Има такива места в България, където уж разнородни наглед партии си сътрудничат в завидна атмосфера на дружба и сътрудничество. А мнозинството от населението подкрепя този факт.
Това са градовете, чиито общини притежават терени за политико-икономическо разиграване, а интересите им щастливо съвпадат с интересите на местните реститути.
Характерна особеност на тези градове е, че все се намират до девствени природни кътове, които тамошните управляващи, опозиция и имотни наследници единодушно си умират да "залесят" с бетонни чудеса.
Несебър си има свое Иракли в най-източните склонове на Стара планина, Царево е обгърнало в бащинска застроителна прегръдка Странджа, Банско направи, каквото можа, с Пирин. А Рила не дава мира на Самоков. Неговите управляващи от дълго време се мъчат над задачата как да сведат красивите борови гори, елаци и поляни в североизточната част на планината до няколко малки алейки между купищата проекти за нови и нови курорти. В един от тях - "Супер Боровец", Самоков вече вля 2000 дка общински площи, чиято собственост впоследствие стана твърде неясна покрай появилите се данни, че те са ипотекирани пред банки. Както впрочем неясна стана съдбата и на самото начинание след убийството на основния му инвеститор Емил Кюлев. Това обаче никак не стряска политиците в градчето, които усилено работят над новия хит - "Искровете", и правят реверанси пред новия благодетел - Христо Ковачки. Общинските терени, масивите от държавния горски фонд, реституираните някогашни ниви на баба, скъпото лозе на дядо, скалите на учинайка, горичката на стринка - всичко е подготвено и чака да бъде продадено и превърнато в хотели, заведения, игрища, инфраструктура и много СПА. Вярно, покрай последните проблеми на новия благодетел и над този проект надвиснаха черни облаци, но в Самоков вярват, че Ковачки ще оцелее и ще свърши работата.
Колчем стане дума за "Искровете", и очите на местните светват
В ход се пуска познатата грамофонна плоча колко хубаво и дори полезно е планината да се изпозастрои. "Страхотно ще стане. Ще се отвори курортът, ще има бум на туризма, ще се появят много работни места". Иван Марков, кметът на село Маджаре, което е само на 11 км от Самоков и попада в центъра на бъдещия мега-курорт, гледа замечтано от прозореца на канцеларията си към боровете на отсрещния баир и обяснява как въобще не им е там мястото.
"Че то там никога не е имало гора, бе! Питайте старите хора и ще ви кажат, че тия дървета сами си израснаха в последните 40 години. Появиха се, защото с времето местните спряха да гледат добитък и няма вече кой да тъпче земята, та от само себе си изникнаха борове." Единственият възрастен човек в сградата на кметството, който към момента може да бъде питан за самоизникналата гора, се оказва 86-годишната Славка - бабата на Христо Ковачки. Жената излязла за дневната си обиколка на селото и се отбила да види секретарката, пък и да се посгрее на печката. Хич не й е до гори и поляни. "Стара съм вече. Фалирвам", заявява баба Славка, шегувайки се с актуални икономически термини от битието на внука. Самия Ковачки не била виждала отдавна, защото нямал навик да се отбива в родното Маджаре. "От време на време дава там по някоя стотинка за лекарства", казва баба Славка с такъв тон, та ясно да се разбере, че наистина иде реч за стотинки.
Та точно тази горичка срещу кабинета на кмета не влиза в рамките на бъдещия курорт на Ковачки, но пък е подръка на Марков и той набързо я включва като важен аргумент спрямо всички, които роптаят срещу унищожаването на природата и строежите в Рила. "Като се направи една писта в планината, едва ли ще се наруши екологията толкова. Пък и не вярвам да има чак презастрояване. Сега хубаво ли е, като до Мальовица няма път, по който да се стигне, и че там всичко е изоставено!?" Марков е от "Атака", но когато се захласне в блянове за бъдещите градежи в местността, все едно е взел думите от устата на кмета на Самоков Ангел Николов, който пък е от БСП. А когато самият Николов заобяснява колко чудесен проект е този за "Искровете", сякаш говори Георги Димитров - лидер на кметските опоненти от Движение "Нашата община", опозицията в градския парламент. Идилията е пълна.
"Искровете" не само ще изпълни мечтата на Марков за път до Мальовица, но и ще я преизпълни още много пъти. Около и над Маджаре, залепеното за него Говедарци и близкото Мала църква върху близо 4000 дка площ ще се появят хотели с 18 000 легла, 110 километра ски писти, общо 23 лифта и други съоръжения. Поне такива са намеренията на общината и фирмата на Ковачки "Ел Ем импекс", които от 2006 година участват с равни дялове в съвместното дружество "Надар 2006". Неговата задача е първо да изготви общия устройствен план на местността, а после и да изгради "модерен туристически продукт", както е написано в споразумението между Ковачки и самоковския кмет Николов. Хората на кмета споделят, че "Ел Ел импекс" е била предпочетена основно защото нейният собственик е човек от региона. По този начин Ковачки попада в уникалната ситуация сам да определи
кои точно терени ще бъдат отредени за застрояване
и от какъв тип ще е то, а след това и да го изпълни
Докладната на Николов за създаването на "Надар 2006" и целите му са гласувани същата година с почти пълно единодушие от градския парламент в Самоков. Дали обаче всички са били наясно какво точно гласуват, е съмнително, щом дори председателката на съвета Лиляна Янкова от БСП твърди, че решение за проект "Искровете", още повече пък за избирането на негов инвеститор, въобще не е взимано. "Аз гласувах "за", но ние приехме само коя фирма да изготвя ОУП. Не сме коментирали бъдещ курорт. Нямаме идея дали това ще бъде ски курорт, дали ще е курортно селище. Не е обсъждан инвеститор. Вече като се приеме общият устройствен план и ако г-н Ковачки се яви като собственик на земята, сигурно той ще строи там", настоява Янкова. Думите й силно контрастират на текста във въпросното споразумение за създаване на "Надар", подписано от Николов и Ковачки: "(Двете страни) решиха да обединят усилията си чрез учредяване и регистрация на дружество..., което да финансира изграждането, развитието и експлоатацията на курортно-туристически и спортно-развлекателен комплекс за района на селата Мала църква, Маджаре, Говедарци, местността Гюлечица и района на Мальовица и придобие необходимата за реализацията на проекта част от комплекса". Името "Искровете" в споразумението не е посочено вероятно защото е било измислено по-късно.
За тези две години "Надар" от основаването си общото дружество се е отчитало пред ОбС само веднъж - през януари 2008 е представило на съветниците справка за изразходваните средства и план-програма до края на годината. Основната задача в нея е обнародването на фамозния устройствен план. Както върви обаче, срокът надали ще бъде спазен. Странно е, че този ОУП и до ден днешен не е представен в градския парламент, след като още миналата година в много села на общината покрай местните избори го раздаваха на дискове.
Най-вероятното обяснение за забавянето на този ОУП е, че ще бъде показан публично тогава, когато Ковачки приключи напълно със заменките на държавни гори в местността и се яви като единствен собственик на всички терени. Според публикуваните от коалиция "За да остане природа в България" данни фирмите, за които е установено, че са получили държавни гори в обхвата на "Искровете", са все на Ковачки: "Грейд 2004", "Агросим" и споменатата вече "Ел Ем импекс". Чрез заменките "Агросим" например е придобила и съществуващите писти в Мальовица и над с. Говедарци, включително под ски съоръженията на Българския туристически съюз. Което принуди шефа на БТС Венцислав Удев да обвини Държавната агенция по горите в погазване на закона. Удев разказва, че през пролетта на 2006 при него се появили хора на "Агросим" и му предложили съвместно да стопанисват комплекс "Мальовица".
"Отказах категорично, защото БТС никога не е имал намерение да разширява обектите там, а и самият комплекс и инфраструктурата около него нямат капацитет за ново разширяване. Две години по-късно установихме, че "Агросим" е заменила гори от землището на Своге в землището на с. Говедарци. Това в общи линии са
голяма част от земите под обектите на БТС на Мальовица
- отнети са ни 100 процента от пистите, към които са построени ски влекът, основният паркинг, също строен от БТС със съответния документ, почти цялата Меча поляна, която е в основата на учебния полигон, където се провеждат заниманията по видове туризъм и спортове. Правили сме постъпки пред община Самоков още през 2003 г. за разрешение да се изготви ПУП на комплекса. Не само не получихме отговор, а цялата преписка по случая мистериозно изчезна! Сега си обяснявам факта как един разговор, проведен през 2006 г. с посочени намерения за обсебване на к-с "Мальовица" на БТС в Рила, впоследствие стана реалност. Заменката е факт с нечия висша чиновническа благословия", заявява Удев.
Оказва се, че Агенцията по горите е дала на "Агросим" и терени, върху които БТС има собствени обекти и съоръжения. Както се казва, на Ковачки от сърце.
|
|