Нов скандал се надига около Министерство на отбраната, което отряза чужди фирми от конкурса за унищожаване на излишните боеприпаси.
"Получихме писмо, с което зам. военният министър Камелия Нейкова ни уведомява, че отпадаме от конкурса, тъй като са решили да променят заданието и унищожаването да се извършва само на територията на България". Това съобщи пред "Сега" Михаил Бъчваров, представител на немската фирма EST Entsorgungsgesellschaft. Това е най-голямата фирма в Европа, която се занимава с унищожаване на боеприпаси. На нейните полигони са рязани снаряди от всички бивши социалистически страни, както и от всички членки на НАТО.
Новите условия за конкурса са били изготвени и обявени на фирмите на 24 ноември. Три месеца преди това на интернет страницата на МО стоеше обява с условията за кандидатстване. Изискваше се фирмите да притежават необходимите сертификати, лицензи и разрешения в съответствие с българското законодателство. Те трябваше вече да са извършвали дейности от подобен характер и да имат складова база за съхранение на боеприпаси с всички необходими разрешения. Срокът за подаването на оферти изтичаше на 28 юли. 20 фирми подадоха заявки като 30 процента от тях бяха чужди. "Сега" има информация за участието на една испанска, три чешки и една руска фирма. Два дни от МО не успяха да отговорят колко и кои фирми са изключили от конкурса.
Не е ясно и какво е накарало експертите да въведат изискване унищожаването да се извършва на територията на България, с което автоматично изключва чуждите фирми, които са и единствените специалисти в тази област.
Представителите на EST са изненадани от промяната на конкурсното задание. Те заявяват, че специализираният транспорт е бил за тяхна сметка и в никакъв случай е нямало да оскъпи утилизацията.
Многократните промени на заданията на конкурсите в МО са традиция. Те обикновено се правят, за да се нагласят поръчките за определена фирма. Самият военен министър Николай Цонев призна, че конкурса за доставката на новите БТР-и на армията е променян многократно и е нагласен за определен производител.
ПРОБИВ
Българската армия има около 46 000 т. излишни боеприпаси, но следващите няколко години ще се натрупат още около 30 000 т. - предимно стрелкови боеприпаси, гранати, мини и др. Правителството гласува спешно 30 млн. лв. за унищожаване на боеприпасите, след като се взриви поделението в Челопечене до София. Военният министър обяви, че всички фирми, които отговарят на условията ще получат дял от унищожаването, както и от 30-те млн. лева.
|
|