Въпреки кризата и очакваната безработица, бизнесът и държавата в един глас вчера дадоха оптимистични прогнози за ръста на доходите догодина.
Всяка втора фирма продължава да страда от липса на работна ръка и затова въпреки кризата заплатите на добрите служители ще растат. 57% от предприемачите планират да вдигнат възнагражденията на качествените си служители с 10-20%, показа традиционната анкета на БСК, направена между 15 ноември и 5 декември сред малки, средни и големи фирми. В плановете само на 15% от работодателите не влиза никакво увеличение на заплатите догодина. Липсата на добре обучени експерти продължава да е проблем №1 за родните работодатели, наред с нелоялната конкуренция и корупцията, които са в челната тройка на трудностите.
Оптимистичните нагласи за възнагражденията се споделят и от социалното министерство. "Средната работна заплата догодина се предвижда да достигне 600 лв.", съобщи зам. социалният министър Лазар Лазаров. За третото тримесечие на 2008 г. средната работна заплата у нас е отчетена на 523 лв. В обществения сектор размерът й е 646 лв., а в частния - 481 лв., като общият ръст е над 22% спрямо същия период на 2007 г., съобщи зам.-министърът.
Социалното министерство залага 7.5% безработица през 2009 г. 7-8% - това са нормални нива, коментира министър Емилия Масларова и предупреди, че темата не бива да се драматизира. Тя призова работодателите да обяснят защо прогнозират 10% безработица, при положение, че някои от тях продължават да подават заявки за внос на чужди кадри. Безработицата през ноември е била 5.85%, т.е. 216 842 безработни или само 198 човека повече от октомври, съобщи още Масларова. Вчера тя отчете свършеното през 2008 г. и отбеляза успехи по всички фронтове на социалната политика. Усвояването на евросредства по оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" се изпълнява успешно, сериозни резултати били отбелязани и в работата на Главна инспекция по труда, каза министърът. За първи път от години насам инспекцията е събрала всички планирани приходи - 3.542 млн. лв. Трудовите злополуки пък са намалели с 4.5%. Всички инспектори вече разполагат с лаптоп и могат на момента да установят дали даден служител работи без трудов договор или не, като влязат в системата на НАП. "Няма да може да се злоупотребява и с ЕГН-та и един човек да работи на няколко места", смята шефът на ГИТ Гълъб Донев.
---------
НАГЛАСИ
Най-много бизнесмени смятат, че престъпността, корупцията и сивата икономика се запазват на нивата си от 2007 г., но всеки трети смята, че корупцията се е увеличила, показва анкетата на БСК. Най-много подкупи се дават при обществените поръчки, в съдебната система, при лицензирането и получаването на разрешителни, в здравеопазването и митниците. Част от бизнесмените - около 11%, демонстрират дори самокритичност, като заявяват, че сивата икономика съществува и заради лошата бизнес култура.
Допитването отчита сериозен отлив на доверие у бизнеса към президентската институция. Одобрението към държавния глава през м.г. сред предприемачите е било 61%, а сега е паднало до 45%. Въпреки това обаче тази институция стои най-високо в очите на бизнеса. Съдебната власт и парламентът например се "радват" едва на съответно 7 и 13% одобрение. Кабинетът също е недолюбван - има едва 16% одобрение. В сравнение с тези институции данъчните и общинската администрация са по-уважавани от предприемачите и събират съответно 34 и 37% одобрение. Дори митниците стоят по-добре от централната власт с техните 25% одобрение.