Политиците в Испания и Франция гръмко заявиха, че са постигнали исторически удар срещу баските сепаратисти от ЕТА. Испанският премиер Хосе Родригес Сапатеро определи задържането на военния лидер на организацията Микел де Гарикоиц Аспиязу Рубина, известен още като Чероки, във Франция като решителен удар по групировката. Той бе задържан в ски курорта Каутерец в Югозападна Франция, заедно със своята приятелка и също член на ЕТА 31-годишната Лейре Лопес Суруца, една от най-издирваните членове на групата, заподозряна за участие в няколко нападения. Според Сапатеро Рубина е пряко отговорен за някои от убийствата, извършени от ЕТА през последните години. Френският президент Никола Саркози заяви, че операцията е показател за отличното сътрудничество между Франция и Испания в борбата срещу баския тероризъм. На практика, 35-годишният Рубина е ръководил цялата организация след като през май т.г., пак във Франция, бе арестуван предишният лидер на групировката Хавиер Лопес Пена, известен като Тиери.
От 1968 г. ЕТА ("Еускади Та Аскатасуна" - "Баска родина и Свобода") е извършила стотици терористични акции, които са отнели живота на около 820 души. Организацията се бори за създаване на суверенна държава на баските на територията на Северна Испания и Югозападна Франция.
Увереността на Сепатеро и Саркози бе още по-голяма след като стана ясно, че пак на 17 ноември в Северна Ирландия на властите се е предал един от основните бивши членове на баската група Хосе Игнасио де Хуана Чаос, който бе обявен за международно издирване. Той се явил изненадващо, заедно с приятелката си пред съд в Белфаст и съгласно европейска заповед за задържане от Мадрид бил задържан. Националният съд на Испания издаде международна заповед за арестуването на 53-годишния Чаос, след като той не се яви на разпит в Испания във връзка с писмо, за което се предполага, че е написано от него и което призовава за продължаване на въоръжената борба на ЕТА. Ден след като се яви пред съда в Белфаст, Хуана Чаос бе пуснат от съдия под гаранция от 5850 евро. Следващото гледане на случая ще е този месец, когато съдът ще разгледа подаденото от Испания искане за екстрадиция. Чаос бе освободен от испански затвор през август, където прекара 21 години за убийството на 25 души в няколко атентата и за терористични заплахи, отправяни докато излежавал присъдата си.
Чероки е заподозрян, че e извършителят на убийството на двамата служители на испанската Гражданска гвардия на 1 декември миналата година във френското пристанище "Капбретон", които били по петите му. С това той наруши едно от табутата на ЕТА, а именно
да не се извършват убийства в чужбина,
особено във Франция, където баските имат доста съмишленици и намират временни убежища. Испанските власти също така смятат, че Рубина е заповядал атентата на испанското летище "Барахас" в Мадрид по време на коледните празници преди две години, когато загинаха двама еквадорски имигранта и което на практика сложи край на мирния процес.
Преди това някои анализатори смятаха, че ислямистките атентати в Мадрид на 11 март 2004 г., когато загинаха 192 души, между които и четирима българи, а близо 2000 бяха ранени, са накарали ЕТА да се откаже окончателно от въоръжената борба. Сега обаче е ясно, че непримиримите "ястреби" са взели връх над умерените политически лидери в организацията. ЕТА продължава да е далеч от прозрението на Ирландската републиканска армия (ИРА) в Северна Ирландия. През 1998 г. ИРА обяви примирие и се разоръжи, а нейното политическо крило "Шин Фейн" участва успешно в политическото урегулиране на конфликта в оспорваната от ирландци и британци област.
И докато властите в Испания и Франция празнуват победа, експертите предупреждават, че това е преждевременен пир. Ако ЕТА е доказала нещо през последните 40 години, това е, че доста бързо и ефективно възстановява своите разбити структури. И е въпрос само на време отново да удари отново, защото умерените привърженици на решаването на баския проблем, наричани още "прагматиците", са изгубили контрола върху бойните групи в ЕТА. Открай време се знае, че между военното и политическото крило на ЕТА се води борба за надмощие. След атентата на "Барахас" вътрешните разпри в групата са нещо постоянно. Предишният бивш силен човек в организацията, който е и неин исторически лидер - Хосу Тернера, е изгубил контрола над нея. Точно Тернера бе този, който се бе обявил за прекратяване на въоръжената борба и за преговори. Тази негова политика обаче беше отхвърлена от "младите лъвове", които се сплотиха именно около връстника си Гарикоиц Аспиязу Рубина (Чероке), който обаче вече е зад решетките. Навремето той бе дясната ръка на смятания за командир на военния апарат на ЕТА Франсиско Хавиер Гастелу, по прякор Чапоте, който бе арестуван във Франция преди няколко години. Гастелу бe член на една от най-жестоките фракции на ЕТА - бойната група "Доности".
Той пое военното ръководство след ареста на Хосе Хавиер Арискурен Руис във Франция през 1999 г. Полицията му приписва няколко убийства. През декември 2000 г. той бе осъден задочно в Париж на шест години затвор за "престъпни връзки с терористични организации". Преди Гастелу, през септември 2000 г., френската полиция залови Игнасио Гарсия Ареги, смятан за върховен лидер на ЕТА. Както се вижда, въпреки многобройните арести баската организация е доказала, че винаги успява да възстанови командните си структури и да продължи дейността си. Тя наистина е отслабена, но на мястото на старата гвардия вече със сигурност са избрани нови лица, готови да продължат борбата. Предполага се, че мястото на Чероке ще заеме Аицол Ирондо Ярса, наричан още Гурбита. Именно той бе дясната му ръка през последните години и е отговарял за набавянето на експлозиви за атентатите. Полицията предполага се, че 33-годишният Ярса също е присъствал през декември м.г., когато Чероке е убил испанските полицаи във Франция. Антитерористичните специалисти в Испания смятат Гурбита за още по-жесток и твърдолинеен от своя предшественик. Той и неговите "другари" са убедени в своята правота и единствената им цел е суверенна баска държава, което според тях може да бъде постигнато само с помощта на насилието.
Само през 2007 г.
тези "млади лъвове" проведоха седем големи атентата
и десетки по-малки нападения, при което имаше три жертви и десетки ранени. Малко преди тазгодишните парламентарни избори те убиха с изстрел в тила бивш съветник от Социалистическата партия, през май при взрив загина един испански полицай. В началото на този месец ЕТА разпространи комюнике, в което пое отговорността за още 10 нови атентати от юли месец досега. Между тях е убийството на един испански военен и взрива на бомба в университета в Навара. "Съпротивата ще продължи, докато правата на баския народ не бъдат признати", заявиха терористите. Те искат по този начин да накарат правителството да седне отново на масата на преговорите и да направи отстъпки. В момента обаче остават политически изолирани от другите умерени националистически партии в Страната на баските, която има най-голямата автономия в Европа. Официално регионалното правителство осъжда дейността на ЕТА, но е обществена тайна, че то поддържа тайни контакти с нея, защото споделят историко-идеологическия фундамент на организацията. Политическото крило на групата е забранената партията "Батасуна" и тя също не може да влияе за подновяването на мирния процес. Но постоянният брой нови доброволци показва, че ЕТА има все още голяма подкрепа сред обикновените баски.
През последните месеци организацията проведе тайно проучване сред своите членове как да продължи да функционира. В него участваха дори и тези, които са в различните затвори - 800 души. Полицията успя да прихване 115 отговори, в повечето от които се подкрепя сегашната твърда линия на атентати и убийства. Едно малко малцинство дори се обявява да се напада не само баската полиция Ertzaintza, но и представителите на Баската националистическа партия. Тя на практика управлява областта през последните 30 години и също иска независимост, но иска да постигне това с мирни средства. Това отново потвърждава започналата преди две години тенденция за още по-голямо радикализиране на баския проблем в Испания, при което ще има и повече жертви.
|
|