:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,650,976
Активни 257
Страници 21,386
За един ден 1,302,066
Интервю

2 лева на квадрат ще ни струва енергийният одит

И аз май няма да мога да си продам апартамента, твърди шефът на Агенцията по енергийна ефективност Таско Ерменков
Снимка: Борислав Николов
Таско Ерменков
Таско Ерменков е изпълнителен директор на Агенцията по енергийна ефективност от юни 2003 г. Роден е на 4 октомври 1955 г. в София. Завършил е МИО в Московския институт за международни отношения и е работил във външнотърговски фирми и в държавната администрация като координатор на инфраструктурни проекти, финансирани от външни организации.


- Г-н Ерменков, май трябва да ви честитя - от незабележима агенция вашето ведомство се превръща във важен институт, ако чета правилно новия Закон за енергийната ефективност. Ще се справите ли с многото нови функции, които ви възлага той?
-Зависи дали ще бъде обезпечен с достатъчно кадри, защото в момента тук работят само 50 човека. Когато писахме новия закон, ние сме правили финансова обосновка, но от гледна точка на това, което предлагахме. В нашето предложение нямаше и помен от това да задължим собствениците на жилищни сгради да правят енергиен одит, това бе добавено в комисията по енергетика. Сега с тази разширена отговорност нямам отговор как ще се справим.
-Енергийни обследвания и сертификати бяха предвидени и в предишния закон, но само за промишлените и обществените сгради. Как вървеше този процес досега?
- На енергийно обследване досега са подложени 1187 държавни и общински сгради, от тях сертификат получиха 29.
-Не е ли твърде малко?
-Малко е и това показва, че сградите у нас не отговарят на съвременните изисквания за енергийна ефективност. Но такива са финансовите възможности на собствениците им, а и макар да е задължително, извършването на енергийно обследване на такива сгради е без краен срок. Така е и по новия закон, който задължава вече собствениците на всички сгради с над 1000 квадрата разгъната площ да правят енергийно обследване, ако собствениците им искат да продават сградата или част от нея.
- Това означава ли, че и собственикът на панелен апартамент трябва да се снабди с енергиен сертификат? Опишете какво точно трябва да извърши този човек.
-Тази реалност е много интересна - и аз живея в блок и ако трябва да продавам, май няма да мога да го направя. Първо трябва да отида да моля съседите си един по един да направим обследване. Ако успея да ги кандърдисам, ще трябва да свикаме общо събрание, което да вземе решение, че ще правим такъв енергиен одит. После сключвам договор с такава фирма и тъй като тя няма да иска договор с всеки поотделно, ще трябва да учредим асоциация на собствениците.
В България има регистрирани 115 фирми за енергиен одит, те фигурират в публичен регистър, който е качен на нашия сайт и всеки може да ги види. Не знам защо се счита, че става въпрос за лобистки закон в полза специално на тези фирми. Не ми е работа да давам съвети на тези, които гласуват закони, но прибързаността им да приемат точно тези текстове създаде такова чувство. Тези фирми и сега си имат достатъчно работа. За да се регистрираш за тази дейност, трябва да купиш апаратура, която струва към 10 000 лева. Второто препятствие е, че трябва да имат поне трима специалисти, които са минали специален курс на обучение и са назначени на трудов договор. Става въпрос не за специалисти, хванати от улицата, а за три определени специалности: конструктор или архитект, електротехник и топлотехник, които имат поне 3 години стаж по специалността. Лобизъм щеше да има, ако примерно не допускаме никоя такава фирма от чужбина да работи тук, а няма такова нещо. Или примерно - да бяхме казали, че регистрираме само 100 фирми и спираме, а то не е така.
- Но европейската директива не изисква такова нещо - жилищните сгради да се снабдят задължително с енергийни сертификати. Защо тогава се изсилваме?
-Политика на държавата е да определя какви да са минималните и максималните изисквания. Ако политиците желаят, могат да сложат максималните изисквания на една директива, а дори и повече от максималното. Но, честно да ви кажа, не вярвам, че в конкретния случай гражданското общество у нас ще позволи нещата да станат точно така, както ги пише в закона.
- Как така - нали в закона го пише?
- Не бих се ангажирал с процедурни въпроси, но считам, че ако обществото покаже, че реагира достатъчно отрицателно на тези възпиращи пазара мерки в закона, предполагам, че законодателят ще трябва да се съобрази с тях. Предполагам, че с едни изменения парламентът би могъл да премахне поне тези ограничения.
- Да се върнем на вашия апартамент - има ли задължение за колко време фирмата трябва да направи одита?
- Зависи от договора, има определено технологично време. За съжаление практиката показа, че има случаи и на формално извършване на тази дейност, но пък законът предвижда доста солени глоби, стигащи до 500 000 лв. Кажете, това лобизъм ли е?
- Не знам защо приемате обвинението в лобизъм лично. Предложението формално не е ваше.
- Не само формално - по същество не е мое и аз съм против това. Но трябва да изпълнявам закона.
- Колко би струвал енергийният одит на сградата, в която е вашият апартамент?
- Най-вероятно ще е максимум 2 лева на квадрат и дори по-малко. Но тази цена е несравнима с това, което ще получа при продажбата на апартамента. По същество в този енергиен сертификат пише дали сградата харчи оптимално количество енергия. Ако пише, че е оптимално, можете да вземете срещу жилището си много повече пари. Както и обратното.
- За съжаление според закона работата не спира само до сертификата - в срок от 3 години енергоспестяващите мерки, които са описани в него, трябва да са извършени, иначе пак следва глоба. Това не натоварва ли излишно бюджета на много домакинства?
- Натоварва ги. Освен това сградата трябва да си има мениджър за енергийна ефективност, който да следи дали и как в сградата се харчат електро- и топлоенергия, да докладва в агенцията.
Въвежда се и задължението всеки проект за нова сграда задължително да минава през енергиен одит. Ако го бяхме направили в предишния закон, нямаше да се допусне през тези четири години да се появят сградите по булевард "Тодор Александров" - стъклени фасади с единични стъкла, които са красиви, но харчат твърде много енергия за отопление и охлаждане. По стария закон проектите се заверяваха само от независимия строителен надзор, т.е. от онези фирми, на които самият инвеститор плаща, за да му одобрят проекта. Сега вече заверяването на всеки проект става задължително.
- Впрочем бизнесът също се възмути от новия закон, защото трябва да дава на агенцията чувствителна търговска информация - колко произвежда и каква е себестойността, която сега дори статистиката не събира. Ще успеете ли да опазите тази информация?
- Като всяко държавно учреждение имаме назначен човек за сигурност на информацията. Имаме разрешение от ДАНС да работим с такава информация, а аз като ръководител имам високо ниво на достъп до информация, свързана с НАТО. Мисля, че това е достатъчно.
За съжаление на много производители обаче в момента, в който тази информация влезе в агенцията, в България ще остане много по-малко място за сивата икономика. Енергията, която си използвал за производство на единица продукция, и крайната цена на тази продукция са параметрите, които в голяма степен могат да разкрият сивия бизнес. Така че не приемам тези протести, които по същество се свеждат до това - да си оставим всичко, както си беше.
Ще ви дам един пример: през 2003-2004 г. изведнъж се оказа, че има рязък ръст на потреблението на енергия в индустрията. Всичко говореше за два извода - или има рязко повишаване на производителността на труда, или изведнъж са се появили много нови предприятия. Трябваше да се изчака краят на годината, за да стане ясно какви са резултатите. От външнотърговския баланс се оказа, че "Кремиковци" е произвел огромни количества метали, които е изнесъл, но срещу това нямаше никакви постъпления в държавата. И нищо не можехме да направим. Ако имаше енергийни одити, това щеше да се знае предварително.
За съжаление има една дисхармония между целите, които си поставя Европейският съюз, и целите на България. ЕС си знае производителността на труда, страните членки са постигнали ефекти от пестенето на енергия и се борят за чиста околна среда. Затова на този етап има разминаване между директивите и целите, към които България се стреми. Защото в един момент влагането на повече пари в енергийна ефективност може да се обърне срещу държавата, тъй като започва да пречи на конкурентоспособността. Но ние все още сме на етапа, в който трябва да се борим за по-висока конкурентоспособност, а това означава и за пестене на енергията.
25
4263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
19 Ноември 2008 02:27
Г-н Ерменков, аз минавам уж за учтив човек, ама след твоето интервю ми идват такива думи на езика...
Абе как може така, ти си завършил МИО в Москва, държавен велможа си някакъв, мандарин, как може такива глупости и абсурди да наприказваш. Държавата разбрала колко метал е изнесъл Кремиковци от външнотърговския баланс и от разходите на енергия. ??? Други документи и информация няма...Тои износът е станал някак незбелязано. Сивата икономика ще я хванете по себестоиността на продукцията и енергиините разходи. За всяка ...вече изминала година. Абсурда пък с панелките не се поддава на описание.
Като не си съгласен със закона, които касае воденото от тебе ведомство, подаи си оставката, вместо да говориш глупости. Срамота!
19 Ноември 2008 07:00
Чуждестранните инвестиции в Меден рудник и тях ли ще ги обследвате бе, хайрсъзи?
19 Ноември 2008 08:36
...в закона се говори за цена от 0.5 до 2 лв. ...
19 Ноември 2008 08:54
Това е! Писах преди няколко дни - целта беше да изкарат от пазара цял един сегмент ( панелките и ЕПК ), защото огромна част от кредитите на банките са "закопани" в новото строителство, а при криза като тази, пазара няма да го има в следващите 3-5 години. Тези кредити вече стават изискуеми, започва преразпределение на собственост "на едро" и е доста по-лесно да управляваш малкото купувачи към "правилните" имоти. Не става въпрос за лобизъм при взимането на парите от сертификатите за ефективност.
19 Ноември 2008 10:02
Глупави закон дал Бог и у нас! И този ще го поправят утре в други ден и всяко чудо за три дена!
19 Ноември 2008 10:09
Най-вероятно ще е максимум 2 лева на квадрат и дори по-малко. Но тази цена е несравнима с това, което ще получа при продажбата на апартамента.

-това просто няма нужда от коментар


а като цяло - мисля че започват да се случват много нередни неща, които са в ушърб на обществото
19 Ноември 2008 10:41
Не мога да не отбележа, че тоя глупендер, въпреки че се бие в гърдите как имал разрешение за достъп до класифицирана натовска информация, не прави разлика между чувствителна фирмена информация, която не се води класифицирана, и самата класифицирана информация ....

Чувствителната фирмена информация не се управлява от закона за класифицираната инфромация, съответно неговия назначен Служител по сигурността на информацията хич не му върши работа. Освен ако не решат че чувствителната фирмена информация не представлява държавна тайна, класифицират я по ЗЗКИ и след това никой повече няма да да я види.

Изобщо да обобщя - пълен тъпанар, типичен представител на "редко щастие".
19 Ноември 2008 11:17
Пак някои новосформирани фирми, на "чичовото" или "уйчовото", ще се налапат, но докато се организират, ще го прекроят, закона де, и както каза някой по-горе "всяко чудо за три дни"!
19 Ноември 2008 11:43
В т о з и б р а н ш с ъ м о т 40 г ., а в Г е м а н и я р а б о т я и ж и в е я о т 1981 г . В Г е р а н и я т е м а т а е а к т у а л н а о т о к о л о 35 г к а т о и з и с к в а н и я т а в с е к и 4-5 г с е п р о м е н я т - с т а в а т в с е п о в и с о к и . З а в с е к и о б е к т к о й т о с е п р о е к т и р а , а и з а с т а р и с г р а д и (п р и н е о б й о д и м о с т с е д о к а з в а е н е р г и й н а т а е ф е к т и в н о с т - Waermeschutznachweis und Energiausweis. Т о в а е з а д ъ л ж е н и е н а к о н с т р у к т о р а н а о б е к т а к а к ъ в т о с ъ м и а з . Н я м а р е г и с т р а ц и о н е н р е ж и м , н я м а д о п ъ л н и т е л н и и н в е с т и ц и й (10 000 л в ?!?) н е о б х о д и м а е п р о г р а м а (Software), к о я т о в п о с л е д н о в р е м е м о ж е д а с е с в а л и и б е з п л а т н о и о т и н т е р н е т . З а ч а с т н и о б е к т и о б е к т и ц е н и т е с а п о д о г о в о р к а (с в о б о д е н п а з а р, а з а о б щ е с т в е н и с г р а д и п о ц е н о р а з п и с (HAOI).
К о м е н т а р а е В а ш
О с т а н е т е с и с ъ с з д р а в е


19 Ноември 2008 11:58
На първо място смятам, че интереса на обществото като цяло е по-важен над индивидуалния интерес. В случая интереса на обществото е да консумираме по-малко енергия, за може да намалим стойността на вноса и зависимостта на България от страни доставящи газ, петрол и други суровини свързани с производството на енергия. За да стане това един от способите е да се намалят загубите за отопление на сградите, което между другото ще намали и хората, които се отказват от топлофикациите. Енергийните паспорти могат да послужат точно за тази цел. Медиите публикуват мнения на отделни хора и фирми, показващи как се нарушавали правата на хората и как енергийните паспорти блокират пазара на недвижими имоти. Аз твърдя, че енергийните паспорти на сградите са форма на задължителна социална отговорност и спомагат за упражняване на правото на информиран избор при взимане на решение. Ако се купува или наема апартамент енергийния паспорт би могъл да ориентира човека какви биха били разходите за отопение на имота, а това е част от правото му на информация за какво купува по същия начин, по който се пита колко вода харчи една пералня например. Отделен е въпроса, че намирам за порочна досегашната практика за саниране на отделни апартаменти от дадена сграда. Очевидно варианта за саниране на сгради посредством регистриране на цял вход или блок като юридическо лице не работи, а в същото време не може да се разчита, че цените на енергоизточниците ще поддържат постоянни нива. Да има хора, които живеят в собствени жилища, но нямат средства за саниране. В тази връзка бих казал, че всеки трябва да си плаща сметките било то за парно, храна или саниране на жилището. Ако няма средства за саниране значи или трябва да се продаде имота или да го даде под наем. В същото време според мен би било редно ако имаме задължителна санировка или да се премахне данък сгради или да се увеличи, но средствата от този налог да се разходват под контрола на гражданите за целово саниране и подобряване на инфраструктурата в кварталите. Между другото по този начин данък сгради може да облекчи хората, които нямат средства, защото ще се разсрочи по-голямата сума за цялостно саниране на сградите платима накуп при сключване на договора за саниране със съответната фирма. И тук ще направя едно допълнение по малко странична тема. А защо покрай енергийната ефективност не се прави и паспорт за земетръсоустойчивост и съответно хората да избират дали да укрепят сградите или да си останат в този им вид. Вметката е, защото мисля, че би било добре да се правят едновремено ремонти, а не първо да се подобрява енергийната ефективност и после да се ремонтира за подобряване на земетръсоустойчивостта.

С оглед казаното по-горе определено смятам, че въвеждане на задължителни енергийни паспорти с минимално изискуеми норми за енергийна ефективност на всички сгради са една крачка в правилната посока
19 Ноември 2008 12:07
Да има хора, които живеят в собствени жилища, но нямат средства за саниране. В тази връзка бих казал, че всеки трябва да си плаща сметките било то за парно, храна или саниране на жилището. Ако няма средства за саниране значи или трябва да се продаде имота или да го даде под наем.

Ей, умни хора имало. Дай сега понеже не останаха заводи за приватизиране, да вземем да приватизираме и панелките, защото собствениците им нямат пари да си сменят дограмата.
19 Ноември 2008 12:08
В интерес на обществото е да няма много богати и много бедни.
В интерес на обществото е да няма престъпления, а когато има - да се наказват адекватно.
------ и т.н.
Обаче сега сме демокрация. Защитава се интереса на човека, не на обществото. Затова при демокрацията:

Можеш да трупаш богатство, оставяйки други да мрат от глад и студ.
Можеш да правиш престъпления и никой няма да те накаже, докато не докаже че ти си го направил.
----- и т.н.
19 Ноември 2008 12:08
Ето още един, който си мисли, че знае по-добре от хората какво е добро и какво е лошо за тях:
На първо място смятам, че интереса на обществото като цяло е по-важен над индивидуалния интерес. В случая интереса на обществото е да консумираме по-малко енергия, за може да намалим стойността на вноса и зависимостта на България от страни доставящи газ, петрол и други суровини свързани с производството на енергия.



__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
19 Ноември 2008 12:13
Ако няма средства за саниране значи или трябва да се продаде имота или да го даде под наем.

Тия мераци вървят вече от години. Не може българинът да има жилище - да го продаде и да живее под наем.
И като друсне една инфлация с какво ще си плаща наема, бе умници?
Ами... на улицата. При пролетариата - точно както си е мечтаел другарят Троцки.
19 Ноември 2008 12:40
Някой може ли да ме светне за какви квадратни метри става въпрос - застроена площ или обследвана.
Защото втората е няколко пъти повече от първата.
19 Ноември 2008 13:09
Стотинка нема им дам...
Топлинни счетоводители, енергийни незнамквиси педеруги, умре тая...
Да върят да обследват къра...
19 Ноември 2008 13:18
Льоши, льоши българи!
Не щат да си продават жилищата, и туй то!
Дори и на Hild.bg!
19 Ноември 2008 14:14
Най-вероятно ще е максимум 2 лева на квадрат и дори по-малко. Но тази цена е несравнима с това, което ще получа при продажбата на апартамента. По същество в този енергиен сертификат пише дали сградата харчи оптимално количество енергия. Ако пише, че е оптимално, можете да вземете срещу жилището си много повече пари. Както и обратното.



Редактирано от - Han на 19/11/2008 г/ 14:15:29

19 Ноември 2008 14:17
А аз проектите ел.част ги правя от 1 до 1, 5 лева в зависимост от ...А те 2 лева??!!
Смешни са такива суми при тази беднотия. Просто се чудят как да вземат и последния лев на българина
19 Ноември 2008 15:32
И грешката в текста на закона е дебилска, ама и новините и коментариите по темата не остават назад. Толкова ли никой не може да сметне, че при примерно 100 фирми, 100 000 сгради и 5-10 работни дена на сграда за сертифициране (супер оптимистично) процесът на сертифициране на "всички" сгради ще продължи между 25 и 50 години?
19 Ноември 2008 16:15
Хм, да не бъркам, ма вносителя не беше ли това говедо Рамадан Алтай, Кока Кола не знам къв си там? Тоя първо с топлофикация за колективни трудови договори искаше да ни прецака, сега явно ДПС са намерили братовчед с фирма за енергийна ефективност и желая още пари да събират....
Явно е като бял ден, че няма да ги осъдят, ма да се огърмяват по-бързо, че да ни освободят от присъствието си...

19 Ноември 2008 18:07
Имам специалност много близка до топлинното инженерство. Давам такива съвети на всеки, които ми ги поиска - съседи, приятели, близки. Ей тъй, безплатно, дори и без едно кафе. Просто от християнско милосърдие, да речем. Този да си завре топлинната апаратура отзад.
19 Ноември 2008 18:15
Абе, може ли човек да си сертифицира само апартамента? Щото моят си е добре топлоизолиран с допълнителни мероприятия.
19 Ноември 2008 18:22
Защо най-големите и алчни идиоти в България се докдпват така лесно до властта.И този красавец едно учил, а управлява това, от което нищо не разбира.Само тук има такова единство на противоположностите - интересите на управниците и тези на народа. Изпълзяват нови кърлежи и дупе да ни е яко.
19 Ноември 2008 18:27
bvdsoi, ти напораво вадиш цитати от XIII-я конгрес на БКП, бе, душичка...
Изивнявам се, ама и аз знам, че е по-добре да си млад, богат и здрав, отколкото стар, беден и болен!
Я сега си сложи ръка на сърцето, пусни райските дръжки и кажи честно - ако ти ИМАШ ДОСТАТЪЧНО ПАРИ - няма ли веднага да си купиш ТОЧНО най-енергийно ефективния апартамент, който ти харесва?
То лесно се вижда - качествена замазка, тухла, изолации, дограми, врати, покрив - то и баба знае да купи хубавото, стига да може да си го позволи!
Хората търсят нещо по изтънелия си джоб, бе тъпанари, всеки иска ефективнос иначе! Айде стига дебилски лобизъм и откровена наглост, бе, баси задниците- да си заврат този закон там, където слънце не огравя!
Извинявам се, ама вече немам нерви, т тъпанари на всички нива требе само
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД