишните и по-скорошните продължава да се начислява законната лихва, без да можеш да ги погасиш, та малко сметката излиза на... когато говорим да местни данъци и такси, например.
11 Ноември 2008 10:47
До Бирник!

Господ да ги пази данъчните, да се свети во веки веков делата им и имената им!
11 Ноември 2008 11:11
Въпросът е риторичен....Съгласен съм с Бирникь че решението да се прехвърлят правомощия по събирането на местни данъци и такси на общините беше глупаво решение....това, че някой местни велможи се бият в гърдите, че са постигнали по голяма събираемост е чиста демагогия и един обективен анализ би я разбил на пух и прах.Повишаването на приходите се дължи на повишавенето на данъчните оценки и бума в стоителството през последните две години, както и на покупката на нови жилища.Че това е така ще проличи много скоро, още другата година вследствие икономическата криза и ограничаване на кредитирането.Никой обаче не коментира защо в 90% от общините не се извършва същински данъчен контрол чрез дънъчни проверки и ревизии, колко са допълнително разкритите укрити данъци и такси, колко е размера на погасените по давност публични вземания на общините , кой ще понесе отговорността за тях и защо кметовете не изпълняват закона да отпишат тези задължения на гражданите и фирмите а тайничко продължават да си ги прибират?....
11 Ноември 2008 14:26
Въпросът не е кой как събира данъците.
А кой как ги харчи !
Е там си бало мамата.

11 Ноември 2008 15:20
Преди две години си купих апартамент в София. До момента не съм го регистрирал данъчно, нямам и намерение да го правя и не плащам данък сгради и такса смет за него. Междувременно бившия собственик го е отписал данъчно от своето си име като е представил на данъчните нотариалния акт за продажбата. В момента ако направите справка в общината ще се окаже, че въпросният апртамент виси във въздуха без собственик и до момента никой не ме е търсил. Причината за всичко това може и да е в мене, но по-скоро е дебилната организация на данъчните и в липсата на елементарни и близки до хората условия за събиране на налозите. Е няма аз да ходя да им върша работата. В САЩ например си имат имотен регистър и ако пропусна да напиша чек за данъка на къщата веднага ще получа известие и предупреждение, че данъчните ще я изнесат на публична продан.
Друг пример за малоумна организация, но в друга сфера, са глобите на КАТ. За две години в България КАТ ми съставиха 5 акта и нито едно наложено наказание с влязло в сила наказателно постановление. Причината е, че не отивам в КАТ, за да си получа постановленията, а пък и те не полагат никакви усилия да ми ги връчат на дом. адрес, който съм им дал. Доколкото ми е известно, нито в акта, нито в законодателството е посочено къде, на кой адрес и кога трябва да се явя. Защо трябва да се явявам някъде, за да ме наказват. Шофирането без контролен талон не е нарушение, когато той ти е отнет от КАТ и те не са ти го върнали т.е. ти нямаш вина за това, че караш без талон.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД