:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,636
Активни 717
Страници 15,539
За един ден 1,302,066

Да вземем чужди съдии като във футбола

Вече има финансово обезпечение - парите, които България връща в евробюджета
Светослав Терзиев
Колкото и да е позорна, предпазната клауза би могла да спаси България в ЕС. Да гледаме положително, нищо че Брюксел не видя положителна промяна в съдебната система. Миналата седмица председателят на Еврокомисията (ЕК) Жозе Барозу даде обяд на премиера Сергей Станишев само колкото да му напомни, че все още чака конкретни резултати, т.е. присъди над видни престъпници и политици. Има да чака...

"Съдии нямат кураж да решават знакови дела", въздъхна горчиво преди време шефът на Върховния административен съд Константин Пенчев. Нашите магистрати се вцепеняват от именити бандити като футболни рефери на столично дерби. Какво е решението? Да повикаме съдии от чужбина, както правехме редовно до миналата година за мачовете между "Левски" и ЦСКА. Тази практика отпадна във футбола, когато родните арбитри набраха смелост и опит.

Същото може да стане и в съдебната система, но за целта трябва



да се задейства предпазната клауза,



записана в чл. 38 на Присъединителния договор. Според нея, ако има сериозни недостатъци в България, отнасящи се до взаимното признаване в областта на наказателното право, Комисията може до края на период от най-много три години след присъединяването, след мотивирано искане от държава членка или по своя собствена инициатива и след консултации с държавите членки, да приеме европейските регламенти или решения за установяване на защитни мерки. Накратко, ЕС може да откаже да признава решенията на българските съдилища по наказателните дела, ако до края на идната година бъде направено такова предложение от която и да е държава членка или от ЕК. По този начин част от държавата в лицето на нейната съдебна власт ще бъде изключена от ЕС. Формалното пълноправно членство на България ще стане частично.

Звучи ужасяващо. Управляващите не искат и да мислят за такъв кошмар, макар че министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова им го напомни. На 10 декември тя алармира Висшия съдебен съвет: "Спешно се нуждаем от максимален брой окончателни съдебни актове по дела от голям обществен интерес". Брюксел също не е очарован от мисълта да задейства предпазната клауза, защото ще си отвори работа, каквато не си е представял. Веднага след отнемането на 220 млн. евро генералният секретар на ЕК Катрин Дей, която ръководи контролния механизъм за сътрудничество и проверка на България, заяви, че "едва ли може да бъде наложена предпазна клауза, тъй като това не отговаря на разбиранията и интересите на ЕК". Пред група български журналисти в Брюксел тя изрази предпочитание да бъде удължено действието на механизма за контрол, който бе въведен за три години.

Въпреки нежеланието на ЕК обаче договорът допуска задействане на клаузата и по искане на всяка държава членка. Някои наши съюзници в ЕС като Холандия, Германия, Франция и Великобритания вече са толкова изнервени от бездействието на българското правосъдие, че



нищо чудно да надуят свирката



България сякаш прави всичко възможно да лиши от аргументи и последните си приятели в ЕС, които биха могли да се застъпят за нея. На 9 януари изтича срокът за подаване на информация в Брюксел, която може да повлияе върху междинния доклад на ЕК, очакван в началото на февруари. Като се има предвид, че навлизаме в дълги коледни и новогодишни празници, съдилищата едва ли ще приключат през оставащите няколко работни дни знаковите дела, точили се с години. Липсата на резултати ще лиши и ЕК от съпротивителни сили срещу натиска на държавите членки за предприемане на по-твърди мерки.

От февруари натам предпазната клауза ще се очертава като все по-реална перспектива и затова е разумно да се помисли какво ще последва от нея. Първият извод е, че



българските съдии ще станат излишни



по наказателните дела, защото каквото и да решават, ще се смята за невалидно в Европа. Осъдените ще продължават да се радват на чисто съдебно минало. За да бъдат признати наказанията им, ще трябва да получат присъда в друга страна от ЕС. Ако България все пак ги прати в затвора, ще могат да я съдят в Страсбург, че нарушава човешките им права, като незаконно ги лишава от свобода.

Тъй като правосъдието и вътрешният ред още не са хармонизирани в ЕС, всяка държава ще прилага националната си практика спрямо родните престъпници. Те ще бъдат на разположение на страната, която първа ги пожелае. За да не се укриват, може да бъде приложен опитът на германския съд в Аугсбург, който обслужи набързо петричкия бос Костадин Хаджииванов (Коце Маца) след европейска заповед за арест, изпълнена от Гърция.

Какво да се прави обаче с престъпниците, които не гастролират в чужбина и си върлуват само на българска територия? Как Брюксел ще накара държавата да ги гони, щом Европа няма да признава наказанията им? Мнозина и без това са недосегаеми, а покрай тях и досегаемите ще отърват решетките. Всъщност чрез предпазната клауза



ще бъде обявен за нищожен само един сегмент



от правораздавателната система - съдийството. Целта е да се излезе от омагьосания кръг, определян от бившия полицейски шеф и настоящ столичен кмет Бойко Борисов с думите "ние ги хващаме, те ги пускат". Ако негодните български съдии бъдат заменени с чуждестранни, ангажирани на хонорар за всяко отделно дело, те няма да имат интерес да размотават преписките, щом получават парите си след произнасяне на присъди. Най-вероятно няма и да се церемонят с бандитите, които дори и да са спонсори на български политици, няма как да са спонсори на политиците в цяла Европа.

Въпросът е



кой ще плаща,



защото съдебният бюджет на България няма да стигне за прескъпите чуждестранни магистрати, научени на друг стандарт и други тарифи. Отнемането на 220 млн. евро заради двама недосегаеми показва, че санкциите, които Брюксел налага на България заради бездействието на нейната съдебна система, освобождават огромен ресурс, който непредвидено се трупа в бюджета на ЕС. Той може да бъде използван пак за доброто на България, а заедно с това и на целия съюз, защото целта на санкциите е да вкарат държавата в коловоза на европейската демокрация, чийто първи принцип е върховенството на закона.

Отсега се вижда, че голяма част от предвидените за България до 2013 г. 11 млрд. евро няма да дойдат както поради недостиг на капацитет за усвояване, така и поради засилен капацитет за присвояване. Жалко е, ако с тях не бъдат построени нови магистрали, пречиствателни станции и пр., но ако послужат за изграждане на европейско правосъдие в България, ползата пак ще е огромна. Народът може да изтърпи още мизерия, ако вижда изход от нея, но беззаконието го обрича на вечна мизерия. Вместо да погнат престъпниците заради спрените пари, управляващите казаха на обществото, че ще си ги компенсират от неговия джоб. Българите са най-бедни в Европа не защото работят най-лошо, а защото трудът им се ограбва най-безнаказано.

С предпазната клауза ще е обидно, но още по-обидно е България да бъде сочена като развъдник на престъпност и корупция. Или както казва народът: "Ела зло, че без теб - по-зло".
Колаж: В. "Сега"
Да вземем чужди съдии като във футбола
20
3242
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
22 Декември 2008 03:48
С две думи - никакви еврофондове за България. С парите се плаща на техни съдии да декорират родните апаши. Присъдите се привеждат в изпълнение от наказателен отряд гурки.
22 Декември 2008 08:43
Не можем да вземем чужди съдии, щото после никакъв държавен бюджет няма да стигне да им покрием компенсациите по физическите и морални щети.
22 Декември 2008 09:32
Този автор впечатлява с мащабите на родоотстъпничеството, което почти ежедневно прокламира!
Сега риве за въвеждане на предпазна клауза засягаща България право в нейната държавност!
Т.е. Присъдите произнесени от български съд да не взжат за други граждани на ЕС!!!!
Това означава, България да бъде превърната в постоянно място за пребиваване на всякакви престъпни организации от цяла Европа, които им се отрежда терен за безпрепятствена работа, дори и защитени от ВС!
Може би това е една от Целите на ЕС за държавата България - да бъде заден двор на Съюза, нещо като пречиствателна станция - утайник на клоаката от обществата на другите страни, насъряавана да дойде у нас!
Най-вероятно, поставяйки такива правила на времето в договора ЕС, дълго време се е търсела мекушава държава, която може да се "обуе" в този параграф и Воала - България е подходящата - тук сме наивник до наивник!
22 Декември 2008 09:41
В България трябва да се установи врененно управление на ЕС, по подобие на временното руско управление 1878- 1880 г. Под ръководството на княз Дондуков е създадена администрацията, армията, съдилищата, полицията, образованието, митниците и т.н. Някои министри са били чужденци.
22 Декември 2008 10:18
Това означава, България да бъде превърната в постоянно място за пребиваване на всякакви престъпни организации от цяла Европа, които им се отрежда терен за безпрепятствена работа, дори и защитени от ВС!




22 Декември 2008 10:40
Авторът явно няма идея от футбол, защото българите прекрасно видяха, че чуждите футболни съдии са много по-некадърни от българските въпреки всички приказки за корупция.
Същото ще стане и в държавата.
Пожелавам на автора да иде да го съдят гръцки съдии - те тогава ще види какво е правосъдие.
22 Декември 2008 10:41
ами кво да кажем за факта, че тази партия вече предостави на световноизвестен мафиот с международни заповеди за арест дипломатическата длъжност "почетен консул" на българия?
нямало юридическо нарушение?
ха-ха-ха!
На-на-на!
22 Декември 2008 11:02
Тия дни някакво настъпление срещу БГ-юристите, май...
Завчера адвокатите, днес съдиите!
22 Декември 2008 11:56
Хайде стига с алабализми! На мен и на огромната част от българския народ никак няма да ни е обидно от прадпазната клауза, както не ми е обидно за спрените пари, които просто щяха да отидат в джоба на бандюги от всякакав вид. Само със силен натиск от вън можем да се надяваме на нещо, което сами сме неспособни да променим. Но тогава ще имаме възможвост да търсим сраведливост в рамките на ЕС. Освен съдии, обаче трябва да си внесем и прокурори, защото те са, които внасят обвиненията и от там, от негодни поради некъдърност или умишлено негодни поради корупция обвинения започва всичко. Няма съд без обвинение.
22 Декември 2008 12:03
Да вземем чужди съдии като във футбола
22 Декември 2008 12:11
Аз прадлагам да си внесем и управляващи! Пък мойем да изнесем в Европа циганите (там знаят всичко за правата им)! Ще изнесем всички бивши комунисти (нали сега са сол ташак с ПЕС), пък мойем да изнесем и червените пенсии (те знаят за кого да гласуват)! Тук да дойдат чуйди съдии, чуйди прокурори, чуйди полицаи, чуйди политици -- ами че ние сме го имали това под турска власт и май тогава сме йивели доста по-добре от сега!
22 Декември 2008 12:31
както поради недостиг на капацитет за усвояване, така и поради засилен капацитет за присвояване
.
22 Декември 2008 12:48
Голяма буца сирене ще стане като не признават българският съд, и България няма да признава техния съд реципрочно, и парите дето са ги вложили в България ще идат на кино, практически ще се само национализират! Абе то глупостта по хората ходи не по горите!
22 Декември 2008 13:10
Светльо Терзиев мили ,
Чуждите рефери нямат общо с проблема за съдийството в родния ни футбол , а още повече , с решаването на неговия системен проблем ... Същото бива и при родното ни правораздаване ... Припомням ти , че "нашият болен" се нуждае , не от хирургия , а от преструктуриране , колкото и рисково да бива подобното му лечение ...

22 Декември 2008 16:29

За съдебна реформа се говори всеки ден от вече 12 години. 12! И за цялото това време българските "анализатори" не можаха да развият елементарна грамотност и ориентация по тази тема. Няма диагноза на проблемите, няма представа какво всъщност е нужно да се направи. Вместо някава смислена информация и анализ - лакардии и масали от градинката пред Централна баня. Не знам дали трябва да внасяме съдии. Журналисти - с абсолютна сигурност!

Редактирано от - абулафия на 22/12/2008 г/ 16:30:11

22 Декември 2008 17:18
В древната китайска империя е имало периодично "преместване" на съдиите и прокурорите, за да не се допусне създаване на "Шуробаджанащини и корупции"

Интересно защо сега ...... отново се мъчат някои да "измислят колелото"

Еклисиаст беше казал дето НЯМА НИЩО НОВО ПОД СЛЪНЦЕТО !!!

Друг беше казал че новото е.....забравеното старо!!!

Мисля че не само "размяна на съдии и прокурори" в Евросъюза е нужна, но и на общински служители и кметове, на експерти и специалисти!!!

По този начин ще се намалят рисковете от "злоупотреба със служебните пълномощия и власт"

И не само заради "личния морал", но най-вече от страх да не го издадат "външния" специалист, който и без това си знае с какви съмнения и подозрителност ще го следят местните.

Ето ви един добър начин за "професионализиране" на националните институции и служителите !!!
22 Декември 2008 17:41
Пък и "изпратения в чужбина съдия или общински служител..... ще се научи не само да внимава, но и ще ни донесе после "идеи" за работата на местните ни администрации. Също както доведените .... за три години (да речем) общински служители и съдии и специалисти.... ще наложат интересни решения за "нерешими уж проблеми тук" !!!
22 Декември 2008 17:58
БарНет, само едно доуточнение.В Поднебесната империя въпросните държавни служители са отговаряли за правилността на решенията си и за всичко друго и с главите си-буквално.За по-лекички прегрешения примерно са ги пращали да служат на север в Монголия по границите с варварите(да ме прощава Юмжагийн).А нашият тук гьонсурат когато най-сетне някой се сети да му търси сметка защо си порка с местния дон или откъде му е хотелът, той обидено напуска, гушва 20 заплати и отива да защитава тоя когото до вчера уж е обвинявал.Егати наглостта!Но както вече сме си споделяли-те не са виновни, нали така?
22 Декември 2008 20:42
Да вземем чужди съдии!!!!, та нашите журналисти се разтапяха от радост, когато държавата подари електроразпределението на страната на чужди играчи. У нас отдавна играят чужди банкери, търговските вериги са с чужди собственици, а това, което можеше да се продаде се препродаде няколкократно. Ние не произвеждаме даже месото си, доматите си. Ние не обучаваме децата си, а ги пращаме в чужбина и ги губим завинаги. Ами да си внесем и парламентаристи и съдии и най- вече правителство и ПРЕЗИДЕНТ. Да си внесем и работна ръка от Турция, а ние всички останали ще се
взаимноизяждаме в Торбата наречена България, до пълното ни изчезване. Що за народ, сме всеки ден се питам и нямам отговор.
23 Декември 2008 13:36
СПАРТАК,
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД