"Определено тук кампус вече не може да има" - казва кметът на район "Студентски" . Със същия успех кметът на район "Люлин" може да каже, че 10-и микрорайон вече не може да бъде луксозно предградие на Сан Франциско. Ами не може. Защото не е строено за това.
"Студентски град" не е университетски кампус, а е недоносче на комунистическата мания по панелни комплекси. И както всички квартали от последните години на режима (например "Обеля" и "Овча купел-2"), той е с незавършена инфраструктура, пропуснати мерки по озеленяване и кошмарно качество на строителството. Кварталът имаше ужасно име на свърталище на проституция и разгул още през 80-те години, а липсата на кръчми и дискотеки съвсем не го правеше спокойно и тихо място за "учение и отдих". В средата на 90-те разрухата беше пълна, а прехвърлянето на собствеността върху жилищните сгради към университетите се приемаше като някакво вълшебно решение. Но един от важните уроци на прехода е, че смяната на титулярите на държавната собственост не води до промяна в начина на стопанисването й... хаосът продължи, а корупцията се засили.
Всички проблеми, които изненадват общинската администрация и ръководствата на висшите училища, съществуват от повече от десет години. Повече от десет години, през които целият квартал е управляван от ... общинската администрация и висшите училища. Оправданието с реституцията и частната собственост е просто съкрушително, особено след първоначалните "разкрития" на факти, които би трябвало да са отдавна известни: Дискотека "Амнезия" е построена на общински терен, отреден за ... параклис. Повечето дискотеки и барове са в сгради - собственост на университети и плащат смехотворни наеми. Няма нито един случай, в който представител на висше училище да е възразил срещу изграждането на нощно заведение в близост до жилищна сграда (а нерядко и вътре в жилищна сграда). И обратно - именно собствениците в новите блокчета, безразборно застроени из несъстоялите се зелени площи на квартала, пускат жалба след жалба срещу заведения, построени не в частни, а в общински и държавни имоти...
Безспорно, хаотичното застрояване и мутрите са видим, дори твърде видим проблем в Студентски град. Но те са проблем на още десетки места из България. И причината не е в реституцията на земеделските земи, а решението със сигурност не е национализация, сух режим и полицейски камери на всеки ъгъл. Презастрояването се дължи на корумпираното и некомпетентно управление на общинско ниво, а мутрите - на нереформирания сектор на сигурността. Решението и на двата проблема е провеждането на смели политически реформи. Така че - ако не днес, то след десетилетие - съществуването на истински студентски кампуси в България да е вече възможно.
(Интервю с кмета на район "Студентски" - в "Просвета")
|
|