:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,331
Активни 715
Страници 17,896
За един ден 1,302,066
В МРЕЖА

Кризата измерва цената на световната алчност

Икономиката заприлича на интернет - изплъзна се от централизирано управление
Светослав Терзиев
Разбрахте ли защо изпълзя световната криза? Няма и да разберете, докато продължавате да четете брътвежи на икономисти, които нито имаха въображение да прогнозират нейната поява, нито измислиха как да бъде изгонена. Силите им стигнаха само колкото да констатират фактите, но за целта не е нужно да си правил докторат в престижен университет, защото фактите дрънкат в джоба на всеки.

Политиците усетиха, че икономистите няма да им помогнат, и за да предотвратят най-големия си кошмар - превръщането на финансовите трусове в социални, - поеха инициативата чрез серия координирани акции, чиято кулминация бе срещата на Г-20 във Вашингтон в събота. Каквито и концепции да бяха развити - за национални мерки, за ново международно договаряне по модела Бретън-Уудс, та чак до въздигане на Международния валутен фонд до централен надзорник - всичко бе сведено до



нова религия: регулация.



Светът се заразява от новата вяра с почти същата бързина, с която през 90-те години повярва в магическите свойства на либерализацията на пазара.

Но както икономистите, така и политиците са се вторачили главно в симптомите на кризата. Доколкото дават диагнози, действат като патоанатоми, които режат мъртва тъкан, за да разберат какво я е убило без реално да я лекуват. По-убедителни са социолозите, чиито мисловни упражнения върху икономическите процеси имат поне това предимство, че не са користни. Удивителни находки се съдържат в разсъжденията на бащата на концепцията за мрежовото общество Мануел Кастелс (САЩ), чиито трудове се превеждат през последните години и в България. Разглеждайки обществото като мрежа, а не като пирамидална система, управлявана от някакъв център, в края на 90-те години и началото на новия век той стигна до обяснения и изводи, които показват процесите в днешния свят като в кристална топка на гадател.

"В края на ХХ в. световната икономика стана наистина глобална благодарение на новата инфраструктура, осигурена от информационните и комуникационните технологии, и с решителната помощ от политиката на дерегулация и либерализация, провеждани от правителствата и международните институции", пише той във фундаменталния си труд "Възходът на мрежовото общество" (Кастелс, М. 2004). И добавя: "Глобализацията на финансовите пазари е гръбнакът на новата глобална икономика" Според него днешната световна икономика има три главни черти: тя е



информационна, глобална и мрежова.



Извеждането на първо място на информационния фактор е много важно, защото обяснява чудодейното нарастване и внезапното изчезване на капитала, което става пред очите ни през последните десетина години.

Ето два ярки примера на финансовата мистификация: интернет компанията "Американ онлайн", наброяваща 10 000 служители и с печалба от 68 млн. долара за последното тримесечие на 1998 г., бе оценена на 66,4 млрд. долара - почти двойно повече от общата стойност по това време на акциите на "Дженерал мотърс" (34 млрд. долара), въпреки че тя имаше 600 000 работници и тримесечна печалба от над 800 млн. долара. Борсово чудо бе и оценката през 1999 г. на акциите на "Амазон.ком" на 25 млрд. долара, въпреки че тримесечните й приходи тогава бяха 45 млн. долара, докато общата стойност на целия руски фондов пазар в същото време възлизаше на половината от тази сума - едва 12 млрд. долара. Така една средно голямата интернет компания бе оценена двойно повече от цялата руска икономика.

Може ли да има толкова безмозъчни икономисти, които да смятат подобно състояние за нормално? Може, но едва ли са безмозъчни, защото и народът го е казал, че не е луд, който изяжда зелника, а който му го дава. Според Кастелс два ключови фактора действат в процеса на оценяване:



доверието и очакванията.



Но как се създават очакванията? "Това като че ли е донякъде субективен процес, състоящ се от смътна представа за бъдещето, известно количество вътрешна информация, разпространявана по мрежата от финансови гурута, и икономически пошушвания на специализирани фирми". Точно тук играе ключова роля информацията с нейната способност в днешно време да се разпространява мигновено и глобално. Благодарение на новите технологии финансовите потоци се движат без прегради в реално време между неограничен брой играчи, които си влияят взаимно със самото си участие в играта. Решенията как да инвестират парите си не се основават на рентабилността, а на очаквания ръст на финансовата стойност на търгуваните "ценни книжа". Ако се приложат традиционните разбирания, милиони играчи се държат като Пинокио, който по съвета на куцата лисица и слепия котарак заравя своите пет жълтици, за да порасне от тях дърво, отрупано с жълтици. Или с други думи - инвестират в илюзии.

Оттук следва направо гениалният по своята простота извод на Кастелс: "Концепцията за печалбата винаги е била благородна версия на един по-дълбок и



фундаментален човешки инстинкт: алчността



Алчността се изразява в създаването на стойност посредством очакванията за по-висока стойност". И така става ясно, че "целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство".

Виртуализацията на бизнеса, която откъсва реалната икономика от борсовата, личи най-добре в движението на новите финансови продукти като дериватите (фючърс, опция, суап и пр.), които първи повлякоха към криза световната икономика. Те са "изкуствени ценни книжа, които функционират на базата на математически модели, рекомбинирайки стойност от цял свят, като генерират пазарна капитализация от самата пазарна капитализация". В тази финансова въртележка се съчетават информационни турбуленции, психология на тълпата и спекулативни манипулации, които придобиват правдоподобност чрез реални бизнес стратегии и включване на пазарни правила.

Информационните мрежи създават връзката между различните финансови възли, като движението на паричните потоци получава импулси от самата информация. Това е като игра на "Черен Петър", при която самият оборот на дериватите стимулира тяхното надценяване, но ако играта внезапно спре, губят всички, в чиито ръце са останали. А тя няма как да не спре, защото става дума за надуване на финансов мехур.

Виртуализацията на пазара, която удари света най-напред през американските ипотечни кредити, все още е далеч от реалната картина в България и затова изглежда толкова неразбираема и чужда. Но



тя си има и нашенски измерения,



доколкото много хора се обвързаха с кредити. Буквалният превод на думата "кредит" е "доверие", така че и у нас кризата настъпва поради спад на доверието.

Да вземем за пример жилищния пазар, който очевидно започва да закъсва. Защо доскоро процъфтяваше, а от лятото дава заден ход? В материален аспект не са настъпили сериозни промени, но се е променила информационната среда - нараснала е тревогата, че идват трудни времена. Ако ставаше дума за класически пазар с две страни: продавач (строител) и купувач (притежател на жилище), едва ли щеше да се случи пазарният бум през последните четири-пет години, който наду имотния балон. Всъщност у нас се създаде пазар, какъвто има навсякъде по света - от двама продавачи и един потърпевш. Продавачи са строителят, който има интерес да надува цената, стига някой да му я даде (търсене и предлагане), и банковият кредитор, който също надува кредита, доколкото е възможно да привлече клиенти. И двамата играчи на жилищния пазар се стремят към високи цени и затова без особено поскъпване на строителните материали и на живия труд цената на жилищата набързо скочи три-четири пъти. Истинският купувач е жертва на спекулата на двамата продавачи. Поради ниските си доходи той няма избор, освен да взема скъпи кредити, които колкото по-лесно се отпускат, толкова повече помпат цените на имотите. Тази луда въртележка произвежда стойност от собственото си въртене, което се поддържа от очакването, че хваналите се на нея имат платежоспособно бъдеще.

Машината за пари обаче в един момент прегрява и настава обратният процес. Бедата е, че изгарят не само преките участници, но и околните, защото тревожната информация прескача границите на държавите, а също и на различните икономически отрасли, като създава негативни нагласи. Всеки започва да се озърта да не остане с Черен Петър в ръка и се задейства верижна реакция във всички сектори, работещи с кредити или просто с доверието на клиенти.

Точно



за да избегнат такъв верижен срив,



лидерите на световните икономики се опитаха спешно да се договарят за регулация на пазара, съчетана с повече прозрачност, за да личи има ли материална основа под него, или се гради само върху илюзии. Колективният отказ от либерализма трябва да успокои света, че държавите могат съгласувано да издигнат бариери пред кризата в най-чувствителните звена. България също върви по такъв път, като уверява, че с мъдра фискална политика се е подсигурила срещу негативните влияния. Тук обаче трябва да се отчита третата главна черта на съвременната световна икономика - мрежовата. "Щом веднъж бъде изградена такава мрежа, всеки възел, който прекъсне връзката си с нея, просто бива заобикалян и ресурсите (капитал, информация, технологии, стоки, услуги и квалифициран труд) продължават да текат в останалата част от мрежата", пише Мануел Кастелс. Да си спомним защо първи американските военни създадоха интернет като мрежова командна система - за да може мрежата да продължи да функционира в условията на ядрена война, независимо кой команден център е поразен. Липсата на единен център даде и друго преимущество на интернет - не може да се управлява от едно място. В условията на криза обаче това означава, че централизираната намеса може да се окаже неефикасна или поне че кризата ще бъде много упорита. Фактът, че наговарянето във Вашингтон на главните икономически сили не уплаши кризата, е показател колко трудно ще бъде нейното управление.
Снимки: Ройтерс
Докато лидерите на 20-те най-развити икономики в света се опитваха да създадат на срещата си във Вашингтон илюзията, че могат да се организират в антикризисен център....
 ... демостранти в Мадрид гориха банкноти, за да покажат колко им вярват, че ще защитят доходите и спестяванията им.
119
6527
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
119
 Видими 
17 Ноември 2008 22:20
А всичко е толкова просто.Поредните алабализми, за да не излязат хората със сопите по улиците.В България и сопи не останаха.Пак ще се надяваме на другите народи, дето имат сопи.
17 Ноември 2008 22:22
Хареса ми.
17 Ноември 2008 22:37
"Няма и да разберете, докато продължавате да четете брътвежи на икономисти" -
Терзиев, опитайте тогава с брътвежите на пожарникари
За хората с малко по-логично мислене:
Алчността в света не е била по-малко в 90-те години, но тогава нямаше такава криза. Живи са хората, моито помнят.
Значи само алчността едва ли е обяснението на кризата.
17 Ноември 2008 23:08
Шефът на една козметична компания обяснявал на новопостъпилите дейността на компанията по следния начин:


"В нашите фабрики ние произвеждаме химия.
В нашите магазини продаваме надежда."
17 Ноември 2008 23:29
Аха, призива е: Четете "Възходът на мрежовото общество" на Мануел Кастелс !
Но, всъщност, в него не се казва нещо кой знае колко ново.
Извода бил - "...гениалният по своята простота извод на Кастелс: "Концепцията за печалбата винаги е била благородна версия на един по-дълбок и
фундаментален човешки инстинкт: алчността
Нищо ново под слънцето!

По-добре четете Карл Маркс и неговия пророк другаря Ленин (Най-вече "Империализмът като най-висок и последен стадий на капитализма" !




Редактирано от - Voltervoice на 17/11/2008 г/ 23:31:48

18 Ноември 2008 00:03
18 Ноември 2008 00:18
Добър преразказ, предназначен за един средностатистически българин. Или както му викат по научному, 4-ти клас
Сещам се една книжка от новият жанр, кибер-мрежи-т.н.. в която автора изказва идеята че господ е НАГРАДИЛ хората, като ги разпъснал, и им е дал различни езици. И по такъв начин е прекъснал горе-споменатият мрежов ефект (един гениален ум да може да повлияе на цялото човечество). Интересно а, май глобализицаията ще се окаже творение на дзвера
18 Ноември 2008 00:46
Светослав Терзиев литературно много добре го е написал но защо не обяснява на хората че всъщност всеки трябва да се спасява индивидуално.
18 Ноември 2008 01:02
Значи:
като генерират пазарна капитализация от самата пазарна капитализация

На това му се вика - с пръдня - боя... Чичо, детиту научи ли това упражнение, щото ще му трябва в GS...
Хората са казали, че икономиката зависи от икономистите както времето зависи от метеоролозите. И те като тях ни казват, че какъв ще да е тренда утре - ще разберем вдруги ден.
Надавям се, че най-после ще почнат да пляскат през ръцете лакомията и че бачкатори ще почнат да се търсят, а не хиени - пардон - икономисти!
18 Ноември 2008 01:23
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "За хората с малко по-логично мислене:
Алчността в света не е била по-малко в 90-те години, но тогава нямаше такава криза..."
......................................... .....................................
А по-логичните хора знаят, че една капка НЕ пълни чашата, но последната от многото капки препълва и прелива чашата!!!
А, според учението на Маркс-Енгелс-Ленин/"Диалектическият Материализъм", по-специално/, "Количествените натрупвания водят да качествени изменения!"
А, според мен, когато Повечето Пари отиват у по-малкото хора/Богатите/, се получава "изкривяване" на Пазара и на снижаване или, дори, спиране на Производството за Пазара-поради ниска платежоспособност на повечето хора/НЕбогатите/!!!
18 Ноември 2008 01:26
Добър опит на Терзиев
18 Ноември 2008 01:39
Пара,
За последното съм съгласен. Това е основната причина за кризата на реалната иикономика на САЩ - последните години мнозинството обедня и задлъжня. Най-богатите станаха много по-богати, средните станаха по-бедни (най-бедните са си като по-рано, социална помощ, купони и безплатно лечение).

За капката - не е съвсем точно. Просто регулациите в 2000-те години се оказаха недостатъчни за новите финансови продукти, някои регулации бяха и премахнати. Цялата работа беше нагласена за постоянно растящи цени - висока задлъжнялост, сложни инструменти, прикриване на риска. Никой не се сещаше, че цените ще спрат да растат. Когато спряха да растат, всичко се срина. Тук беше мястото на липсващата регулация - да тури спирачка на алчността, имаше много силни сигнали какво се задава, поне от февруари м.г.

За глобализацията като такава няма опасност - всички пишем на интернета. Но ще има спирачки за прекалено лесното и безплатно местене на капитали и по-изравнени търговски стандарти за всички страни.
18 Ноември 2008 03:30
Фичо, при капитализЪма, за разлика от социализЪма няма регулация и планиране, затова пък има свръхпроизводство и хаотично развиване на пазара.
Тази криза беше очаквана още преди 1990.Превръщането на бившите соц държави в предпазен клапан(разширяване на пазара) на прегрялата икономика на запад просто отложи срива, който рано или късно щеше да се случи.
Колкото до алчността- тя е в основата на всички войни в световен и локален мащаб.Да не забравяме, че количествените натрупвания водят до качествени изменения(положителни или отрицателни)...във всеки един аспект
Капише???!!!
18 Ноември 2008 03:38
За глобализацията като такава няма опасност - всички пишем на интернета. Но ще има спирачки за прекалено лесното и безплатно местене на капитали и по-изравнени търговски стандарти за всички страни.


Това твърдение издава чудовищно невежество. Но за съжаление не е само Фичо, който мисли така - такава е масовата представа. А глобализацията няма нищо общо с интернет или с глобалното (световното) село на Маклуън и т.н. Има много общо обаче точно с лесното, безпрепятствено движение на капитали - спре ли се то, ограничи ли се силно, няма глобализация.

"Глобализация" е всъщност евфемизъм за един много агресивен и хищен икономически процес, който съвсем не е спонтанен, възникнал от само себе си, а е замислен от мозъчни центрове и провеждан с помощта на добре известни институции като Световната банка, МВФ, СТО.

Накратко, същността на глобализацията е премахване на всички огради и бариери пред мултинационалните и транснационалните корпорации, които нахлуват във всички сектори на националните икономики и ги изсмукват с цел осигуряване на големи краткосрочни печалби и съответни дивиденти за акционерите. Националната държава все повече се превръща във фасада, във фикция.

Глобализация означава също проникване на частния интерес в традиционно защитени сфери на публичен интерес като образованието и здравеопазването и превръщането им в бизнес. Изобщо всичко става бизнес, оттам и най-важен измерител за всичко стават парите. Животът днес е много повече "паричен", отколкото по време на нашето детство. Тогава примерно поне игрите ни не бяха свързани с пари, докато днес не е така и затова децата от съвсем малки се фиксират върху парите, защото всяко забавление и удоволствие струва пари.

"Обизнесяването" на целия живот е от полза за икономическия растеж, който през последните 20 години в много голяма степен се дължи именно на глобализацията. Само че печалбите от нея се разпределяха крайно несправедливо - в полза на едни народи и във вреда на други (и ние сред тях), в полза на едни социални групи и в ущърб на други. Това нагнети големи социални напрежения, които сега при снижения жизнен стандарт и отнемането на наркотика на консуматорството ще избухнат. Доведе и до огромни екологични и морални проблеми. Подчини науката на капитала под предлог за ефективност, което породи в резултат размиване на границите между обикновено и научно знание (чалгизация на науката), до множество фалшифицирани изследвания и експертизи в угода на корпорациите.

Всичко това не може да се оправи с икономически регулации. Регулацията означава ако не рецесия, то поне забавяне на растежа. А и проблемите изобщо не са само финансови, то затова и политиците са толкова стреснати. Задълбочи ли се кризата, ще се стигне до преразглеждане и на политически модели. А на дъното на всичко стоят всъщност светогледни проблеми, но там никой няма да рови, щото става много страшно (алчността не е дъното, какво стои под нея?). Затова и занапред говоренето за кризата ще бъде удържано на най-повърхностното равнище - финансови инструменти, регулации, нов финансов ред и пр.

18 Ноември 2008 06:40
Много добре написано!
И както обикновено, форумът е пълен с "умни" икономисти, които знаят повече...
18 Ноември 2008 08:44
Превъзходна статия
И така става ясно, че "целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство".
Не ви ли го писах това преди време. Тази криза е наказанието дето вместо да слушат стария Маркс, че парите трябва да отговарят на произведените стоки, слушаха монетаристите, като Фрийдман Милтън - да се управлява производството с пари, т.е., да се пусне печатницата на долари и производството ще ги следва. Там е работата, че тези долари отидоха в необезпечени кредити, а не в производството. По същия начин и у нас куфарчетата с пари и кредити от банките не се вложиха в производството то да се модернизира, а за купуване на скъпи коли, луксозни жилища, в строителството на хотели и молове. А сИга кво Шъ праИм. Га яли играли и пяли, га плащали плакали.
18 Ноември 2008 09:01
Оттук следва направо гениалният по своята простота извод на Кастелс:
"Концепцията за печалбата винаги е била благородна версия на един по-дълбок и

фундаментален човешки инстинкт: алчността

Алчността се изразява в създаването на стойност посредством очакванията за по-висока стойност". И така става ясно, че "целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство".
Чета и се чудя , за да се оправдае ненормалността на ненормалният капитализъм , на обществото създадено от психично болната раса , докъде може да достигне откриването на ФУНДАМЕНТАЛНИТЕ причини и какви върхове ще завземат ФУНДАМЕНТАЛНИТЕ обяснения.
На конкретният капутализъм , на капутализма в дадена страна , винаги народа му е виновен.
Стана ГЛОБАЛЕН и виновен му стана ЧОВЕКА.
Велико откритие.Сега остава да се каже.Няма човек , няма проблем , ликвидира се човека , той това прави и фундаменталният капутализъм и всичко си отива по местата.
А нали точно АЛЧНОСТТА , какво друго е егоцентричният интерес , това е основата на която се строи това ненормално общество.
Чрез алчност се строи , чрез алчност се обяснява , абсурдна логика.
Във психично болната раса , във расата болна от феноменална алчност , там някъде е обяснението.На най високото ниво са олигарсите.на най ниското са кокошкарите.Общото е грабежа , мародерството , апашлъка-КЛЕПТОМАНИЯТА проявена благодарение на СИЛАТА.Крадеш защото си по силен , колкото си по силен толкова в по големи мащаби крадеш.Мутри , правилно ги нарича народа , представителите на психично болната раса.
18 Ноември 2008 09:03
Светослав Терзиев
18 Ноември 2008 09:09
Терзиев е прав - човешката алчност е основен фактор.
Но не е достатъчна за такава криза.
Требва и ГЛУПОСТ в големи количества..
Например да оставиш едно частно мошеническо предприятие като FED да иправлява напълно безконтролно американската и световна икономика и да дава отрицателни лихви в продължение на години. И накрая "гуруто" да рече "Ма ний ни знаихми к'во става..."
Да оставиш City Group да раздава милиардни рушвети в Конгреса за да се приеме закон, който в края на краищата ще доведе до фалита и!!!
Както е казал едно време Боконон - "Foma! Lies! A pack of foma!"
18 Ноември 2008 09:25
Според мен , казаното оправдава строителната пирамида , която първа ще рухне пред очите ни.
Това обяснение е ФАЛШИВО?
, , Всъщност у нас се създаде пазар, какъвто има навсякъде по света - от двама продавачи и един потърпевш.”
Картелната връзка БАНКА-СТРОИТЕЛ , това е едната страна.
Банката като институция , която събира парите на хората и след това им раздава ипотечни кредити-другата.
Така се получава една единствена верига.Банката е създала пързалката-строителната пирамида.Финансира строителите , за да построят тази пързалка и спуска по нея хората за да ги обере.
Абсолютна спекулация .Безмозъчни били икономистите.Банковите им сметки , показват друго , ако приложим реалният капуталистически измерител на мозъка-ПАРИТЕ.
Щом капутализма е спекулативен , спекулативно натрупаните пари , са главният признак на спекулативният мозък и интелект , движещ това ненормално общество.А къде са тези пари , това всеки от нас го знае?
18 Ноември 2008 09:36
Алоооооооооооо автора решението е много просто ама няма да го вземат защото нямат интерес.В природата винаги е имало хищници и жертви.Умните винаги ще прибират парите на глупавите и ще живеят на гърба им именно защото са глупави и алчни.Та решението е следното
1 Не се отпускат необезпечени кредити.Банкер отпуснал такъв кредит се наказва с не до а с 20затвор
2 Забрана да се продават дългове
3 Забрана на банките да се занимават с инвестиции
4 Оставят се всички правили горните неща да фалират и да си понесат последствията
5 Забрана държавата да помага на такива фирми.
6 Тези правила важат за абсолютно всички
18 Ноември 2008 10:09
Задълбочи ли се кризата, ще се стигне до преразглеждане и на политически модели.
Всъщност Д-р Тормозчиян, вероятно ще се съгласиш с мен, че преразглеждането на моделите, основани на алчността, започна и придоби плътност някъде в края на 70-те и началото на 80-те. Единия от двата модела рухна в края на 80-те. Виждаме началото на края на другия, оказал се малко по-жилав... но какво са 20 или 200 години за историята!
Какво следва после? Това е, което представлява за мен по-голям интерес. Дори и през '89 не вярвах, че това което следва е това, което ВЕЧЕ е било. В еволюцията регресивните ходове могат да бъдат само временни...
18 Ноември 2008 10:15
Браво Терзиев, днес си чудесен!!!
18 Ноември 2008 10:24
Накратко, същността на глобализацията е премахване на всички огради и бариери пред мултинационалните и транснационалните корпорации, които нахлуват във всички сектори на националните икономики и ги изсмукват с цел осигуряване на големи краткосрочни печалби и съответни дивиденти за акционерите. Националната държава все повече се превръща във фасада, във фикция.

Това изказване на д-р Тормозчиян следва да се жигоса на челцата на 'сичкото адепти, рицари, нотабили, дитирамбопевачици, ибрикчии и обикновени минетчии на дер нюйе финанц орднунг. После да им се върже със стоманена тел по един бордюр на врато и да се пратят да проповядват че грийд ис гуд на рибите.
18 Ноември 2008 10:28
Hugin ...
Например да оставиш едно частно мошеническо предприятие като FED да иправлява напълно безконтролно

Така е, но това не е случайно. Напротив - закономерно в.
ppetrov66 е изброил една купчина "лесни" решения - ще се забрани това, после онова и т.н. Няма да стане. В тази икономическа среда изтъкана от пазарните закономерности, даже с някакви регулации, в забраните няма икономическа логика. И накрая всичко отново се появява, но в по-уродлива форма. Да си спомним забраната за търговията с валута в НРБ. Маrx++ по-горе пише:"По същия начин и у нас куфарчетата с пари и кредити от банките не се вложиха в производството то да се модернизира, а за купуване на скъпи коли, луксозни жилища, в строителството на хотели и молове." Това е едната страна - некадърността на родните ни бизнесмени, но това е специфичен проблем, породен от некадърността на създателите им. По-важен е въпроса, може ли нещо да спре движението на капитала в посока на лесните (най-често незаконни) печалби, в които нормата на печалбата е несравнимо по-висока, отколкото в индустрията, селското стопанство и т.н. Защото наркобизнес, проституция и т.н. не могат да дадат здравата основа на проспериращото общество. Аз мисля, че нищо не може да спре капитала в движението му в тази посока - а от това трябва да очакваме още по-сериозни неща.
18 Ноември 2008 10:55
Д-р Тормозчиян
Маузер
Докторе, алчността е само средство за задвижване на машината и за постигането на целите й. Власт, всеобхватна власт се гони.
Имам чувстото обаче, че и самата власт е само средство...
18 Ноември 2008 11:01
Вчера, съвместно с уважаемите колеги Caravaggio и Зевзи, стигнахме до фундаменталният извод относно ролята на Г-20: - "Доверие всекиму, лютеница никому!"


18 Ноември 2008 11:08
Терзиев отново е написал хубав материал, разбираем дори за лаици. Но е забавно как червените каскети дори тук намират потвърждение за нафталиновите си блянове от преди 150 години Всеки каквото търси, това намира в материала...
18 Ноември 2008 11:12
Лидерът на АТАКА заяви, че ЕС е новият глобалистичен център, защото провежда политика срещу националните икономики. В момента регулацията на ЕС е по-силна от тази на бившия СИВ - това не е свободна пазарна икономика, а политика, провеждана в полза на мултинационалните компании, заяви патриотът.
Той отчете като напредък решението на Г-20 да се ограничи алчността на корпорациите и приветства завръщането на държавното начало в икономиката, но предупреди, че Саркози, Меркел и Берлускони не са се стреснали от процеса на глобализация, а правят това, за да запазят социалния си комфорт.
Натиснете тук
18 Ноември 2008 11:18
Dinain ... Но е забавно как червените каскети дори тук намират потвърждение за нафталиновите си блянове от преди 150 години

Динаине, F=ma е на 340 години. И кво? Ще го отменяме ли?
18 Ноември 2008 11:35
Дино, я по-добре кажи нещо за "ойля" и раздувките около него.
Мрежата не спи..
75% спад в цената - от $150 на $50, че дори и по-ниско, "А пък на арабелите им се накривиха капелите"...
Да бяха само те.
Например, "Лукоморие-Нефтопич" си има лаф : - "Ти го е*еш, то та цалува. Я някой да се пробва ме нае*е - ша му скъсам гъза!"
18 Ноември 2008 11:53
Dinain , направо е взел сопата и брули круши.Толкова му е акъла.Крушите отдавна са обрулени.
Още през 301 година , това е преди над 1800 години , римският император Диоклециан, въвежда контрол върху заплатите и цените в цялата империя .Той заявява: "Нерегулираната стопанска дейност е оскърбление за боговете".
Когато пък го канят отново да стане император , на подобни тиквеници отказва , защото особени зеленчуци, много тиквеници, са поникнали в имперската градина , след като е свален.
В публикацията , това може да се обявява за нова религия., , Международния валутен фонд до централен надзорник - всичко бе сведено до

нова религия: регулация.

Светът се заразява от новата вяра с почти същата бързина, с която през 90-те години повярва в магическите свойства на либерализацията на пазара.”
То обаче си е стар прочит на вечният фанатизъм и на верската религия?Само се сменя палачинката.Нищо друго?
18 Ноември 2008 11:56
То беше ясно какво ще рече тов.Сидоров - каквото му рече спонсорът с рублите.
То бива да си долен рубладжия - хлебец, сиренце за некадърната душица, ама още-по-най-долен рубладжия - не бива...
Баси!
18 Ноември 2008 11:57
Кризата не измерва цената, а мащаба на световната алчност! В глобалния финансов свят има налични все още 600 трилиона деривати зад които стоят виртуални пари и надежди за печалба. Едва малка част е инкасирана като загуба. Докато не се инкасират изцяло загубите от издателите и държателите на тези деривати, кризата ще продължава. Едва тогава ще можем да изчислим цената. За нас, българите, ситуацията е трагикомична. От една страна, ще изядем тоятата на свиването на световното потребление и ще си спомним какво е то безработица и фалити на предприятия, от друга страна, факта, че сме в 19-ти век по отношение на банкирането /банките ни са обикновени лихвари/ загубите от кризата няма да са толкова директни и болезнени. Фалити ще има и то яки, но за сметка на това, така наречение "сив сектор" за пореден път ще ни спаси! Т.е. това срещу което се бори Партията и Държавата е спасителната котва за всяко домакинство. Като прибавим и факта, че така наречената криза е всъщност липса на "кеш" за покриване на плащанията, черните парични потоци са нашето упование. А що се отнася до плащането на цената - винаги го отнася редовия данъкоплатец. Ако Партията продължи да пее мантри за валутния борд и колко сме стабилни - малеее какъв ще го отнесем...
18 Ноември 2008 11:58
Бунтът на бездарниците - те това е комунизъм.
Сега ще го правят и в САЩ.
18 Ноември 2008 12:01
Няма смисъл да се обвинява възможността за глобално движение на капитали - това е реалност, с която трябва да се свиква. Изобретяването на мрежата (със своите и положителни и отрицателни проявления) е технологически факт като изобретяването електричеството. Статията е написана с хубав стил и има интересни идеи, но, според мен има и няколко много слаби места от икономическа гледна точка.
1. твърдението че "...целият капитализъм е спекулативен, защото според неговата логика създаването на стойност не е необходимо да бъде въплътено в материално производство..." - просто не е вярно. Това не е логиката на капитализма. Няма спор, че на финансовите борси преобладават спекулативни сделки и investment bankikg без създаване на материално производство, но те далеч не са целия капитализъм като система.
2. "...истинският купувач е жертва на спекулата на двамата продавачи. Поради ниските си доходи той няма избор, освен да взема скъпи кредити..." - доста странно твърдение. Авторът иска да ни убеди, че преди началото на кредитния бум никой не е могъл да си купи имот! Потребителя има избор: да не купува, да спестява и да купува със спестяванията си, да строи сам. По този начин са построени 2/3 от зданията в България за последните 40 години. Кредитът навлезе едва последните 6-7 години като възможност. Естествено, ако нямаш пари, а искаш да имаш 3 апартамента сега веднага, то вариантът е кредит.
3. "...Така една средно голямата интернет компания бе оценена двойно повече от цялата руска икономика..." - това също не е вярно, защото през 1999г. на фондовия пазар бяха листвани едва 1/100 от руските компании. Т.е. към 1999 фондовият пазар в Русия не е могъл да бъде представителна извадка за руската икономика като цяло.
18 Ноември 2008 12:14
, , Няма спор, че на финансовите борси преобладават спекулативни сделки и investment bankikg без създаване на материално производство, но те далеч не са целия капитализъм като система.”

Те това е акъла на капутетата.Хем ПРЕОБЛАДАВАТ , хем това не капиталИЗЪМА..
Какво е тогава?
Отиваш на пазара , продават миражи, купуваш очаквания , това е търговия с лъжи , парите се превръщат в много пари , това е преобладаващото явление и капитализма не бил спекула.
Това и маймуни по дърветата в Африка , няма да го сричат като аргументи?
18 Ноември 2008 12:36
хунвейбин,
Те това е акъла на капутетата.Хем ПРЕОБЛАДАВАТ , хем това не капиталИЗЪМА..

финансовите пазари са част от икономиката, а не цялата икономика. Никой не може да те задължи да се емитираш там. Деривативни сделки има на финансовите пазари - да, там преобладават. Но да се кже, че деривативните сделки са същност на икономиката е зверски пресилено. Сори!
...и ако може да обясниш какво имаш пред вид с думата "капутета" ще ти бъда признателна!

18 Ноември 2008 12:38
Либеразицията доведе до осребряването на психическите проблеми на участниците на пазара...
18 Ноември 2008 12:41
Даа,

softwind елегантно съкрати 3/4 от статията.
18 Ноември 2008 12:52
Softwind
Абсолютна същност са, главна същност са , най главната същност са.

Дори всеки невежа знае , борсовите индекси , показват състоянието на капутализма.
Като спре търговията на борсата , започва търговията с робите-настъпва безработицата и много други неща.

18 Ноември 2008 12:59
Питам се какъв "товаищ" им е на хора като Hugin, например Сидеров? ... Но вероятно се издигат в собствените си очи като поплюят малко по надвишаващите ги във всяко отношение? Няма лошо! Сигурно разтоварва от стреса... Питам се също какви рубли и какви спонсори ги гонят някои форумци, когато става дуна за евроатлантическата криза... Абе като нямаш какво да кажеш - помълчи малко! Не отплесвай моабета към нивото на собствената си интелектуална низост... Не се навирай между тези, които имат какво да кажат - те много са чели и много са мислили!
хунвейбин, softwind, socialdemokrat, hamel, товарищМаузер, Hugin, paragraph39, Rednik South O.Z., ... и другите ... малееее! не очаквах че списъка на мислещите тук е толкова голян, та го оставям недовършен... но ви казвам
ПП Уф! Пропуснах автора!

Редактирано от - Пламен Пенев на 18/11/2008 г/ 13:03:27

18 Ноември 2008 13:08
хунвейбин, чета ти постингите от много години, съгласна съм с много от твоите мнения. Но сега не си прав!!! Не си!
В никоя държава няма закон, който да кара компаниите задължително да се листват на финансовите борси. Нито в Америка, нито в ЕС, нито в Русия, нито в Китай, нито в България.
Искам да добавя и нещо за борсовите индекси. Всеки месец на всички международни борси задължително се предоставя информация не само за търсенето и предлагането, но и за запасите! От състоянието на запасите всеки може да направи за себе си средносрочна прогноза за евентуален спад на индексите. Също така на международните финансови борси и в интернет задължително се представя пълен комплект на консолидирана финансова отчетност на всички листвани компании.
Който се занимава с деривативни сделки е длъжен да ги чете!
18 Ноември 2008 13:14

Светослав Терзиев
Имаше нужда от такава статия - някой да каже, че царя е гол (пазара е спекулативен)! Това трябва да се знае от всеки.

П.П. Все пак, следва да се отбележи, че не е изцяло спекулативен. Обективните оценки мисля са, че активите по борсите са надценени (надути) около 4 - 5 пъти. Което не е малко разбира се, но все пак е далеч от цитираните примери с "Америка Онлайн" и книжарницата "Амазон".

18 Ноември 2008 13:22
"Фактите дрънкат в джоба на всеки" - много доре написана статия от г-н Терзиев!
18 Ноември 2008 13:26
Softwind
Преобръщаш в изгодна посока тълкуванията.Борсата се счита за върховото постижение на развитият капитализъм.

--------
Какво разбирам под капутета.Това е много интересен въпрос.Това е перифраза на фразата , , Хитлер капут”За това основанията са огромни.
Социалдарвинизъм , това е да пренесеш животинските отношения , да ги мотивираш за човешки и идеологизираш като човешки.Хищници изяждат жертвите.Това и днес го пише едно капуте.
Канибализъм е , когато силният изяжда слабият , когато те са от един и същи вид.Това и при животните е рядко срещано явление.
А двете неща заедно , са идеологията на капутализма и по нищо не се различават от скритата семантика във фразата , , Хитлер капут”
Мракобесие е капутализма.Особено третата му фаза , която днес наблюдаваме.


Колкото другото и за другото-динамиката при капитализма.. При пазарна икономика , както я наричат , главната инвестиция е покупката , от купувача на пазара.Не се ли купи стоката , вложените пари в нея пропадат , самият процес пропада.При покупката стоката се превръща в онези пари прим , дето съдържали и печалбата.Остаряла работа , но няма как , това е основната представа.Изхвърляш ли хората от пазарните отношения , практически превръщаш капитализма във феодализъм.Ако болшинството от хората живеят на нивата на оцеляването , това си е натурален феодализъм , за да не го нарека с някоя кафява думичка.Олигархичните общества са феодални ИКОНОМИЧЕСКИ , а не по територия , общества .Това е накратко?
18 Ноември 2008 13:27

Мисля че е крайно време борсата да се отпише от "активите" на капитализма. Това не е капиталистически инструмент. Напротив, това е изцяло социалистически инструмент защото прехвърля собствеността на едни хора (инвеститори) под управлението на други (мениджъри). Естествено всеки се бори за печалба, но мисля, че същността на капитализма е частната (и то личната такава) собственост. А чрез борсата собствеността се прехвърля от притежателите и се управлява от хора, които не я притежават. Което си е чист социализъм.

Същото се отнася и до банките, които също работят с чужди пари.


Редактирано от - Стаксел на 18/11/2008 г/ 13:35:57

18 Ноември 2008 13:27
Пламен Пенев, а вие имате ли "зачислен автомобил за лично ползване", съгласно БДС-5259?!
И с какво ви дозволяват да го зареждате: - Само с идеи, или сипвате и нещо друго?!
18 Ноември 2008 13:31
Съгласен съм с Маркс (със и без плюсчетата) в частта за реалното производство. И не само аз:
Според анализаторите България ще си плати заради това, че не се е възползвала от бума на кредитите, за да развие производството и да насърчи износа. Както и в други части на Източна Европа предприемачите вземат заеми, за да строят молове, а не заводи, а потребителите купуват луксозни коли и телевизори с плосък екран.

Още по-съгласен съм със softwind
Истината май е, че всичко прекалено е вредно, било то регулация или либерализация. Това, което автора нарича алчност движи всички общества и оформя моделите им за управление. Видяхме го и у строителите на комунизъма, видяхме го и при натрупването на капитали. Къде би трябвало да е корективът? Единственото което предпазва човека от собствената му алчност и тази на околните е здравия разум. Но за жалост не всички сме еднакво умни. На един съзнаващ докъде води рекордния БВП се падат поне 1000 забогатели от повишените цени на копторите си. В това отношение регулаторът си е свършил работата според въжделенията на мнозинството. За хубаво ли е?
Сечива и инструменти в ръцете на добър работник правят чудеса. Същите в ръцете на слабоумни могат да причинят тежки вреди. В аспект на безопасността регулаторът действа правилно. Прилага елегантна хватка от айкидо (употребяваш силата и намеренията на опонента за собствена изгода...) която води до елиминиране средствата на инвеститорите с повечко алчност и по-малко здрав смисъл. И аз дори щях да се ухиля, ако не беше безумната цена за това зрелище, която ще плащаме солидарно (виж цитата горе).
Защото вината е комплексна: на удавника, на локвата на улицата, на производителя на алкохола и на зрителите по прозорците.
18 Ноември 2008 13:34
Пламенчо, Вие прочелили сте постинга ми?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД