:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,726
Активни 750
Страници 15,629
За един ден 1,302,066
Тенденции

Губим войната в Афганистан. Много важно...

България не се коси, че и с НАТО не е на печеливша страна
Светослав Терзиев
България загуби доброволно вътрешната война с престъпността, но вече е на път да загуби принудително и една външна война. Двете водещи сили в Афганистан - Великобритания и САЩ - развяха пробно бели флагчета, за да проверят реакциите на останалите съюзници в НАТО, които участват все по-неохотно във "войната с тероризма". България запази хладнокръвие, което може да се тълкува и като безразличие. Най-вероятно народът няма да се разстрои, че пак не случи на непобедим военен съюз, защото досега не е усетил голяма пряка полза от него.

Докато членството в ЕС означава оздравителен натиск страната да се приведе в ред съгласно общите стандарти на "нормална държава",



членството в НАТО протича почти незабележимо



Щабовете в Брюксел и Монс се интересуват само от едно - да изцеждат все повече пари и подкрепления за една обречена кауза и вече предизвикват досада с хроничните си вопли, че липсата на солидарност излага на риск бъдещето на алианса. България няма да им реши проблема, въпреки че е от податливите на техния натиск. Откакто се включи в международните сили в Афганистан през 2002 г., тя увеличи над 10 пъти числеността на своя контингент. Първоначално се яви с взвод за санитарна обработка от 40 души, който обслужваше полева баня. В момента поддържа 490 души - 220 в Кабул и 270 в Кандахар, натоварени с охранителна дейност. Те си вършат работата съвестно, макар и да не са доволни от заплащането при високия риск и лошите условия. Но поне могат да са щастливи, че за разлика от контингента ни в Ирак не са дали жертви.

Мотивацията за участие в Афганистан става все по-колеблива и проблемът идва не толкова от съюзниците със скромни възможности като България. На 2 септември британският посланик в Кабул сър Шерърд Каупър-Колс казал на френския шарже д'афер Жан-Франсоа Фиту, че



американската стратегия в Афганистан се проваля



Според него чуждото военно присъствие не е решение, а е част от проблема, защото само удължава агонията на един корумпиран режим, каквото е правителството на президента Хамид Карзай. Най-доброто решение било да се подготви общественото мнение за управлението на "един приемлив диктатор".

Жан-Франсоа Фиту веднага спретнал депеша до президента Никола Саркози и външния министър Бернар Кушнер. Тя трябваше да им даде ориентир точно в момента, когато Националното събрание се готвеше да гласува разширяване на френския контингент в Афганистан с още 700 души, за да достигне 3000 души. Увеличението бе обещано от президента Саркози на срещата на високо равнище на НАТО през април в Букурещ. Тъй като на 18 август Франция загуби 10 бойци при внезапно нападение на талибаните, обстановката бе много деликатна заради риска да се подновят обвиненията на лявата опозиция срещу президента, че се поставя в услуга на "англосаксонците".

Взривоопасната телеграма бе бутната в секретните чекмеджета на Елисейския дворец и Ке д'Орсе, за да не пречи на парламента да подкрепи на 22 септември изпращането на допълнителни сили. Само седмица по-късно обаче някой я измъкна и я даде на сатиричния седмичен вестник "Канар аншене", известен с разследващата си журналистика, който я публикува на 1 септември. Френската дипломация се спотаи в очакване на вътрешен и международен скандал, който обаче се случи не в Париж, а в Лондон. На британското външно министерство му трябваха два дни, за да измисли как да опровергае думите на посланика си, известен в дипломатическите среди със своя "свободен стил". Тъй като не бе намерено по-добро решение, говорител на Форин офис приложи класическата формула: думите на посланика са били извадени от контекста и не отговаряли на официалната британска позиция. Освен това не било ясно на какъв език са разговаряли двамата дипломати в Кабул - на френски или английски, което пораждало вероятност за недоразумение. Иначе Великобритания вярвала в успеха в Афганистан.

Конфузното замазване не свърши добра работа, но поне ограничи скандала - за два дни. На третия ден Лондон получи удар откъдето въобще не очакваше. Британският бригаден генерал Марк Карлтън-Смит не издържа да крие истината и заяви пред лондонския в. "Таймс":



"Не можем да победим талибаните"



Той е командир на 16-а въздушнопреносима бригада, която понесе тежки загуби за шест месеца сражения в южната провинция Хелманд - съседна на Кандахар. Бригадата даде 32-ма убити и 170 ранени и този месец ще бъде заменена от 3-та специализирана бригада на кралската морска пехота.

Според разочарования генерал военната победа над талибаните не била "нито възможна, нито по силите" на международната коалиция там. "Нуждаем се от достатъчно войски, за да удържим бунта на равнище, което не би било стратегическа заплаха за избраното правителство". Казано иначе, това означава повече пари, войски и жертви заради скромната цел да не стане по-лошо. Или с други думи - все по-скъпо и все по-безперспективно присъствие за неопределено време. Единственият изход по мнението на Карлтън-Смит било договарянето с талибаните за политическо решение. Между тях имало влиятелни лица, които не били толкова непримирими религиозни фанатици.

Британците, които от месеци повтарят, че са достигнали тавана на ангажимента си в Афганистан с контингент от 8400 души, показват явни симптоми на умора, които, макар и деморализиращи, не са решаващи за останалите участници, защото начело на международната мисия са Съединените щати. Поне американците досега не даваха признаци на униние, защото не само президентът Джордж Буш, но и новоизбраният наследник на поста му демократът Барак Обама, - се зарекоха, че ще засилят ролята на САЩ в Афганистан до победа. Интересно е, че по въпроса за войната в Ирак те са на различно мнение, като Обама предпочита изтегляне. Но дори и той би взел войници оттам, само колкото да ги прати в Афганистан.

Внезапно обаче в. "Ню Йорк таймс" показа друга картина. Той публикува цитати от съвместен секретен доклад на всичките 16 американски разузнавателни агенции, който ще бъде даден на президента. В него се казва, че положението в Афганистан е "лошо и продължава да се влошава". Изразява се сериозно съмнение, че афганистанското правителство е способно да устои на разрастването на съпротивата на талибаните, и се посочва, че сривът на централната власт се ускорява от повсеместната корупция и насилието. Препоръката е САЩ да въоръжат местните племенни вождове, за да се борят сами с талибаните там, където афганистанската армия няма достъп или е неефективна.

Това означава само едно:



Америка вече не вярва в главната стратегия на НАТО,



която даваше надежда за достойно измъкване от Афганистан. Обединеното командване смяташе, че международните сили трябва да ускорят обучението на афганистанската армия, за да може в недалечно бъдеще тя сама да се грижи за сигурността на страната и чуждите войски да се изтеглят. Това обаче няма как да стане и натовските сили се превръщат в заложник на корумпираните афганистански власти и тяхната безпомощност. Продължаващото им присъствие там само допринася за по-нататъшното корумпиране на режима, защото се наливат още пари. Сходна мисъл изказа и командващият обединените въоръжени сили на алианса в Европа генерал Джон Крадък, цитиран от Ройтерс. Той подкрепи мнението на генерал Карлтън-Смит, че талибаните не могат да бъдат победени по военен път и че в някой момент те ще трябва да бъдат привлечени към диалог. "Неговите коментари в общи линии отговарят на това, което нашите военни и политически лидери повтарят през цялото време - че конфликтът в Афганистан не може да се разреши само с военни средства", каза ген. Крадък.

В тази обстановка България няма друг избор, освен да не се оставя да бъде въвличана още повече с допълнителни сили в една обречена кауза. НАТО губи войната и ще признае поражението си. Остават месеци до 60-годишния юбилей на алианса догодина, през които ще бъде неудобно да се свие съюзното знаме заради празничното настроение. Но след това нищо няма да пречи.
Снимка: Архив на "Сега"
Когато на 18 февруари 2002 г. замина първата група български военни за Афганистан, малцина си представяха, че се захващат с война, която може да бъде изгубена от НАТО.
Снимка: Ройтерс
Талибаните също не вярваха, че могат да загубят войната.
82
6927
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
82
 Видими 
26 Ноември 2008 02:32
И никой не казва, защо точно се води тази война. Някой да знае? Ама само без приказки за демокрация. Едно време талибаните бяха гъстаци с Америка, даже бяха тук и се нашепваше за някакви тръби от Средна Азия на юг. Други казват - заради опиума. Трети - САЩ искат да ударят Пакистан, да го разпарчетосат и му вземат ядреното оръжие и после към Китай. И защо съдбата на НАТО зависи от тази война?
26 Ноември 2008 02:49
A BULGARIAN IN USA,
/:/ "И никой не казва, защо точно се води тази война. Някой да знае? Ама само без приказки за демокрация..."
......................................... .....................................
Аз мисля, че знам! И ще ти кажа- при това, без "приказки за Демокрация"/даже обратно- с приказки СРЕЩУ Демокрацията/:
НАТО нападна Афганистан, за да оправдае съществуването си и нужните му за това съществуване МИЛИАРДИ пари! А и БЕЗ войни ще стане НЕнужно производството на ново оръжие, на мястото на вече употребеното, нали- което НЕ е изгодно на мощните производители на оръжие в САЩ и в другите държави от НАТО! Така е при Демокрацията- там става това, което "Големите Пари" искат да става, а НЕ което иска Народът!
Отделно от това, става въпрос и за наркоБИЗНЕС за милиарди- на който талибаните почти бяха сложили край, а сега пак е стигнал, и е надминал, даже, нивото отпреди талибаните да вземат властта в Афганистан!!
26 Ноември 2008 03:03
Старото както винаги е подготвено и знае.Аз бих отговорил по-кратко.Става въпрос за пари+петрол+влияние, което е едно и също.
26 Ноември 2008 03:17
България не се коси, че и с НАТО не е на печеливша страна

Ми да минем на страната на талибаните докато не е късно...
Войната в Афганистан е забатачена заради предишното осиране в Ирак. След като там нещата вървят на изтегляне до две години и на стабилизиране, ще има с какво да се воюва и в Афганистан.
Отделно от това талианите може и да не губят, обаче няма как и да спечелят войната. В непущунските провинции те нямат подкрепа на населението и при положение че местните бабаити не се сбият пак помежду си талибаните трудно могат да поемат контрола дори и НАТО да се изтегли. За разлика от предишния път когато успяха да вземат властта, днес всички са срещу тях, включително Иран, Китай и Русия.

Редактирано от - Oraсle на 26/11/2008 г/ 03:21:12

26 Ноември 2008 03:23
"..... 16-а въздушнопреносима бригада, която понесе тежки загуби за шест месеца сражения в южната провинция Хелманд - съседна на Кандахар. Бригадата даде 32-ма убити и 170 ранени..."
Я го сравнете с 57 000 убити и ранени за първия ден на английското настъпление при Сома през Първата световна.
Не е тука заровено кучето.
Май са на път а се разберат с талибаните. Щом веднъж бяха съюзници нищо не им пречи да се спазарят пак.
26 Ноември 2008 03:38
"...Войната в Афганистан е забатачена заради предишното осиране в Ирак..."
Абе то всичкото хубаво, ама войнатав афганистан започна ПРЕДИ войната в Ирак, така че осирането в Ирак няма как да се яви "предишно". По-скоро последващо осиране.
26 Ноември 2008 04:21
Има как. Осиранията се получиха в обратен ред на започването на войните.
26 Ноември 2008 04:24
Ми да минем на страната на талибаните докато не е късно...



Ми по-добре на страната на талибаните,
отколкото на страната на нае-аните




____________________
There are two sides of the American investment banks' balance sheets - a left side and a right side. On the left side there is nothing right and on the right side there is nothing left.
26 Ноември 2008 04:25
A според мене се осраха незабавно и в права последователност
26 Ноември 2008 05:53
Войната срещу Афганистан отдавна беше спечелена и приключи, но окупацията нещо се проваля.
26 Ноември 2008 07:41

Добре е да си припомним, че Студената война бе спечелена без битки от Запада.Наличието на ядрено оръжие изигра своята роля и предотврати евентуалната му употреба в конфликти от стратегическо значение м/у големите и малки държави.Противно на това, структурите на основните войскови сили (пехотни, въздушни и морски)не се промениха кой знае колко в периода след ВСВ, като изключим основното им развитие на почти всички от тях като професионална армия:по-малочислена, но по-подвижна(или както сме свикнали да я наричаме по политически коректен език-по-добре екипирана и мобилна).

Противно на повечето мнения, трябва да се отбележи, че отлично оборудваната и скъпоструваща професионална армия не е приспособена да действа ефективно в конфликти от етнически характер като тези в Ирак и Афганистан, които многократно сме обсъждали във форума.Въпреки че причините за това неприспособяване към условията са толкова очевадни, нито политици, нито военни не искат да приемат този факт.


Политическите недостатъци в това отношение се изразяват в доста неясната политика водена от НАТО.Това разводняване пречи на определянето на ясни политически цели на дадена военна операция.От този момент военните са затруднени да преведат на разбираем език какви са политическите цели на мисията, в която са ангажирани, или са подложени на известни ограничения, наложени от техните правителства.Националните правителства на държавите-участнички във военните действия често са травматизирани от перспективата за човешки загуби, както и от общественото мнение, което не приема подобна интервенция.
---
За да стане възможно бързото стабилизиране на положението в междуетнически конфликти и да се даде достатъчно време на отговорните за това политици, да намерят политическо решение(военният успех е лишен от смисъл), е необходимо бързо и масивно да се ангажират действащи военни части за известно време.
---
Що се отнася до Ирак и Афганистан нещата са ясни.Те илюстрират невъзможността на страните-членки в НАТО да обединят достатъчно действащи военни части за да реализират политическите си цели, както и неспособността им да упражняват контрол на място.Това до известна степен ни дава обяснение защо често се прибягва до употребата на въздушни удари и тактиката да убиеш муха с базука.Кой един ден ще пресметне жертвите на “случайните грешки”от въздушните удари, с които се цели унищожаването на един или няколко “терориста”?
26 Ноември 2008 07:45
Да припомням ли, че който е влязал в Афганистан, не е излязал като победител. Няма такъв случай. Но там ще има ескалация - това е Иракът на Обама. Амбицията му е да победи и това ще затрие САЩ още повече. Карзай като местен вече е разбрал истината и иска преговори с талибаните, но не муразрешават от Вашингтон.
26 Ноември 2008 08:05
Всичко е планирано грижливо. Целта не е пълна военна победа на Америка в Афганистан /която би била скъпа и ненужна/ . Целта е "тлеещ конфликт" , който да налага постоянно военно присъствие. Затова и силите там са полудостатъчни. След оттеглянето от Ирак , Вашингтон ще може без особени финансови проблеми да запази , или дори леко да увеличи военното присъствие в Афганистан. /За сателитите изобщо не коментирам , те са за украса/.Геостратегическата цел за присъствие там е една-единствена - ОПИУМА. Америка държи да контролира световния извор на наркотик. /Кокаинът от Южна Америка не е "наркотик" в истинския смисъл на думата , а е стимулант/
26 Ноември 2008 08:15
Щом искат местните талибанство, дивашка простотия, да си го получат, обаче пълна изолация, тотално ембарго за тези унтерменшен.
26 Ноември 2008 08:15
хора без акъл никога не са на загуба
26 Ноември 2008 08:21
Я, деееа , съм съгласен с тези преду мене. Те така ТЕ ще да стоят нещата у Афганистан. Без майтап.
26 Ноември 2008 08:47
????
26 Ноември 2008 09:06
Афганистан - това са пари , работни места, работещи отрасли на икономиката, средства за научни изследвания, .... И не само в Афганистан, и другаде са необходими военни конфликти.
Някой би ли отговорил дали САЩ могат без войни? Индонезия, Корея, десетки конфликти в Африка , Виетнам, Гренада, СФРЮ, Афганистан , Ирак,
26 Ноември 2008 09:10
Искам да поздравя форумците - за пръв път от десет години виждам такова единодушие помежду им.
Явно Щатите много са се нахендрили, та дори техните върли почитатели не смеят нищо да кажат.
А освен опиума, от Афганистан може да се бъзика Русия чрез Средния Изток, Китай чрез Тибет и Пакистан и Индия (една с друга). Да не говорим, че това си е на гърба на Иран (със следващата война).
Може и там да е заровено кучето.
26 Ноември 2008 09:17
НАТО има един правилен ход- да помоли Русия да се върне на позициите от 1980 година (засега само за Афганистан)

Да направят филмите Рамбо 17 и Роки 19 в който руски моряк изпива два литра минерална вода Девин (измества Епъл като основен спонсор на интелектуални филми) с розов етикет (за кураж) и заедно НАТОВски офицер (за да му носи куфарите и да го освежава с ментос и германски вицове) разбиват на пух и прах всички видове студенти отличници, мятат на танка (Т34, намерен от изостаналите през 1980-та) 150 кг марихуана и препускат към залеза (може и да са гейове, но така лентата няма да бъде пусната в средните щати и европейска Русия).
26 Ноември 2008 09:20
САЩ не могат да "бъзикат" Русия от Афганистан. Обратното. Който Е ВЪВ Афганистан , той бива бъзикан. Руснаците разбраха това и сега са доволни сиирджии. Руските интереси сега са по-скоро в Иран , отколкото в Афганистан. Ако не знаеш за какво си влезнал в Афганистан /Британската империя , СССР/ - Афганистан е само един горещ картоф , чудиш се как да се отървеш от него. САЩ знаят за какво са в Афганистан. Там са заради извора на хероина.
26 Ноември 2008 09:48
Къде е Бжежински да вдигне ръка и да покаже на брадатите къде са неверниците?
26 Ноември 2008 09:56
Членството в НАТО не протича НЕЗАБЕЛИЖИМО защото пазаруваме КОРВЕТИ/кораби/ ВЪРТОЛЕТИ, САМОЛЕТИ и други системи за цели вагони с пари които всички ние плащаме. Плащаме и за контингентите май беше 150 млн лева вместо да се вложат в нещо по добро те отиват в двете ОО. Да не говорим за вноските за членство! Ние винаги сме в губещи военни съюзи. При когото сме отишли все е загубил. Ама накрая губим ние самите!
26 Ноември 2008 10:02
Няма никакъв смисъл да се водят войни в райони, за които е ясно, че нещата ще се върнат в по-лошо от изходната позиция положение.
На западнярите трябваше да им е ясно още след изтеглянето от колониите, че обществата там бързо се връщат на нивото преди колонизацията. Т.е. всякакви напъни за налагането на неразбираеми за местните закони и порядки са кауза пердута. Хеле пък демокрация! Няма начин да се прескочат стадии в общественото развитие.
26 Ноември 2008 10:07
Трябва да се разцепи. Там живеят таджики, узбеки и тюркмени, по границите със съответните държави. Ако териториите минат към тях, Афганистан ще загуби 40% от населението и 30% от територията. Нещата се улесняват.
Справка в уикипедия, има карта и подробни данни.
Щом Еритрея, Косово и Източен тимор се отцепиха, защо и това да не стане.
26 Ноември 2008 10:08
Мето от Факултето
Добре е да си припомним, че Студената война бе спечелена без битки от Запада...


Toчно така, "без битки", кога дойде до битки нещата се усложняват и спечелванията се отлагат. Все пак досега беше лесно, Рамбо и Брус Уилис спасяваха положението; сега ще трябва да се измъдри нещо друго, от афро-сксонски произход, но дали ще хване дикиш?
26 Ноември 2008 10:15
Той Брюксел загуби войната в България, че талибаните.
26 Ноември 2008 10:22
САЩ очевидно не могат да се справят с автомобилната индустрия, но във военнта индустрия са №1 и е нормално хората да предизвикват войни, за да може свободния и демократичен американски народ да купува ново и ново оръжие и да подкрепя местната индустрия. В тази връзка се сещам за един виц. Синът на един адвокат, завършил право и станал адвокат в кантората на баща си. Баща му го пратил да се яви по дело, което се точело от 5 години. Като се върнал след делото бащата питал сина си какво станало с делото. Синът му казал, че се е справил чудесно и делото е приключено като той го е спечелил. Баща му казал. Абе глупак как можа да приключиш това дело, аз с него 5 години съм те издържал в университета. Та и с войните на САЩ същата работа.
26 Ноември 2008 10:26
САЩ навремето направиха великата глупост да въоръжат радикалните ислямисти срещу московските авантюристи и сега им се връща
Може и още да им се върне.
Особено ако продължават да се заиграват с ония калпазани в Грузия и Украйна.

Лакомията за световен контрол разказа играта на СССР, същото ще дойде до главата и на САЩ, ако не се опомнят и не се приберат в по-разумни граници на военно и политическо присъствие.
Ако пък престанат да бъдат и изпълнителят на мокри поръчки на Тел Авив в Близкия Изток, направо ще ги броим за поумнели.
26 Ноември 2008 10:27
и пуберите вече знаят, че бг я няма никаква никъде на международната сцена, така че това с афганистан не е никаква новина (да ме прощава автора).
по-интересния казус наистина е международното присъствие.
или по-скоро необходимостта от неговото отсъствие.
тези хора не разбраха че каквото и да говорят какво и да правят, те ВИНАГИ ще бъдат просто чужди на тази земя, ще бъдат ОКУПАТОРИ. така че няма какво друго да се случи освен бунтове и кървища, хероинът наистина си е достатъчон голям бизнес, но това е и поминък за бедните хора там. затова и всякакви приказки за това как щели да ги "облагородят" са кухи и без стойност.
за да промениш една такава страна трябва да тръгнеш от младите, да им дадеш друго посока, да им осигуриш възможности да печелят и живеят нормално ........ да виждате нещо от изброените неща, постигнати било от щатите, било от англия.
затова и обама е също толкова обречен в афганистан, колкото и буш в ирак - тези президенти всъщност нямат друга кауза освен парите, разбира се не говорим само лично за тях (предполагам сте гледали документалните филми за 11.09. и топлите връзки, бизнес връзки, на фамилията буш с изтока), но най-вече за големите играчи които в един или друг момент застават зад гърба (не си мислете за секс, де ) на тия ужа най-велики президенти.
кой плаща цената за тези военни, финансови, но всъщност изцяло демагогски гимнастики - простия американец и англичанин, разбира се. както и ние, по косвен път.
26 Ноември 2008 11:12
Язе война у Афганистан не водя, така че няма как да я загубя. Който я води, тази война, той да му мисли.
26 Ноември 2008 11:31
Много важно, ама на храстчето (Буш-мена) и компания им требе охрана на свъхпроизводството на наркотици. Що талибаните бяха отказали много ефективно селяните от това небогоугодно занимание. Балъци, продажници и оранители винаги ще се намерят. И народ да ги избира такива: с идеи и мечти, но за народна сметка
26 Ноември 2008 12:09
Че що не вземат да се изнесат от там и да ги оставят да се давят в собствените си лайна. Ама да няма такива, Червен кръст, Мисии за подпомагане на гладните, безплатни медицински кампании - пълен блокаж! Да ги видим как ще я карат само на хашиш?
26 Ноември 2008 12:18
Засега в афганистански лайна се издавиха - англичани, руснаци, американци с все коалиция. Последните бълбукат, но не се отказват.
26 Ноември 2008 13:00
Още Сър Уинстън Чърчил е казал, че всеки афганец, от малкото момче дето може да вдигне камък, до възрастния мъж с пушка в ръка, е воин до смъртта си.Така че жална им майка на коалиционните сили...
26 Ноември 2008 13:12
Жална им майка на коалиционните силици.Още Сър Уинстън Чърчил е казал, че всеки афганец-от малкото момче, което може да вдигне камък, до стареца с пушка в ръка, е воин до смъртта си.
26 Ноември 2008 13:15
нещо не разбрах, щом ние сме към губещия съюз кой е печелившия и ако го знаете дайте да вземем да се присъединим към него
26 Ноември 2008 13:19
Няма начин, Каруцар - кофти ни е географията, за да можем да се присъединяваме към когото си искаме
26 Ноември 2008 13:23
ама всъщност, що верно не вземат да си вдигнат чукалата от азия и африка - никакви технологии, никакви демокрации, никакви лекарства, никакви храни и помощи, ембарго до дупка. остави ги да се избият и да изпукат от глад и болести, па да видим после докъде ще го докарат мангустите.
26 Ноември 2008 13:36
'Щото в Азия и Африка е тунджата, бе, каруцар. В Азия и Африка има всичко, което демокрацията е способна да измъкне с най-варварските методи. Оди копай гробища!
26 Ноември 2008 14:08
Туй "всичко " африканците кво шъ го праят ако ги оставим сами на себе си? Либия ще продава нефт на ЦАР ?
26 Ноември 2008 14:18
Сигурно, само че не можете да ги "оставите сами на сеебе си", титане на прогимназиалната мисъл.
26 Ноември 2008 14:21
Не, той е само "канадското течение" в духовата музика. В смисъл, че бие барабана в паузите
26 Ноември 2008 14:23
Ааа, зтуй ли иска да ги "остави сами на себе си", 'щото ще си сипва в резервоара канадски нефтени песоци на корем.
26 Ноември 2008 14:25
Силна аналогия има между България и Афганистан. И тък и там войната се губи - срещу мафията и срещу талибаните, а то между тях разлика голяма няма. Разликата е дребнава - че там талибаните с война достигат до власт, а тук мафията отдавна си е присвоила цялата власт в държавата. И тук и там мафията/талибаните са победителите.
26 Ноември 2008 15:16
Момчета, не НАТО, а краварят Джордж нападна Афганистан и след това принуди европейските държави включително и нас да му вадим кестените от огъня.Това че тази война не може да бъде спечелена беше ясно още преди започването и.Сега е въпросът, как да се измъкнат краварите , а и ние с тях от блатото наричано Афган и кога България ще има своя политика по този въпрос и сили да каже:стига, ние повече няма да участваме във война, която не ни засяга и не ни интересува.Ако краварите искат да затъват, да затъват сами в това блато, ние не искаме повече тази война и това безмислено харчене на пари, за да ни потупват по рамото, че сме добри съюзници.Време е да тропнем с крак и да кажем :НЕ!!!
26 Ноември 2008 15:32
Терзиев не е споменал думата "Пакистан" ни веднъж. Затова "анализа" му не струва.

Другарите са забравили, че Афганистан (непризнатия от света талибански режим) беше дал база на Ал Кайда да нападне САЩ и че на другия ден след 11-ти НАТО ‌ единодушно постанови, че негов член е нападнат.

Войната си изпълни задачата - Ал Кайде вече не е сериозна заплаха за САЩ, а се грижи за оцеляването си по чукарите на Пущунистан.

Талибанския проблем обаче зарази и Пакистан. Обама се изказа за удари и на пакистанска територия. Хилари се смята ястреб, и Бил в 1998 нанесе удари по Ал Кайда с томахавки от кораби в Судан и Афганистан. Но в общи линии в САЩ сега преобладава предпазлив подход, вкл. и за натиск в/у Индиая нда даде някои отстъпки на Пакистан в Кашмир, ако може да се помогне за успокояването му.
26 Ноември 2008 15:49
Айде бе - заразил бил Пакистан. Удобно забравяне, но не минава.
А къде бяха базите, в които събираха и тренираха талибаните за прадната война в Афганистан (тая, в която руснаците интересно защо бяха лошите )? Тогава Пакистан беше съюзник, нали. А американците дори снимаха "Рамбо". Е? Коренът на злото къде е всъщност? Не е в Пакистан... на друг континент е. И който го пося в Пакистан, да си жъне сега бурите...
Някои все още помним.
26 Ноември 2008 15:53

Бай Вълчан:

"Язе война у Афганистан не водя, така че няма как да я загубя. Който я води, тази война, той да му мисли."

Бай Вълчане,
ти докато мислиш само за е*ане и пиене, не ти е останало време да се замислиш, че за воденето на тази война и ти плащаш. Ако си данъкоплатец пряко, ако си пенсионер косвено - като заради войната в Афганистан, Ирак и т.н. пенсията ти е по-малка
26 Ноември 2008 16:00
Чичо Фичо:

"Терзиев не е споменал думата "Пакистан" ни веднъж. Затова "анализа" му не струва.

Другарите са забравили, че Афганистан (непризнатия от света талибански режим) беше дал база на Ал Кайда да нападне САЩ и че на другия ден след 11-ти НАТО ‌ единодушно постанови, че негов член е нападнат.

Войната си изпълни задачата - Ал Кайде вече не е сериозна заплаха за САЩ, а се грижи за оцеляването си по чукарите на Пущунистан.

Талибанския проблем обаче зарази и Пакистан. Обама се изказа за удари и на пакистанска територия. Хилари се смята ястреб, и Бил в 1998 нанесе удари по Ал Кайда с томахавки от кораби в Судан и Афганистан. Но в общи линии в САЩ сега преобладава предпазлив подход, вкл. и за натиск в/у Индиая нда даде някои отстъпки на Пакистан в Кашмир, ако може да се помогне за успокояването му."


Фичо,
какво си се скрил чак в Афганистан? Чакаме те на първа страница да дадеш рамо на здрависалия те премиер, който според теб "говори смислено" и да разкриеш какви грешници са тези от Брюксел, дето спират парите по ФАР.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД