те са дали смешни, нелепи и жалки оправдания
Всичко това само е затвърдило мнението на еврократите, че кабинетът няма капацитет да възлага и контролира проекти, по които се харчат пари на европейските данъкоплатци. Нещо повече - част от проектите са така опорочени, че няма никакво основание те да бъдат довършвани и с пари на българските граждани. Оправданието, че става въпрос за важни и нетърпящи отлагане начинания, не може да компенсира огромните съмнения за корупция и умишлено наливане на пари в точно определени фирми.
Към един-единствен проект от проверените 35 проекта по ФАР в България ГД "Разширяване" на ЕК няма сериозни забележки и препоръки за санкции. Той е за рехабилитация на транспортната инфраструктура в община Монтана. Сключен е за 257 688 евро и е изпълнен за 256 356.05 евро, като окончателното плащане е извършено на 24 септември 2008 г. С тези пари са ремонтирани 64 улици в осем населени места.
Докладът на контролната мисия, посетила България през септември-октомври, сочи като относително коректни още два проекта, минали през Централното звено за финансиране и договаряне (ЦЗФД) към Министерството на финансите. Единият е за подобряване на системата за възлагане на обществени поръчки в България на стойност 289 705.54 евро, при чието изпълнение е забелязана смяна на техника, но без умисъл за измама. Коментарът на ГД "Разширяване" е, че няма нужда от финансово наказание, но "подобни случаи да не се появяват в други текущи или бъдещи проекти. Вторият е за 720 000 евро, предназначени за междинна оценка на работата по ФАР и по Временния финансов инструмент в България. По него забележката е, че заради дребни административни нередности се отхвърлят много оферти, без да се дават обяснения.
В останалите 32 проверени проекта
изобилстват груби нарушения
Те са обобщени в 9 точки за разплащателната агенция към регионалното министерство на Асен Гагаузов и в 5 точки за разплащателното звено към финансовото министерство на Пламен Орешарски. И двете агенции загубиха окончателно миналата седмица акредитациите си от Брюксел, с което България се раздели завинаги с 220 млн. евро за недоговорени проекти по ФАР.
При Гагаузов са забелязани случаи, когато едно и също лице поема управлението на 3,4 и 5 проекта едновременно, като навсякъде се води, че е на пълно работно време. По-лошото е, че администрацията признава за наличието на проблема, но не мисли да вземе поправителни мерки. Освен това оценителните комисии по търговете се съставят по неясни критерии, което дава основание да се смята, че се разчита на "свои хора". При проекти с висока стойност липсва независим оценител, което е задължително, щом се надвишава сумата от 1 млн. евро. Въпреки забелязани значителни административни нарушения са били подписвани договори с фирми и лица, които не е трябвало да получават поръчки. Във връзка с това се забелязва "липса на независимост" при оценката на риска. Няма контрол при възлагането на поръчки за подизпълнители. Няма подход, който да показва, че се ценят парите, т.е. че търсят максимална ефективност. Наблюдават се значителни забавяния при договарянето с подизпълнители. Не се спазват принципите на прозрачност, безпристрастие и отчетност.
Хванати при толкова нарушения, чиновниците на Гагаузов обещали да вземат мерки, като най-съществената от тях била да съставят нов наръчник с инструкции как да се работи. Евроемисарите обаче смятат, че "трябва да се обмислят алтернативи като смяна на персонала, който не е осигурил правилен надзор".
В разплащателното звено към Орешарски е забелязано подменяне или неправилно доставяне на техника и материали по сключени договори, големи проблеми в координацията по проекти с министерствата на правосъдието и на здравеопазването, недостатъчен административен капацитет по управлението на съвместни проекти с други страни от ЕС. Освен това има голямо текучество на персонала, което води до "загуба на институционална памет", или казано иначе - липса на приемственост в администрацията. Има и незаконно възлагане на поръчки на подизпълнители в строителни работи.
Общият извод е, че "докато в ЦЗФД са взети някои мерки за подобряване на договарянето на проекти, в МРРБ не беше получено адекватно обяснение как ще бъдат поправени грешките, след като не са признати дори след засичането им при контрола". Забелязана е и склонност към формално спазване на правила, но при фактическо отсъствие на строг финансов контрол, прозрачност, отчетност и честна конкуренция.
Какви са по-скандалните примери?
По проекта за подобряване на прогнозите срещу наводнения в черноморския район на България и Турция главен изпълнител от българска страна е "Хидрострой"-Варна. За целта са му отпуснати 1 588 380 евро. В оценъчната тръжна комисия има само представители на МРРБ, но не и от бенефициентите (общините). Освен това няма и независим външен експерт, както се изисква за проекти на стойност над 1 млн. евро. Обяснението на чиновниците е повече от наивно: в общините няма квалифицирани хора, които разбират от такива проекти. Освен това бил нает независим експерт без право на глас в комисията, но неговият доклад пострадал много при наводнение и затова не може да бъде представен на ЕК.
Пак с наводнение са обяснени и нередности по проекта за поправка на канален колектор в Костенец. Сумата от 248 372.25 евро е усвоена до 248 371.97 евро, т.е. с остатък само 28 евроцента. Проектът е бил възложен чрез пряко договаряне, а не чрез търг, защото имало наводнение и при форсмажорни обстоятелства това било допустимо според закона. Брюксел обаче саркастично разобличава нелепите лъжи на българските чиновници: "Наводнението бе през 2005 г., а проектът стартира през 2006 г., така че няма никакво оправдание с намесата на непреодолима сила".
Две в едно е номерът с два проекта
на община Сандански, базирани в кметството на Мелник. Единият се нарича "Мистичните пътеки на Рупите". Той трябвало да бъде ръководен от управител, нает на пълно работно време, който в същото време изпълнявал още два проекта. Ревизорите от ЕК се питат каква е тази мистерия: "Озадачаващо е как три проекта могат да бъдат ръководени едновременно на пълно работно време от едно лице"? Този проект обаче силно наподобява друг, наречен "Божественото градче Мелник - от разруха към изграждане". По първия трябвало да бъде изграден Център за културното наследство, а по втория - Туристически информационен център. Пратениците от Брюксел обаче установили, че единият се намира в стая на първия етаж на кметството в Мелник, а другият - на партера. Препоръката им е проста: да се обединят, защото ще се занимават с едно и също, а да не харчат пари като за два проекта.
ЕК дава няколко примера за
явно нагласени търгове,
за да бъдат спечелени от определени лица. Така например по проект за подобряване на условията в местата за изтърпяване на наказания търгът е бил бавен цяла година и изискванията му са публикувани в последните дни преди изтичането на срока му. Оценяващата комисия била избрана спешно от бившия шеф на ЦЗФД Любомир Тушанов. На въпрос защо е станало така отговорът бил: наложи се да работим много здраво. За убедителност било казано, че комисията е трябвало да прегледа 14 оферти за ден и половина. Героите на труда обаче не получават похвала от ЕК, а забележка, че така не се правят търгове.
По проект за подкрепа на системата за управление на кризи на практика не е имало съревнование на търг за отпуснатите 1 049 860 евро, защото само три фирми успели да получат тръжна документация и само една се справила да подаде оферта съгласно техническата спецификация. Изводът е, че спецификацията е била насочена към определена компания, способна да отговори на изискванията.
Националният ръководител по еврофондовете Димитър Ивановски се е усетил и е спрял в последния момент проект за 1 947 474 евро за подобряване на положението на хора в неравностойно положение, и в частност на ромите. Един ден след получаването на 28 май 2008 г. на първото строго писмо на шефа на ГД "Разширяване" Майкъл Лий той блокирал проекта, защото сумата е била завишена чрез договаряне и на национално съфинансиране.
За отпуснатите 980 445.55 евро, предназначени за модернизиране на българската полиция, почти всички поръчки са били възложени на една фирма - "Главболгарстрой", защото само тя е представила оферта на търга. Гръцката фирма "Планет" пък се е добрала до проект за укрепване на антикорупционния капацитет в публичната администрация, възлизащ на 1 679 190 евро. Тя обаче вече била сложила ръка и на други контракти, без да има право да кандидатства за повече от един. През 2006 г. фирмата нашумя у нас, защото с 1.4 млн. евро от българския бюджет разработи стратегия за развитие на туризма, която бе отхвърлена от туристическия бранш и никога не бе използвана. "Планет" е и автор на стратегия за интеграция на жп инфраструктурата ни към европейската (финансирана от ФАР с 336 000 евро).
Странна врътка
е станала при изпълнение на проект за укрепване и развитие на инфраструктурата за регионален туризъм на обща стойност 5 130 694 евро. Той е разбит на лотове. Тръжната процедура е опорочена до такава степен, че обясненията на МРРБ на няколко места са контрирани от ревизорите на ЕК като голословни, заблуждаващи и неприемливи. Протоколът от търга се състои от две странички формална констатация кой е победителят, но не са дадени обясненията на експертите, нито позициите на участниците в оценяващата комисия, която е била ненужно раздута до 10 души. Има подозрения за изнасяне на информация преди отварянето на офертите. Най-странно е, че "Холдинг "Пътища", който печели лот 4 за 1 651 399 евро, внезапно се отказва и договорът е сключен с класираната на второ място фирма "Главболгарстрой". Холдингът дори не е внесъл гаранция за участие в търга и не е трябвало да бъде допускан. Освен това не му е удържана никаква сума като глоба заради отказа. Обяснението от МРРБ било, че това не е задължително, но еврократите препоръчали на българските чиновници все пак да четат българския закон.
Финансовият министър Пламен Орешарски (вдясно) може да е доволен, че колегата му Асен Гагаузов (вляво) излезе по-виновен в очите на Брюксел. |