БСП изглежда страда от екзистенциална криза. Седмици наред видни социалисти се чудят да воюват ли с олигарсите или не, а не забелязват, че в собствената им партия има хора, които пасват точно на това определение - просперират в частния бизнес с подаръци от държавата, кроят и планове да се прехвърлят директно в политиката. С тях не само че никой не воюва, но и правителството охотно им предоставя все нови и нови придобивки, а другарите им ги издигат за ръководни постове.
Типичен пример в това отношение е пловдивският бизнесмен Георги Гергов, който само преди седмица бе избран за делегат на конгреса на БСП и дори предложен за член на ВС на партията. Странното в случая е, че той обясни желанието си да се впусне в политиката с аргумента, че бизнесът днес е поставен в ъгъла. И това при условие, че вече 4 години управлява партията, чийто член е той и при която започна впечатляващият му просперитет. Та нали точно Гергов за рекордно кратко време получи евтино куп атрактивни имоти в центъра на Пловдив, Пловдивския международен панаир, напазарува си и телевизия с държавни пари. Обществената памет обикновено е къса, но не чак толкова. Все пак може би е добре периодично да се припомнят подобни показателни за България истории и да се прави равносметка как мечтите и гръмките обещания се превръщат в обикновени балони.
Последните години показват колко е лесно да напазаруваш евтино имоти в Пловдив, ако си свързан с властта. А Гергов е близък приятел на президента Георги Първанов, премиера Сергей Станишев и редица негови министри, на Симеон Сакскобургготски... В интерес на истината възходът му започна още преди тройната коалиция да дойде на власт. Дотогава той вече беше осъзнал, че от животновъдство не се печели, и се беше преквалифицирал в туристически бос. Когато БСП пое държавата, Гергов вече е собственик на хотел "Санкт Петербург", морския курорт "Слънчев ден", балнеохотел "Хисар". По онова време той гравитира официално около НДСВ, но поддържа горещи връзки и с всички сили в пловдивския общински съвет, ръководен от кмета от СДС Иван Чомаков. Именно с негова помощ през 2006 г. стартира грандиозният план за "приватизиране" на атрактивни, но запуснати къщи в Стария Пловдив. Гергов щедро предлага партньорство на общината и инвестиции от 15-20 млн. лв. за ремонта на архитектурните уникати. Даже призовава гражданите да дават идеи за какво точно да бъдат използвани. Какво се случва с къщите две години по-късно? Една е освежена, но е спорно дали ремонтът може да бъде узаконен. Останалите пустеят.
"Ще се жените ли? Жалко, че ритуалният дом още е в ремонт", казва изникнал от нищото охранител в началото на Стария град в Пловдив. Човекът пази паркинга отсреща. Той обяснява, че бизнесменът Георги Гергов е направил ресторант с градина към ритуалния дом, който всеки момент ще открие.
Ритуалният дом е един от апортираните 16 имота от община Пловдив в смесеното дружество "Пълдин туринвест" АД. Той е и единственият ремонтиран обект от средата на 2006 г., когато беше създадено дружеството, досега. Макар че е в списъка на общината с ценни паметници на културата с утвърдени съвременни публични функции, които не подлежат на промяна, на практика ритуалният дом почти е загубил предназначението си и скоро ще се превърне в ненужен придатък към ресторанта. Още по-интересното в случая е, че от Националния институт за паметници на културата (НИПК) твърдят, че при тях не е постъпвал проект за ремонт на обредния дом, макар че това е задължително условие, преди строителите да влязат. Изискват го два закона - за устройство на територията и за паметниците на културата. Сега общината трябва да даде разрешение за ползване на обекта. Как ли ще го направи, без необходимата документация да е съгласувана с НИПК? Според архитекти ремонтът на обредния дом е незаконен. От НИПК твърдят, че при тях досега е внесена само документация за ремонт на Каблешковото училище, но разрешение все още не е дадено, защото имат специални изисквания, с които проектът трябва да бъде съобразен. Тази сграда е в доста плачевно състояние.
Не е ясна съдбата и на останалите имоти в Стария град, които
вече две години са заключени и запуснати
Гергов така и не съобщи идеите си за тях. В общината също не пожелаха да отговорят на многократните запитвания на "Сега" какви инвестиции са направени досега в преотстъпените имоти. Парализирана е и създадената в края на миналата година комисия към общинския съвет на Пловдив, която трябваше да разследва имотните сделки за три мандата назад и ако открие нарушения, да сезира прокуратурата. Шеф на комисията е зам.-председателят на общинския съвет и представител на ВМРО Камен Шишков. Той обаче отказва всякаква информация за работата й, защото това било дълбока тайна. Казва само, че ще има доклад през януари. Общинарят от БСП Николай Радев също лаконично отбелязва, че ефект от комисията не бива да се чака. Съветникът от ГЕРБ Бойко Боев е малко по-разговорлив - оказва се, че в края на септември членовете на комисията са обсъждали да предложат закриването й, защото нямало никакъв ефект от работата й. А и наскоро комисията се събрала едва за втори път след почти 10-месечна пауза. Освен това чиновниците от общината отказвали да предоставят документи, а обемът на сделките бил толкова голям, че едва ли е по силите на редови съветници да ги обхванат и анализират. Интересно е как съветниците намират сили и желание да харижат имоти на Гергов, но
са безсилни да контролират как той ги управлява
и за какво ги използва. И това при условие, че общината продължава да е съдружник на бизнесмена. Така или иначе проект на решение за закриване на комисията най-вероятно ще бъде внесен на някоя от следващите сесии.
За разлика от общинарите "Сега" се опита да направи анализ какви са ползите за общината от партньорството й с Георги Гергов. И изводите, до които стигна, не са никак оптимистични. Защото, ако се проследи хронологията на това партньорство, логично възниква въпросът: чии интереси защитават през цялото време общинските съветници в Пловдив - на съгражданите си или на бизнесмена? Отговорът сам се натрапва.
Началото на голямото пазаруване е поставено на 15 юни 2006 г. Тогава общината е обхваната от грижа за рушащите се къщи в Стария град, които имат нужда от ремонт и скъпа поддръжка, а общината не може да намери нужните пари. Затова общинският съвет в Пловдив решава да създаде смесено дружество с бизнесмена Георги Гергов. Защо точно той е избран за партньор, след като и други са проявявали интерес към имоти в Стария Пловдив, не е ясно. Предложението за създаване на смесеното дружество е внесено от три групи - от ОДС, от чиито редици е кметът Иван Чомаков, от Коалиция за Пловдив, в която е БСП, и от Коалиция ВМРО и ДПС. Тези групи имат смазващо мнозинство в общинския съвет.
В документите за решение и устав на дружеството липсва ограничение доколко може да падне участието на общината в смесеното дружество. Общинският съветник Димитър Костов обаче настоява да се запише "не по-малко от 51%". Веднага е дадена почивка по настояване на ОДС и започва мощна разяснителна кампания в кулоарите как трябват свежи пари за възстановяване на възрожденските къщи и затова
не бива да се поставят бариери пред частника
В крайна сметка общинарите апортират набор от апетитни имоти с изричната уговорка, че "участието на общината в капитала на дружеството не може да бъде по-малко от 25%". Тогава Пловдив държи 75% от акциите, а частникът - 25%. Тук обаче е хватката. Такъв текст има в решението на съвета, но някой пропуска да го запише и в устава, който е приложение към решението, и в договора. Самият бизнесмен с няколко увеличения на капитала бързо успява да обърне съотношението - той взема 75% от акциите, а общината остава с 25%.
В момента общината участва в "Пълдин туринвест" с 24.98%. Тези две стотни под определения праг, изглежда, са само тест за следващо намаление на дела на общината. Според шефа на групата на общинарите от БСП Николай Радев юристи разтълкували вече казуса и обяснили, че е важно какво пише в договора за създаване на дружеството, а не какво е решението на общинския съвет. С други думи - участието на общината в капитала може да продължи да се приземява към нулата. Любопитното е, че през юни 2006 г. синият кмет Иван Чомаков предлага представител на общината в общото събрание на акционерите на "Пълдин туринвест" да бъде именно червеният съветник Николай Радев.
Общинският съвет прави още нещо скандално
В първоначално одобрения устав пише, че само общото събрание на акционерите може да увеличава и намалява капитала. Със следващо свое решение обаче общинарите делегират това право на съвета на директорите.
Другото странно нещо е, че щедро обещаните от Гергов инвестиции за ремонта на възрожденските къщи до 2 години всъщност никъде не са записани. Така че не може да се търси никаква отговорност от бизнесмена.
Никой не може да каже и как точно общината определя кои къщи да бъдат апортирани в "Пълдин туринвест". Някои от имотите са в добро състояние, в тях има ресторанти, детски школи... В една от къщите дори живеят хора, които са принудени да напуснат. В момента всички къщи, които би трябвало да греят, са заключени с ръждясали катинари и са обрасли с бурени.
Една от големите мистерии и до днес е
каква е пазарната оценка на апортираните от общината имоти
в "Пълдин туринвест". Според решението на общинския съвет оценката на тези имоти е трябвало да бъде предоставена до три месеца. Но и тук има хватка. В решението не е посочено дали става дума за данъчната оценка, или за пазарните цени на къщите. Така общинарите получават справка за апортирани по данъчна оценка общински имоти. И до днес общински съветници твърдят, че не са виждали пазарната оценка на имотите. Може би за да не лъсне още повече неизгодната сделка. Общинари твърдят, че 16-те имота в Стария град са оценени на малко над 23 млн. лв. 12 от апортираните имоти са възрожденски къщи, има два терена, паркинг пред Международния панаир и един парцел до аквапарка на хотел "Санкт Петербург". По-късно общинският съвет прави още един подарък на бизнесмена, като апортира в смесеното дружество общинската фирма "Градини и паркове" с изключително апетитен терен от над 260 дка. От 50 присъствали съветници 48 гласуват "за". Не е ясно какви са намеренията в момента на Гергов за терена, но запознати твърдят, че той вече подканял общината да си изнесе инвентара за озеленяване.
Бизнесменът, разбира се, не подхожда толкова щедро към партньорството си с общината. Неговите имоти са оценени по пазарни цени. Първоначално той внася в дружеството 8% от капитала на ЦУМ и 9% от капитала на "Слънчев ден"АД. А по-късно вдига капитала на смесеното дружество, като апортира още акции от други свои дружества и хотел "Санкт Петербург". До този момент не е известно Гергов да е вложил и един лев свежи пари в "Пълдин туринвест".
-----------------------------
Панаири, панаири - първо в Пловдив, после в други градове
---------------------------------
Няколко месеца след създаването на смесеното дружество "Пълдин туринвест" стават ясни и истинските планове на Георги Гергов. Той използва партньорството с общината, за да получи още по-голям подарък от държавата - Пловдивския международен панаир. На 12 октомври 2006 г. същите четири партии и коалиции, с които така лесно се договаря Гергов, внасят предложение в общинския съвет, с което дават съгласие общината да участва в преструктуриране на капитала на "Международен панаир Пловдив" ЕАД чрез смесеното дружество "Пълдин туринвест" и да придобие 49% от акциите. В решението си общинарите записват няколко добри неща - позволяват капиталът на смесеното дружество да се вдига чрез нови апорти, но само при условие, че общината запази 75% дял. Освен това задължават представителя на общината в общото събрание да гласува печалбата от участието в "Международен панаир Пловдив" да постъпи по сметките на общината и с тези пари да се ремонтират училища, лечебни заведения, обекти на културата и други. От 49 присъствали съветници 41 гласуват "за".
По традиция нищо подобно не се случва впоследствие. Общината губи мажоритарното си участие в "Пълдин туринвест" и вече не може да диктува правилата. А бордът на директорите решава печалбата да се реинвестира в панаира, така че нито стотинка не постъпва в касата на общината.
Оттук нататък всичко тръгва по мед и масло. По-малко от два месеца след решението на общинския съвет правителството приема стратегията за преструктуриране на "Международния панаир Пловдив", според която държавата запазва мажоритарен дял от 51%, а останалите акции стават собственост на общината чрез смесеното й дружество. Стратегията не предвижда партньорът на държавата да се избере с конкурс. Аргументът на правителството е, че Гергов обещава големи инвестиции. Наистина в типичния си стил бизнесменът се заклева, че ще вложи в модернизирането на панаира 100 млн. евро. Нещо повече - 20 дни след приемането на стратегията кабинетът апортира в капитала на панаира и почивен дом "Меркурий" в Златни пясъци. Обяснението за тази щедрост е: "сградата се руши, предлагана е два пъти на търг и за нея не се е явил купувач".
Бизнесменът обаче бързо ревизира щедрите си обещания
И започна да предлага идеи как да се намерят спешно свежи пари за панаира. На 11 декември 2007 г. изненадващо и за държавата дори той свика общо събрание, на което поиска акционерите да изберат между три варианта. Първият предвиждаше "Пълдин туринвест" да вземе контролния пакет акции със 75% дял срещу инвестиция от 100 млн. евро, а държавата да остане с 25%. Това е в грубо нарушение на стратегията, приета от МС, и веднага бе отхвърлено от представителя на държавата. Вторият вариант бе държавата и "Пълдин туринвест" да внесат по 50 млн. лв. А третият - панаирът да бъде апортиран срещу заем от 100 млн. евро. Засега държавата не е приела нито един от тях.
Това обаче не попречи на Гергов да се развихри. В началото на януари той вече е избран за втори управляващ директор на Пловдивския панаир. Тогава шеф на панаира е Йордан Радев, съпруг на зам.-министъра на икономиката Нина Радева. Гергов го уволнява и назначава Иван Соколов за пълномощник на изпълнителния директор. И за двете решения не е искано съгласието на Министерството на икономиката и енергетиката, което всъщност е мажоритарният собственик в дружеството. Те обаче не са оспорени.
Скандалното е, че представител на държавата в борда на директорите на Пловдивския панаир е бившият вече зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова. Повече от година министър Петър Димитров не намери за нужно да я смени с действащ зам.-министър. "Когато напуснах поста, подадох молба да ме освободят от борда на Пловдивския панаир, но не ме освободиха", обясни Нинова. Сега тя през ден-два се срещала с министър Димитров и обсъждали поведението на държавата в панаира. Нинова има някакъв
странен статут - бивш зам.-министър с ключови функции
Тя не се оплаква, била информирана за всичко, което по устав трябва да се знае за панаира.
Преди няколко месеца Гергов поиска държавата да участва в бъдещото увеличение на капитала с апорт на земя в София, където Пловдивският панаир да изгради свой бизнес център. Идеята бе даже още по-грандиозна - подобни поделения да има във всички по-големи градове в страната, където държавата да предостави (също безвъзмездно, разбира се) атрактивни терени. Тя бе подкрепена охотно от министъра на икономиката Петър Димитров. Правителството бързо намери терен в София - 82 декара близо до летището, а министерството на транспорта светкавично го прехвърли на министерството на икономиката. Проектът обаче бе внезапно замразен, защото се оказа, че е заложен като гаранция за заем пред ЕИБ, а никой не се бе сетил да й поиска разрешение за операцията. Когато разрешението все пак бе получено, една от служителките на МС откри, че всъщност там не може да се строи, тъй като теренът е отреден за зелени площи. Накрая пък едни частници купиха терен за изложбен център точно до същия терен и обезсмислиха идеята за клон на Пловдивския панаир в този район.
Това много разгневи Гергов, който дори заплаши, че ще си продаде акциите, след като държавата пречи на бизнес плановете му. Но не го направи. Напротив - продължи да харчи пари на панаира. Последната му засега придобивка е пловдивската телевизия "Евроком". Аргументът му за тази покупка бе направо сразяващ - там изложителите щели да рекламират стоките си. В интервю за в. "Марица" Гергов обяснява, че сделката е станала за 3.2 млн лв., от които 800 000 лв. са за покриване на стари задължения на телевизията. Плановете са грандиозни - телевизията ще излъчва собствена програма, която ще популяризира дейността на изложителите, участващи в проявите на Пловдивския панаир. Тя ще бъде новинарска и с икономическа насоченост. Не е ясно дали самите изложители имат нужда от подобно скъпо начинание, защото по признанието на Гергов бизнес план тепърва ще се пише. Затова пък за шеф там бе назначен стар приятел на Гергов - бившият син кмет и лекар по образование Иван Чомаков, който, както вече стана ясно, има ключова роля в изключително успешния джойнтвенчър на бизнесмена с пловдивската община.
Това, че плановете за тази телевизия са огромни, показва и фактът, че Гергов е поискал от СЕМ да потърси свободни аналогови честоти в София, Варна, Пловдив и Стара Загора. Конкурсите за тези честоти бяха стопирани преди няколко месеца с огромен скандал. Интересно ще е да се види дали ще успее бизнесменът да се вреди, защото според закона разрешенията за аналогово наземно телевизионно разпръскване могат да се издават до 31 декември 2008 г. Така че бързината, с която ще действат Комисията за регулиране на съобщенията и СЕМ, ще е от ключово значение. А и двете институции не се славят с особено бързо темпо на работа.
Любопитно е и че първата покупка на т.нар. бизнес телевизия бе футболен мач. "Евроком" излъчи мача за купата на УЕФА между "Левски" - "Жилина". Среща, която четири големи телевизии - БНТ, Нова телевизия, БТВ и ТВ2, отказаха да закупят, защото няма да могат да си върнат инвестицията с реклама. Това очевидно не е проблем за намиращия се във финансова криза Пловдивски панаир. Нещо повече - изглежда, че футболното направление ще играе основна роля оттук нататък, защото междувременно Гергов стана и основен спонсор на футболния отбор от "А" група "Ботев" (Пд). Договорът е за година и е на стойност половин милион лева. Но Гергов обеща Пловдивският панаир също да се включи във финансирането, когато отборът стане достоен за това.
Как гледат клиентите на Пловдивския панаир на новата стратегия,
която уж би трябвало да задоволи всяко тяхно желание? Очевидно е, че не са много очаровани от методите на бизнесмена. Те сезираха Комисията за защита на конкуренцията и преди седмици тя санкционира "Международен панаир Пловдив" АД с 300 000 лв. за злоупотреба с господстващо положение. Според комисията панаирът се е възползвал от монополното си положение при предоставяне на услугата "изграждане на изложбени конструкции" и така е лишил останалите участници на пазара от възможност за печалба. По този начин се елиминирала реалната конкуренция. Дружеството обжалва. Любопитното в случая е, че оплакването е подадено от посланика на Белгия у нас Филип Беке.
В същото интервю, в което се жалва от натикването на бизнеса в ъгъла, Георги Гергов споделя още нещо: "Не искам да говоря за всичко, което се случва, защото всичко това се плаща от народа; най-малко съм адвокат на народа". Ето в това вече е абсолютно прав.
|
|