Посолствата ни в Москва, Варшава и Виена се оказаха лоши стопани на имущество, струващо милиони на българските данъкоплатци. Части от дипломатическите комплекси са превърнати в складове, други тънат в разруха, трети се обитават от неизвестни фирми, разкрива доклад на Сметната палата за периода 2006-2007 г. Одиторите открили, че в руската Внешэкономбанк България има 2 блокирани банкови сметки с общо 1433 хил. рубли. Замразените авоари са от постъпили плащания от времето на СИВ - 80-те години на миналия век.
В течение на десетилетия посланиците ни в Москва не са успели да се сдобият с документи за сградите и терените, купувани и ползвани от дипломатическата мисия. В руската столица част от жилищния фонд и хотелската част на посолския комплекс, както и помещенията на бившето търговско представителство са отдавани под наем на фирми. Даже е оформена складова база, ползвана от наематели. В някои случаи наемателите са преотдали помещения на трети лица, непознати на посолството.
Посолският жилищен комплекс във Варшава липсва във Вечната книга (регистъра). Той фигурира в поземления регистър като незастроен парцел. Въпреки че няма акт за блока, мисията ни е дала под наем помещения на полска фирма. Тя ползва 55 апартамента, но не си плаща наемите и затова нашите дипломати са завели два иска. Има и конфликт на интереси, отбелязват одиторите. Те не цитират имена, но явно става дума за периода на посланик Александър Йорданов. По негово време полската "Одра" стана наемател, а при подписването на договора съпругата на посланика е била съдружник в тази фирма. Според някои публикации договорът с "Одра " е ощетил България с около половин милион евро. Делата в Полша продължават, а по случая работи и нашето следствие.
Сградите на представителството ни във Виена са в окаяно състояние и не стават дори за офиси, още по-малко - за приеми, посочват одиторите. Средният корпус на жилищния блок не е годен за обитаване от 1996 г.
-------------
ЦЕННИ ПРАТКИ
Сметната палата намеква и за възможни злоупотреби с произведения на изкуството и антики. Ценни картини, скулптури, графики и др. са били предоставяни от външно министерство на посолствата без подписи на материално отговорни лица и са били заприходявани по цени под пазарната им стойност. Ценни предмети са заведени като обикновени вещи в счетоводната документация, вместо да влязат в графата "Активи с историческа и художествена стойност".
Картини и други творби са били пренасяни като пратки по дипломатически куриери, вместо да бъдат оформени като временен износ и внос със съответни разрешителни и сертификати.
|
|