:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,497
Активни 845
Страници 18,400
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Черен списък за пътните фирми, които не се справят през зимата

Догодина ще се дадат между 1.3 и- 1.5 млрд. лв. за строеж на пътища, но тези в списъка губят право, заявява и.д. директорът на НА "Пътна инфраструктура" Иван Атанасов
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Иван Атанасов
Иван Атанасов е и. д. директор на Национална агенция "Пътна инфраструктура" от 21 октомври, след като предишният шеф подаде оставка. Атанасов е шеф на Надзора на агенцията и на 5 декември отново се връща към тази длъжност. Завършил е УНСС и е специализирал в Милано. Беше изпълнителен директор на "Девня цимент" АД, "Вулкан цимент" АД и "Люляка" АД. В периода 1994-1997 г. беше народен представител. Оглавяваше и програмно-целева група за координация, контрол и мониторинг на проекта АЕЦ "Белене" в МИЕ.





- Г-н Атанасов, все още ли са верни констатациите на вицепремиера Емел Етем, че ни очакват блокади по пътищата през зимата?

- Констатациите са били верни, но към един по-предходен момент. В последния месец беше извършена огромна работа. Заключителният акорд е отварянето на прохода "Хаинбоаз" в края на седмицата и пускането на възела на Ябланица.

- Можете ли да гарантирате, че няма да има блокади през зимата по пътищата?

- Правим всичко възможно да няма. Това включва няколко важни момента, свързани с предварителните действия. В връзка с това възстановяваме дежурствата в пътните управления и фирмите за поддържане, които са били отменени. Това означава малко по-висок разход, но ще има по-голяма сигурност, че екипите ще бъдат в готовност да излязат след влошаване на времето.

- Колко време след като завали сняг сте разпоредили да започне почистването на републиканските пътища?

- Би трябвало обработката със сол да започне още като завали сняг или малко преди това. Ако пътят се обработи предварително, това означава, че след това много по-малко ще се чисти. Създаваме организация с пътна полиция, особено по магистралите, да се спира движението и да се пускат автомобилите да се движат след снегопочистващите машини. Защото липсата на правила и в почистването пречи много. Не всичко е въпрос само на финансиране, но и на добра организация.

- Какъв ще бъде контролът над фирмите, които не спазват правилата, които въвеждате. И досега имаше изисквания към тях, но те не ги спазваха?

- Ще има една много сериозна санкция - черен списък и лишаване от право да участват в търгове за 1 или 2 години. Къде на шега, къде на истина се шегувахме, че ако трябва в момента да започнем да го правим този списък за текущото състояние, може би почти всички ще попаднат в него. Защото няма проект, който да е завършен в срок и в рамките на първоначално определения бюджет.

- Как ще промените манталитета на тези пътни фирми, част от тях имат самочувствието на големи играчи в строителството на пътища?

- В крайна сметка това е държавен орган и той създава правила. Те трябва да бъдат еднакви за всички. Всеки, който смята да не се съобразява с правилата, ще допусне сериозна грешка.

- Все пак може ли да кажете какви са причините да се стигне до този тревожен доклад на министър Етем преди месец. Каква е вината на пътните фирми - липса на средства или това беше бойкот на предишния ръководител?

- Не знам дали е било бойкот. Истина е, че към този момент имаше едно огромно забавяне в изплащане на задълженията към тези фирми. Те са възникнали в предходни периоди. Този възел трябваше да се развърже, защото някои от фирмите нямаха ресурс да започнат подготовка за зимата. В края на август беше блокирано започването на нови обекти от предходния изпълнителен директор. Сега ще оценим доколко тази заповед наистина се е спазвала. По сертификатите за септември и октомври ще разберем дали се е работило само по проекти, които са били текущи, или наистина са започнати нови обекти. Имаше 112 млн. лв. неразплатени до края на юни по текущи ремонти и поддържане. Те вече са погасени.

- И все пак фирмите имат договори за зимно поддържане и трябваше да се подготвят?

- Така е, но и агенцията има задължения да им заплаща своевременно работата. Така че беше важно да се възстановят плащанията към фирмите, за да могат да се предявят сериозни претенции към тях.

- Наредихте авансови плащания за зимата. Ще бъдат ли достатъчни, за да се преодолее проблемът.

- За зимната подготовка за необходими около 30 млн. лв. Превели сме 12 млн. лв. авансово. Когато има задължения към фирмата - от една страна, неразплатени, а от друга страна, им превеждаш авансово, сами разбирате, че това не е чист аванс. Моята информация е, че вече са закупени материали, които ще стигнат до средата на зимния период. Те са задължени да си допълват запасите. Контролните системи действат, проверява се всеки сертификат чрез физически контрол - доколко описаната работа отговаря на реално извършената. Наскоро се откри, че 75 метра от мантинелите в област Перник не са поставени, а са описани. В момента готвим санкция, макар че те междувременно ги поставиха.

- Снегорините са стари и амортизирани. Министър Гагаузов имаше идея държавата да купи нови, но се отказа. Какви са решенията сега?

- Техниката принадлежи на фирмите, които поддържат. През 1999-2000 г. стопанските дейности по поддържането са били приватизирани. Ако искаме да върнем обратно модела и държавата да купи 3000 машини, това са огромни инвестиции. Не е възможно. Голяма част от договорите на фирмите изтичат следващата година - от април до септември. При новата процедура за текущо поддържане смятаме да въведем нови правила. В момента в тези договори се включват освен текущо поддържане и средни и по-големи ремонти. С тази практика трябва да се прекрати. Новите договори ще бъдат само за текущо поддържане, безопасност, маркировки и закърпване на дребни пукнатини по пътя. Новите договори ще бъдат 4 или 5-годишни. За да знаем, че определен участък има един стопанин.

- Ще има ли изискване в договорите процент от техниката да бъде нова?

- Създадена е работна група, която трябва да предложи цялостния модел. Ще е ясен през януари или февруари, за да се обявят новите тръжни процедури. В методиката ще се заложат дейности и с каква техника да се изпълняват. Моето мнение е да се изисква от фирмите техника, която да е годна да работи.

- Направихте ли проверка дали с една и съща техника не са спечелени конкурси в съседни области?

- За съжаление, много трудно е да направим такава проверка в момента. Защото всичко трябва да се проверява в тази агенция. И има приоритети, които са заложени. Подобни проверки ще се правят при новите договори. Имаме в момента 86 договора с 56 фирми за зимно поддържане. Както казах, който не се справи през зимата, получава черна точка и губи участие в следващите проекти.

- Световната финансова криза ще засегне ли пътното строителство и дали стремежът за повече апетитни поръчки няма да изостри максимално конкуренцията, така че отново да доведе до корупционни практики?

- В инфраструктурното строителство ще има много голям ръст следващата година - около 40%. По заемът от ЕИБ "Транзитни пътища V" има 27 лота на обща стойност 705 млн. евро, от които за следващата година планираме да се усвоят 174 млн. лв. По проекта със Световната банка са 9 лота на обща стойност 144 млн. евро, от които планираме 151 млн. лв. за догодина. По програма ИСПА, надявам се всичко да приключи благополучно и ЕК да размрази плащанията, 146 млн. лв. ще усвоим за магистрала "Люлин". По ОП "Транспорт", където трябва да стартират 3 лота на "Струма", един на "Марица", "Хемус", връзката със софийския околовръстен път при гара Яна планираме 282 млн. лв. И по "Транзитни пътища IV" - където се изпълняват няколко проекта в заключителна фаза - 100 млн. лв. 104 млн. лв. планираме по ОП "Регионално развитие". От бюджета планираме още 314 млн. лв., но очакваме да се предоставят и допълнителни средства за инфраструктурни обекти. Има заделена сума от около 500 млн. лв., която може би ще бъде разпределена през януари. Тоест става дума за 1.3 - 1.5 млрд. лв.

- Това е огромен ресурс, как пътната агенция ще устои на натиска на пътните фирми да получат тези поръчки, как ще избегнете корупционното напрежение?

- Само по един начин - ясни правила за провеждане на процедурите и сериозни договори с големи санкции за фирми, които забавят проектите. И създаване на регистър на капацитета.

- Имахте среща с турския изпълнител на отсечката от магистрала "Люлин", финансирана по ИСПА. Ще се оскъпи ли довършването й и ще се навакса ли изоставането?

- Магистрала "Люлин" е пример как не трябва да се започва проект. И как проблеми, които не са решени в началото, след това водят до много сериозни проблеми. При самото офериране и сключването на договора не е имало технически проект за преместване на инженерните мрежи - магистрален газопровод, електроповоди, водопроводи. Освен това не се направиха отчуждения на терени, на къщи, което в момента дава основание на изпълнителя да иска удължаване на времето. Фондът не си е свършил работата в началото. Геологията не е била добре направена. Пилоните на мостовете вместо 14-15 метра трябва да станат 25 метра, защото се оказва, че за да се стигне до една твърда основа, се изисква да се набиват не на 15, а на 25 метра. Всичко това води до промяна в проекта и дава основание за забавяне, изпълнителят започва да претендира за анекси и удължаване на срока. Донякъде сме оптимисти, че проектът ще се реализира до края на 2010 г., когато изтича финансовият меморандум по ИСПА. "МАПА Чингиз" представиха доклад за капацитета, който насочват. През април-юни ще увеличат хората до 1000, сега са 500, ще пуснат асфалтовата инсталация. Поискахме им график кога ще преодолеят изоставането и го очакваме до седмица-две. Заради преместването на инженерната мрежа проектът за магистрала "Люлин" ще се оскъпи с 2%.
8
2720
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
20 Ноември 2008 06:49
...дялан камък...
...така както си бърка кафето, с лека ръка ще дозабърка големите пари за пътища...
...да го попитат само какво значи битум...
20 Ноември 2008 07:39
От коя партия е този суперспециалист, който е работил само като изпълнителен директор и депутат? Предполагам БСП? Какво разбира от пътища, щом цял живот е произвеждал цимент?
20 Ноември 2008 08:29
Това с черните фирми е голяма смешка - много лесно се заобикаля. Прави се нова фирма.
Според мен трябва, това което прави дадената фирма да се застрахова при голям застраховател, който да изплаща голямо обезщетение на възложителя при некачествена работа на фирмата. Те застрахователите ще отсеят калпавите фирми, ако не искат да плащат за чуждите далавери. Трябва да има трета страна, щото иначе лесно се наговарят.
20 Ноември 2008 08:54
Щом е бил само директор и депутат - БСП.
20 Ноември 2008 09:35
ако всичко което е казал този и.д. наистина го мисли, видимо трябва да е в час с делата по пътищата.
въпросът е с чии дела.
казва че ще бори корупцията с ясни и прозрачни регламенти за търговете/поръчките.......... ами че те винаги са си били такива стига да искаш да ги прилагаш ЯСНО И ПРОЗРАЧНО.
и стига с тия простотия - алчност и крадливост не се борят с хартии, регламенти и прокламации, а с тотален контрол, добре платен външен контрол, така че да няма съмнение в ефективността му.
20 Ноември 2008 10:12
Този човек има наглостта да се хвали със свършена работа в прохода Хаинбоаз. Който от 6 години е затворен през по-голяма част от годината. И предстои догодина пак да е в ремонт. Вместо да разделят трасето на няколко участъка, да ангажират достатъчно строители и за 1-2 години да го свършат, те уредиха далавера на Биндер и някаква Великотърновска фирма. В резултат 6 години ремонт на едно шосе.
20 Ноември 2008 12:30
кво го усуква, да си го кажат направо че вече са се договорили с афстрийска фирма да им прави пътищата
20 Ноември 2008 12:32
... Пилоните на мостовете вместо 14-15 метра трябва да станат 25 метра...

Вероятно иде реч за пилотите. Иначе смислено говори човекът.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД