:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,813
Активни 809
Страници 19,716
За един ден 1,302,066
Интервю

Пенсионната възраст трябва да стане поне 65 години

Влизането на държавата като осигурител е само временна мярка, казва бившият социален министър Иван Нейков
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Иван Нейков е роден на 17.04.1955 г в Хасково. Завършил е право в СУ "Климент Охридски", специализирал е трудово и осигурително право. Зам.-председател на КНСБ от 1992 до 1997 г. Социален министър в служебното правителство на Стефан Софиянски и в кабинета на Иван Костов. Един от авторите на пенсионната реформа. Сега е общински съветник в София от СДС. Женен, с две деца.
- Г-н Нейков, Световната банка даде стряскаща прогноза за сериозна криза в пенсионните системи на страните от Източна Европа след 50 г. Според вас налага ли се промяна в модела на нашата реформа?

- Пенсионният ни модел влиза в деветата си година - достатъчно време, за да се видят добрите и слабите му страни. Основният и неоспорим от всички извод е, че реформата бе неизбежна и стратегически правилна. Друг е въпросът, че тя закъсня над 20 г. и цената за това беше радикалният й характер. Всеки пенсионен модел има няколко времеви параметъра: първите 15 г. от неговото действие, в които трябва да бъдат напаснати всичките му части, периодът на реализиране на идеите му - докъм 40-50-годишнина, и следващите години, в които се очертават параметрите на следващия модел. Ние сме още в първия етап, а вече излизат сериозните въпроси. Първият, за който всички политици трябва да си сложат кръст на устата, е за нова пенсионна реформа. Това е политическо самоубийство - не можеш да накараш едно общество в рамките на 10 г. да преживее две пенсионни реформи. Вторият въпрос - не трябва да се допуска ерозия. След като веднъж обществото е направило жертвата да се раздели с един пенсионен модел и да тръгне към друг, оттук нататък тази жертва трябва да бъде поставена на пиедестал. А не да се подмята: "Абе, то може би има и по-мек начин". През 2009 г. например трябваше да преустановят своето действие всички преходни елементи на ранното пенсиониране. Желанието да си добър обаче отново надделя в парламента и за определени професии този срок бе удължен до 2014 г. Ще дойде и друг парламент и оттам ще кажат: "Абе, ние ли сме най-лошите?". Т.е. това е опасното, това е ерозията, която води до промяна на параметрите на реформата. Пенсионният фонд например трябваше до 2011 г. да е финансово автономен.

- В същото време държавната субсидия непрекъснато расте - ако е била 500 млн. лв. през 2005 г., догодина ще бъде 3 млрд. Как се допусна това?

- Това е илюзията, която преследва българското общество по отношение на всички реформи - започваме нещо и после почваме да викаме: "Олеле, колко е тежко, колко е страшно. Я да спрем и другите да направят реформата". Пенсионната реформа по много особен начин прилича на ваденето на зъб - като почнеш да го вадиш, няма спиране. Почнеш ли да викаш: "О, колко много го боли тоя, дето лежи. Я да спрем, да дойде другият зъболекар той да го извади", това е най-отвратителното, което може да бъде погодено на обществото. Това става и в тази, и в други реформи. Слава богу, никой не смее да каже: "Отказваме се от реформата". Но много умници твърдят: "Може и по-бавничко, и по-леко". Например никой не иска да види, че едно от нещата, които в момента съществуват в резултат на различната възраст за пенсиониране за мъжете и жените, води до дискриминация на дамите. При тях пенсиите са значително по-ниски от тези на мъжете по няколко причини: по-ниската възраст за излизане в пенсия; факта, че те по-трудно събират необходимия стаж за пенсия поради гледането на децата или други членове за семейството; по-ниските им заплати. Всичко това води до по-ниски пенсии на жените, което е сериозен проблем и трябва да бъде изваден на преден план.

- Влизането на държавата като осигурител ще помогне ли по някакъв начин?

- То първо е закъсняло. Второ, въвеждат го като панацея, а то не е никаква панацея. Включването на държавата като съосигурител може да има ефект, но само като временна мярка. А междувременно трябва да се търсят други варианти - увеличаване на пенсионната възраст и коригиране на политиката по доходите. Възрастта и доходите - това е ключът към добри пенсии и стабилна пенсионна система.

- У нас обаче сякаш основната мярка е намалението на осигуровките.

- Една от причините, поради които България стартира успешно пенсионната реформа, бе, че нито едно решение за пенсионната система от 1997 до 2001 г. не бе взето някъде в кабинет на тъмно. Всички, които имаха отношение към пенсионния модел, работеха заедно. Това според мен е разковничето на следващи успешни стъпки, които трябва да правим. Осигуровките са точно пример за грешка, допусната именно защото не беше взета от всички заинтересовани. Явен приоритет на днешното правителство бе непрекъснатото намаляване на размера на осигуровките, като се твърдеше, че това увеличава приходите в НОИ. Истината е обаче, че приходите в НОИ нарастват, но от намаляване на безработицата. Така че продължаващите приказки да се намали осигуровката трябва да бъдат много предпазливи и на базата на широк анализ и консенсус, какъвто сега няма. Всъщност събира се малък кръг заинтересовани, намират лоби в парламента и парламентът с лека ръка казва: "Намаляваме осигуровките", а никой не е направил разчет до какво води това.

- Относно възрастта за пенсиониране обаче сегашното правителство отказва дори да се коментира.

- Това е следващият таралеж в гащите. Истината е, че когато стартирахме реформите, разчетите показваха, че финансова стабилност за пенсионната система ще има само при изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените. И второ, тази възраст трябваше да е над 63 г. За съжаление вероятно и на мен тогава не ми стигна кураж, за да го направя това. Затова намалихме разликата в пенсионната възраст между мъжете и жените - от 55 г. за жените и 60 г. за мъжете съответно на 60 и 63 г. Но демографската тенденция на обществото днес показва много тревожна картина. За съжаление никой от управляващото мнозинство не иска и да отвори дума в тази посока. Днес разчетите показват, че пенсионната възраст трябва категорично да бъде изравнена и да се движи над 65 г. за мъжете и жените. Като се помотаем още 5-6 г., ще дойде момент, в който разчетите ще показват, че пенсионната възраст трябва да е над 67 г. Това са цифри, пенсионният модел е студена математика, който показва как да бъде събран един ресурс и как да бъде разпределен след това.

- При сегашното развитие на пенсионната система как ще се променят прогнозите ви за пенсионната реформа?

- Всъщност някои от основните параметри, заложени през 2000 г., не се изпълниха и тук е заровено кучето. Първо, не се следваше заложената политика по доходите, защото сега доходите на хората нарастват по-бавно, отколкото предвиждахме. Второ, ерозията, отстъпленията в малки стъпки - като възрастта за пенсиониране, групите, които се пенсионират по-рано и т.н., всичко това влошаваше общите параметри. Искам да кажа нещо важно. Всички, които са далеч от същността на пенсионния модел, в един глас реват, че е много тежко на такава възраст да се пенсионираш. Какво показват обаче цифрите? От 2006 г. ясно се вижда, че вече средната възраст за излизане в пенсия надвишава пенсионната с около 1 г. и при мъжете, и при жените. Т.е. при мъжете тя е около 64 и малко над 64 г., а не 63 г., а при жените - около 59 г. Което показва не само че хората са разбрали, че оставането по-дълго на работа увеличава пенсията, но и че я няма онази съпротива, за която се твърди, че ако пипнем пенсионната възраст, ще паднат камъни от небето. Това просто отново е нежелание да бъдем честни към хората, отново е някакъв опит да ги залъгваме. Трябва най-сетне някой да го каже директно в очите на хората - цената на ниската възраст за пенсиониране са ниските пенсии. Има директна връзка между тези два параметъра и са пълна заблуда обещания от рода на: "Ние ще повишим пенсията ви, ще ви осигурим старините". Не може да го направят! Просто сметките показват, че при такава пенсионна възраст не може да се постигнат високи пенсии. Би трябвало да продължим този подход на 6-месечно увеличаване на възрастта до определена граница. Според мен обществото вече разбра, че това е пътят.

- Имаше напоследък тревоги и за другите два стълба на пенсионната система.

- Мисля, че там нещата вървят съобразно прогнозите - вече над 3 млн. души се осигуряват във втория стълб и няколкостотин хиляди души - в третия. С достатъчно добро темпо се натрупват средствата. Да, сега частните пенсионни фондове са в тежък момент, но всички са така. Да не би на държавния бюджет да му е широко около врата? Но не бива хората да се стряскат, това са най-дългите пари. Трябва да се прави преценка на доходността от тези фондове от хоризонта на 20-25 г., а не от това, че няколко месеца си имал 15%, а пък сега имаш 2% доходност. Това е естествен процес. Не може от капитализма да вземем само меда, а жилото да остане за някой друг.

- По ваше време не се говореше за сребърен фонд, сега този резерв вече трупа средства. Как си представяте реалното му действие?

- Много милиарди ще трябват, за да може фондът да спасява първия стълб, когато той изпадне в тежка ситуация. Но трябва да се знае, че днешното поколение пенсионери и тези в следващите 20 г. въобще не трябва да мислят за този фонд. Той е на принципа - който сади орех, не яде от него. Този пенсионен фонд ще има своя ефект след повече 20 г. Тогава той ще има акумулираните средства и ще замества държавата в критични моменти - ще покрива дефицита на НОИ. Той е реанимационното отделение на пенсионните системи. Дай боже, никога да не се наложи да го ползваме.
85
9422
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
85
 Видими 
26 Ноември 2008 01:54
Много хора говорят за повишаване на пенсионната възраст, без да си задават въпроса: Вие бихте ли наели човек на 64-годишна въсраст на работа???...
Нека да дават съвети след това.
26 Ноември 2008 02:49
И 65 са малко.Предлагам да стане 70.Средната продължителност на живота на мъжете в България е 69 г.Така с един куршум ще се убият много зайци, пардон потенциални пенсионери.
26 Ноември 2008 04:41
dobadoba...Такъв въпрос не съществува, защото никой не смята да го прави! ИЗОБЩЕ! Идеята на "социалните" е ясна - "не ни трябват пенсионери"!
26 Ноември 2008 04:58
Синдикален лидер ли е тоя бе?Толкова много глупотевини изръси за нищо.Важното е само едно негово предложение за справяне с проблема(радикално, по метода на др.Сталин или на чичо му Сам):

И второ, тази възраст трябваше да е над 63 г.
ТОЧКА

Значи в България 75% от хората умират по-рано от предложените години.
Истината е, че системата за пенсионно осигуряване е копната от братски USA и е изцяло дефектна.Синдикалистът обаче е с попътния вятър.Страхотен финт-от най-ловото пространство(преди 15г.) до най-дясните висоти с ястребите.
26 Ноември 2008 06:33
Вече като станахме част от ЕС, следва да приемем и техните условия-заплати, възраст на пенсиониране и т.н. Със нивото на заплатите ще бъде по-трудно да се изравнят, но с пенсионната възраст - нищо не пречи да се изравни от 2009 г. с тази в повечето страни на ЕС - 65 години за мъже и жени, като се либерализира, примерно - да можеш да се пенсионираш по желание от 60 до 65 годишна възраст, с 1% по малка пенсия за всяка година по-ранно пенсиониране. 65 години да е определената база за пенсионна възраст, а които се чувства здравословно добре, работоспособен и желае да работи още да може да си отложи пенсионирането колкото желае, но не повече от 5 години /до 70 годишна възраст/. Всеки човек се чувства различно /здравословно/ на тези години, някои са били с по-лека /не физическа/ работа, нека си работят, други са работили по-тежка работа- нека се пенсионират даже и на 60 годишна възраст, с минимална одръжка от до 5%. Мисля, че че голяма част от хората ще се пенсионират на 65 годишна възраст.[/b]
26 Ноември 2008 06:45
Предлагам изобщо да не се пенсионираме.Да си умираме на работните места, ще спестим толкова много на всякакви драскачи...
26 Ноември 2008 07:28
Slava няма да стане. Тогава бая паразити ще трябва да поотслабнат.
26 Ноември 2008 07:43
Не така грубо де, може да се напише текст, според който, освен всичките документи, кандидат-пенсионера трябва да представи и смъртен акт.Така е по цивилизовано, нали?
26 Ноември 2008 08:09
То на неговото място изобщо не му требе да се пенсионира. И така нищо не върши по цял ден, за къв чеп му е да получава по 400 лв пенсия, вместо по 10-20 000 заплати и рушвети.
26 Ноември 2008 08:10
за интелигентността няма възрасти
26 Ноември 2008 09:02
Тоя Нейков трябва да замълчи, защото измисли най-тъпата пенсионна система. Вместо да дава акъли, отдавна трябва да е даден на съд за геноцид. Как иначе да си обясним отношението към възрастните хора. За какво плащаме удръжки за пенсия - за да получаваме пенсия само 1-2 години и да гушваме букета. При средна продължителност на живота при мъжете 68 години, колко години ще получаваме пенсия, а?
26 Ноември 2008 09:18
Когато се говори за изравняване на възрастта за пенсиониране, с тази в другите държави от ЕС, задължително трябва да се споменава и разликата в средната продължителност на живота при тях и при нас /мисля, че скоро четох някъде, че сме с около 12г. по-ниска/. Не може да ни правят на идиоти като вадят отделни части от контекста. Не е все едно да работиш до 65 и после да живееш и да получаваш пенсия до 78-80 или да работиш до 65 и да умреш на 68. Да не говорим за това, че хората около мен напоследък умират между 50 и 60 - вижте последните статистики за смъртността. Пак впрягаме каруцата пред коня - да оправим условията, стандарта на живот и качеството на здравеопазването, а като сме живи и здрави ние сами ще искаме да работим докато можем - дай Боже да е по-дълго.
26 Ноември 2008 09:20
Мои близки в Скандинавия са в следната ситуация. На 72 години, пенсионери от 10 години, като пенсията им стига да живеят АБСОЛЮТНО нормално. За да се поддържат в кондиция ходят да работят 2 дни в седмицата по 6 часа (те са лекари). С изкараните допълнително пари ходят на пътешествия. На 15 декември тръгват за Австралия за 3 седмици срещу сумата 18 хил.евро. Ето на това аз викам човешка социална система.
26 Ноември 2008 09:23
Още един многознайко, дето нищо не направи, когато можеше и трябваше... 65 години! Чшшш, я направо до живот и да приключваме дебатите.
26 Ноември 2008 09:45

Омръзна ми да ме правят на идиот.Всички ни говорят за цените в Европа, за пинсионната възраст там, но никой не си прави труда да напише за заплатите там, за здравната им система, за правовата и т.н.Когато изравните всички тези критерии с Европейските, тогава пипайте пенсионната система.У нас хората работят и в един момент се оказва, че не са осигурени изобщо, да не говорим за осигуряването на минимална заплата и това, че никой не прави проверкиза това.Въобще не ми се говори за условията на труд, които са от Балканската война.
26 Ноември 2008 09:45
А след това искате хората да ви плащат осигуровки!!! Хехе, направо я закрийте тъпата система и всеки да се осигурява самичък. Това е същото като със здравната система - внасям огромни осигуровки, след това си плащам при докторите а парите ми потъват за цигани и други отрепки...
26 Ноември 2008 09:49
Никъде в Европа не умират от желание да повишават пенсионната възраст, ама са налага. Тези в Европа, които се пенсионират преди навършване на определената за страната пенсионна възраст са си внасяли пари за пенсия в частни фондове и след като имат достатъчно натрупване могат да се пенсионират и по-рано, но получават само личните си пенсии до тази възраст.
И в България за в бъдеще ще има такава опция, но частните пенсионни фондове са по-рискови и при криза като сегашната активите губят от стойността си и пенсиите намаляват.
26 Ноември 2008 09:57
Бедни ми Карузо!
Много е лесно да кажеш "тоя измисли най-тъпата реформа".
А иначе в повечето европейски страни хората се пенсионират на тези принципи. Може да ти отърва да представиш документче за 3 години стаж от І или ІІ категория или пък да си се офайдосвал като военен, милиционер или висш кадър. В краен случай и фалшификатите вършат работа. Сега, обаче като се позапушиха дупките и като стана по-прозрачно тенорите пеят нова песен. Каквото си внесъл това ще консумираш. Не е лошо и да се грижиш за здравето си - за да получаваш по-дълго пенсията. А че е мизерна - мизерна е. Не съм сигурен, че за това е виновен Нейков. Все пак от 7 - 8 години от него нищо не зависи.
26 Ноември 2008 10:00
И какво излиза - трябва да работя до 65 години за тоя дето духа и за давържа двата края и после ще ми датат пенсия от 180лв с които да си купувам кофичка кисело мляко на ден и половин хляб. В таз тендЖУра параход да плува? Що не си е.............. Няма начин това да го бъде. Ти сега копай цял живот, пък ние после ще ти дадем 180-те лева. Смях! Няма да работим! Не и по тоя начен, не и без пари!
26 Ноември 2008 10:07
Държавната субсидия щяла да бъде 3 000 000 000лв. Иска да каже по около 200лв на човек в пенсионна възраст. Толкова е и средната пенсия. Излиза , че всички осигуровки , които плащаме някак си не достигат до основния реципиент. Не ми позволяват да псувам цветисто , но си заслужава.
26 Ноември 2008 10:09
Абе този тъпънар жив ли е още? Нали той ни докара простотията "точкова система" при пенсиониране. Намали пенсиите през 2000 год. от 70% от дохода на 35%, сега навил белите ръкави, разкопчал бялата якичка и ръси мозъци за увеличение на възрастта на 65 год. да ако съм министър или най-малкото държавен служител поне в Общинска администрация. Да отиде на строежите, мините, по пътищата и др. обекти на трудов договор, като наемен работник и да види при какви условия на труд се работи. Където се работи там се почива и храниш!!! Е вашта маааааааа----!!!
26 Ноември 2008 10:10
И като стане пенсионната възраст 65 г. кво? С колко ще св дигнат пенсиите? АААА, кво показват сметките???? Май не е за показване щото проблема не е във възрастта.............
26 Ноември 2008 10:12
Бе тия се надпреварват кой ще изкара по-голяма наглост
Вчера за световната криза и влиянието и в България - нямало пари за работниците щото: производителност, безработица, инфалция и още куп навързани свински черва зад които се крият; днес пък за кризата в пенсионното осигуряване - едва ли не видите ли била грешка на самите пенсионери. Мамата им ги ей! НАРОДЕ!

Редактирано от - PRA4A*bg на 26/11/2008 г/ 10:13:41

26 Ноември 2008 10:12
P.S. Стана ви ясно , че Нейков не може да раздели на две магарета сламата , ние чакаме пенсии от такива като него.Той може би си мисли , че в Б-я има 3-4 млн. пенсионери.
26 Ноември 2008 10:30
Нейков при три млрд. субсиди от държавата при пенсионна възраст от 70г май пак ще продължим със субсидиите. Мисли малко като плямпаш.
26 Ноември 2008 10:31
Няма страшно г-н Нейков, не бойте ся!
Американците вече откриха цяр за дълголетие до 120г.
Ако се приема правилно(заедно с чай от мащерка), средната продължителност на живота при мъжете в България веднага скача от 68 на 102г.(стандарта ни все пак е под американския) !
Какви резерви само, какви хоризонти се откриват пред вашия интелект...
Не се колебайте да предлагате нови решения - като напр. пенсионирането да става на 85г. възраст.
Или на 90г., що пък не...
Успех!
26 Ноември 2008 10:46
Хора! Не ревете! Вижте и хубавата страна на въпроса. Ако се увеличи пенсионната възраст, тогава вероятността да умреш на работното си място се увеличава многократно. И така може да се разглежда като трудова злопулука или загинал при изпълнение на служебния си дълг. Тогава фирмата е длъжна да те погребе безплатно и с подобаващи почести и награди на близките. Това пък от своя страна води до разтоварване на семейния бюджет с около 2-3 хиляди лева /за ковчег или урна, траурни церемонии, некролози, почерпушка на "опечалените роднини"/ - е не е ли емоция - както се казваше в една реклама.
26 Ноември 2008 11:19
Защо да не се увеличи възрастта за пенсиониране. Според мен няма никакъв проблем. Само трябва в списъка с работното облекло да се добавят памперси. Защото на тази възраст, докато стигнеш до кенефа, или пък ако е зает, и ще намокриш дюкяна. Пък и по-често стават грешки с изпърдяването.
26 Ноември 2008 11:24
Абе, не е зле да си купим памперси, -с тях може и до 80 години да ходим на работа.Ако знаете(ама не знаете-а и няма начин да узнаете)колко ЛЪЖЕПЕНСИОНЕРИ има ще паднете от коня.Но, а върви разбери-кой инвалид, кои пенсионер.ТОВА СЕ КРИЕ ОТ ОБЩЕСТВОТО, за да си продължава безобразието.
ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е ДЪРЖАВА, в която човек може да е сигурен в нещо.ЕДИН СЕ ПЕНСИОНИРВА ПРИ 20 ГОД.ТР.СТАЖ, ДРУГ НЕ МОЖЕ И СЛЕД45-50.Абе, изобщо-кво прайм?
26 Ноември 2008 11:29
Бай Вълчан, много пъти съм мислил по повдигнатият от Вас въпрос(относно опикаването и подрискването), и винаги съм стигал до едно заключение:
- "Подрискването на публично място не зависи от възрастта !"
26 Ноември 2008 11:35
Cruella, кажи какво мога да направя. На 60 съм, 20 години стаж в Б-я, не мога да се пенсионирам заради "точкова система". Ало не се лъжа трябва да чакам до 65. За да получа минималната, или още по-малка.
Работя в Израел вече 16 години. И тук смениха пенсионната система - от 55, на 65 или 67, за мен 62 (поетапно). Т.е. смешки. Внасям както всички в частни фондове. Смяната на системата преведе тези фондове в ръцете на играещи на борсата, т.е. както казваш
"но частните пенсионни фондове са по-рискови и при криза като сегашната активите губят от стойността си и пенсиите намаляват."
Намаляха до сега с над35%. Пък и колко мога да спестя за това време?
Та какво, сега ли да се гръмна или да почакам? 8)
26 Ноември 2008 11:45
Много е лесно да кажеш че Нейков е идиот и той и подобните му са виновни за ниските пенсии.
Ако се замислите обаче ще ви светне че май морето не е до колене.
Сегашната пенсионна система в България е разходопокривна - каквото се събере се раздава веднага като пенсий. Средната заплата е 300лв и при 30% вноска за пенсия това значи към 100лв събирани за пенсия от всеки работещ. При съотношение работещи/пенсионери по лошо от едно към едно, значи средната пенсия трабва да е към 100лв. Остатъка пак идва от работещите разбира се но през данъците.
Е това е проблема - събира се съвсем малко и както и да го разпределяш то си остава малко. Към момента никой не изка да плаща повече затова единствения начин да се увеличат пенсиите е да се намалят броя на хората които ги получават като се увеличава пенсионата възраст.
Разбира се може да минем към лични вноски - тогава обаче ще стане още по-весело след 20'тина години - при официална заплата 200лв и пенсионна вноска 60лв нали се досещате колко ще е месечната пенсия за средно 10-15 години живот след пенсия.
Междо другото всички развити индустриални общества със застаряващо население имат точно същия проблем и за съжаление никъде не са намерили някакво магическо решение.
Единственото дълготрайно решение е секс->деца->повече работещи-> малко пенсионери-> високи пенсии. Така е било от памтивека, така и ще бъде, просто хората предпочитат да се замозаблуждават а политиците печелят от това.
26 Ноември 2008 11:52
До м17. Ако не работиш в НОИ не мога да ти простя , че пишеш глупости от рода на , , При съотношение работещи/пенсионери по лошо от едно към едно, , . В Б-я хората в пенсионна възраст са около 1, 5 млн при работещи над 3 млн. Има няколкостотин хиляди инвалиди и млади пенсионери , значителна част от която работи и незначителна , която се осигурява за повишение на пенсията. Грубото боравене с цифрите обслужва единсвено лакомата партокрация . Дано не си от тях.
26 Ноември 2008 12:04
Въпрос с "повишена трудност", за моногознайковци като m17:
Ако в България останат 1, 10, 100, 1000, 10 000 или 100 000 пенсионера - каква пенсия ще получават - с "таван" или без "таван"?
И с каква продължителност?
На дедо сладура
26 Ноември 2008 12:18
Не, другари, не 65 г.
Пенсионната възраст трябва да стане 75 г., а още по-добре да стане 85 години.
Само в тоя случай ще имаме оптимизиране на бюджета и добър финансов резултат.
26 Ноември 2008 12:36
Като, чета какво е наговорил този "наглец" ми идва наум следнато
(цитирам по памет): Смъртта е нещо положително, защото представлява директен начин човек рязко да съкрати разходите си.
Уди Алън
26 Ноември 2008 13:06
На всички умници дето ме коментират ще им препоръчам да вземат да си погледнат последния фиш от заплатата колко пари са заделили за пенсия те лично, да си сметнат грубо за средно 30 години трудов стаж и средно 15 години харчене каква пенсия ще получават. И като сложат лихва 10% годишно и пак излязат 100лв на месец да вземат да се заврат в някоя дупка и да се благодарят че има и други идиоти като мен дето се осигуряват на реалната си заплата.
26 Ноември 2008 13:13
Колко е средната възраст до която живеят българите???
Коя е държавата с най-голяма смъртност в ЕС??
Коя е държавата в ЕС с най-ниски заплати и пенсии??

Не може да кажеш "КОЛКОТО ПО-КЪСНО СЕ ПЕНСИОНИРАШ, ТОЛКОВА ПО-ГОЛЯМА ПЕНСИЯ ЩЕ ПОЛУЧАВАШ" САМОНЕ СЕ КАЗВА КОЛКО ВРЕМЕ ЩЕ ПОЛУЧАВАШ ПЕНСИЯ, ЗА КОЯТО СИ ЗАДЕЛЯЛ ЦЕЛИЯ СИ ТРУДОВ ЖИВОТ !!!!

Геноцит !!

Изводът е никакви пенсии и заплати, трябват само по-големи гробища и проблемите са решени.
26 Ноември 2008 13:19
Ако някой може да посочи същество по-противно, нагло , отвратително и мазно от Нейков ще съм му благодарен. Единствено мога да го срявня до някъде с Крадлив дЬдо.
26 Ноември 2008 13:24
...да вземат да си погледнат последния фиш от заплатата...

То само с гльодане не става.
Трябат и мъни, кинти, пари...от заплатата!

26 Ноември 2008 13:31
Сега какво - спорове ли ще водим коя е подходящата възраст за пенсиониране? ... някои искат 50, други 55, или 60, или 63, или над 65, или 75, или още повече...
... интересна идея - да се представя смъртен акт...
... цитира се известния корифей по разрешаване на проблеми Джугашвили...
Чета форумните идеи, и се изпълвам със самочувствие - не само аз мисля, че трябва да се получава пенсията еднократно, в размер на 2/3 от минималната заплата, на 40-тия ден след погребението - да се почерпят там близките с по някоя фафла, да кажат добра дума, да поприлеят по обичая...
Тъй де, няма да тежим на джоба на децата си и след като са ни изпратили вече.
26 Ноември 2008 13:45
От цялото му изказване струи мафиотщина.
Да се вдигнела пенсионната възраст - защо? Реално, защото дебеловратите бизнесмени не стават за бизнес, икономиката ни е зле и няма изгледи да се оправи, доходите ни са изключително ниски, което също натиска надолу цялата ни икономика. Това е. За да има по-нормални пенсии, трябва да има нормална икономика и нормални доходи в България. Естествено, че нещата са силно взаимосвързани. например - ниските доходи хем означават и ниски осигуровки, т.е. и ниски сегашни пенсии, хем карат голяма част от работещите да бягат от България, едно че сегашните доходи са мижави и второ, никой не иска утре да живее с такива ниски пенсии. А бягството от България означава влошаване на възрастoвото съотношение тук, което още повече влошава нещата. Работели хората средно една година след възрастта за пенсия, а зададе ли си простия въпрос, защо още работят? Очевидно е, че го правят заради липсата на средства, т.е. ниските пенсии, а не защото на стари години много им се работи.
26 Ноември 2008 13:59
XYZ -напъно си прав!!
26 Ноември 2008 14:34
M17, когато коментирате, ползвайте приближени данни, но близки до реалните (тия, които се отчитат в официалните документи). Така Vasilia леко се е пообъркал/а, защото смъртността се движи така (по данни на Националния статистически институт):
Години Обща смъртност ‰ Детска смъртност6 -‰ Преждевременна смъртност7 -%
1990 12.5 14.8 29.7
1995 13.6 14.8 28.3
2001 14.2 14.4 25.2
2005 14.6 10.4 24.6
2006 14.7 9.7 24.6
2007 14.8 9.2 24.1
"През 2007 г. броят на умрелите е 113 хил. души. В сравнение с предходната година техният брой е намалял с 434 души, но коефициентът на обща смъртност5 (14.8‰.) е с 0.1‰ по-висок от този през 2006 г., което се дължи на общото намаление на населението." Виж тук
Че е най-висока смъртността в България в сравнение с Европа, така е. Големият срив идва след 1996 г. (брой починали 138 хил. души през 1996 и 124 хил. през 2000 г.) и емиграцията, в резултат на "мъдрото" управление на едни трамвайници.
Средна продължителност на живот(в години) Виж тук :
2005 2005 2007
72.6 72.6 72.7
Тoly, от 3492.8 хил. души в "икономически активни лица (работна сила)" осигуровки плащат 3208.8 хил. при средна работна заплата 525 лв. на месец за първото полугодие на 2008 г., които отделят 24% за пенсионни осигуровки. Трябва да прави някъде 4.8517056 млрд. лв. годишно. Ако ги разпределим тези пари на 2.5 млн. пенсионери, се получава средна пенсия от 162 лв. месечно на човек. Реалната е 227 лв.
Чакам отговор: Какво ще направите, така че, средната пенсия да е поне 80% от средната работна заплата (между 420 лв. и 480 лв.)?
- ще увеличите пенсионната осигуровка (27.3% пенсионна осигуровка при 40 г. трудов стаж и 15 г. "пенсионен живот" осигуряват 100% заместване - средната пенсия=на средната заплата);
- ще увеличите пенсионната възраст като в Германия стана 65 г. за всички (Нейков тук изцяло не е чел годишните отчети на НОИ. Средната възраст за пенсиониране през 2006 г. е 58 г. като 70% от пенсионираните са поради инвалидност, 5% са І-ва категория с трудов стаж 20 г. и 10% са ІІ-ра катогирия с трудов стаж 25 г. и само 15% са се пенсионирали при трудов стаж 40 г.);
- ще увеличите изскването за трудов стаж като във Франция (при увеличение на траспортните работници от 39 г. на 40 г. имаше масови стачки);
- ще увеличите доходите като въведете високо ефективни технологии в производството (бъркане на бетон, камелиеркски и келнерски услуги
- ще увеличите броя на работещите (внос на квалифицирани германци и англичани )
- ще увеличите раждаемостта (като предоставите боксониери на младите семейства и натикате пенциите в къщи от по 300 кв. метра)
- ще изземете още от доходите на работищети чрез данъци (като ги принудите да карат автомобили по раздрънканки пътища и част от консумацията оближите с акциз, напр. чая) или "изкарване на светло" (максимум 30% увеличение или 210 лв. средна пенсия).
26 Ноември 2008 14:44
Тоя гос'ин кат го гледам може да работи на тази си работа докат пукне, а дано да е скоро
26 Ноември 2008 15:25
Още има хора, които вярват на НСИ
И реалната инфлация също е едноцифрено число нали? (за тази година говорим). И ръстът ни е почти двуцифрено число нали? И пенсионерите са близо 3милиона, а работещите малко над милон предполагам. Ама то при такива числа, направо се чудя как горките управляващи се справят. И как може пенсионерите още да не са си ударили ножа, че да не пречат на светлото управление
Колкото и да не им се струва нормално на някои иконо-статистически мозъци: "привсе че наподобява, Държавата не е фирма".
26 Ноември 2008 16:07
А най-добре ще е да няма пенсиониране. Да умиргат овцете на работните си места и да ги кремират за нуждите на топлофикацията. А удръжките за социално и пенсионно осигуряване да бъдат събирани в златен фонд. Естествено, за харчлък на българската колониална администрация.
26 Ноември 2008 16:10
Apolitichen 26.11.2008 г. 14:34:24
Тoly, от 3492.8 хил. души в "икономически активни лица (работна сила)" осигуровки плащат 3208.8 хил. ... Ако ги разпределим тези пари на 2.5 млн. пенсионери

т.е. Колко са пенсионерите и колко са работещите, а?
26 Ноември 2008 16:17
Apolitichen, утопия е:
...средната пенсия да е поне 80% от средната работна заплата (между 420 лв. и 480 лв.)...

Почти навсякъде "По света и у нас", средните пенсии са около 30-40% от СРЗ.
Само че "тяхната" СРЗ, не е "нашата" СРЗ.

26 Ноември 2008 16:38

Evasion:

"Още един многознайко, дето нищо не направи, когато можеше и трябваше... 65 години! Чшшш, я направо до живот и да приключваме дебатите."

Evasion,
ти за нищо направено ли считаш, че по негово време с новата пенсионна система на правителството на Костов пенсиите бяха намалени наполовина?

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД