:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,895
Активни 594
Страници 18,798
За един ден 1,302,066
Интервю

Кризата може да повлияе на приходите от здравни вноски

Но НЗОК има буфери, няма да има върнати пациенти и болниците, аптеките, личните лекари ще си получат парите, казва председателят на управителния й съвет д-р Емил Райнов
снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Емил Райнов
Д-р Емил Райнов е зам.-министър на здравеопазването. От 2005 г. е и председател на Управителния съвет на здравната каса, като на 15 декември беше преизбран на поста за втори мандат. Роден е през 1961 г. завършил е медицина, има две специалности - вътрешни болести и авиационна медицина и магистърска степен по здравен мениджмънт.

----------------



- Д-р Райнов, ще се съобрази ли здравната каса с решението на съда, който обяви за нищожни лимитите за медицинска помощ и изискването един лекар да работи само в една болница ?

- С решението си Върховният административен съд обяви за незаконосъобразни тези текстове от решението на Управителния съвет на процедурно основание. Промяната в Закона за здравното осигуряване, която дава право на УС сам да решава при какви условия изпълнителите на медицинска помощ ще сключват договори със здравната каса, влезе в сила на 1 януари тази година, а решението, с което УС въвежда тези условия, е от 27 декември миналата година, т.е. то е издадено преди законът да влезе в сила. А УС решава и на база Закона за бюджета на НЗОК, който също въвежда част от тези правила. Те бяха атакувани и в Конституционния съд, но той ги потвърди. Оттук нататък правните последици, които възникват, ще бъдат обект на решение на новия УС, който ще вземе мерки в сроковете, определени от Административно-процесуалния кодекс.

- Ще има ли лимити и догодина?

- Те отново фигурират и са легитимирани от Закона за бюджета на касата за 2009 година, приет от парламента преди няколко дни. УС се съобразява със закона. Но там няма определение "лимити". Става дума за прогнозни бюджети, и тях ще ги има и догодина, както ги имаше и тази. Законът казва освен това изрично, че НЗОК сключва договори само с лечебни заведения, които имат акредитация, различна от лоша. Ние не можем да не спазим и това изискване.

- Защо е нужно отново да има прогнозни бюджети? Идеята е, когато болниците надхвърлят определените им пари, касата да не плаща. Но тази година около 20 болници бяха над бюджета си, а НЗОК им плати.

- Смисълът е, че когато институция като НЗОК има лимитирани средства, трябва да се вмести в рамките на бюджета, който й е определен. Тези бюджети се правят на база предходна дейност, заболеваемост и налични средства. А на въпроса - какво ще се случи, когато прогнозният бюджет свърши и дойде нов пациент, отговорът е - ще платим за този пациент, но ще направим и проверка дали няма злоупотреби. Не може дадена болница да надвиши неколкократно обема дейност, който е имала през предходни години, без да има епидемия или друга неблагоприятна обосновка. Затова и при тези болници направихме проверки и платихме само за това, което е реално свършена дейност.

- А ще има ли отново ограничения за брой договори, по които може да работи един лекар?

- НЗОК има нов Управителен съвет. На първото си заседание на 22 декември той ще реши. Не мога да кажа предварително какви решения ще вземе.

- Когато това решение беше взето в началото на тази година, имаше опасения, че много малки болници няма да могат да работят с касата и ще фалират, тъй като нямат достатъчно специалисти. Това обаче не стана и касата сключи договори с всички болници. Защо?

- В началото на годината наистина имаше много опасения и обвинения, че ще фалират болници и пациентите ще останат необслужени. В края на годината можем да отчетем, че нищо подобно не се е случило.

- Защо го въвеждате, като няма ефект?

- Защото малко или повече това дисциплинира системата. От една страна, изпълнителните на медицинска помощ се научиха да си прогнозират приходите и разходите, а от друга, с помощта на тези мерки касата успя да увеличи средно с 10% цените на медицинската помощ от октомври. Фалирали болници няма, необслужени граждани - също, и дори накрая касата успя да завиши цените.

- В бюджета на касата за догодина има 350 млн. лв. повече, а НЗОК постоянно твърди, че реално няма увеличение и няма да може да вдигне цените, които плаща, или да включи нови услуги, които да поема. Как става така?

- Това е така. Но трябва да отчетем няколко фактора, които не можем да заобиколим. Първо, тази година увеличихме с 10% цените, което автоматично означава, че, за да поддържаме тези цени, са нужни около 100 млн. лв. допълнително само за болнична помощ. Други 100 млн. лв. отиват в оперативния резерв, който по закон е 10% от целия бюджет. Това е т.нар. малък резерв, а не парите в БНБ, които се прогнозира към края на годината да достигнат 770 млн. лв., ако събираемостта на приходите от здравни вноски е в рамките на прогнозните равнища. Допълнително 30 млн. лв. ще дадем повече за лекарства, защото потреблението на медикаменти расте постоянно. Ще въведем и допълнителни изисквания към общопрактикуващите лекари, което ще се отрази в по-добро обслужване на пациентите още на ниво първична помощ. Естествено, има и 100 млн. лв., предвидени за новите договорни партньори, които чакат да сключат договори и които ще предоставят по-голям обем дейности за пациентите. Защото в България непрекъснато се откриват нови и нови лечебни заведения, които въпреки твърдението, че цените на касата са ниски, искат да сключват договори с НЗОК, и защото няма листи на чакащите, а пациентите имат бърз достъп до системата. Което означава, че цените на касата, добри или лоши, са нещо реално.

- Има ли опасност парите да не стигнат?

- Не може да се отговори еднозначно, защото следващата година ще бъде доста по-особена. Първата неизвестна, която не знаем как ще се развие, е събираемостта на здравни вноски, която формира бюджета на касата. По отношение на разходите - мисля, че ще съумеем догодина да се справим в параметрите, които парламентът е заложил в Закона за бюджета на НЗОК. Дори там за пръв път се заложи ново условие, че ако към средата на годината всичко е наред със събираемостта, с решение на НС ще имаме право да увеличим до 5% цените на услугите.

- Защо смятате, че може да има проблем със събираемостта?

- Проблемът евентуално би произтекъл от всеобщата икономическа криза.

- Заради очакваната безработица или защото хората ще откажат да се осигуряват?

- Трудно е да се отговори от сега какво ще се случи в средата на следващата година. Касата ще свърши своята работа по отношение на това събраните приходи да бъдат насочени по най-ефективен начин за заплащане медицински дейности.

- Опасението за по-ниска събираемост ли е причина половината от увеличението на здравната вноска да бъде прехвърлено в големия резерв на касата в БНБ?

- Да, това е една от причините да бъдат осигурени т.нар. буфери, които при НЗОК са два - малкият оперативен резерв, с който може да се разпорежда УС на касата, и големият в БНБ, който може да се отблокира, ако се наложи, с решение на парламента.

- Има ли други причини толкова много пари да отиват в резерв?

- Неизвестността от последиците от световната икономическа криза е достатъчно основателна причина. Благодарение на усилията, които полагат Управителният съвет и оперативното ръководство на касата, и благодарение на заложените буфери, и догодина НЗОК ще бъде стабилна финансово. И добра или лоша, тя ще бъде стабилен договорен партньор на изпълнителите на медицинска, дентална помощ и аптеките, те ще си получават средствата, които са заработили. Искам да успокоя всички, че догодина пациентите няма да бъдат връщани от лечебните заведения, ще има достатъчно талони, достатъчно широк достъп до болници. Но съм длъжен да кажа, че към нарушителите ще бъдем безкомпромисни.

- Как?

- От 1 януари започва да работи информационната система. Това е много важно. Ако досега е имало субективни фактори при приемането на отчети, вече субективизмът ще бъде сведен до минимум. Правилата за работа в системата ще са ясни за всички и ще се прилагат по еднакъв начин към всички договорни партньори.

- Какво става с т.нар. позитивно-реимбурсен списък, чиято поява се очаква да промени правилата за разпределение на лекарствата, отпускани от здравно министерство и здравната каса?

- Той беше създаден по силата на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Там е записано, че реимбурсно-позитивна комисия, назначена от Министерски съвет, определя медикаментите от обществен интерес, техните цени, нивото на реимбурсация, т.е. каква част се плаща с публични пари и каква - от пациента. Срокът за излизането на списъка е краят на януари. Комисията работи в момента, тя е независима и няма вариант списъкът да не е готов до определения срок. Какво ще има в него обаче не мога да кажа, това ще разберем в края на януари.

- Какво става след излизането на списъка, какво ще се промени за пациентите? Обикновено промени в списъците на лекарствата, поемани от касата или МЗ, водят до сътресения и скандали.

- При всички положение МЗ и НЗОК ще трябва да се съобразят със списъка и да плащат лекарствата, определени в него, на цените определени в него.

- Има ли опасност от него да изпаднат лекарства, които в момента се плащат, така че да трябва да се сменят терапии?

- Теоретично е възможно. Но няма да остане заболяване, което да не бъде осигурено с медикаменти.

- След скандалите в лекарския съюз и след 3 години липса на рамков договор смятате ли, че членството в БЛС трябва да е доброволно, а не задължително?

- Личното ми мнение е - да, трябва да е доброволно. В последните 3 години касата винаги е твърдяла, че ръководството на лекарския съюз се занимава с всичко друго, но не и с медицина. Но сега вече всички го разбраха и се стигна дотам, че парламентът промени закона, за да може лекарският съюз да има легитимно ръководство. На нас в касата ни трябва конструктивен партньор, който накрая да поеме и отговорност.
3
1955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
22 Декември 2008 11:55
На какво ли няма да повлияе кризата, та камо ли на здравеопазването!!!
22 Декември 2008 23:30
Кризата може да повлияе на приходите от здравни вноски


Здравните вноски не са измислени за да се има приходи от тях, путю мамин.
23 Декември 2008 00:10
Защо сигнала е толкова закъснял
Това значи, че здравната каса здраво е завързана за рисковите банкови ресурси
А тук сигналът е нечуваем за надлежащие лица
Чуваем е пострадалите
А пенсиите!!!!!!!!!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД