:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,585
Активни 603
Страници 12,459
За един ден 1,302,066

Бизнесът обеща повишение на заплатите въпреки кризата

600 лв. средно възнаграждение за страната прогнозира и социалното министерство
СНИМКА: БГНЕС
Увеличение догодина ще има и при детските добавки, включително за децата с увреждания, напомни Масларова. Родителите на малчуганите ще получават по 35 лв. месечно, а за деца с увреждания ще се полагат по 70 лв. месечна добавка плюс 70% от минималната заплата (168 лв.).
Въпреки кризата и очакваната безработица, бизнесът и държавата в един глас вчера дадоха оптимистични прогнози за ръста на доходите догодина.

Всяка втора фирма продължава да страда от липса на работна ръка и затова въпреки кризата заплатите на добрите служители ще растат. 57% от предприемачите планират да вдигнат възнагражденията на качествените си служители с 10-20%, показа традиционната анкета на БСК, направена между 15 ноември и 5 декември сред малки, средни и големи фирми. В плановете само на 15% от работодателите не влиза никакво увеличение на заплатите догодина. Липсата на добре обучени експерти продължава да е проблем №1 за родните работодатели, наред с нелоялната конкуренция и корупцията, които са в челната тройка на трудностите.

Оптимистичните нагласи за възнагражденията се споделят и от социалното министерство. "Средната работна заплата догодина се предвижда да достигне 600 лв.", съобщи зам. социалният министър Лазар Лазаров. За третото тримесечие на 2008 г. средната работна заплата у нас е отчетена на 523 лв. В обществения сектор размерът й е 646 лв., а в частния - 481 лв., като общият ръст е над 22% спрямо същия период на 2007 г., съобщи зам.-министърът.

Социалното министерство залага 7.5% безработица през 2009 г. 7-8% - това са нормални нива, коментира министър Емилия Масларова и предупреди, че темата не бива да се драматизира. Тя призова работодателите да обяснят защо прогнозират 10% безработица, при положение, че някои от тях продължават да подават заявки за внос на чужди кадри. Безработицата през ноември е била 5.85%, т.е. 216 842 безработни или само 198 човека повече от октомври, съобщи още Масларова. Вчера тя отчете свършеното през 2008 г. и отбеляза успехи по всички фронтове на социалната политика. Усвояването на евросредства по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" се изпълнява успешно, сериозни резултати били отбелязани и в работата на Главна инспекция по труда, каза министърът. За първи път от години насам инспекцията е събрала всички планирани приходи - 3.542 млн. лв. Трудовите злополуки пък са намалели с 4.5%. Всички инспектори вече разполагат с лаптоп и могат на момента да установят дали даден служител работи без трудов договор или не, като влязат в системата на НАП. "Няма да може да се злоупотребява и с ЕГН-та и един човек да работи на няколко места", смята шефът на ГИТ Гълъб Донев.

---------

НАГЛАСИ

Най-много бизнесмени смятат, че престъпността, корупцията и сивата икономика се запазват на нивата си от 2007 г., но всеки трети смята, че корупцията се е увеличила, показва анкетата на БСК. Най-много подкупи се дават при обществените поръчки, в съдебната система, при лицензирането и получаването на разрешителни, в здравеопазването и митниците. Част от бизнесмените - около 11%, демонстрират дори самокритичност, като заявяват, че сивата икономика съществува и заради лошата бизнес култура.

Допитването отчита сериозен отлив на доверие у бизнеса към президентската институция. Одобрението към държавния глава през м.г. сред предприемачите е било 61%, а сега е паднало до 45%. Въпреки това обаче тази институция стои най-високо в очите на бизнеса. Съдебната власт и парламентът например се "радват" едва на съответно 7 и 13% одобрение. Кабинетът също е недолюбван - има едва 16% одобрение. В сравнение с тези институции данъчните и общинската администрация са по-уважавани от предприемачите и събират съответно 34 и 37% одобрение. Дори митниците стоят по-добре от централната власт с техните 25% одобрение.
 Графика
4
1672
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
16 Декември 2008 07:19
Част от бизнесмените - около 11%, демонстрират дори самокритичност, като заявяват, че сивата икономика съществува и заради лошата бизнес култура.

Която у нас се крепи на последното послание: "Нищо лично - бизнес!".
16 Декември 2008 09:16
Генек, след това послание следват изстрели или взрив.
Това е бизнес-културата в България.
16 Декември 2008 09:31
Аз продължавам да твърдя , че проблема с осигуряването или т.н . сив сектор е проблем на работниците. А ще има покачване на заплатите АБСОЛЮТНО , нали инфлацията ще се скочи поне 20%. И не е толкова трудно правителството да го разбере . Нека регистрират един фиктивен офис държавните служители на министерство на труда и да поканят на интервю строители, уж като предприемачи, като толкова са се развикали срещу управляващите на фирмите. Да видят с очите си как отказват работа ако ще са осигурени. Въпрос на желание е да се напаправи... но пък това е личностна инициатива ав нея не плащат... там са на прпинципа малко работи за да грешиш по-малко. Така на принципа "скрит клиент" може и да осъзнаят малоомните закони. А най-мечтая това да го направят ИТ , за проведат ако щат сто инструктажа с тъпите строители, каските им с пирони да ги заковат .... да видим как ще ги накарат да стоят на главите им. А после може дасе глобяват сами с идиотските глоби от 15 бона. А моля да си направят оценка и нариска в някоя фирма да видят срещу колко пари .... какво свършват... след това ще разберат що управителите нежелаят да ги плащат.
16 Декември 2008 10:35
Размера на заплатите в България е далеч под всякакъв разумен минимум и не е неочаквано евентуалното бъдещо повишение на заплатите, особено е в условията на сравнително висока инфлация, която предварително е изяла повишението на заплатите или поне голяма част от това повишение.
Не случайно и в статията се признава, че Липсата на добре обучени експерти продължава да е проблем №1 за родните работодатели. Кой добре обучен експерт ще се съгласи да работи срещу това заплащане, което предлагат тези български работодатели? А и не само добре обучените експерти. Не случайно около 2 милиона българи избягаха от България, нежелаейки да работят за жълти стотинки на работодателите в България. Реалното повишение на заплатите с отчитане на инфлацията и задължителните удръжки е под 10%, а не 22% както пише в статията и е очевАдно крайно недостатъчно. Независомо от световната криза, това мизерно заплащане няма шанс да задържи работнисите да работят в България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД