:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,050
Активни 708
Страници 17,615
За един ден 1,302,066
РАЗСЛЕДВАНИЯ

Испания и Полша отварят стари рани

Испанският съдия Балтасар Гарсон започна разследване на зверствата, извършени по време на Гражданската война. Варшава ексхумира тялото на националния герой ген. Владислав Сикорски, който загина при мистериозна самолетна катастрофа през 1943 г.
Испанският съдия Балтасар Гарсон е безкомпромисен когато става дума за престъпления срещу човечеството.
Почти всички държави по света имат своите тайни, срамни събития и неизяснени обстоятелства. Много от тях се премълчават с десетки години, защото е прекалено болезнено и понякога политически опасно да се изровят отново наяве. Представители на две от тях обаче решиха да предизвикат своите общества и да изяснят истината. Това са Испания, която реши да се занимава с един от най-тъмните си периоди - Гражданската война от 1936-1939 г. и последвалата я фашистка диктатура. Другата е Полша, която иска да изясни как точно се е стигнало до смъртта на нейния герой от Втората световна война - генерал Владислав Сикорски.

Испанският магистрат Балтасар Гарсон, който е съдия в Националния съд, заяви през октомври, че в рамките на неговата компетентност е да извърши разследване на екзекуциите или на безследното изчезване на десетки хиляди цивилни граждани по време на братоубийствената война през 30-те години на миналия век и диктатурата на ген. Франсиско Франко, която продължи от 1939 до 1975 г. Това е първото официално разследване на



най-тъмните страници от историята на Испания.



В Гражданската война загиват около 500 000 души, като и двете воюващи страни - поддръжниците на Франко и левите републиканци - са извършвали издевателства над цивилни. Според съдия Гарсон над 100 000 противници на Франко са избити без съд и присъда след войната. Режимът осигури достойно погребение на загиналите свои привърженици, докато десетки хиляди републиканци досега са погребани в масови гробове. Причината е, че след смъртта на диктатора през 1975 г. новите държавни ръководители решиха да гледат напред и да не се ровят в миналото. През 1977 г. бе приет закон за амнистия, с цел успокояване на страстите, но той досега не беше задействан. Правителството на премиера Хосе Луис Сапатеро обаче започна изравянето от масовите гробове на останките на хиляди жертви на авторитарния режим, за да бъдат погребани подобаващо. За това инициативата на Гарсон бе приветствана от семействата на жертвите, но консервативната опозиция в Испания обвини съдията, че отваря стари рани.

Магистратът стана известен покрай делата, които заведе срещу личности като покойния чилийски диктатор Аугусто Пиночет и лидера на "Ал Кайда" Осама бин Ладен през 1998 и 2003 г. - по обвинения за тероризъм и престъпления против човечеството. Магистратът също така постоянно



преследва баските сепаратисти от ЕТА,



които продължават да искат независимост от Мадрид. Той също така разследва престъпления за погазване на човешките права в Латинска Америка.

Балтасар Гарсон твърди, че режимът на Франко е провеждал систематична политика по премахване на противниците и укриване на телата им. Това според него е основание за започване на съдебен процес за престъпления против човечеството, за които няма давност. Франко и 34 други генерали от времето на войната, които са в основата на тази политика, вече на са сред живите. Гарсон обаче е разпоредил да се установи дали сред живите са бивши членове на Фалангата, политическата партия, свързана с режима на Франко. Освен това съдия Гарсон е разпоредил ексхумацията на 19 общи гроба, в един от които се предполага, че се намират останките на известния испански поет Федерико Гарсия Лорка, разстрелян през август 1936 г. заради левите му убеждения и хомосексуалната му ориентация.

Веднага след тези решения в Испания започна истинска съдебна битка между институциите. Прокуратурата в Мадрид веднага обжалва решението на Балтасар Гарсон. Според прокурорите правомощията на Гарсон не включват разследването на противници на Франко. Това, според тях, могат да правят само съдилища в регионите, където са се случвали тези събития. В жалбата си до Националния съд прокурорите изтъкват още, че правата на жертвите на Франко са гарантирани от закон от 2007 г., който цели реабилитиране на тяхната памет, заради което не е необходимо разследването, стартирано от Гарсон. Според прокурора Хавиер Сарагоза това са обикновени престъпления, за които има давност и които са покрити от амнистията, предоставена на сътрудниците на Франко през 1977 г.

Балтасар Гарсон обаче е



известен като човек на действието



и в началото на този месец нареди останките на осем жертви на режима на Франко да бъдат извадени от общия гроб в мавзолея на испанския диктатор. Причината е, че много републиканци, противници на властта на генерал Франко, са погребани в неговия мавзолей, за да запълнят мястото в криптата, първоначално предназначена само за загинали в Гражданската война привърженици на диктатора. Веднага на следващия ден съдебна колегия от испанския Национален съд, към който се числи и Гарсон, прие с 10 на 5 гласа искане на прокуратурата за блокиране на решението на техния колега. Повечето от осемте души, чиито останки трябва да бъдат извадени, са разстреляни от франкистите в началото на гражданската война през 1936 година. Предполага се, че в Долината на падналите, където се намира мавзолеят на Франко, са погребани около 60 000 франкисти и републиканци. В огромна базилика издълбана в хълм се намират гробовете на Франсиско Франко и Хосе Антонио Примо де Ривера, основателя на испанската Фаланга.

Прокуратурата на Полша пък реши да ексхумира тленните останки на полския премиер в изгнание и главнокомандващ на армията по време на Втората световна война ген. Владислав Сикорски. Целта е да се намери отговор на въпроса дали той е загинал случайно при самолетна катастрофа през 1943 г. в Гибралтар или е бил убит. Затова на 25 ноември следователите ще отворят гроба на Сикорски във Вавелската катедрала в Краков, където са погребани и няколко полски крале и ще върнат останките на следващия ден. Съгласието за това дали роднините на генерала и архиепископа на Краков.



Сикорски загива заедно с дъщеря си



София и още 14 души, между които двама британски депутати, на 4 юли 1943 г., когато самолетът му пада в морето само 16 секунди след като излита от Гибралтар. Преди това генералът е бил на военна инспекция в Близкия Изток, където по това време стотици хиляди поляци се сражават със съюзниците - британци и американци, срещу нацистка Германия. По ирония на съдбата единственият оцелял при катастрофата се оказва чешкият пилот на самолета "Либерейтор" Едвард Прхал, който е бил опитен навигатор. Той заявява, че веднага след излитането уредите за управление просто отказали. Официалната версия за инцидента на британските следователи е неизправност в системата на управлението на самолета. От десетилетия обаче смъртта на полския лидер предизвиква подозрения, че той е бил убит от британски, съветски или полски агенти.

Според една от теориите за смъртта на Владислав Сикорски пръст има СССР. През 1941 г. той подписва договор за възобновяване на дипломатическите отношения с Москва, след като две години по-рано съветските войски окупират източната част на Полша, а западната е завзета от нацистите. През 1942 г. Сикорски обаче къса с Кремъл след разкритията за масовото убийство на над 20 000 полски офицери от НКВД по заповед на Сталин в местността Катин край Смоленск две години по-рано. Полският генерал отказва да мълчи в името на антихитлеристката коалиция и иска официално разследване на трагедията, което естествено е в ущърб на Съветския съюз. Някои историци обаче изказват версията, че британският премиер Уинстон Чърчил може да е дал заповедта за отстраняването на Сикорски, за да се запазят добрите отношения между Лондон и Москва. По този начин поляците изгубили големия си ръководител и били по-лесно управляеми от английските им господари, които в крайна сметка ги предават и не осигуряват истинска независимост на Полша след войната, където на власт идват комунистите. Сега полските прокурори заявяват, че те ще разследват "комунистическите престъпления", свързани със Сикорски, като по този начин дадоха да се разбере, че техен основен заподозрян си остава СССР.
 Генерал Владислав Сикорски е един от най-тачените герои на Полша. Негови паметници има в много градове, а името му носят редица улици, площади, училища и ВУЗ-ове.
 Жена минава покрай стената с имената на загиналите републиканци по време на войната в Овиедо.
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Доброволец от Асоциацията за възвръщане на историческата памет изравя човешки череп от един от масовите гробове до селцето Майорга в областта Валядолид, където са били убити хиляди противници на фашисткия режим по времето на гражданската война в Испания.
10
4901
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
18 Ноември 2008 02:04
Ще бъде много интересно ако сега поляците вземат че намерят доказателства, че Чърчил е наредил атентата срещу Сикорски Макар да не изглежда съвсем в стила на дъртите негодници, нито на този с пурата, нито даже на този с лулата, смъртта му е някак си адски удобна, предвид планираното вече ново прецакване на Полша. Иначе ако беше останал жив до 1944-45, много ми е интересно как точно щяха да се развият събитията, при всички положения щеше да се получи адски конфузна ситуация, най-вече за Чърчил, и не съм убеден, че свободните поляци с такъв лидер щяха просто ей-така да гледат съветизацията на Полша
18 Ноември 2008 02:20
.. на поляците все руснаците са им виновни
А то, просто късметът им е такъв!Да се намират м/у Русия и Германия..
18 Ноември 2008 02:29
някои да си е задавал въпроса защо костите на умрелите хора са с цвета на бледоликите
....блед ездач на сив кон и подире му идваше ада....
18 Ноември 2008 04:56
А стига бе - Сикорски бил проблем на Чърчил.
Каквото и да е обещавал на Сталин по време на войната - след края И спокойно би могъл да остави генерала да си води антисъветска политика в Полша . Какво по-добро решение за западняците от един трън в г.зо на комунизма ?
По-големият проблем е бил Де Гол . Въпреки това на него нищо не му се случи.
18 Ноември 2008 08:35
що ли ровят в миналото? Може бу нямат нищо в настоящето. А уж испанците бяха "много толерантни". Глупости на търкалета. За другите не говоря, те винаги са имали комплекс за нещо, погледнете сега президента им. Неканен ходи където му падне и раздава морално правосъдие над Валенса. Па вземи се поклони, вместо да плюеш. Ама май е по-лесно да критикарстваш.
18 Ноември 2008 09:58
Здраво пипат секретните служби на някои страни!
Аз мислех, че на номерата им се ловят само примитивните българи.
Оказва се, че са подкарали и други нации към срив и самозатриване.
Ако не друго то със сигурност обществена енергия ще се употреби в безполезно триене и ще забави развитието на обществата и икономиката в такива страни, което са победите в студените войни!
Някой си мисли, че студената война е свършила! Тя приключи меду НАТО и Варшавският договор с капитулацията и разпускане на последния!
В момента, обаче, се водят много локални студени войни, май, които поглъщат страхотни ресурси, както е у нас например!
То са партии, то са организации, то са министерства, администрации - местни и държавни! Една непосилна огромна паразитна структура!
Докато цяла България е с мащаба на община от някоя по-голяма държава и би могла с помощта на национална мрежа от мощни ПС - Компютри да се управлява тотално от един сравнително малък екип, както в базите данни дори и статута на зъбите на всеки български гражданин да бъде описан и т.н.
18 Ноември 2008 10:26
Сравнете този достоен човек и патриот с чучелото Димитров (пък и само с него ли, те са цяла плеяда, които и до сега се мотлявчат из коридорите на властта) и ще ви стане ясно какви сме, къде сме и кои позволяваме да ни управляват. Тук не е толкова важно кой и дали го е убил, а как, кога и срещу кого се е изправил да защити достойнството на родината си. Може в крайна сметка и катастрофата да е..
Като гледам сега най-пенявещите се патриотари когато им кажеш нещо срещу Русия позеленяват - тоест проличава им патриотарството. А на България трябват такива държавници, които единствено смъртта може да ги спре когато става дума за защита на национален интерес. и русофилите да ги ограничим дори до достъп до кметски места, а не да имат достъп до държавна тайна. Същото се отнася и за другите фили..
18 Ноември 2008 10:39
Абе не че нещо, ама пановете за чий бяс ще есхумират генерала след 65 години и какво доказателство очакват да намерят в останките му? Може би протокол на ГРУ, описващ подробности по покушението, надлежно разписан от всички участници, удобно пъхнат във вътрешния джоб на погребалния мундир на генерала? Или собственоръчно подписани самопризнания от полковник Старинов? Не е ли по-логично да проверят останките на самолета, техническа документация и т.н.?
18 Ноември 2008 15:15
Като човек прочете заглавието и остава с впечатлението, че двете държави нещо си бъркат по дупките
18 Ноември 2008 16:49
Като човек прочете заглавието и остава с впечатлението, че двете държави нещо си бъркат по дупките

и после си миришат пръстите.........
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД