Владиците заявиха, че на църковна земя няма да се строят казина. На сн. митрополитите Неофит и Йосиф и протойерей Ангел Ангелов (от дясно на ляво). |
Църквата ще има и централен бюджет, от който ще се плащат заплатите на свещениците. Бюджетът ще се формира, като всяка от епархиите ще внася определен процент от своите приходи. "Процентът ще е еднакъв за всички епархии и най-вероятно ще е 10-15 на сто", обясни митрополит Йосиф, в чиято епархия са САЩ, Канада и Австралия. Той заяви, че неговата епархия също ще отчислява процент от своите приходи, въпреки че свещениците в нея отдавна не получават заплати от БПЦ. Свещениците у нас в момента са около 2000.
Съборът възлага на Светия синод в шестмесечен срок да утвърди герб на БПЦ - Българска патриаршия. В решенията е записано и че се прави бележка на Пловдивския митрополит Николай, Константийския епископ Антоний и делегатите от Пловдивска епархия за преждевременното напускане на събора. Те си тръгнаха заради несъгласие с текстове в устава, в които бе записано, че свещениците ще се подчиняват не само на църковните канони, но и на законите в държавата. Тези текстове в крайна сметка не бяха приети. Вчера обаче митрополит Николай не се появи и на заседанието на синода.